10,22 $

BellRing Brands (BRBR.US) kursmål 2026/2027: 30% potentiale

10,22 $

BellRing Brands aktien steg 8,5% i går – bør du sælge eller holde aktien?

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Hele branchen steg: Kraft Heinz +3,8%, General Mills +5,2%, Herbalife Nutrition +6,5% og Beyond Meat -1,7%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for BellRing Brands. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.

Sælge eller holde?
Hold. Vores model ejer BellRing Brands (købt d. 19/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +12,8% 1 måned: ▲ +32,9% 3 måneder: ▼ −15,6% 1 år: ▼ −66,1%
Kursudvikling for BellRing Brands (BRBR.US) – aktiekurs på 10,22 $, november 2026
BellRing Brands aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 18. november 2026 (om 13 dage)
Del analysen:

BellRing Brands kursmål 2026: Analytikere ser 31% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for BellRing Brands er 13,35 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 30,63% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er BellRing Brands overvurderet eller undervurderet?

BellRing Brands er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 30,6% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 10,22 $, hvilket placerer BellRing Brands i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 12,02 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 14,69 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For BellRing Brands ligger det rimelige prisleje mellem 12,02 $ og 14,69 $.

Analytikerne ser 31% potentiale i BellRing Brands — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg BellRing Brandss køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Kursmål på BellRing Brands: 13,35 $ — men hvad med dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er analytikernes bud på 12 måneders sigt — ikke et købssignal. Vi vurderer dine egne aktier på det samme grundlag hver eneste dag: trenden, nøgletallene og om selskabet reelt tjener penge.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Vurdér mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for BellRing Brands aktien i 2026: Køb

15 analytikere dækker BellRing Brands. Flertallet er positive med 60% der anbefaler køb, mens 33,3% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 13,35, hvilket giver et potentiale på 30,6% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Køb (3,93/5)
Stærkt Køb
6 (40%)
Køb
3 (20%)
Hold
5 (33,3%)
Sælg
1 (6,7%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
3,93 ud af 5 baseret på 15 analytikere

Om BellRing Brands – Forarbejdede fødevarer

BellRing Brands laver forskellige former for ernæringsprodukter. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge proteinshakes, der er klar til at drikke, samt andre drikkevarer, proteinpulver og energibarer. De vigtigste varemærker er Premier Protein og Dymatize.

Produkterne sælges i USA, som er virksomhedens hovedmarked. Kunderne finder man blandt andet i lavprisvarehuse (club stores), dagligvarebutikker, apoteker og store supermarkedskæder. Produkterne sælges også via internettet, hos specialbutikker og i kiosker.

BellRing Brands blev etableret i 2019 og har hovedkontor i Saint Louis i delstaten Missouri, USA.
Læs om virksomheden

BellRing Brands hører til temaet Fødevare- og drikkevareaktier. Se alle fødevare- og drikkevareaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for BellRing Brands

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 1,1B Markedsværdi (Mcap)
$ 2,4B Omsætning
Forarbejdede fødevarer Industri
6,50 P/E Ratio
0,46 P/S Ratio
1,72 P/B Ratio
USA Handles på børsen
bellring.com Hjemmeside

Hvad er BellRing Brands for en type aktie?

Vækstaktie Value-aktie

BellRing Brands klassificeres som en vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber.

Score-oversigt for BellRing Brands

💰 Value Score 94/100 (Meget Høj)

BellRing Brands ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 48/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 10/100 (Meget Lav)

BellRing Brands har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 50/100

Samlet set ser BellRing Brands blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

⚠️ 2 røde flag identificeret

Vores analyse har identificeret 2 potentielle risikofaktorer i BellRing Brands som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 1.000%, og rentedækningen er 3,3× (hvor ma...
⚠️ Høj short interest: 12,2% af aktierne er shortet – mange professionelle inves...
🔒

Er det stadig sikkert at eje BellRing Brands?

Der er 2 ting, du bør se først.

Vis mig de 2 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

BellRing Brands handles til en P/E på 6,5, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 6,6. P/S-ratioen er 0,5 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,7 (moderat niveau).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

BellRing Brands har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 7,3% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 11,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 61,5% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 19,1% — meget højt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 81,3% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 5,57 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1.000,0% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
3,3×
Nettogæld/EBITDA
3,3

Kan betale sin gæld, men den fylder en del

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 12,15% — meget højt, markedet er skeptisk.

Kursmål på BellRing Brands: 13,35 $ — men er den værd at eje nu?

Et kursmål er analytikernes 12-måneders bud — ikke et købssignal. Med TradeDesk Sølv ser du hver dag, om BellRing Brands reelt er købsklar og tjener penge — og vi scanner 2.000+ aktier for den 1 %, der er værd at eje lige nu.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på BellRing Brands →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Seneste insiderhandler i BellRing Brands: Kun køb

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i BellRing Brands viser 20 handler – fordelt på 6 køb og 14 salg. Netto er der flyttet 1.059.904 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er CONWAY SHAWN, Finkelstein David Isaiah, STEIN ELLIOT JR m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun køb.

Kort sigt (3 mdr): Kun køb

Insidere har udelukkende købt aktier i de seneste 3 måneder.

I de seneste 3 måneder: 1 køb og 0 salg. Netto 19.998 $ ind i aktien.

Længere sigt (alle handler): Overvejende salg

Insiderne har solgt for væsentligt mere end de har købt. I store virksomheder kan det skyldes på forhånd planlagte salg eller behov for at sprede formuen – det er ikke nødvendigvis et negativt signal.

Over de seneste 20 handler: 6 køb og 14 salg. Netto 1.059.904 $ ud af aktien.

Seneste køb: CONWAY SHAWN købte 2.022 aktier til 10 $ pr. stk. den 2026-09-08.

Seneste salg: RODE PAUL A solgte 308 aktier til 29 $ pr. stk. den 2025-11-07.

Hvem køber: CONWAY SHAWN, Finkelstein David Isaiah, STEIN ELLIOT JR, ROSENTHAL CRAIG L.

Hvem sælger: RODE PAUL A, CORNILLE DOUGLAS J, DAVENPORT DARCY HORN, SINGH ROBIN.

Seneste insider-handler i BellRing Brands

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i BellRing Brands. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-09-08 CONWAY SHAWN Køb 2.022 10 19.998
2026-05-13 Finkelstein David Isaiah Køb 4.000 9 36.960
2026-02-13 Finkelstein David Isaiah Køb 2.000 18 35.500
2025-11-07 RODE PAUL A Salg 308 29 8.932
2025-09-03 CORNILLE DOUGLAS J Salg 3.970 42 166.859
2025-08-06 STEIN ELLIOT JR Køb 2.663 37 99.836
2025-08-06 ROSENTHAL CRAIG L Køb 2.600 37 96.954
2025-08-06 CONWAY SHAWN Køb 2.700 36 98.307
2025-08-01 DAVENPORT DARCY HORN Salg 1.600 54 86.688
2025-07-25 DAVENPORT DARCY HORN Salg 1.600 54 87.088

Hvem køber og sælger BellRing Brands aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i BellRing Brands: CONWAY SHAWN, Finkelstein David Isaiah, STEIN ELLIOT JR, ROSENTHAL CRAIG L. Samlet er der købt for 387.554 $ fordelt på 6 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: RODE PAUL A, CORNILLE DOUGLAS J, DAVENPORT DARCY HORN, SINGH ROBIN. Samlet er der solgt for 1.447.459 $ fordelt på 14 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

BellRing Brands short interest 2026: 12,2% shortet

Meget Høj Short Interest: 12,2% af free float
Short % af Free Float
12,2%
Vurdering
Meget Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Høj
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt
Aktien har en meget høj short interest. Mellem 10-20% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet. Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne må købe tilbage) med store kursstigninger.

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 12,2% betyder, at 12,2% af de frit omsættelige aktier i BellRing Brands er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser (f.eks. et stærkt regnskab) kan shortere blive tvunget til at tilbagekøbe aktier hurtigt for at lukke deres positioner, hvilket kan skabe et short squeeze med kraftige kursstigninger på kort tid.

Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 18/11-2026. Med en short interest på 12,2% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
12,2%

Hvornår har BellRing Brands regnskab – Næste dato: 18/11-2026

BellRing Brands's næste regnskab bliver offentliggjort d. 18. november 2026 før markedets åbning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Årsregnskaber for BellRing Brands

BellRing Brands omsatte for 2,3 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 216,2 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning1,2 mia.1,4 mia.1,7 mia.2,0 mia.2,3 mia.
Nettoresultat27,6 mio.82,3 mio.165,5 mio.246,5 mio.216,2 mio.
Indtjening pr. aktie0,700,881,231,861,68
Overskudsgrad2,2 %6,0 %9,9 %12,4 %9,3 %
Frit cash flow224,5 mio.19,2 mio.213,8 mio.197,8 mio.255,9 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog BellRing Brands analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

BellRing Brands har slået forventningerne i 3 ud af de seneste 8 kvartaler, ramt præcist 2 gange, og skuffet i 3 kvartaler – billedet er blandet.

Q2 2026
▼ Skuffede
-18,9% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-54,8% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+15,6% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-7,3% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+10,0% vs. forventet
Q1 2025
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+20,8% vs. forventet
Q3 2024
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af BellRing Brands 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for BellRing Brands

Grafen indlæses …

Faldende fase

BellRing Brands er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 22,0 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 11,4 % den seneste måned. Kursen har ligget under gennemsnittet hele tiden siden mindst 20. maj.

Formation: Dobbelttop gennemført

Dannet 28. juli · Gennemført 7. august

Kursen har været oppe omkring 14 USD to gange siden juli 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 7. august lukkede kursen under 12 USD — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 14 USD er der, hvor sælgere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 14 USD — de to toppe.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af BellRing Brands (BRBR.US) – RSI 66, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
BellRing Brands teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af BellRing Brands

BellRing Brands er i en kortsigtet optrend. Kursen på 10,22 $ ligger 11,3% over 20-dages gennemsnittet (9,18 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 12,5% over 50-dages gennemsnittet (9,09 $). Langsigtet ligger aktien 22,0% under 200-dages gennemsnittet (13,10 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (9,09) ligger under 200-dages (13,10) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i BellRing Brands er svagere end den lange.

Er BellRing Brands overkøbt eller oversolgt?

BellRing Brands, Inc har en RSI på 65,9. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.

MACD-analyse for BellRing Brands

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,209), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,113) med 0,096, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-2,211), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-2,761) med 0,550, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.

Risikoprofil for BellRing Brands

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

BellRing Brands, Inc har en årlig standardafvigelse på 71,2%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.

Samlet teknisk konklusion for BellRing Brands

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,209); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -2,211).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.

RSI: 65,9 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om BellRing Brands aktien i 2026

Hvad koster en BellRing Brands-aktie?
En BellRing Brands-aktie kostede 10,22 USD den 4. november 2026 kl. 22.01. Det er en stigning på 8,49 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe BellRing Brands aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer BellRing Brands (købt d. 19/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. BellRing Brands handles til 10,22 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,209, og aktien har medvind; RSI er på 65,9 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 13,35 $ giver et potentiale på 30,6%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe BellRing Brands aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. BellRing Brands handles til 10,22 $. Det er 69,5 % under toppen de seneste 52 uger (33,56 $) og 39,4 % over bunden (7,33 $). TradeDesks model købte aktien d. 19/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for BellRing Brands aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for BellRing Brands er 13,35 $. Den nuværende kurs er 10,22 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 30,6%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 12,02 og 14,69 $.
Er BellRing Brands en udbytteaktie?
Nej, BellRing Brands betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i BellRing Brands aktien?
Risikoen i BellRing Brands er meget høj: risikokategori Ekstremt spekulativ, nr. 5 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 71,2%, hvilket svarer til risikokategorien Ekstremt spekulativ.
Er BellRing Brands overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, BellRing Brands vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (30,6% potentiale). BellRing Brands har følgende nøgletal: P/E-tal på 6,5 (lavt prissat), P/S-tal på 0,5, P/B-tal på 1,7.
Er BellRing Brands overkøbt?
Nej, BellRing Brands er ikke overkøbt. RSI er på 65,9 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 65,9 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 11,3% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har BellRing Brands næste regnskab?
BellRing Brands offentliggør næste regnskab den 18. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 10,22 $. Med et P/E-tal på 6,5 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 65,9, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er BellRing Brands shortet?
Ja, BellRing Brands er shortet med 12,2% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en meget høj short interest, hvilket tyder på betydelig skepsis i markedet (bearish sentiment). Et positivt regnskab eller uventet god nyhed kan udløse et short squeeze, hvor shorterne tvinges til at købe tilbage og presser kursen kraftigt op. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i BellRing Brands?
Ja, insidere er nettokøbere i BellRing Brands – de køber flere aktier, end de sælger. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 1 køb og 0 salg. Netto er der købt for 19.998 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 6 køb og 14 salg, og netto er der solgt for 1.059.904 $. Aktive købere er CONWAY SHAWN, Finkelstein David Isaiah, STEIN ELLIOT JR m.fl.. I vores måling af insiderkøb slog det typiske køb dog ikke markedet over de næste 3 måneder.
Er BellRing Brands en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er BellRing Brands en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 51 ud af 100 (værdi 94, kvalitet 48, momentum 10). Det er nr. 1.175 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 30,6% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om BellRing Brands passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for BellRing Brands aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 13,35 $ (+30,6%); næste regnskab offentliggøres den 18/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 6,5 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger BellRing Brands aktien?
BellRing Brands aktien steg 8,49% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: Kraft Heinz +3,8%, General Mills +5,2%, Herbalife Nutrition +6,5% og Beyond Meat -1,7%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for BellRing Brands. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Hold. Vores model ejer BellRing Brands (købt d. 19/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 11,3% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 12,2% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan BellRing Brands stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for BellRing Brands er 13,35 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 30,6% fra den nuværende kurs på 10,22 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 7,33 og 33,56 $. Kursen ligger 69,5% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan BellRing Brands falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 7,33 $, hvilket ligger 28,3% under den nuværende kurs på 10,22 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 78,2% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±71,2% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver BellRing Brands?
Selskabet hører til Defensivt forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Forarbejdede fødevarer, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af BellRing Brands i afsnittet "Om BellRing Brands" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har BellRing Brands?
BellRing Brands har 530 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har BellRing Brands opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra BellRing Brands inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener BellRing Brands penge eller giver underskud?
Ja, BellRing Brands tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 7,3%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 11,5%. Med et P/E-tal på 6,5 betaler du i øjeblikket 6,5 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan BellRing Brands gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i BellRing Brands vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 5,57 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 5 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 1.000% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har BellRing Brands meget gæld?
Ja, BellRing Brands har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 1.000%. For defensivt forbrug-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Stabile forbrugsvarer giver forudsigelig indtjening — det tillader højere gæld end cykliske brancher. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan BellRing Brands betale sin gæld? Kan betale sin gæld, men den fylder en del — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 3,3×, og nettogælden svarer til 3,3 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af BellRing Brands aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af BellRing Brands, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/brbr.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere BellRing Brands aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på BellRing Brands opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner BellRing Brands — alternativer i Forarbejdede fødevarer

3 aktier i Forarbejdede fødevarer har højere TradeDesk-score end BellRing Brands (51/100) lige nu.

Se alle 75 aktier i Defensivt forbrug-sektoren

Træt af at vente på BellRing Brands?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →