156,00 $

EnerSys (ENS.US) kursmål 2026/2027: 55% potentiale

156,00 $

EnerSys aktien faldt 7,1% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Hele branchen faldt: Vertiv -12,9%, Bloom Energy -6,4%, Forgent Power Solutions -17,3% og Powell Industries -12,4%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for EnerSys. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.

Hvad bør du gøre?
Vores model ejer ikke EnerSys (solgt d. 8/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −9,0% 1 måned: ▼ −19,0% 3 måneder: ▼ −16,6% 1 år: ▲ +23,7%
Kursudvikling for EnerSys (ENS.US) – aktiekurs på 156,00 $, november 2026
EnerSys aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 11. november 2026 (om 6 dage)
Del analysen:

EnerSys kursmål 2026: Analytikere ser 60% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for EnerSys er 249,48 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 59,92% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er EnerSys overvurderet eller undervurderet?

EnerSys er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 59,9% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 156,00 $, hvilket placerer EnerSys i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 224,53 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 274,43 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For EnerSys ligger det rimelige prisleje mellem 224,53 $ og 274,43 $.

Analytikerne ser 60% potentiale i EnerSys — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg EnerSyss køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

EnerSys er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at EnerSys har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for EnerSys aktien i 2026: Køb

5 analytikere dækker EnerSys. Flertallet er positive med 60% der anbefaler køb, mens 40% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 249,48, hvilket giver et potentiale på 59,9% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Køb (4,20/5)
Stærkt Køb
3 (60%)
Hold
2 (40%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
4,20 ud af 5 baseret på 5 analytikere

Om EnerSys – Elektrisk udstyr & komponenter

EnerSys laver batterier og energiløsninger til industrielt brug over hele verden. Virksomheden tjener penge ved at sælge disse produkter og tilhørende service.

Virksomheden er opdelt i tre forretningsområder. Det første leverer strøm og service til kunder inden for bredbånd, telekommunikation, datacentre og forsyningsselskaber. Det andet leverer strøm til eldrevne gaffeltrucks og andet materiel, der bruges til at flytte varer, samt til lastbiler af typen Class 8, som er store amerikanske lastbiler. Det tredje forretningsområde leverer energiløsninger primært til militærkøretøjer, avancerede forsvarsprogrammer, udstyr til soldater og selvkørende systemer.

EnerSys sælger sine produkter gennem et netværk af forhandlere, uafhængige repræsentanter og egne sælgere.

Virksomheden hed tidligere Yuasa, Inc. og skiftede navn til EnerSys i januar 2001. Den blev grundlagt i 1991 og har hovedkontor i Reading i den amerikanske delstat Pennsylvania.
Læs om virksomheden

EnerSys hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for EnerSys

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 6,1B Markedsværdi (Mcap)
$ 3,8B Omsætning
Elektrisk udstyr & komponenter Industri
17,98 P/E Ratio
1,60 P/S Ratio
3,22 P/B Ratio
USA Handles på børsen
enersys.com Hjemmeside
Industri Sektor

EnerSys for danske investorer

Valuta. EnerSys handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop EnerSys kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. USA trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er EnerSys for en type aktie?

Vækstaktie Kvalitetsaktie

EnerSys klassificeres som en vækstaktie og kvalitetsaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, stærk finansiel sundhed (Piotroski 8/9).

Score-oversigt for EnerSys

💰 Value Score 68/100 (Høj)

EnerSys ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 76/100 (Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 29/100 (Lav)

EnerSys har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 57/100

Samlet set ser EnerSys blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

EnerSys handles til en P/E på 18,0, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 13,9 (23% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 1,6 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 3,2 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,93 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

EnerSys har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 9,3% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 14,0%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 18,4% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,8% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 111,6% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 6,45 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 107,1% – moderat gældsætning.

Rentedækning
13,7×
Nettogæld/EBITDA
0,8

Kan sagtens betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 8,96% — forhøjet, en del investorer satser på fald.

EnerSys er i nedtrend, og signalet er Stærkt Sælg. Skal den sælges?

Med TradeDesk Sølv får du et klart køb- eller sælg-signal på dine egne aktier hver dag — så du ikke er den sidste, der opdager, at en aktie er vendt.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på EnerSys →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

EnerSys udbytte 2026: 0,6% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for EnerSys

Udbytteprocent
0,6%
Seneste udbytte pr. aktie
0,29 USD
Payout Ratio
11,2%
Lav
Udbytte-vækst (5 år)
+125,0%
Gns. årligt udbytte (3 år)
0,92 USD

Hvornår udbetaler EnerSys udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
18. september 2026
Seneste udbetalingsdato
2. oktober 2026

Se de næste ex-dage for alle amerikanske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler EnerSys?

EnerSys betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,29 USD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,6%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 125,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 11,2%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for EnerSys

Vi har registreret udbyttebetalinger for EnerSys siden 2021-09-09. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 21 gange, senest den 2026-09-18. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-09-182026-10-020,29USD
2026-06-182026-07-020,26USD
2026-03-132026-03-270,26USD
2025-12-122025-12-260,26USD
2025-09-122025-09-260,26USD
2025-06-132025-06-270,24USD
2025-03-142025-03-280,24USD
2024-12-132024-12-270,24USD
2024-09-162024-09-300,24USD
2024-06-142024-06-280,23USD
2024-03-142024-03-290,23USD
2023-12-142023-12-290,23USD
2023-09-142023-09-290,23USD
2023-06-152023-06-300,18USD
2023-03-162023-03-310,18USD
2022-12-152022-12-300,18USD
2022-09-152022-09-300,18USD
2022-06-152022-06-300,18USD
2022-03-102022-03-250,18USD
2021-12-162021-12-310,18USD
2021-09-092021-09-240,18USD

Seneste insiderhandler i EnerSys: Overvejende salg

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i EnerSys viser 19 handler – fordelt på 4 køb og 15 salg. Netto er der flyttet 7.518.645 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Funk Andrea J., Uplinger Chad C, O'Connell Shawn M. m.fl.. Der har dog ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Kort sigt (3 mdr): Ingen handler

Der har ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Længere sigt (alle handler): Overvejende salg

Insiderne har solgt for væsentligt mere end de har købt. I store virksomheder kan det skyldes på forhånd planlagte salg eller behov for at sprede formuen – det er ikke nødvendigvis et negativt signal.

Over de seneste 19 handler: 4 køb og 15 salg. Netto 7.518.645 $ ud af aktien.

Seneste køb: Funk Andrea J. købte 108 aktier til 228 $ pr. stk. den 2026-05-29.

Seneste salg: Uplinger Chad C solgte 1.843 aktier til 151 $ pr. stk. den 2025-12-10.

Hvem køber: Funk Andrea J., Uplinger Chad C, O'Connell Shawn M..

Hvem sælger: Uplinger Chad C, HOFFEN HOWARD I, Shaffer David M, Tinnemeyer Joern, Zogby Andrew M. m.fl..

Seneste insider-handler i EnerSys

Tabellen viser de seneste 19 indberettede insider-transaktioner i EnerSys. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-05-29 Funk Andrea J. Køb 108 228 24.675
2025-12-10 Uplinger Chad C Salg 1.843 151 279.141
2025-05-30 Uplinger Chad C Køb 295 84 24.677
2025-05-30 O'Connell Shawn M. Køb 475 84 39.786
2025-05-23 Funk Andrea J. Køb 18.694 80 1.499.259
2025-02-26 HOFFEN HOWARD I Salg 5.001 103 513.603
2025-02-25 Shaffer David M Salg 1.561 102 159.269
2025-02-24 Shaffer David M Salg 7.348 102 750.010
2025-02-21 Shaffer David M Salg 4.235 104 438.577
2025-02-20 Shaffer David M Salg 1.767 103 182.019

Hvem køber og sælger EnerSys aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i EnerSys: Funk Andrea J., Uplinger Chad C, O'Connell Shawn M.. Samlet er der købt for 1.588.396 $ fordelt på 4 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: Uplinger Chad C, HOFFEN HOWARD I, Shaffer David M, Tinnemeyer Joern, Zogby Andrew M. m.fl.. Samlet er der solgt for 9.107.041 $ fordelt på 15 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

EnerSys short interest 2026: 9,0% shortet

Høj Short Interest: 9,0% af free float
Short % af Free Float
9,0%
Vurdering
Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Moderat
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: EnerSys

0,0%5,6%11,2%
Top 9,7% · 1/10
2/94/105/11
9,0% i dag (høj)Toppede på 9,7% den 1/10-2026Seneste 30 dage: −0,8 procentpointMålt over 64 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej ned. Den er faldet 0,8 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 9,0%. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Et fald i short-andelen betyder derfor, at der bliver købt aktier tilbage i EnerSys lige nu.

Mange investorer holder øje med netop det: en short-andel der har været høj og begynder at falde tilbage. De professionelle, der satsede på kursfald, er ved at lukke ned. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kortvarig kraftig kursstigning).

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 9,0% betyder, at 9,0% af de frit omsættelige aktier i EnerSys er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.

Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 11/11-2026. Med en short interest på 9,0% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
9,0%

Hvornår har EnerSys regnskab – Næste dato: 11/11-2026

EnerSys's næste regnskab bliver offentliggjort d. 11. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Årsregnskaber for EnerSys

EnerSys omsatte for 3,8 mia. USD i regnskabsåret 2026 og fik et overskud på 293,6 mio. USD.

Beløb i USD20222023202420252026
Omsætning3,4 mia.3,7 mia.3,6 mia.3,6 mia.3,8 mia.
Nettoresultat143,9 mio.175,8 mio.269,1 mio.363,7 mio.293,6 mio.
Indtjening pr. aktie3,364,256,508,997,70
Overskudsgrad4,3 %4,7 %7,5 %10,1 %7,8 %
Frit cash flow−139,6 mio.191,2 mio.370,6 mio.139,3 mio.467,5 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog EnerSys analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

EnerSys har slået forventningerne i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.

Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+29,8% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+6,7% vs. forventet
Q4 2025
= Ramte præcist
+1,8% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+8,5% vs. forventet
Q2 2025
= Ramte præcist
+1,5% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+6,8% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+8,7% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+2,4% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af EnerSys 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for EnerSys

Grafen indlæses …

Topfase

EnerSys ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,8 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 18,5 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 7. oktober og har ligget under det siden.

Formation: Hoved-skulder i gang

Dannet 21. oktober · Endnu ikke gennemført

Tre toppe, hvor den midterste er den højeste. Linjen hen under de to bunde imellem kaldes halslinjen. Halslinjen ligger omkring 155 USD. Kursen er endnu ikke lukket under den.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 199 USD — toppen af hovedet.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af EnerSys (ENS.US) – RSI 36, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
EnerSys teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af EnerSys

EnerSys er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 156,00 $ ligger 8,5% under 20-dages gennemsnittet (170,57 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 11,9% under 50-dages gennemsnittet (177,16 $). Langsigtet ligger aktien 18,5% under 200-dages gennemsnittet (191,34 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (177,16) ligger under 200-dages (191,34) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i EnerSys er svagere end den lange.

Er EnerSys overkøbt eller oversolgt?

EnerSys har en RSI på 35,6. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for EnerSys

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-4,923), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-3,872) med 1,051, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-4,882), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,238) med 4,644, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er negative og under deres signal-linjer. Trenden peger ned både på kort og lang sigt – det stærkest mulige negative signal.

Risikoprofil for EnerSys

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

EnerSys har en årlig standardafvigelse på 43,1%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for EnerSys

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -4,923); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -4,882).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 35,6 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Hvem ejer EnerSys?

De tre største ejere af EnerSys er BlackRock Inc (14,5 %), Vanguard Portfolio Management, LLC (6,5 %) og Vanguard Capital Management, LLC (4,6 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.

De 10 største institutioner

InstitutionAndelÆndring
BlackRock Inc14,48 %+2,9 %
Vanguard Portfolio Management, LLC6,51 %−1,2 %
Vanguard Capital Management, LLC4,57 %−0,3 %
State Street Corp4,20 %+3,0 %
Dimensional Fund Advisors, Inc.3,42 %−18,4 %
Amvescap Plc.3,35 %+4,2 %
Geode Capital Management, LLC3,10 %+16,1 %
T. Rowe Price Associates, Inc.2,61 %+722,5 %
AQR Capital Management LLC2,51 %+1,5 %
Earnest Partners LLC2,49 %−5,1 %

Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.

De 5 største fonde

FondAndelÆndring
iShares Core S&P Mid-Cap ETF3,59 %+0,1 %
Vanguard MStar Total Stk Mkt Idx Invest3,15 %−2,3 %
iShares Russell 2000 ETF2,60 %−0,4 %
Vanguard Small Cap Index2,25 %−3,4 %
First Trust SMID Cp Rising Div Achv ETF1,50 %0,0 %

Opgjort pr. 29. oktober 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.

Ofte stillede spørgsmål om EnerSys aktien i 2026

Hvad koster en EnerSys-aktie?
En EnerSys-aktie kostede 156,00 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er et fald på 7,12 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe EnerSys aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke EnerSys (solgt d. 8/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. EnerSys handles til 156,00 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -4,923, og aktien har modvind; RSI er på 35,6 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 249,48 $ giver et potentiale på 59,9%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe EnerSys aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. EnerSys handles til 156,00 $. Det er 36,0 % under toppen de seneste 52 uger (243,62 $) og 25,6 % over bunden (124,23 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for EnerSys aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for EnerSys er 249,48 $. Den nuværende kurs er 156,00 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 59,9%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 224,53 og 274,43 $.
Er EnerSys en udbytteaktie?
Ja, EnerSys er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 0,6%. Det seneste udbytte var 0,29 $ pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 18/09-2026. Payout ratio er 11,2%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler EnerSys udbytte 2027?
Næste udbyttedato for EnerSys er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 18/09-2026. Seneste udbytte var 0,29 $ pr. aktie med x-dato 18/09-2026. Udbytteprocenten er 0,6%. Payout ratio på 11,2% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i EnerSys aktien?
Risikoen i EnerSys er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 43,1%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er EnerSys overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, EnerSys vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (59,9% potentiale). EnerSys har følgende nøgletal: P/E-tal på 18,0 (moderat prissat), P/S-tal på 1,6, P/B-tal på 3,2.
Er EnerSys overkøbt?
Nej, EnerSys er ikke overkøbt. RSI er på 35,6 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 35,6 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 8,5% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har EnerSys næste regnskab?
EnerSys offentliggør næste regnskab den 11. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 156,00 $. Med et P/E-tal på 18,0 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er EnerSys shortet?
Ja, EnerSys er shortet med 9,0% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i EnerSys?
Nej, insidere køber ikke EnerSys aktier – de er nettosælgere. Over de seneste 19 indberettede handler er fordelingen 4 køb og 15 salg, og netto er der solgt for 7.518.645 $. Aktive sælgere er Uplinger Chad C, HOFFEN HOWARD I, Shaffer David M m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er EnerSys en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er EnerSys en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 58 ud af 100 (værdi 68, kvalitet 76, momentum 29). Det er nr. 910 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 59,9% potentiale op til kursmålet; udbytte på 0,6%; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om EnerSys passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for EnerSys aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 249,48 $ (+59,9%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 11/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 18,0 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder EnerSys aktien?
EnerSys aktien faldt 7,12% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen faldt: Vertiv -12,9%, Bloom Energy -6,4%, Forgent Power Solutions -17,3% og Powell Industries -12,4%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for EnerSys. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Vores model ejer ikke EnerSys (solgt d. 8/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 8,5% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind; short interest er 9,0% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan EnerSys stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for EnerSys er 249,48 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 59,9% fra den nuværende kurs på 156,00 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 124,23 og 243,62 $. Kursen ligger 36,0% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan EnerSys falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 124,23 $, hvilket ligger 20,4% under den nuværende kurs på 156,00 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 49,0% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±43,1% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver EnerSys?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Elektrisk udstyr & komponenter, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af EnerSys i afsnittet "Om EnerSys" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har EnerSys?
EnerSys har 9.682 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har EnerSys opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra EnerSys inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener EnerSys penge eller giver underskud?
Ja, EnerSys tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 9,3%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 14,0%. Med et P/E-tal på 18,0 betaler du i øjeblikket 18,0 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan EnerSys gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i EnerSys vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 6,45 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 8 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 107% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har EnerSys meget gæld?
EnerSys har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 107%. For industri-sektoren regnes 100–200% som typisk niveau. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan EnerSys betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 13,7×, og nettogælden svarer til 0,8 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af EnerSys aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af EnerSys, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/ens.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere EnerSys aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på EnerSys opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner EnerSys — alternativer i Elektrisk udstyr & komponenter

EnerSys har højeste TradeDesk-score (58/100) blandt de viste alternativer i Elektrisk udstyr & komponenter.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Skal du sælge EnerSys?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →