Voestalpine (VOE.VI) kursmål 2026/2027: 25% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
Voestalpine aktien stiger 2,0% i dag – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Voestalpine kursmål 2026: Analytikere ser 28% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Voestalpine er 54,41 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 27,54% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Voestalpine overvurderet eller undervurderet?
Voestalpine er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 27,5% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 42,66 €, hvilket placerer Voestalpine i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 48,97 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 59,85 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Voestalpine ligger det rimelige prisleje mellem 48,97 € og 59,85 €.
Følg Voestalpine, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Voestalpine – Stål
Voestalpine AG fremstiller og forarbejder stål og teknologiprodukter. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse produkter til andre virksomheder inden for blandt andet bilindustrien, energisektoren, byggeri og luftfart.Virksomheden er hjemhørende i Linz i Østrig og har aktiviteter i Østrig, EU og resten af verden.
Voestalpine er opdelt i fem forretningsområder:
**Stål-divisionen** fremstiller varm- og koldvalsede stålbånd, belagte stålbånd, tykke stålplader samt støbte produkter til energisektoren og turbinehuse.
**High Performance Metals-divisionen** leverer specialstål med høj legering samt værktøjsstål til olie- og gasindustrien, luftfart og energiteknik. Divisionen tilbyder også varmebehandling, belægning og lagring af specialstål, samt logistik og service til olie- og gasindustrien.
**Metal Engineering-divisionen** producerer valsetråd, trukket ståltråd, sømløse rør til specialformål, svejsematerialer og -maskiner samt skinner. Divisionen leverer også digitale overvågningssystemer og service til jernbaneinfrastruktur.
**Metal Forming-divisionen** fremstiller bearbejdede specialprofiler, rør og præcisionsbåndstål samt færdige systemkomponenter af pressede, stansede og rulleprofilerede dele. Divisionen leverer også opbevaringssystemer til bilindustrien og til virksomheder inden for lastbiler, byggeri, energi og landbrugsmaskiner.
**Holding & Group Services** er den femte division i virksomheden.
Kunderne findes hovedsageligt inden for bilindustrien, energisektoren, jernbanesystemer, byggeri, maskinindustrien, hvidevarer og forbrugsgoder samt luftfart. Læs om virksomheden
Voestalpine hører til temaet Mine- og råstofaktier. Se alle mine- og råstofaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Voestalpine
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Voestalpine for en type aktie?
Voestalpine klassificeres som en vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber.
Score-oversigt for Voestalpine
Voestalpine ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Voestalpine har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Voestalpine stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Voestalpine handles til en P/E på 14,0, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 10,2 (27% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,5 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 0,9 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 5,88 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Voestalpine har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 3,4% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 7,6%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 6,6% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3,2% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 89,7% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,64 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 114,5% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
Voestalpine udbytte 2026: 1,7% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Voestalpine
Hvornår udbetaler Voestalpine udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Voestalpine?
Voestalpine betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,75 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,7%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 50,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 31,0%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for Voestalpine
Vi har registreret udbyttebetalinger for Voestalpine siden 2021-07-15. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 6 gange, senest den 2026-07-09. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-07-09 | 2026-07-14 | 0,75 | EUR |
| 2025-07-10 | 2025-07-15 | 0,60 | EUR |
| 2024-07-11 | 2024-07-16 | 0,70 | EUR |
| 2023-07-13 | 2023-07-18 | 1,50 | EUR |
| 2022-07-14 | 2022-07-18 | 1,20 | EUR |
| 2021-07-15 | 2021-07-19 | 0,50 | EUR |
Hvornår har Voestalpine regnskab – Næste dato: 11/11-2026
Voestalpine's næste regnskab bliver offentliggjort d. 11. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for Voestalpine
Voestalpine omsatte for 15,1 mia. EUR i regnskabsåret 2026 og fik et overskud på 424,7 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 14,9 mia. | 18,2 mia. | 16,7 mia. | 15,7 mia. | 15,1 mia. |
| Nettoresultat | 1,3 mia. | 1,1 mia. | 100,8 mio. | 153,5 mio. | 424,7 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 6,47 | 5,34 | 0,52 | 0,80 | 2,39 |
| Overskudsgrad | 8,7 % | 5,8 % | 0,6 % | 1,0 % | 2,8 % |
| Frit cash flow | 588,9 mio. | 204,1 mio. | 366,0 mio. | 311,9 mio. | 556,7 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Voestalpine analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Voestalpine har slået forventningerne i 3 ud af de seneste 8 kvartaler, ramt præcist 3 gange, og skuffet i 2 kvartaler – billedet er blandet.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Voestalpine 2026 – Signal: Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Voestalpine
Topfase
Voestalpine ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (1,1 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 3,8 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 22. oktober og har ligget under det siden.
Formation: Dobbelttop gennemført
Dannet 16. oktober · Gennemført 30. oktober
Kursen har været oppe omkring 46 EUR to gange siden september 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 30. oktober lukkede kursen under 41 EUR — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 46 EUR er der, hvor sælgere tidligere har taget over.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 46 EUR — de to toppe.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Voestalpine
Voestalpine er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 42,66 € ligger 0,8% under 20-dages gennemsnittet (42,99 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 4,0% under 50-dages gennemsnittet (44,43 €). Langsigtet ligger aktien 1,9% under 200-dages gennemsnittet (43,47 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (44,43) ligger over 200-dages (43,47) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Voestalpine er stærkere end den lange.
Er Voestalpine overkøbt eller oversolgt?
Voestalpine AG har en RSI på 42,5. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.
MACD-analyse for Voestalpine
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,799), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0,701) med 0,098, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,417), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (1,119) med 0,702, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.
Risikoprofil for Voestalpine
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Voestalpine AG har en årlig standardafvigelse på 38,4%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for Voestalpine
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,799); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,417).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 42,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Sælg
Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).
Ofte stillede spørgsmål om Voestalpine aktien i 2026
Hvad koster en Voestalpine-aktie?
Skal man købe Voestalpine aktien nu?
Er det for sent at købe Voestalpine aktien?
Hvad er kursmålet for Voestalpine aktien?
Er Voestalpine en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Voestalpine udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Voestalpine aktien?
Er Voestalpine overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Voestalpine overkøbt?
Hvornår har Voestalpine næste regnskab?
Er Voestalpine shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Voestalpine?
Er Voestalpine en god aktie?
Hvad er fremtiden for Voestalpine aktien?
Hvorfor stiger Voestalpine aktien i dag?
Hvor meget kan Voestalpine stige?
Hvor lavt kan Voestalpine falde?
Hvad laver Voestalpine?
Hvor mange ansatte har Voestalpine?
Har Voestalpine opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Voestalpine penge eller giver underskud?
Kan Voestalpine gå konkurs?
Har Voestalpine meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Voestalpine aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Voestalpine aktien?
Aktier der ligner Voestalpine — alternativer i Stål
1 aktie i Stål har højere TradeDesk-score end Voestalpine (70/100) lige nu.
Se alle 202 aktier i Materialer-sektoren