25,39 €
-0,61%

Eni S.p.A (ENI.MI) kursmål og anbefaling 2026/2027

25,39 €
-0,61%
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −5,6% 1 måned: ▲ +5,2% 3 måneder: ▲ +9,7% 1 år: ▲ +67,2%
Kursudvikling for Eni S.p.A (ENI.MI) – aktiekurs på 25,39 €, november 2026
Eni S.p.A aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 25. februar 2027 (om 112 dage)
Del analysen:

Eni S.p.A kursmål 2026: Analytikere ser 8% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Eni S.p.A er 27,37 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 7,82% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Eni S.p.A overvurderet eller undervurderet?

Eni S.p.A er i øjeblikket fair med en afvigelse på 7,8% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 25,39 €, hvilket placerer Eni S.p.A i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 24,63 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 30,11 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Eni S.p.A ligger det rimelige prisleje mellem 24,63 € og 30,11 €.

Analytikerne ser 8% potentiale i Eni S.p.A — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Eni S.p.As køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Eni S.p.A

Få en mail, når vores model skifter signal på Eni S.p.A. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Eni S.p.A stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Eni S.p.A – Olie & gas — integreret

Eni S.p.A. finder, udvinder og producerer olie og naturgas. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse råvarer, samt ved at forarbejde dem til produkter som benzin, kemikalier og plastik, som den sælger videre.

Eni er aktiv i 41 lande, blandt andet Italien, Libyen, Egypten, Norge, Storbritannien, Angola, Congo, Nigeria, Mexico, USA, Kasakhstan, Algeriet, Australien, Irak, Indonesien, Ghana, Mozambique, Bahrain, Oman og De Forenede Arabiske Emirater. Her arbejder virksomheden med at finde og udvinde olie og gas, samt med flydende naturgas (LNG). Eni sælger og handler også med gas og el, producerer el, og transporterer gas mellem lande.

Derudover raffinerer og sælger Eni olieprodukter til både private og virksomheder, primært i Italien og resten af Europa. Virksomheden fremstiller også kemikalier og plastmaterialer som olefiner, aromater, polystyren og polyethylen, hovedsageligt i Italien og Vesteuropa. Eni handler desuden med råvarer og finansielle kontrakter knyttet til disse (derivater).

Eni blev grundlagt i 1953 og har hovedkontor i Rom, Italien.
Læs om virksomheden

Eni S.p.A hører til temaet Olie- og gasaktier. Se alle olie- og gasaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Eni S.p.A

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 76,7B Markedsværdi (Mcap)
€ 97,3B Omsætning
Olie & gas — integreret Industri
18,42 P/E Ratio
0,79 P/S Ratio
1,41 P/B Ratio
Italien Handles på børsen
eni.com Hjemmeside
Energi Sektor

Hvad er Eni S.p.A for en type aktie?

Vækstaktie Value-aktie Momentum-aktie

Eni S.p.A klassificeres som en vækstaktie og value-aktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.

Score-oversigt for Eni S.p.A

💰 Value Score 78/100 (Høj)

Eni S.p.A ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 69/100 (Høj)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 84/100 (Meget Høj)

Eni S.p.A har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 77/100

Samlet set ser Eni S.p.A stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

⚠️ 1 rødt flag identificeret

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i Eni S.p.A som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 208%, og rentedækningen er 2,4× (hvor mang...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Eni S.p.A?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Eni S.p.A handles til en P/E på 18,4, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 10,3 (44% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,8 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,4 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,46 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Eni S.p.A har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 7,9% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 8,6%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 13,1% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3,6% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 343,8% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,31 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 208,1% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
2,4×
Nettogæld/EBITDA
1,5

Kan betale sin gæld, men den fylder en del

Eni S.p.A er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Eni S.p.A →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Eni S.p.A udbytte 2026: 1,0% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Eni S.p.A

Udbytteprocent
1,0%
Seneste udbytte pr. aktie
0,27 EUR
Payout Ratio
42,0%
Sund
Udbytte-vækst (5 år)
+148,8%
Gns. årligt udbytte (3 år)
1,02 EUR

Hvornår udbetaler Eni S.p.A udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
23. november 2026
Seneste udbetalingsdato
25. november 2026

Hvor meget udbytte betaler Eni S.p.A?

Eni S.p.A betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,27 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,0%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 148,8%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 42,0%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.

Historiske udbyttebetalinger for Eni S.p.A

Vi har registreret udbyttebetalinger for Eni S.p.A siden 2021-09-20. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 20 gange, senest den 2026-11-23. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-11-232026-11-250,27EUR
2026-09-212026-09-230,27EUR
2026-05-182026-05-200,27EUR
2026-03-232026-03-250,26EUR
2025-11-242025-11-260,26EUR
2025-09-222025-09-240,26EUR
2025-05-192025-05-210,25EUR
2025-03-242025-03-260,25EUR
2024-11-182024-11-200,25EUR
2024-09-232024-09-250,25EUR
2024-05-202024-05-220,23EUR
2024-03-182024-03-200,24EUR
2023-11-202023-11-220,23EUR
2023-09-182023-09-200,24EUR
2023-05-222023-05-240,22EUR
2023-03-202023-03-220,22EUR
2022-11-212022-11-230,22EUR
2022-09-192022-09-210,22EUR
2022-05-232022-05-250,43EUR
2021-09-202021-09-220,43EUR

Hvornår har Eni S.p.A regnskab – Næste dato: 25/02-2027

Eni S.p.A's næste regnskab bliver offentliggjort d. 25. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.



Årsregnskaber for Eni S.p.A

Eni S.p.A omsatte for 82,2 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 2,6 mia. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning76,6 mia.132,5 mia.93,7 mia.88,8 mia.82,2 mia.
Nettoresultat5,8 mia.13,9 mia.4,8 mia.2,6 mia.2,6 mia.
Indtjening pr. aktie1,633,981,430,810,84
Overskudsgrad7,6 %10,5 %5,1 %3,0 %3,2 %
Frit cash flow7,9 mia.9,8 mia.6,4 mia.5,1 mia.4,6 mia.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Eni S.p.A analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Eni S.p.A har slået forventningerne i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.

Q3 2026
▲ Slog forventningerne
+14,5% vs. forventet
Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+8,3% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-12,2% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+21,9% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+24,2% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+24,1% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+14,7% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-12,5% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Eni S.p.A 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Eni S.p.A

Grafen indlæses …

Stigende fase

Eni S.p.A er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 14,5 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 4,9 % den seneste måned. Kursen har ligget over gennemsnittet hele tiden siden mindst 22. maj.

Formation: Stigende kanal i gang

Startede 2. juli

Kursen er steget inde i en kanal siden juli 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 7 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 25 EUR og øvre kant omkring 28 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.

Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Eni S.p.A (ENI.MI) – RSI 48, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Eni S.p.A teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Eni S.p.A

Eni S.p.A er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 25,39 € ligger 3,0% under 20-dages gennemsnittet (26,18 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 2,8% over 50-dages gennemsnittet (24,70 €). Langsigtet ligger aktien 13,8% over 200-dages gennemsnittet (22,30 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (24,70) ligger over 200-dages (22,30) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Eni S.p.A er stærkere end den lange.

Er Eni S.p.A overkøbt eller oversolgt?

Eni S.p.A har en RSI på 47,8, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.

MACD-analyse for Eni S.p.A

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,498), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (0,651) med 0,153, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,425), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (1,198) med 0,227, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.

Risikoprofil for Eni S.p.A

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Eni S.p.A har en årlig standardafvigelse på 27,9%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.

Samlet teknisk konklusion for Eni S.p.A

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,498); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,425).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvind.

RSI: 47,8 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om Eni S.p.A aktien i 2026

Hvad koster en Eni S.p.A-aktie?
En Eni S.p.A-aktie kostede 25,39 EUR den 5. november 2026 kl. 11.03. Det er et fald på 0,61 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Eni S.p.A aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Eni S.p.A (solgt d. 4/11-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Eni S.p.A handles til 25,39 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,498, men medvinden er ved at aftage; RSI er på 47,8 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 27,37 € giver et potentiale på 7,8%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Eni S.p.A aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Eni S.p.A handles til 25,39 €. Det er 8,6 % under toppen de seneste 52 uger (27,76 €) og 70,4 % over bunden (14,90 €). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Eni S.p.A aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Eni S.p.A er 27,37 €. Den nuværende kurs er 25,39 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 7,8%. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 24,63 og 30,11 €.
Er Eni S.p.A en udbytteaktie?
Ja, Eni S.p.A er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 1,0%. Det seneste udbytte var 0,27 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 23/11-2026. Payout ratio er 42,0%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler Eni S.p.A udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Eni S.p.A er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 23/11-2026. Seneste udbytte var 0,27 € pr. aktie med x-dato 23/11-2026. Udbytteprocenten er 1,0%. Payout ratio på 42,0% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Eni S.p.A aktien?
Risikoen i Eni S.p.A er lav til middel: risikokategori Balanceret, nr. 2 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 27,9%, hvilket svarer til risikokategorien Balanceret.
Er Eni S.p.A overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Eni S.p.A vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. Eni S.p.A har følgende nøgletal: P/E-tal på 18,4 (moderat prissat), P/S-tal på 0,8, P/B-tal på 1,4.
Er Eni S.p.A overkøbt?
Nej, Eni S.p.A er ikke overkøbt. RSI er på 47,8 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 47,8 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 3,0% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD er positiv, men styrken er ved at aftage.
Hvornår har Eni S.p.A næste regnskab?
Eni S.p.A offentliggør næste regnskab den 25. februar 2027. Aktien handles i øjeblikket til 25,39 €. Med et P/E-tal på 18,4 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er Eni S.p.A shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Eni S.p.A, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Eni S.p.A?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Eni S.p.A.
Er Eni S.p.A en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Eni S.p.A en god aktie lige nu. Den samlede score er 77 ud af 100 (værdi 78, kvalitet 69, momentum 84). Det er nr. 171 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 1,0%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Eni S.p.A passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Eni S.p.A aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 27,37 € (+7,8%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 25/02-2027, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 18,4 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Eni S.p.A aktien i dag?
Eni S.p.A aktien falder 0,61% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Vores model ejer ikke Eni S.p.A (solgt d. 4/11-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 3,0% under 20-dages gennemsnittet. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Eni S.p.A stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Eni S.p.A er 27,37 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 7,8% fra den nuværende kurs på 25,39 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 14,90 og 27,76 €. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Eni S.p.A falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 14,90 €, hvilket ligger 41,3% under den nuværende kurs på 25,39 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 46,3% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±27,9% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Eni S.p.A?
Selskabet hører til Energi-sektoren, mere specifikt branchen Olie & gas — integreret, er hjemmehørende i Italien, og handles på Borsa Italiana. Læs den fulde beskrivelse af Eni S.p.A i afsnittet "Om Eni S.p.A" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Eni S.p.A?
Eni S.p.A har 32.349 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Eni S.p.A opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Eni S.p.A inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Eni S.p.A penge eller giver underskud?
Ja, Eni S.p.A tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 7,9%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 8,6%. Med et P/E-tal på 18,4 betaler du i øjeblikket 18,4 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Eni S.p.A gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Eni S.p.A vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 2,31 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 8 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 208% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Eni S.p.A meget gæld?
Ja, Eni S.p.A har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 208%. For energi-sektoren regnes alt over 150% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Energi-selskaber bør holde gælden moderat — kursfald på olie og gas kan hurtigt presse balancen. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Eni S.p.A betale sin gæld? Kan betale sin gæld, men den fylder en del — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 2,4×, og nettogælden svarer til 1,5 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Eni S.p.A aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Eni S.p.A, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/eni.mi. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Eni S.p.A aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Eni S.p.A opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Eni S.p.A — alternativer i Olie & gas — integreret

3 aktier i Olie & gas — integreret har højere TradeDesk-score end Eni S.p.A (77/100) lige nu.

Se alle 88 aktier i Energi-sektoren

Vil du være først når Eni S.p.A skifter signal?
Få teknisk-signal-mail når trenden vender.
Prøv Sølv 14 dage gratis →