38,90 €

Dermapharm Holding (DMP.XETRA) kursmål 2026/2027: 30% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

38,90 €
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +0,9% 1 måned: ▲ +2,1% 3 måneder: ▼ −4,8% 1 år: ▲ +20,1%
Kursudvikling for Dermapharm Holding (DMP.XETRA) – aktiekurs på 38,90 €, november 2026
Dermapharm Holding aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 12. november 2026 (om 7 dage)
Del analysen:

Dermapharm Holding kursmål 2026: Analytikere ser 31% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Dermapharm Holding er 51,00 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Dermapharm Holding overvurderet eller undervurderet?

Dermapharm Holding er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 31,1% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 38,90 €, hvilket placerer Dermapharm Holding i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 45,90 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 56,10 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Dermapharm Holding ligger det rimelige prisleje mellem 45,90 € og 56,10 €.

Analytikerne ser 31% potentiale i Dermapharm Holding — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Dermapharm Holdings køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Dermapharm Holding aflægger regnskab torsdag 12. november

Følg Dermapharm Holding, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Dermapharm Holding er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at Dermapharm Holding har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Dermapharm Holding – Medicinal – special & kopimedicin

Dermapharm Holding SE fremstiller og sælger medicin, hvor patentet er udløbet. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge kendte mærkevarer inden for medicin og sundhedsprodukter, samt ved at importere originalmedicin fra andre lande til videresalg.

Virksomheden er primært på markederne i Tyskland, Italien, Frankrig, Østrig, Schweiz, Spanien, Portugal, Holland, Kroatien, Polen, Ukraine, USA og Kina. Kunderne er typisk apoteker, læger og andre inden for sundhedssektoren, der køber virksomhedens produkter til videresalg eller brug i behandling.

Dermapharm arbejder inden for tre forretningsområder: mærkevaremedicin, andre sundhedsprodukter, og import af medicin fra andre EU-lande (kaldet parallelimport). Produkterne omfatter håndkøbsmedicin, kosttilskud som vitaminer og mineraler, samt plantebaserede lægemidler. Virksomheden sælger også produkter til behandling af hudsygdomme, allergi, smerter og betændelse, hjerte-kar-sygdomme, samt kvinde- og mandesygdomme. Derudover sælger den kosmetik og medicinsk udstyr.

Under mærket "axicorp" importerer virksomheden originalmedicin fra udlandet. Nogle af Dermapharms kendte varemærker er Dekristol, Keltican, Tromcardin, Ketozolin, bite away og Herpotherm.

Virksomheden blev grundlagt i 1991 og har hovedkontor i Grünwald i Tyskland. Dermapharm Holding SE er et datterselskab af Themis Beteiligungs-AG.
Læs om virksomheden

Dermapharm Holding hører til temaet Medicinalaktier. Se alle medicinalaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Dermapharm Holding

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 1,9B Markedsværdi (Mcap)
€ 1,2B Omsætning
Medicinal – special & kopimedicin Industri
13,92 P/E Ratio
1,62 P/S Ratio
3,56 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen
Sundhed Sektor

Dermapharm Holding for danske investorer

Valuta. Dermapharm Holding handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Dermapharm Holding kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. Tyskland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er Dermapharm Holding for en type aktie?

Udbytteaktie Vækstaktie Value-aktie

Dermapharm Holding klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 2,2%.

Score-oversigt for Dermapharm Holding

💰 Value Score 73/100 (Høj)

Dermapharm Holding ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 46/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 45/100 (Neutral)

Dermapharm Holding har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 54/100

Samlet set ser Dermapharm Holding blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

⚠️ 1 rødt flag identificeret

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i Dermapharm Holding som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 243%, og rentedækningen er 3,4× (hvor mang...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Dermapharm Holding?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Dermapharm Holding handles til en P/E på 13,9, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 16,4. P/S-ratioen er 1,6 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 3,6 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Dermapharm Holding har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 12,4% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 15,9%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 25,6% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,1% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 20,5% år-over-år.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,51 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 243,5% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
3,4×
Nettogæld/EBITDA
3,1

Kan betale sin gæld, men den fylder en del

Kursmål på Dermapharm Holding: 51,00 € — men er den værd at eje nu?

Et kursmål er analytikernes 12-måneders bud — ikke et købssignal. Med TradeDesk Sølv ser du hver dag, om Dermapharm Holding reelt er købsklar og tjener penge — og vi scanner 2.000+ aktier for den 1 %, der er værd at eje lige nu.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Dermapharm Holding →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Dermapharm Holding udbytte 2026: 2,2% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Dermapharm Holding

Udbytteprocent
2,2%
Seneste udbytte pr. aktie
0,88 EUR
Payout Ratio
43,2%
Sund
Udbytte-vækst (4 år)
-59,4%
Gns. årligt udbytte (3 år)
1,18 EUR

Hvornår udbetaler Dermapharm Holding udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
29. juni 2026
Seneste udbetalingsdato
1. juli 2026

Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Dermapharm Holding?

Dermapharm Holding betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,88 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,2%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte faldet med 59,4%.

Payout ratioen er 43,2%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.

Historiske udbyttebetalinger for Dermapharm Holding

Vi har registreret udbyttebetalinger for Dermapharm Holding siden 2022-06-02. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 6 gange, senest den 2026-06-29. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-06-292026-07-010,88EUR
2025-06-272025-07-010,90EUR
2024-06-282024-07-020,88EUR
2024-06-06N/A0,88EUR
2023-06-152023-06-191,05EUR
2022-06-022022-06-062,17EUR

Hvornår har Dermapharm Holding regnskab – Næste dato: 12/11-2026

Dermapharm Holding's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Årsregnskaber for Dermapharm Holding

Dermapharm Holding omsatte for 1,2 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 132,4 mio. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning942,9 mio.1,0 mia.1,1 mia.1,2 mia.1,2 mia.
Nettoresultat209,6 mio.134,2 mio.62,4 mio.113,8 mio.132,4 mio.
Indtjening pr. aktie3,892,491,162,112,46
Overskudsgrad22,2 %13,1 %5,5 %9,6 %11,4 %
Frit cash flow189,2 mio.249,5 mio.177,9 mio.163,1 mio.139,4 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Dermapharm Holding analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Dermapharm Holding har skuffet i 2 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+78,1% vs. forventet
Q1 2024
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q3 2023
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q2 2023
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q1 2023
= Ramte præcist
-0,3% vs. forventet
Q4 2022
= Ramte præcist
+1,0% vs. forventet
Q3 2022
▼ Skuffede
-40,0% vs. forventet
Q2 2022
▼ Skuffede
-62,5% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Dermapharm Holding 2026 – Signal: Sælg

Samlet Teknisk Signal: Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Dermapharm Holding

Grafen indlæses …

Topfase

Dermapharm Holding ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,3 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 6,4 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 26. august og har ligget under det siden.

Formation: Faldende trekant gennemført

Dannet 20. oktober · Gennemført 26. oktober

Kursen er blevet holdt oppe omkring 38 EUR flere gange, men den er nået kortere og kortere op imellem — toppene er blevet lavere siden august 2026. Den 26. oktober lukkede kursen under 38 EUR. Seneste lavere top lå på 40 EUR.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 40 EUR — den seneste lavere top.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Dermapharm Holding (DMP.XETRA) – RSI 53, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
Dermapharm Holding teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Dermapharm Holding

Dermapharm Holding er i en kortsigtet optrend. Kursen på 38,90 € ligger 1,4% over 20-dages gennemsnittet (38,37 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 0,8% over 50-dages gennemsnittet (38,60 €). Langsigtet ligger aktien 6,4% under 200-dages gennemsnittet (41,55 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (38,60) ligger under 200-dages (41,55) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Dermapharm Holding er svagere end den lange.

Er Dermapharm Holding overkøbt eller oversolgt?

Dermapharm Holding SE har en RSI på 53,3, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.

MACD-analyse for Dermapharm Holding

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-0,002), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,104) med 0,102, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,008), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,609) med 0,399, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.

Risikoprofil for Dermapharm Holding

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Dermapharm Holding SE har en årlig standardafvigelse på 30,4%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.

Samlet teknisk konklusion for Dermapharm Holding

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,002); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -1,008).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.

RSI: 53,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Sælg

Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).

Ofte stillede spørgsmål om Dermapharm Holding aktien i 2026

Hvad koster en Dermapharm Holding-aktie?
En Dermapharm Holding-aktie kostede 38,90 EUR ved lukning den 4. november 2026. Det er en stigning på 1,17 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Dermapharm Holding aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Dermapharm Holding (solgt d. 13/7-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Dermapharm Holding handles til 38,90 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0,002, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 53,3 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 51,00 € giver et potentiale på 31,1%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Dermapharm Holding aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Dermapharm Holding handles til 38,90 €. Det er 23,6 % under toppen de seneste 52 uger (50,94 €) og 20,5 % over bunden (32,29 €). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Dermapharm Holding aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Dermapharm Holding er 51,00 €. Den nuværende kurs er 38,90 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 31,1%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 45,90 og 56,10 €.
Er Dermapharm Holding en udbytteaktie?
Ja, Dermapharm Holding er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 2,2%. Det seneste udbytte var 0,88 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 29/06-2026. Payout ratio er 43,2%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler Dermapharm Holding udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Dermapharm Holding er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 29/06-2026. Seneste udbytte var 0,88 € pr. aktie med x-dato 29/06-2026. Udbytteprocenten er 2,2%. Payout ratio på 43,2% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Dermapharm Holding aktien?
Risikoen i Dermapharm Holding er lav til middel: risikokategori Balanceret, nr. 2 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 30,4%, hvilket svarer til risikokategorien Balanceret.
Er Dermapharm Holding overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Dermapharm Holding vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (31,1% potentiale). Dermapharm Holding har følgende nøgletal: P/E-tal på 13,9 (moderat prissat), P/S-tal på 1,6, P/B-tal på 3,6.
Er Dermapharm Holding overkøbt?
Nej, Dermapharm Holding er ikke overkøbt. RSI er på 53,3 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 53,3 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 1,4% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har Dermapharm Holding næste regnskab?
Dermapharm Holding offentliggør næste regnskab den 12. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 38,90 €. Med et P/E-tal på 13,9 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er Dermapharm Holding shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Dermapharm Holding, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Dermapharm Holding?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Dermapharm Holding.
Er Dermapharm Holding en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Dermapharm Holding en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 55 ud af 100 (værdi 73, kvalitet 46, momentum 45). Det er nr. 1.027 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 31,1% potentiale op til kursmålet; udbytte på 2,2%; teknisk signal: Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Dermapharm Holding passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Dermapharm Holding aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 51,00 € (+31,1%); næste regnskab offentliggøres den 12/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 13,9 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Dermapharm Holding aktien?
Dermapharm Holding aktien steg 1,17% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: Merck KGaA +0,9%, Haleon +3,7% og Xeris Biopharma +1,7%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Dermapharm Holding. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går. Vores model har salgssignal på Dermapharm Holding (solgt d. 13/7-2026). Stigningen er ikke nok til at vende det: kursen skal over vores købsniveau og 50-dages gennemsnittet først. De øvrige tekniske indikatorer viser: kursen ligger tæt på 20-dages gennemsnittet. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Dermapharm Holding stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Dermapharm Holding er 51,00 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 31,1% fra den nuværende kurs på 38,90 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 32,29 og 50,94 €. Kursen ligger 23,6% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Dermapharm Holding falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 32,29 €, hvilket ligger 17,0% under den nuværende kurs på 38,90 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 36,6% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±30,4% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Dermapharm Holding?
Selskabet hører til Sundhed-sektoren, mere specifikt branchen Medicinal – special & kopimedicin, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Dermapharm Holding i afsnittet "Om Dermapharm Holding" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Dermapharm Holding?
Dermapharm Holding har 3.619 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Dermapharm Holding opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Dermapharm Holding inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Dermapharm Holding penge eller giver underskud?
Ja, Dermapharm Holding tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 12,4%, hvilket er solidt. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 15,9%. Med et P/E-tal på 13,9 betaler du i øjeblikket 13,9 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Dermapharm Holding gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Dermapharm Holding vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 2,51 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 5 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 243% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Dermapharm Holding meget gæld?
Ja, Dermapharm Holding har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 243%. For sundhed-sektoren regnes alt over 150% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. For sundheds-sektoren er 80-150% typisk niveau — store pharma-selskaber bærer en del gæld til R&D og opkøb. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Dermapharm Holding betale sin gæld? Kan betale sin gæld, men den fylder en del — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 3,4×, og nettogælden svarer til 3,1 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Dermapharm Holding aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Dermapharm Holding, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/dmp.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Dermapharm Holding aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Dermapharm Holding opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Dermapharm Holding — alternativer i Medicinal – special & kopimedicin

3 aktier i Medicinal – special & kopimedicin har højere TradeDesk-score end Dermapharm Holding (55/100) lige nu.

Se alle 217 aktier i Sundhed-sektoren

Følg Dermapharm Holding dagligt med TradeDesk-modellen
Signal, score, kursmål og røde flag på ét sted.
Prøv Sølv 14 dage gratis →