Vistry (VTY.LSE) kursmål og anbefaling 2026/2027
Vistry aktien falder 4,0% i dag – derfor falder aktien, og her er hvad du bør gøre
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Til sammenligning er det europæiske Stoxx 600 +0,4% i dag.
Vistry kursmål 2026: Analytikere ser 3% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Vistry er 287,44 GBX. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 3,19% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Vistry overvurderet eller undervurderet?
Vistry er i øjeblikket fair med en afvigelse på 3,2% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 278,55 GBX, hvilket placerer Vistry i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 258,70 GBX, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 316,18 GBX.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Vistry ligger det rimelige prisleje mellem 258,70 GBX og 316,18 GBX.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om Vistry – Boligbyggeri
Vistry Group PLC bygger og sælger boliger i Storbritannien. Virksomheden tjener sine penge ved at opføre huse til enkeltfamilier og sælge dem.Virksomheden opererer primært i Storbritannien, og kunderne er folk, der ønsker at købe et hus til sig selv og deres familie.
Vistry Group hed tidligere Bovis Homes Group PLC, men skiftede navn til Vistry Group PLC i januar 2020. Virksomheden blev grundlagt i 1885 og har hovedkontor i West Malling i Storbritannien. Læs om virksomheden
Nøgletal for Vistry
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Vistry for en type aktie?
Vistry klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 2.096,7% og stærkt langsigtet momentum på 0,0%.
Score-oversigt for Vistry
Vistry ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Vistry har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser Vistry svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 0,3 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 0,3 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 1,1% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 2.096,7% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 4,87 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 86,8% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan have svært ved at betale sin gæld
Vistry udbytte
Hvor meget udbytte betaler Vistry?
Vistry har ikke udbetalt udbytte siden 2023. Det seneste udbytte var 0,32 GBP pr. aktie med x-dato 20. april 2023. Selskabet kan genoptage udbyttet, men der er ikke udmeldt en ny udbyttebetaling. Historikken nedenfor viser de udbytter, der faktisk er udbetalt.
Historiske udbyttebetalinger for Vistry
Vi har registreret udbyttebetalinger for Vistry siden 2021-10-07. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 4 gange, senest den 2023-04-20. Dog kvalificerer aktien sig ikke som en stabil eller sporadisk udbytteaktie, da udbyttebetalingerne har været inkonsistente de seneste år.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2023-04-20 | 2023-06-01 | 0,32 | GBP |
| 2022-10-06 | 2022-11-18 | 0,23 | GBP |
| 2022-04-07 | 2022-05-24 | 0,40 | GBP |
| 2021-10-07 | 2021-11-19 | 0,20 | GBP |
Hvornår har Vistry regnskab – Næste dato: 03/03-2027
Vistry's næste regnskab bliver offentliggjort d. 3. marts 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Vistry
Vistry omsatte for 3,6 mia. GBP i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 138,0 mio. GBP.
| Beløb i GBP | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 2,4 mia. | 2,8 mia. | 3,6 mia. | 3,8 mia. | 3,6 mia. |
| Nettoresultat | 254,1 mio. | 204,3 mio. | 223,4 mio. | 74,5 mio. | 138,0 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 0,73 | 0,59 | 0,64 | 0,22 | 0,42 |
| Overskudsgrad | 10,6 % | 7,4 % | 6,3 % | 2,0 % | 3,8 % |
| Frit cash flow | 264,0 mio. | 51,2 mio. | −74,9 mio. | 132,1 mio. | 149,4 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Vistry 2026 – Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Vistry
Faldende fase
Vistry er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 16,6 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 10,4 % den seneste måned. Kursen har ligget under gennemsnittet hele tiden siden mindst 20. maj.
Formation: Hoved-skulder gennemført
Dannet 16. september · Gennemført 2. oktober
Tre toppe, hvor den midterste er den højeste. Linjen hen under de to bunde imellem kaldes halslinjen. Kursen lukkede under halslinjen den 2. oktober, omkring 246 GBX.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 320 GBX — toppen af hovedet.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Vistry
Vistry er i en kortsigtet optrend. Kursen på 278,55 GBX ligger 12,2% over 20-dages gennemsnittet (248,33 GBX). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 6,9% over 50-dages gennemsnittet (260,60 GBX). Langsigtet ligger aktien 19,9% under 200-dages gennemsnittet (347,70 GBX), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (260,60) ligger under 200-dages (347,70) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Vistry er svagere end den lange.
Er Vistry overkøbt eller oversolgt?
Vistry Group PLC har en RSI på 65,6. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.
MACD-analyse for Vistry
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (7,721), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (1,708) med 6,013, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-35,575), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-46,483) med 10,908, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.
Risikoprofil for Vistry
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Vistry Group PLC har en årlig standardafvigelse på 60,4%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for Vistry
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 7,721); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -35,575).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.
RSI: 65,6 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om Vistry aktien i 2026
Hvad koster en Vistry-aktie?
Skal man købe Vistry aktien nu?
Er det for sent at købe Vistry aktien?
Hvad er kursmålet for Vistry aktien?
Er Vistry en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Vistry aktien?
Er Vistry overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Vistry overkøbt?
Hvornår har Vistry næste regnskab?
Er Vistry shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Vistry?
Er Vistry en god aktie?
Hvad er fremtiden for Vistry aktien?
Hvorfor falder Vistry aktien i dag?
Hvor meget kan Vistry stige?
Hvor lavt kan Vistry falde?
Hvad laver Vistry?
Hvor mange ansatte har Vistry?
Har Vistry opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Vistry penge eller giver underskud?
Kan Vistry gå konkurs?
Har Vistry meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Vistry aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Vistry aktien?
Aktier der ligner Vistry — alternativer i Boligbyggeri
3 aktier i Boligbyggeri har højere TradeDesk-score end Vistry (32/100) lige nu.
Se alle 159 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren