Stellantis – Salgssignal: anbefaling og Aktieanalyse 2026/2027
Ingen analytikere dækker aktuelt Stellantis med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.
Få en mail, når vores model skifter signal på Stellantis. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Stellantis – Bilproducenter
Stellantis laver biler og varevogne, og tjener sine penge ved at sælge dem gennem forhandlere over hele verden. Virksomheden producerer også motorer og gearkasser, og tilbyder services som billeasing, biludlejning og finansiering til kunder, der køber bil.Stellantis sælger sine biler i mange lande, blandt andet i Nordamerika, Frankrig, Italien, Tyskland, Storbritannien, Spanien, Brasilien og Kina. Kunderne er både private bilkøbere og forhandlere, som sælger bilerne videre.
Virksomheden ejer mange kendte bilmærker, blandt andet Fiat, Jeep, Opel, Peugeot, Citroën, Chrysler, Alfa Romeo og Maserati. Der findes både almindelige biler og mere eksklusive luksusbiler i sortimentet. Stellantis sælger også reservedele og tilbyder værkstedsservice.
Ud over bilproduktion har Stellantis et samarbejde med Microsoft om at udvikle kunstig intelligens (computerprogrammer, der kan efterligne menneskelig tænkning) til brug i salg, kundeservice og den daglige drift.
Stellantis blev grundlagt i 1899 og har hovedkontor i Hoofddorp i Holland. Læs om virksomheden
Stellantis hører til temaet Bil- og elbilaktier. Se alle bil- og elbilaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Stellantis
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Stellantis for en type aktie?
Stellantis klassificeres som en spekulativ aktie.
Score-oversigt for Stellantis
Stellantis ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Stellantis har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser Stellantis svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 0,1 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 0,2 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,86 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Stellantis har en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 2,2%. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -45,5% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 3 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Altman Z2 er 0,69 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 153,6% – moderat gældsætning.
Stellantis udbytte
Hvor meget udbytte betaler Stellantis?
Stellantis har ikke udbetalt udbytte siden 2025. Det seneste udbytte var 0,68 EUR pr. aktie med x-dato 22. april 2025. Selskabet kan genoptage udbyttet, men der er ikke udmeldt en ny udbyttebetaling. Historikken nedenfor viser de udbytter, der faktisk er udbetalt.
Historiske udbyttebetalinger for Stellantis
Vi har registreret udbyttebetalinger for Stellantis siden 2022-04-19. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 4 gange, senest den 2025-04-22. Dog kvalificerer aktien sig ikke som en stabil eller sporadisk udbytteaktie, da udbyttebetalingerne har været inkonsistente de seneste år.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2025-04-22 | N/A | 0,68 | EUR |
| 2024-04-22 | N/A | 1,55 | EUR |
| 2023-04-24 | N/A | 1,34 | EUR |
| 2022-04-19 | N/A | 1,04 | EUR |
Hvornår har Stellantis regnskab – Næste dato: 28/01-2027
Stellantis's næste regnskab bliver offentliggjort d. 28. januar 2027 før markedets åbning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Stellantis
Stellantis omsatte for 153,5 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 22,3 mia. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 149,4 mia. | 179,6 mia. | 189,5 mia. | 156,9 mia. | 153,5 mia. |
| Nettoresultat | 14,2 mia. | 16,8 mia. | 18,6 mia. | 5,5 mia. | −22,3 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 4,51 | 5,31 | 5,94 | 1,84 | −7,74 |
| Overskudsgrad | 9,5 % | 9,4 % | 9,8 % | 3,5 % | −14,6 % |
| Frit cash flow | 8,5 mia. | 10,9 mia. | 7,8 mia. | −9,5 mia. | −13,8 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Stellantis analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Stellantis har skuffet i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Stellantis 2026 – Signal: Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Stellantis
Faldende fase
Stellantis er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 25,4 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 8,3 % den seneste måned. Kursen har ligget under gennemsnittet hele tiden siden mindst 21. maj.
Formation: Dobbelttop i gang
Dannet 28. oktober · Endnu ikke gennemført
Kursen har været oppe omkring 4,30 EUR to gange siden oktober 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Kursen er endnu ikke lukket under 3,51 EUR — bunden mellem de to toppe. Det er det niveau, der gør formationen færdig.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 4,30 EUR — de to toppe.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Stellantis
Stellantis er i en kortsigtet optrend. Kursen på 4,16 € ligger 5,2% over 20-dages gennemsnittet (3,95 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 0,7% under 50-dages gennemsnittet (4,19 €). Langsigtet ligger aktien 25,4% under 200-dages gennemsnittet (5,57 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (4,19) ligger under 200-dages (5,57) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Stellantis er svagere end den lange.
Er Stellantis overkøbt eller oversolgt?
Stellantis NV har en RSI på 54,0, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for Stellantis
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,002), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,057) med 0,059, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,659), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-0,698) med 0,039, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.
Risikoprofil for Stellantis
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Stellantis NV har en årlig standardafvigelse på 50,5%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for Stellantis
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,002); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,659).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.
RSI: 54,0 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Sælg
Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).
Ofte stillede spørgsmål om Stellantis aktien i 2026
Hvad koster en Stellantis-aktie?
Skal man købe Stellantis aktien nu?
Er det for sent at købe Stellantis aktien?
Hvad er kursmålet for Stellantis aktien?
Er Stellantis en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Stellantis aktien?
Er Stellantis overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Stellantis overkøbt?
Hvornår har Stellantis næste regnskab?
Er Stellantis shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Stellantis?
Er Stellantis en god aktie?
Hvad er fremtiden for Stellantis aktien?
Hvorfor stiger Stellantis aktien?
Hvor meget kan Stellantis stige?
Hvor lavt kan Stellantis falde?
Hvad laver Stellantis?
Hvor mange ansatte har Stellantis?
Har Stellantis opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Stellantis penge eller giver underskud?
Kan Stellantis gå konkurs?
Har Stellantis meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Stellantis aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Stellantis aktien?
Aktier der ligner Stellantis — alternativer i Bilproducenter
3 aktier i Bilproducenter har højere TradeDesk-score end Stellantis (32/100) lige nu.
Se alle 160 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren
Flere aktier i Cyklisk forbrug
Samme selskab på en anden børs
Aktien er også noteret her. Kursen kan afvige, fordi handlen sker i en anden valuta og på et andet marked.