Viohalco (VIO.BR) kursmål 2026/2027: 55% potentiale
Viohalco kursmål 2026: Analytikere ser 55% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Viohalco er 24,00 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 55,44% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Viohalco overvurderet eller undervurderet?
Viohalco er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 55,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 15,44 €, hvilket placerer Viohalco i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 21,60 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 26,40 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Viohalco ligger det rimelige prisleje mellem 21,60 € og 26,40 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på Viohalco. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Viohalco – Metalfabrikation
Viohalco S.A. fremstiller og sælger metalprodukter af aluminium, kobber og stål. Virksomheden tjener sine penge ved at forarbejde disse metaller til færdige produkter, som bruges i mange forskellige brancher.Virksomheden er inddelt i syv forretningsområder:
- **Aluminium**: Produkter som ruller, strimler, plader og folier. Bruges blandt andet til byggeri, emballage, transport, husholdning og biler.
- **Kobber**: Rør, strimler, plader og stænger af kobber og messing (en legering af kobber og zink).
- **Kabler**: Kabler til strøm, telekommunikation og undersøiske forbindelser, samt lakerede tråde og gummi- og plastmaterialer.
- **Stålrør**: Rørledninger til transport af gas, olie, CO2 og brint, både på land og til havs. Også rør til boringer og til byggebranchen.
- **Stål**: Forskellige stålprodukter, både til videre forarbejdning og som færdige varer.
- **Ejendomme**: Udvikling og drift af store erhvervs- og industriejendomme.
- **Andre aktiviteter**: Løsninger, der skal gøre industrielle og forretningsmæssige processer mere effektive.
Kunderne findes inden for emballage, transport, byggeri, energi og elnet, varme og ventilation, vandforsyning, telekommunikation og forskellige former for industri.
Virksomheden har aktiviteter i USA, Grækenland, EU, Asien, Afrika, Oceanien og andre europæiske lande.
Viohalco S.A. blev grundlagt i 1937 og har hovedkontor i Bruxelles, Belgien. Læs om virksomheden
Nøgletal for Viohalco
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Viohalco for danske investorer
Valuta. Viohalco handles i euro (EUR) i Belgien. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Viohalco kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Belgien trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Viohalco for en type aktie?
Viohalco klassificeres som en vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber.
Score-oversigt for Viohalco
Viohalco ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Viohalco har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser Viohalco blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Viohalco handles til en P/E på 12,2, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. P/S-ratioen er 0,5 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,7 (moderat niveau).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Viohalco har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 4,1% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 11,0%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 15,4% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 5,6% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 68,5% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,29 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 221,7% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Viohalco udbytte 2026: 1,7% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Viohalco
Hvornår udbetaler Viohalco udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Viohalco?
Viohalco betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,19 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,7%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 216,7%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 21,9%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for Viohalco
Vi har registreret udbyttebetalinger for Viohalco siden 2022-06-03. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-06-25. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-06-25 | N/A | 0,19 | EUR |
| 2025-06-24 | N/A | 0,11 | EUR |
| 2024-06-25 | N/A | 0,08 | EUR |
| 2023-06-19 | N/A | 0,08 | EUR |
| 2022-06-03 | N/A | 0,06 | EUR |
Hvornår har Viohalco regnskab – Næste dato: 04/03-2027
Viohalco's næste regnskab bliver offentliggjort d. 4. marts 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Viohalco
Viohalco omsatte for 7,2 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 235,4 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 5,4 mia. | 7,0 mia. | 6,3 mia. | 6,6 mia. | 7,2 mia. |
| Nettoresultat | 195,0 mio. | 266,1 mio. | 48,2 mio. | 161,1 mio. | 235,4 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 0,75 | 1,03 | 0,19 | 0,62 | 0,91 |
| Overskudsgrad | 3,6 % | 3,8 % | 0,8 % | 2,4 % | 3,3 % |
| Frit cash flow | −104,1 mio. | −303,9 mio. | 280,9 mio. | 181,8 mio. | 44,7 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Viohalco 2026 – Signal: Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Viohalco
Topfase
Viohalco ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (2,3 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 7,0 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 15. oktober og har ligget under det siden.
Formation: Dobbeltbund i gang
Dannet 23. oktober · Endnu ikke gennemført
Kursen har været nede omkring 15 EUR to gange siden september 2026, og er begge gange steget derfra igen. Kursen er endnu ikke lukket over 18 EUR — toppen mellem de to bunde. Det er det niveau, der gør formationen færdig.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 15 EUR — de to bunde.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Viohalco
Viohalco er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 15,44 € ligger 1,1% under 20-dages gennemsnittet (15,62 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 5,5% under 50-dages gennemsnittet (16,34 €). Langsigtet ligger aktien 5,4% under 200-dages gennemsnittet (16,32 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (16,34) ligger over 200-dages (16,32) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Viohalco er stærkere end den lange.
Er Viohalco overkøbt eller oversolgt?
Viohalco S.A har en RSI på 42,1. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.
MACD-analyse for Viohalco
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,405), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0,387) med 0,018, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,014), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (0,524) med 0,510, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.
Risikoprofil for Viohalco
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Viohalco S.A har en årlig standardafvigelse på 53,9%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for Viohalco
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,405); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,014).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 42,1 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Sælg
Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).
Ofte stillede spørgsmål om Viohalco aktien i 2026
Hvad koster en Viohalco-aktie?
Skal man købe Viohalco aktien nu?
Er det for sent at købe Viohalco aktien?
Hvad er kursmålet for Viohalco aktien?
Er Viohalco en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Viohalco udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Viohalco aktien?
Er Viohalco overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Viohalco overkøbt?
Hvornår har Viohalco næste regnskab?
Er Viohalco shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Viohalco?
Er Viohalco en god aktie?
Hvad er fremtiden for Viohalco aktien?
Hvorfor stiger Viohalco aktien i dag?
Hvor meget kan Viohalco stige?
Hvor lavt kan Viohalco falde?
Hvad laver Viohalco?
Hvor mange ansatte har Viohalco?
Har Viohalco opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Viohalco penge eller giver underskud?
Kan Viohalco gå konkurs?
Har Viohalco meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Viohalco aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Viohalco aktien?
Aktier der ligner Viohalco — alternativer i Metalfabrikation
Viohalco har højeste TradeDesk-score (64/100) blandt de viste alternativer i Metalfabrikation.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren