306,15 €
-1,46%

Palo Alto Networks (5AP.XETRA) – Blandet signal: anbefaling og Aktieanalyse 2026/2027

306,15 €
-1,46%
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −9,1% 1 måned: ▼ −18,0% 3 måneder: ▼ −1,1% 1 år: ▲ +64,3%
Kursudvikling for Palo Alto Networks (5AP.XETRA) – aktiekurs på 306,15 €, november 2026
Palo Alto Networks aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 19. november 2026 (om 14 dage)
Del analysen:

Ingen analytikere dækker aktuelt Palo Alto Networks med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.

Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Palo Alto Networks scorer kun 35/100. Hvad scorer dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Der er hundredvis af aktier med stærkere tal end denne. Det er sådan en, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Læg dine ind, så ser du på få sekunder, hvilke der er værd at beholde.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Se hvad mine aktier scorer →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Palo Alto Networks – Software – infrastruktur

Palo Alto Networks laver it-sikkerhed. Virksomheden hjælper andre virksomheder og myndigheder med at beskytte deres computernetværk, data og systemer mod hackerangreb. Pengene tjener den ved at sælge sikkerhedsprodukter og abonnementer, hvor kunderne betaler løbende for at bruge dem.

Virksomheden sælger sine produkter i mange dele af verden, blandt andet Nord- og Sydamerika, Europa, Mellemøsten, Afrika samt Asien og Japan. Kunderne er både private virksomheder og offentlige myndigheder inden for mange brancher, som uddannelse, energi, bank og finans, sundhed, produktion, telekommunikation og det offentlige.

Produkterne dækker forskellige former for beskyttelse. Nogle løsninger sikrer, at medarbejdere kan arbejde sikkert fra afstand og i skyen (dvs. via internettet frem for på egne computere). Andre løsninger overvåger netværk og opdager hackerangreb ved hjælp af kunstig intelligens, så virksomheder hurtigt kan reagere, hvis noget mistænkeligt sker. Virksomheden har også et team, der kaldes Unit 42, som analyserer trusler og rådgiver kunder om sikkerhed.

Udover selve produkterne tilbyder virksomheden også hjælp til at sætte systemerne op, uddanne medarbejdere og yde support, hvis der opstår problemer. Produkterne sælges både direkte til kunderne og gennem samarbejdspartnere.

Palo Alto Networks blev grundlagt i 2005 og har hovedkontor i Santa Clara i Californien, USA.
Læs om virksomheden

Palo Alto Networks hører til temaet Software- og IT-aktier. Se alle software- og it-aktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Palo Alto Networks

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 266B Markedsværdi (Mcap)
€ 11,5B Omsætning
Software – infrastruktur Industri
956,91 P/E Ratio
23,20 P/S Ratio
10,83 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen

Hvad er Palo Alto Networks for en type aktie?

Vækstaktie Momentum-aktie

Palo Alto Networks klassificeres som en vækstaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.

Score-oversigt for Palo Alto Networks

💰 Value Score 5/100 (Meget Lav)

Palo Alto Networks ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 24/100 (Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

🚀 Momentum Score 77/100 (Høj)

Palo Alto Networks har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 35/100

Samlet set ser Palo Alto Networks svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 2 røde flag identificeret

Vores analyse har identificeret 2 potentielle risikofaktorer i Palo Alto Networks som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Høj gældssætning: Debt/Equity er 201%. Vi mangler tal til at vurdere gælden.
⚠️ Svag finansiel sundhed: Piotroski-score er kun 3/9 – virksomheden viser tegn på s...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Palo Alto Networks?

Der er 2 ting, du bør se først.

Vis mig de 2 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Palo Alto Networks handles til en P/E på 956,9, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 87,0 (91% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 23,2 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 10,8 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,86.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Palo Alto Networks har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,7% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 5,4%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 1,7% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 1,4% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 60,5% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 3 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Altman Z2 er 1,47 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 201,3% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Palo Alto Networks scorer kun 35 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Palo Alto Networks →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Hvornår har Palo Alto Networks regnskab – Næste dato: 19/11-2026

Palo Alto Networks's næste regnskab bliver offentliggjort d. 19. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. oktober 2026.



Årsregnskaber for Palo Alto Networks

Palo Alto Networks omsatte for 11,5 mia. USD i regnskabsåret 2026 og fik et overskud på 307,0 mio. USD.

Beløb i USD20222023202420252026
Omsætning5,5 mia.6,9 mia.8,0 mia.9,2 mia.11,5 mia.
Nettoresultat−267,0 mio.439,7 mio.2,6 mia.1,1 mia.307,0 mio.
Indtjening pr. aktie−0,450,713,961,700,38
Overskudsgrad−4,9 %6,4 %32,1 %12,3 %2,7 %
Frit cash flow1,8 mia.2,6 mia.3,1 mia.3,5 mia.4,1 mia.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Palo Alto Networks analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Palo Alto Networks har skuffet i 2 ud af de seneste 2 kvartaler – det er for få rapporter til at sige noget om et mønster. Hold øje med, om billedet bekræfter sig over de næste kvartaler.

Q3 2026
▼ Skuffede
-130,5% vs. forventet
Q2 2026
▼ Skuffede
-123,6% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Palo Alto Networks 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Palo Alto Networks

Grafen indlæses …

Stigende fase

Palo Alto Networks er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 30,3 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 7,9 % den seneste måned. Kursen har ligget over gennemsnittet hele tiden siden mindst 21. maj.

Formation: Dobbeltbund gennemført

Dannet 26. august · Gennemført 30. september

Kursen har været nede omkring 276 EUR to gange siden juli 2026, og er begge gange steget derfra igen. Den 30. september lukkede kursen over 347 EUR — toppen mellem de to bunde. Niveauet på 276 EUR er der, hvor købere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 276 EUR — de to bunde.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Palo Alto Networks (5AP.XETRA) – RSI 41, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
Palo Alto Networks teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Palo Alto Networks

Palo Alto Networks er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 306,15 € ligger 8,4% under 20-dages gennemsnittet (334,15 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 6,5% under 50-dages gennemsnittet (327,59 €). Langsigtet ligger aktien 28,4% over 200-dages gennemsnittet (238,41 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (327,59) ligger over 200-dages (238,41) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Palo Alto Networks er stærkere end den lange.

Er Palo Alto Networks overkøbt eller oversolgt?

Palo Alto Networks, Inc. har en RSI på 41,5. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt.

MACD-analyse for Palo Alto Networks

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-2,747), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (0,331) med 3,078, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (32,651), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (35,835) med 3,184, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.

Risikoprofil for Palo Alto Networks

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Palo Alto Networks, Inc. har en årlig standardafvigelse på 51,1%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.

Samlet teknisk konklusion for Palo Alto Networks

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -2,747); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 32,651).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.

RSI: 41,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om Palo Alto Networks aktien i 2026

Hvad koster en Palo Alto Networks-aktie?
En Palo Alto Networks-aktie kostede 306,15 EUR den 5. november 2026 kl. 11.01. Det er et fald på 1,46 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Palo Alto Networks aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Palo Alto Networks (solgt d. 3/11-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Palo Alto Networks handles til 306,15 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -2,747, og aktien har modvind; RSI er på 41,5 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Palo Alto Networks aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Palo Alto Networks handles til 306,15 €. Det er 19,7 % under toppen de seneste 52 uger (381,30 €) og 156,3 % over bunden (119,44 €). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Palo Alto Networks aktien?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for Palo Alto Networks.
Er Palo Alto Networks en udbytteaktie?
Nej, Palo Alto Networks betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Palo Alto Networks aktien?
Risikoen i Palo Alto Networks er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 51,1%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er Palo Alto Networks overvurderet — er den blevet for dyr?
Palo Alto Networks har følgende nøgletal: P/E-tal på 956,9 (højt prissat), P/S-tal på 23,2, P/B-tal på 10,8.
Er Palo Alto Networks overkøbt?
Nej, Palo Alto Networks er ikke overkøbt. RSI er på 41,5 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 41,5 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 8,4% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har Palo Alto Networks næste regnskab?
Palo Alto Networks offentliggør næste regnskab den 19. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 306,15 €. Med et P/E-tal på 956,9 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er Palo Alto Networks shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Palo Alto Networks, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Palo Alto Networks?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Palo Alto Networks.
Er Palo Alto Networks en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer Palo Alto Networks svagt. Den samlede score er 35 ud af 100 (værdi 5, kvalitet 24, momentum 77). Det er nr. 1.531 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Palo Alto Networks passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Palo Alto Networks aktien?
Næste regnskab offentliggøres den 19/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 956,9 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Palo Alto Networks aktien i dag?
Palo Alto Networks aktien falder 1,46% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Til sammenligning er DAX-indekset +0,5% i dag. Vores model ejer ikke Palo Alto Networks (solgt d. 3/11-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 8,4% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Palo Alto Networks stige?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for Palo Alto Networks. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 119,44 og 381,30 €. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Palo Alto Networks falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 119,44 €, hvilket ligger 61,0% under den nuværende kurs på 306,15 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 68,7% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±51,1% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Palo Alto Networks?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen Software – infrastruktur, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Palo Alto Networks i afsnittet "Om Palo Alto Networks" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Palo Alto Networks?
Palo Alto Networks har 21.921 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Palo Alto Networks opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Palo Alto Networks inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Palo Alto Networks penge eller giver underskud?
Ja, Palo Alto Networks tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,7%, hvilket er beskedent. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 5,4%. Med et P/E-tal på 956,9 betaler du i øjeblikket 956,9 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Palo Alto Networks gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Palo Alto Networks vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 1,47 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 3 — det er svag. Gæld i forhold til egenkapital er 201% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Palo Alto Networks meget gæld?
Ja, Palo Alto Networks har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 201%. For teknologi-sektoren regnes alt over 120% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af Palo Alto Networks aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Palo Alto Networks, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/5ap.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Palo Alto Networks aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Palo Alto Networks opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Palo Alto Networks — alternativer i Software – infrastruktur

3 aktier i Software – infrastruktur har højere TradeDesk-score end Palo Alto Networks (35/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren

Træt af at vente på Palo Alto Networks?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →