9,70 €
1,04%

EV MOTORS (EBROM.MC) kursmål 2026/2027: 35% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

9,70 €
1,04%
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +2,1% 1 måned: ▼ −4,9% 3 måneder: ▲ +3,2% 1 år: ▲ +16,6%
Kursudvikling for EV MOTORS (EBROM.MC) – aktiekurs på 9,70 €, november 2026
EV MOTORS aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

EV MOTORS kursmål 2026: Analytikere ser 39% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for EV MOTORS er 13,52 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 39,38% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er EV MOTORS overvurderet eller undervurderet?

EV MOTORS er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 39,4% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 9,70 €, hvilket placerer EV MOTORS i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 12,17 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 14,87 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For EV MOTORS ligger det rimelige prisleje mellem 12,17 € og 14,87 €.

Analytikerne ser 39% potentiale i EV MOTORS — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg EV MOTORSs køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg EV MOTORS

Få en mail, når vores model skifter signal på EV MOTORS. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

EV MOTORS er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at EV MOTORS har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om EV MOTORS – Bilproducenter

**EBRO EV Motors** udvikler, fremstiller og sælger elbiler under mærket EBRO i Spanien.

Virksomheden har hjemme i Barcelona, Spanien, og det er også her, den primært driver sin forretning. Kunderne er bilkøbere på det spanske marked.

Selskabet hed tidligere EV Motors, S.A., men skiftede navn til EBRO EV Motors, S.A. i juni 2025. Virksomheden blev grundlagt i 2021.
Læs om virksomheden

EV MOTORS hører til temaet Bil- og elbilaktier. Se alle bil- og elbilaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for EV MOTORS

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 460M Markedsværdi (Mcap)
€ 398M Omsætning
Bilproducenter Industri
- P/E Ratio
1,16 P/S Ratio
5,43 P/B Ratio
Spanien Handles på børsen

EV MOTORS for danske investorer

Valuta. EV MOTORS handles i euro (EUR) i Spanien. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop EV MOTORS kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er EV MOTORS for en type aktie?

Spekulativ aktie

EV MOTORS klassificeres som en spekulativ aktie.

Score-oversigt for EV MOTORS

💰 Value Score 28/100 (Lav)

EV MOTORS ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 15/100 (Meget Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

🚀 Momentum Score 43/100 (Neutral)

EV MOTORS har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 28/100

Samlet set ser EV MOTORS svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 4 røde flag identificeret

Vores analyse har identificeret 4 potentielle risikofaktorer i EV MOTORS som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 191%. Vi mangler tal til at vurdere gælden.
⚠️ Svag balance (forhøjet risiko): Altman Z2 er 0,20 (svag balance er 1,1 og under) – balanc...
⚠️ Negativ profitmargin: Profitmarginen er -4,1% – virksomheden taber penge på sin...
⚠️ Negativt afkast på egenkapital: ROE er -17,8% – virksomheden genererer negativt afkast ti...
🔒

Er det stadig sikkert at eje EV MOTORS?

Der er 4 ting, du bør se først.

Vis mig de 4 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

P/S-ratioen er 1,2 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 5,4 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

EV MOTORS har en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 5,3%.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Altman Z2 er 0,20 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 190,5% – moderat gældsætning.

EV MOTORS scorer kun 29 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på EV MOTORS →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Hvornår har EV MOTORS regnskab?

EV MOTORS's næste regnskabsdato er endnu ikke tilgængelig. Tjek virksomhedens finansielle kalender for flere detaljer.



Årsregnskaber for EV MOTORS

EV MOTORS omsatte for 357,0 mio. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 16,3 mio. EUR.

Beløb i EUR202320242025
Omsætning18,9 mio.35,0 mio.357,0 mio.
Nettoresultat−10,2 mio.−23,9 mio.−16,3 mio.
Indtjening pr. aktie−0,21−0,49−0,34
Overskudsgrad−53,8 %−68,2 %−4,6 %
Frit cash flow−116,2 mio.−62,4 mio.−52,9 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Teknisk analyse af EV MOTORS 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for EV MOTORS

Grafen indlæses …

Faldende fase

EV MOTORS er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 6,3 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 1,6 % den seneste måned. Kursen lukkede under gennemsnittet den 1. oktober og har ligget under det siden.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af EV MOTORS (EBROM.MC) – RSI 45, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
EV MOTORS teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af EV MOTORS

EV MOTORS er i en kortsigtet optrend. Kursen på 9,70 € ligger 0,3% over 20-dages gennemsnittet (9,67 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 3,4% under 50-dages gennemsnittet (10,04 €). Langsigtet ligger aktien 5,3% under 200-dages gennemsnittet (10,25 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (10,04) ligger under 200-dages (10,25) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i EV MOTORS er svagere end den lange.

Er EV MOTORS overkøbt eller oversolgt?

EV MOTORS, S.A. har en RSI på 44,5. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for EV MOTORS

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-0,123), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,134) med 0,011, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,045), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,005) med 0,040, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.

Risikoprofil for EV MOTORS

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

EV MOTORS, S.A. har en årlig standardafvigelse på 44,9%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for EV MOTORS

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,123); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,045).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.

RSI: 44,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Ofte stillede spørgsmål om EV MOTORS aktien i 2026

Hvad koster en EV MOTORS-aktie?
En EV MOTORS-aktie kostede 9,70 EUR den 5. november 2026 kl. 09.08. Det er en stigning på 1,04 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe EV MOTORS aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke EV MOTORS (solgt d. 7/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. EV MOTORS handles til 9,70 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0,123, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 44,5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 13,52 € giver et potentiale på 39,4%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe EV MOTORS aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. EV MOTORS handles til 9,70 €. Det er 23,3 % under toppen de seneste 52 uger (12,65 €) og 19,5 % over bunden (8,12 €). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for EV MOTORS aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for EV MOTORS er 13,52 €. Den nuværende kurs er 9,70 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 39,4%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 12,17 og 14,87 €.
Er EV MOTORS en udbytteaktie?
Nej, EV MOTORS betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i EV MOTORS aktien?
Risikoen i EV MOTORS er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 44,9%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er EV MOTORS overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, EV MOTORS vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (39,4% potentiale). EV MOTORS har følgende nøgletal: P/S-tal på 1,2, P/B-tal på 5,4.
Er EV MOTORS overkøbt?
Nej, EV MOTORS er ikke overkøbt. RSI er på 44,5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 44,5 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 0,3% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har EV MOTORS næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for EV MOTORS endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er EV MOTORS shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for EV MOTORS, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i EV MOTORS?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for EV MOTORS.
Er EV MOTORS en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer EV MOTORS svagt. Den samlede score er 29 ud af 100 (værdi 28, kvalitet 15, momentum 43). Det er nr. 1.656 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 39,4% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om EV MOTORS passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for EV MOTORS aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 13,52 € (+39,4%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger EV MOTORS aktien i dag?
EV MOTORS aktien stiger 1,04% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Vores model har salgssignal på EV MOTORS (solgt d. 7/10-2026). Stigningen er ikke nok til at vende det: kursen skal over vores købsniveau og 50-dages gennemsnittet først. De øvrige tekniske indikatorer viser: kursen ligger tæt på 20-dages gennemsnittet. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan EV MOTORS stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for EV MOTORS er 13,52 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 39,4% fra den nuværende kurs på 9,70 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 8,12 og 12,65 €. Kursen ligger 23,3% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan EV MOTORS falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 8,12 €, hvilket ligger 16,3% under den nuværende kurs på 9,70 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 35,8% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±44,9% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver EV MOTORS?
Selskabet hører til Cyklisk forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Bilproducenter, er hjemmehørende i Spanien, og handles på Madrid Exchange. Læs den fulde beskrivelse af EV MOTORS i afsnittet "Om EV MOTORS" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har EV MOTORS?
EV MOTORS har 1.496 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har EV MOTORS opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra EV MOTORS inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener EV MOTORS penge eller giver underskud?
Nej, EV MOTORS tjener i øjeblikket ikke penge — selskabet giver underskud med en negativ overskudsgrad på -4,1%, et mindre underskud. Det betyder at driften taber penge på hver krone i omsætning. Driftsmarginen er dog positiv på 5,3%, så selve driften tjener penge — underskuddet skyldes finansielle udgifter, skat eller engangsposter. Det er normalt for vækstaktier der investerer i ekspansion, men det øger risikoen hvis selskabet ikke når break-even inden kapitalen slipper op.
Kan EV MOTORS gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i EV MOTORS vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 0,20 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Gæld i forhold til egenkapital er 191% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har EV MOTORS meget gæld?
EV MOTORS har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 191%. For cyklisk forbrug-sektoren regnes 100–200% som typisk niveau. Cykliske forbrugsvarer-selskaber kan bære moderat gæld i opgangstider, men høj gæld er risikabelt i nedture. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af EV MOTORS aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af EV MOTORS, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/ebrom.mc. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere EV MOTORS aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på EV MOTORS opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner EV MOTORS — alternativer i Bilproducenter

3 aktier i Bilproducenter har højere TradeDesk-score end EV MOTORS (29/100) lige nu.

Se alle 159 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren

Skal du sælge EV MOTORS?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →