133,30 €

Talanx (TLX.XETRA) udbytte 2026/2027: 2,8% – kursmål og anbefaling

133,30 €

Talanx aktien steg 2,9% i går – bør du sælge eller holde aktien?

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Hele branchen steg: Allianz SE VNA O.N. +4,0%, AXA +5,0% og Aegon +2,7%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Talanx. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.

Sælge eller holde?
Hold. Vores model ejer Talanx (købt d. 12/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +5,0% 1 måned: ▲ +11,6% 3 måneder: ▲ +14,7% 1 år: ▲ +28,8%
Kursudvikling for Talanx (TLX.XETRA) – aktiekurs på 133,30 €, november 2026
Talanx aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 12. november 2026 (om 7 dage)
Del analysen:

Talanx kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (1% overvurderet)

Det gennemsnitlige kursmål for Talanx er 131,43 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er overvurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Talanx overvurderet eller undervurderet?

Talanx er i øjeblikket fair med en afvigelse på 1,4% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 133,30 €, hvilket placerer Talanx i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 118,29 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 144,57 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Talanx ligger det rimelige prisleje mellem 118,29 € og 144,57 €.

Et kursmål siger, hvad Talanx måske er værd — ikke hvornår du skal handle. Følg Talanxs køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Talanx aflægger regnskab torsdag 12. november

Følg Talanx, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Talanx stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Talanx – Forsikring

# Talanx AG

Talanx er et forsikringsselskab. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge forsikringer til privatpersoner og virksomheder, og ved at forsikre andre forsikringsselskaber (det kaldes genforsikring).

Talanx har et bredt udvalg af forsikringer. Der er almindelige forsikringer, man kender fra dagligdagen, som bilforsikring, husforsikring, rejseforsikring, indboforsikring og livsforsikring. Der er også forsikringer til virksomheder, blandt andet mod driftstab, transportskader og ansvar. Desuden forsikrer selskabet mere specielle ting som satellitter (rumforsikring), flyvemaskiner, landbrug og it-angreb (cyberforsikring). Talanx driver også pengeforvaltning for andre (asset management) og samarbejder med banker om at sælge forsikringer.

Virksomheden opererer i mange lande. De vigtigste markeder er Tyskland, Storbritannien og Tyrkiet. Talanx er også til stede i Central- og Østeuropa, resten af Europa, USA og resten af Nordamerika, Latinamerika, Asien, Australien og Afrika.

Kunderne er både private husejere, bilister og familier, og virksomheder og andre forsikringsselskaber, der ønsker at dele deres risiko.

Talanx blev grundlagt i 1903 og har hovedkontor i Hannover i Tyskland. Selskabet er et datterselskab af HDI Haftpflichtverband der Deutschen Industrie V.a.G.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Talanx

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 32,6B Markedsværdi (Mcap)
€ 42,5B Omsætning
Forsikring Industri
12,51 P/E Ratio
0,77 P/S Ratio
2,25 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen
talanx.com Hjemmeside

Hvad er Talanx for en type aktie?

Udbytteaktie Value-aktie Momentum-aktie

Talanx klassificeres som en udbytteaktie og value-aktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 2,8%, og stærkt kursmomentum.

Score-oversigt for Talanx

💰 Value Score 77/100 (Høj)

Talanx ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 29/100 (Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

🚀 Momentum Score 93/100 (Meget Høj)

Talanx har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 66/100

Samlet set ser Talanx stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Talanx handles til en P/E på 12,5, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 10,6 (15% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,8 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 2,3 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 3,32 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Talanx har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 6,1% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 8,3%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 20,4% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 1,8% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -5,9% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1.388,6% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
26,2×
Nettogæld/EBITDA
0,8

Kan sagtens betale sin gæld

Talanx er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Talanx →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Talanx udbytte 2026: 2,8% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Talanx

Udbytteprocent
2,8%
Seneste udbytte pr. aktie
3,60 EUR
Payout Ratio
35,7%
Sund
Udbytte-vækst (4 år)
+125,0%
Gns. årligt udbytte (3 år)
2,88 EUR

Hvornår udbetaler Talanx udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
8. maj 2026
Seneste udbetalingsdato
12. maj 2026

Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Talanx?

Talanx betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 3,60 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,8%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 125,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 35,7%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.

Historiske udbyttebetalinger for Talanx

Vi har registreret udbyttebetalinger for Talanx siden 2022-05-06. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-05-08. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-05-082026-05-123,60EUR
2025-05-092025-05-132,70EUR
2024-05-082024-05-132,35EUR
2023-05-052023-05-092,00EUR
2022-05-062022-05-101,60EUR

Hvornår har Talanx regnskab – Næste dato: 12/11-2026

Talanx's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Årsregnskaber for Talanx

Talanx omsatte for 57,3 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 2,5 mia. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning43,1 mia.18,7 mia.19,2 mia.25,6 mia.57,3 mia.
Nettoresultat1,0 mia.706,0 mio.1,6 mia.2,0 mia.2,5 mia.
Indtjening pr. aktie4,002,796,217,669,60
Overskudsgrad2,3 %3,8 %8,2 %7,7 %4,3 %
Frit cash flow8,4 mia.5,8 mia.7,6 mia.8,1 mia.7,9 mia.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Talanx analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Talanx har slået forventningerne i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.

Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+10,7% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+5,3% vs. forventet
Q2 2024
▼ Skuffede
-10,3% vs. forventet
Q1 2024
▲ Slog forventningerne
+15,0% vs. forventet
Q4 2023
▲ Slog forventningerne
+15,0% vs. forventet
Q3 2023
▲ Slog forventningerne
+2,3% vs. forventet
Q2 2023
▲ Slog forventningerne
+25,2% vs. forventet
Q1 2023
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Talanx 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Talanx

Grafen indlæses …

Stigende fase

Talanx er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 19,5 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,6 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 23. juni og har ligget over det siden.

Formation: Dobbeltbund gennemført

Dannet 9. september · Gennemført 3. november

Kursen har været nede omkring 116 EUR to gange siden august 2026, og er begge gange steget derfra igen. Den 3. november lukkede kursen over 129 EUR — toppen mellem de to bunde. Niveauet på 116 EUR er der, hvor købere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 116 EUR — de to bunde.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Talanx (TLX.XETRA) – RSI 78, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Talanx teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Talanx

Talanx er i en kortsigtet optrend. Kursen på 133,30 € ligger 6,3% over 20-dages gennemsnittet (125,37 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 8,2% over 50-dages gennemsnittet (123,21 €). Langsigtet ligger aktien 19,5% over 200-dages gennemsnittet (111,59 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (123,21) ligger over 200-dages (111,59) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Talanx er stærkere end den lange.

Er Talanx overkøbt eller oversolgt?

Talanx AG har en RSI på 78,1, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.

MACD-analyse for Talanx

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (2,361), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (1,723) med 0,638, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (4,685), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (3,972) med 0,713, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.

Risikoprofil for Talanx

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Talanx AG har en årlig standardafvigelse på 21,3%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.

Samlet teknisk konklusion for Talanx

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 2,361); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 4,685).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.

RSI: 78,1 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om Talanx aktien i 2026

Hvad koster en Talanx-aktie?
En Talanx-aktie kostede 133,30 EUR ved lukning den 4. november 2026. Det er en stigning på 2,93 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Talanx aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Talanx (købt d. 12/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Talanx handles til 133,30 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 2,361, og aktien har medvind; RSI er på 78,1 – aktien er steget hurtigt, og risikoen for en pause eller et fald tilbage er forhøjet; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 131,43 € ligger 1,4% under nuværende kurs (analytikerne mener aktien er for dyr). Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Talanx aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Talanx handles til 133,30 €. Det er på højde med eller over toppen de seneste 52 uger (128,80 €) og 37,7 % over bunden (96,83 €). TradeDesks model købte aktien d. 12/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Talanx aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Talanx er 131,43 €. Den nuværende kurs er 133,30 € — det er 1,4% over analytikernes kursmål. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 118,29 og 144,57 €.
Er Talanx en udbytteaktie?
Ja, Talanx er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 2,8%. Det seneste udbytte var 3,60 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 08/05-2026. Payout ratio er 35,7%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler Talanx udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Talanx er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 08/05-2026. Seneste udbytte var 3,60 € pr. aktie med x-dato 08/05-2026. Udbytteprocenten er 2,8%. Payout ratio på 35,7% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Talanx aktien?
Risikoen i Talanx er lav: risikokategori Konservativ, nr. 1 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 21,3%, hvilket svarer til risikokategorien Konservativ; RSI på 78,1 viser at aktien er steget hurtigt, så risikoen for et tilbagefald er forhøjet.
Er Talanx overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Talanx vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. Talanx har følgende nøgletal: P/E-tal på 12,5 (moderat prissat), P/S-tal på 0,8, P/B-tal på 2,3.
Er Talanx overkøbt?
Ja, Talanx er overkøbt med en RSI på 78,1 (over 70). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 78,1 (over grænsen på 70) – aktien er steget hurtigt og kan have brug for en pause; kursen ligger 6,3% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Talanx næste regnskab?
Talanx offentliggør næste regnskab den 12. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 133,30 €. Med et P/E-tal på 12,5 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 78,1, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er Talanx shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Talanx, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Talanx?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Talanx.
Er Talanx en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Talanx en god aktie lige nu. Den samlede score er 66 ud af 100 (værdi 77, kvalitet 29, momentum 93). Det er nr. 511 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 2,8%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Talanx passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Talanx aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 131,43 € (-1,4%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 12/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 12,5 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Talanx aktien?
Talanx aktien steg 2,93% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: Allianz SE VNA O.N. +4,0%, AXA +5,0% og Aegon +2,7%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Talanx. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går. Hold. Vores model ejer Talanx (købt d. 12/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 6,3% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Talanx stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Talanx er 131,43 €, hvilket ligger 1,4% under den nuværende kurs på 133,30 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 96,83 og 128,80 €. Kursen er tæt på 52-ugers højdepunktet. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Talanx falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 96,83 €, hvilket ligger 27,4% under den nuværende kurs på 133,30 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 24,8% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±21,3% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Talanx?
Selskabet hører til Finansiel service-sektoren, mere specifikt branchen Forsikring, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Talanx i afsnittet "Om Talanx" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Talanx?
Talanx har 29.408 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Talanx opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Talanx inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Talanx penge eller giver underskud?
Ja, Talanx tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 6,1%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 8,3%. Med et P/E-tal på 12,5 betaler du i øjeblikket 12,5 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Talanx gå konkurs?
Altman Z2 bruges ikke til banker og finansselskaber — deres balance er bygget på gæld (det er selve forretningen), så modellen ville fejlagtigt vurdere en sund bank som konkurstruet. For Talanx bør du i stedet se på kapitalgrundlaget (fx kernekapital-procent), nedskrivninger på udlån og indtjeningen for at vurdere den finansielle sundhed.
Har Talanx meget gæld?
Ja, Talanx har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 1.389%. For finansiel service-sektoren regnes alt over 400% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Banker tager indlån (gæld) ind som råvare og låner ud igen — det giver naturligt høj D/E. 200-400% er typisk niveau; først over 400% regnes som forhøjet. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Talanx betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 26,2×, og nettogælden svarer til 0,8 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Talanx aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Talanx, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/tlx.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Talanx aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Talanx opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Talanx — alternativer i Forsikring

3 aktier i Forsikring har højere TradeDesk-score end Talanx (66/100) lige nu.

Se alle 173 aktier i Finansiel service-sektoren

Vil du være først når Talanx skifter signal?
Få teknisk-signal-mail når trenden vender.
Prøv Sølv 14 dage gratis →