22,23 $

Amentum (AMTM.US) kursmål 2026/2027: 30% potentiale

22,23 $
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +0,7% 1 måned: ▲ +18,4% 3 måneder: ▼ −6,8% 1 år: ▼ −0,0%
Kursudvikling for Amentum (AMTM.US) – aktiekurs på 22,23 $, november 2026
Amentum aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 23. november 2026 (om 18 dage)
Del analysen:

Amentum kursmål 2026: Analytikere ser 32% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Amentum er 29,25 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 31,58% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Amentum overvurderet eller undervurderet?

Amentum er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 31,6% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 22,23 $, hvilket placerer Amentum i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 26,33 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 32,18 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Amentum ligger det rimelige prisleje mellem 26,33 $ og 32,18 $.

Analytikerne ser 32% potentiale i Amentum — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Amentums køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Amentum aflægger regnskab mandag 23. november

Følg Amentum, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Kursmål på Amentum: 29,25 $ — men hvad med dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er analytikernes bud på 12 måneders sigt — ikke et købssignal. Vi vurderer dine egne aktier på det samme grundlag hver eneste dag: trenden, nøgletallene og om selskabet reelt tjener penge.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Vurdér mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for Amentum aktien i 2026: Køb

12 analytikere dækker Amentum. Analytikerne er overvejende neutrale — 58,3% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 29,25, hvilket giver et potentiale på 31,6% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Køb (3,67/5)
Stærkt Køb
3 (25%)
Køb
2 (16,7%)
Hold
7 (58,3%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
3,67 ud af 5 baseret på 12 analytikere

Om Amentum – Specialiserede erhvervstjenester

Amentum Holdings er en virksomhed, der leverer ingeniørydelser og teknologiløsninger. Den tjener sine penge ved at udføre opgaver for kunder inden for it, sikkerhed, miljø og forsvar.

Virksomheden arbejder inden for to områder. Det ene handler om digitale løsninger, som dækker over dataanalyse, opbygning af satellitsystemer, it-sikkerhed og generel it-drift. Det andet område handler om større tekniske opgaver, som for eksempel oprensning af forurenet jord og vand, løsninger inden for atomkraft, samt vedligeholdelse og drift af udstyr og forsyningskæder.

Amentum Holdings har især den amerikanske stat som kunde, men arbejder også for allierede lande og for private virksomheder. Virksomheden opererer både i USA og internationalt.

Selskabet blev stiftet i 2023 og har hovedkontor i Chantilly i den amerikanske delstat Virginia.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Amentum

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 5,3B Markedsværdi (Mcap)
$ 14,1B Omsætning
Specialiserede erhvervstjenester Industri
26,35 P/E Ratio
0,38 P/S Ratio
1,14 P/B Ratio
USA Handles på børsen
amentum.com Hjemmeside
Industri Sektor

Amentum for danske investorer

Valuta. Amentum handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Amentum kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er Amentum for en type aktie?

Vækstaktie Value-aktie

Amentum klassificeres som en vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber.

Score-oversigt for Amentum

💰 Value Score 73/100 (Høj)

Amentum ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 61/100 (Høj)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 30/100 (Lav)

Amentum har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 54/100

Samlet set ser Amentum blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

⚠️ 1 rødt flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i Amentum som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Høj gældssætning: Debt/Equity er 166%, og rentedækningen er 0,3× (hvor mang...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Amentum?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Amentum handles til en P/E på 26,3, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 8,3 (69% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,4 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,1 (moderat niveau).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Amentum har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 1,4% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 4,4%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 4,3% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3,1% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 575,0% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,62 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 166,4% – moderat gældsætning.

Rentedækning
0,3×
Nettogæld/EBITDA
3,4

Kan have svært ved at betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 8,23% — forhøjet, en del investorer satser på fald.

Kursmål på Amentum: 29,25 $ — men er den værd at eje nu?

Et kursmål er analytikernes 12-måneders bud — ikke et købssignal. Med TradeDesk Sølv ser du hver dag, om Amentum reelt er købsklar og tjener penge — og vi scanner 2.000+ aktier for den 1 %, der er værd at eje lige nu.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Amentum →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Seneste insiderhandler i Amentum: Kun køb

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i Amentum viser 2 handler, som alle har været køb. Netto er der flyttet 2.178.658 $ ind i aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Loughran Barbara, DEMETRIOU STEVEN J.. Der har dog ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Kort sigt (3 mdr): Ingen handler

Der har ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Længere sigt (alle handler): Kun køb

Insidere har udelukkende købt aktier.

Over de seneste 2 handler: 2 køb og 0 salg. Netto 2.178.658 $ ind i aktien.

Seneste køb: Loughran Barbara købte 4.600 aktier til 21 $ pr. stk. den 2025-02-18.

Hvem køber: Loughran Barbara, DEMETRIOU STEVEN J..

Seneste insider-handler i Amentum

Tabellen viser de seneste 2 indberettede insider-transaktioner i Amentum. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2025-02-18 Loughran Barbara Køb 4.600 21 97.658
2025-02-12 DEMETRIOU STEVEN J. Køb 100.000 21 2.081.000

Hvem køber og sælger Amentum aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i Amentum: Loughran Barbara, DEMETRIOU STEVEN J.. Samlet er der købt for 2.178.658 $ fordelt på 2 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

Amentum short interest 2026: 8,2% shortet

Høj Short Interest: 8,2% af free float
Short % af Free Float
8,2%
Vurdering
Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Moderat
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Amentum

0,0%5,2%10,4%
Top 9,0% · 11/6
11/622/82/11
8,2% i dag (høj)Toppede på 9,0% den 11/6-2026Seneste 30 dage: +0,3 procentpointMålt over 144 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen i Amentum har ligget nogenlunde stabilt på 8,2% i perioden. Der er hverken kommet mange nye shortere til eller lukket mange positioner.

Det interessante er, når kurven begynder at bevæge sig. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Falder short-andelen, bliver der altså købt aktier tilbage. Derfor er det værd at holde øje med udviklingen og ikke kun dagens tal.
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kortvarig kraftig kursstigning).

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 8,2% betyder, at 8,2% af de frit omsættelige aktier i Amentum er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.

Næste potentielle katalysator (begivenhed der kan flytte kursen kraftigt) er regnskabet den 23/11-2026. Med en short interest på 8,2% kan regnskabet udløse store kursudsving begge veje.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
8,2%

Hvornår har Amentum regnskab – Næste dato: 23/11-2026

Amentum's næste regnskab bliver offentliggjort d. 23. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Årsregnskaber for Amentum

Amentum omsatte for 14,4 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 66,0 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning5,1 mia.7,7 mia.7,9 mia.8,4 mia.14,4 mia.
Nettoresultat199,0 mio.−84,0 mio.−314,0 mio.−82,0 mio.66,0 mio.
Indtjening pr. aktie2,21−0,93−3,49−0,900,27
Overskudsgrad3,9 %−1,1 %−4,0 %−1,0 %0,5 %
Frit cash flow211,0 mio.108,0 mio.55,0 mio.36,0 mio.516,0 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Amentum analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Amentum har slået forventningerne i 8 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.

Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+8,5% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+7,0% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+3,9% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+6,8% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+5,7% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+12,8% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+13,3% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+88,0% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Amentum 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Amentum

Grafen indlæses …

Faldende fase

Amentum er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 8,5 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 4,4 % den seneste måned. Kursen har ligget under gennemsnittet hele tiden siden mindst 20. maj.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Amentum (AMTM.US) – RSI 67, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Amentum teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Amentum

Amentum er i en kortsigtet optrend. Kursen på 22,23 $ ligger 8,0% over 20-dages gennemsnittet (20,58 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 11,6% over 50-dages gennemsnittet (19,92 $). Langsigtet ligger aktien 8,5% under 200-dages gennemsnittet (24,30 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (19,92) ligger under 200-dages (24,30) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Amentum er svagere end den lange.

Er Amentum overkøbt eller oversolgt?

Amentum Holdings Inc. har en RSI på 66,5. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.

MACD-analyse for Amentum

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,793), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,577) med 0,216, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,170), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-1,556) med 0,386, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.

Risikoprofil for Amentum

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Amentum Holdings Inc. har en årlig standardafvigelse på 46,7%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for Amentum

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,793); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -1,170).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.

RSI: 66,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om Amentum aktien i 2026

Hvad koster en Amentum-aktie?
En Amentum-aktie kostede 22,23 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er et fald på 0,67 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Amentum aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Amentum (købt d. 21/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Amentum handles til 22,23 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,793, og aktien har medvind; RSI er på 66,5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 29,25 $ giver et potentiale på 31,6%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Amentum aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Amentum handles til 22,23 $. Det er 41,7 % under toppen de seneste 52 uger (38,11 $) og 25,5 % over bunden (17,72 $). TradeDesks model købte aktien d. 21/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Amentum aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Amentum er 29,25 $. Den nuværende kurs er 22,23 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 31,6%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 26,33 og 32,18 $.
Er Amentum en udbytteaktie?
Nej, Amentum betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Amentum aktien?
Risikoen i Amentum er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 46,7%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er Amentum overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Amentum vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (31,6% potentiale). Amentum har følgende nøgletal: P/E-tal på 26,3 (moderat til højt prissat), P/S-tal på 0,4, P/B-tal på 1,1.
Er Amentum overkøbt?
Nej, Amentum er ikke overkøbt. RSI er på 66,5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 66,5 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 8,0% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Amentum næste regnskab?
Amentum offentliggør næste regnskab den 23. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 22,23 $. Med et P/E-tal på 26,3 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 66,5, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er Amentum shortet?
Ja, Amentum er shortet med 8,2% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Amentum?
Ja, insidere er nettokøbere i Amentum – de køber flere aktier, end de sælger. Over de seneste 2 indberettede handler er fordelingen 2 køb og 0 salg, og netto er der købt for 2.178.658 $. Aktive købere er Loughran Barbara, DEMETRIOU STEVEN J.. I vores måling af insiderkøb slog det typiske køb dog ikke markedet over de næste 3 måneder.
Er Amentum en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Amentum en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 55 ud af 100 (værdi 73, kvalitet 61, momentum 30). Det er nr. 1.027 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 31,6% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Amentum passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Amentum aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 29,25 $ (+31,6%); næste regnskab offentliggøres den 23/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 26,3 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Amentum aktien?
Amentum aktien faldt 0,67% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Andre selskaber i branchen lå roligere (Cintas +2,4%, Copart +5,0%, Rentokil Initial 0,0% og Eastman Kodak -13,4%), så bevægelsen er særlig for Amentum. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Vores model ejer Amentum (købt d. 21/10-2026), og kursen er stadig over stop-niveauet. Faldet ændrer ikke vores syn: modellen holder aktien. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 8,0% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind; short interest er 8,2% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Amentum stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Amentum er 29,25 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 31,6% fra den nuværende kurs på 22,23 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 17,72 og 38,11 $. Kursen ligger 41,7% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Amentum falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 17,72 $, hvilket ligger 20,3% under den nuværende kurs på 22,23 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 53,5% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±46,7% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Amentum?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Specialiserede erhvervstjenester, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Amentum i afsnittet "Om Amentum" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Amentum?
Amentum har 50.000 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Amentum opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Amentum inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Amentum penge eller giver underskud?
Ja, Amentum tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 1,4%, hvilket er beskedent. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 4,4%. Med et P/E-tal på 26,3 betaler du i øjeblikket 26,3 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Amentum gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Amentum vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 1,62 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 8 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 166% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Amentum meget gæld?
Amentum har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 166%. For industri-sektoren regnes 100–200% som typisk niveau. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Amentum betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 0,3×, og nettogælden svarer til 3,4 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Amentum aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Amentum, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/amtm.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Amentum aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Amentum opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Amentum — alternativer i Specialiserede erhvervstjenester

3 aktier i Specialiserede erhvervstjenester har højere TradeDesk-score end Amentum (55/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Træt af at vente på Amentum?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →