16,16 €

Stabilus (STM.XETRA) kursmål 2026/2027: 40% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

16,16 €
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −0,4% 1 måned: ▼ −0,5% 3 måneder: ▼ −2,5% 1 år: ▼ −20,0%
Kursudvikling for Stabilus (STM.XETRA) – aktiekurs på 16,16 €, november 2026
Stabilus aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 9. november 2026 (om 4 dage)
Del analysen:

Stabilus kursmål 2026: Analytikere ser 44% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Stabilus er 23,22 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Stabilus overvurderet eller undervurderet?

Stabilus er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 43,7% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 16,16 €, hvilket placerer Stabilus i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 20,90 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 25,54 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Stabilus ligger det rimelige prisleje mellem 20,90 € og 25,54 €.

Analytikerne ser 44% potentiale i Stabilus — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Stabiluss køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Stabilus aflægger regnskab mandag 9. november

Følg Stabilus, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Kursmål på Stabilus: 23,22 € — men hvad med dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er analytikernes bud på 12 måneders sigt — ikke et købssignal. Vi vurderer dine egne aktier på det samme grundlag hver eneste dag: trenden, nøgletallene og om selskabet reelt tjener penge.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Vurdér mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Stabilus – Industrimaskiner

Stabilus SE udvikler, producerer og sælger gasfjedre, dæmpere og lignende mekaniske dele. Det er de dele, der for eksempel gør, at en bagklap på en bil kan åbnes blidt og holde sig oppe af sig selv. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse komponenter til andre virksomheder, som bruger dem i deres egne produkter.

Stabilus sælger til kunder i Tyskland, resten af Europa, Mellemøsten, Afrika, Nord- og Sydamerika samt Asien. Virksomheden opererer altså globalt.

Kunderne er primært producenter inden for bilindustrien, lastbiler og andre erhvervskøretøjer, fly, skibe, tog, energi og byggeri, industrimaskiner og automatisering, samt sundhed, fritid og møbler. Ud over gasfjedre og dæmpere laver Stabilus også gribeklør, klemmer og værktøj til robotter, samt udstyr der styrer bevægelser i maskiner. Virksomheden tilbyder desuden rådgivning og andre services til sine kunder.

Stabilus SE blev grundlagt i 1934 og har hovedsæde i Koblenz i Tyskland.
Læs om virksomheden

Stabilus hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Stabilus

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 403M Markedsværdi (Mcap)
€ 1,2B Omsætning
Industrimaskiner Industri
7,12 P/E Ratio
0,33 P/S Ratio
0,56 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen
stabilus.com Hjemmeside
Industri Sektor

Hvad er Stabilus for en type aktie?

Udbytteaktie Vækstaktie Value-aktie

Stabilus klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 2,1%.

Score-oversigt for Stabilus

💰 Value Score 98/100 (Meget Høj)

Stabilus ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 35/100 (Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

🚀 Momentum Score 46/100 (Neutral)

Stabilus har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 59/100

Samlet set ser Stabilus blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

⚠️ 1 rødt flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i Stabilus som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Høj gældssætning: Debt/Equity er 190%, og rentedækningen er 1,2× (hvor mang...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Stabilus?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Stabilus handles til en P/E på 7,1, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 7,8. P/S-ratioen er 0,3 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 0,6 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,17.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Stabilus har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 4,7% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 7,2%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 8,4% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3,3% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 417,5% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,77 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 189,8% – moderat gældsætning.

Rentedækning
1,2×
Nettogæld/EBITDA
3,2

Kan have svært ved at betale sin gæld

Kursmål på Stabilus: 23,22 € — men er den værd at eje nu?

Et kursmål er analytikernes 12-måneders bud — ikke et købssignal. Med TradeDesk Sølv ser du hver dag, om Stabilus reelt er købsklar og tjener penge — og vi scanner 2.000+ aktier for den 1 %, der er værd at eje lige nu.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Stabilus →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Stabilus udbytte 2026: 2,1% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Stabilus

Udbytteprocent
2,1%
Seneste udbytte pr. aktie
0,35 EUR
Payout Ratio
11,6%
Lav
Udbytte-vækst (4 år)
-72,2%
Gns. årligt udbytte (3 år)
1,08 EUR

Hvornår udbetaler Stabilus udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
5. februar 2026

Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Stabilus?

Stabilus betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,35 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,1%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte faldet med 72,2%.

Payout ratioen er 11,6%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for Stabilus

Vi har registreret udbyttebetalinger for Stabilus siden 2022-02-17. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 7 gange, senest den 2026-02-05. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-02-05N/A0,35EUR
2025-02-06N/A1,15EUR
2024-02-08N/A1,75EUR
2023-08-312023-09-190,01EUR
2023-02-16N/A1,75EUR
2022-10-202022-11-160,01EUR
2022-02-17N/A1,25EUR

Hvornår har Stabilus regnskab – Næste dato: 09/11-2026

Stabilus's næste regnskab bliver offentliggjort d. 9. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Årsregnskaber for Stabilus

Stabilus omsatte for 1,3 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 23,1 mio. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning937,7 mio.1,1 mia.1,2 mia.1,3 mia.1,3 mia.
Nettoresultat73,4 mio.103,0 mio.101,8 mio.70,2 mio.23,1 mio.
Indtjening pr. aktie2,974,174,122,840,93
Overskudsgrad7,8 %9,2 %8,4 %5,4 %1,8 %
Frit cash flow88,5 mio.80,7 mio.104,4 mio.114,0 mio.106,1 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Stabilus analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Stabilus har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.

Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+55,0% vs. forventet
Q2 2025
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+97,5% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-24,2% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+11,1% vs. forventet
Q2 2024
▲ Slog forventningerne
+26,0% vs. forventet
Q1 2024
▼ Skuffede
-11,3% vs. forventet
Q4 2023
▼ Skuffede
-36,5% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Stabilus 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Stabilus

Grafen indlæses …

Faldende fase

Stabilus er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 4,2 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 2,2 % den seneste måned. Kursen har ligget under gennemsnittet hele tiden siden mindst 21. maj.

Formation: Dobbeltbund i gang

Dannet 23. oktober · Endnu ikke gennemført

Kursen har været nede omkring 15 EUR to gange siden september 2026, og er begge gange steget derfra igen. Kursen er endnu ikke lukket over 17 EUR — toppen mellem de to bunde. Det er det niveau, der gør formationen færdig.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 15 EUR — de to bunde.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Stabilus (STM.XETRA) – RSI 53, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Stabilus teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Stabilus

Stabilus er i en kortsigtet optrend. Kursen på 16,16 € ligger 2,1% over 20-dages gennemsnittet (15,83 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 0,7% over 50-dages gennemsnittet (16,06 €). Langsigtet ligger aktien 4,2% under 200-dages gennemsnittet (16,86 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (16,06) ligger under 200-dages (16,86) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Stabilus er svagere end den lange.

Er Stabilus overkøbt eller oversolgt?

Stabilus S.A har en RSI på 52,6, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.

MACD-analyse for Stabilus

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,041), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,026) med 0,067, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,477), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-0,624) med 0,147, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.

Risikoprofil for Stabilus

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Stabilus S.A har en årlig standardafvigelse på 41,6%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for Stabilus

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,041); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,477).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.

RSI: 52,6 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om Stabilus aktien i 2026

Hvad koster en Stabilus-aktie?
En Stabilus-aktie kostede 16,16 EUR ved lukning den 4. november 2026. Det er et fald på 0,12 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Stabilus aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Stabilus (solgt d. 8/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Stabilus handles til 16,16 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,041, og aktien har medvind; RSI er på 52,6 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 23,22 € giver et potentiale på 43,7%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Stabilus aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Stabilus handles til 16,16 €. Det er 24,0 % under toppen de seneste 52 uger (21,25 €) og 22,6 % over bunden (13,18 €). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Stabilus aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Stabilus er 23,22 €. Den nuværende kurs er 16,16 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 43,7%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 20,90 og 25,54 €.
Er Stabilus en udbytteaktie?
Ja, Stabilus er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 2,1%. Det seneste udbytte var 0,35 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 05/02-2026. Payout ratio er 11,6%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler Stabilus udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Stabilus er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 05/02-2026. Seneste udbytte var 0,35 € pr. aktie med x-dato 05/02-2026. Udbytteprocenten er 2,1%. Payout ratio på 11,6% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Stabilus aktien?
Risikoen i Stabilus er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 41,6%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er Stabilus overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Stabilus vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (43,7% potentiale). Stabilus har følgende nøgletal: P/E-tal på 7,1 (lavt prissat), P/S-tal på 0,3, P/B-tal på 0,6.
Er Stabilus overkøbt?
Nej, Stabilus er ikke overkøbt. RSI er på 52,6 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 52,6 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 2,1% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Stabilus næste regnskab?
Stabilus offentliggør næste regnskab den 09. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 16,16 €. Med et P/E-tal på 7,1 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er Stabilus shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Stabilus, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Stabilus?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Stabilus.
Er Stabilus en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Stabilus en god aktie lige nu. Den samlede score er 60 ud af 100 (værdi 98, kvalitet 35, momentum 46). Det er nr. 816 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 43,7% potentiale op til kursmålet; udbytte på 2,1%; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Stabilus passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Stabilus aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 23,22 € (+43,7%); næste regnskab offentliggøres den 09/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 7,1 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor bevæger Stabilus aktien?
Stabilus aktien lå næsten uændret i går (-0,12%). De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 2,1% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Stabilus stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Stabilus er 23,22 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 43,7% fra den nuværende kurs på 16,16 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 13,18 og 21,25 €. Kursen ligger 24,0% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Stabilus falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 13,18 €, hvilket ligger 18,4% under den nuværende kurs på 16,16 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 38,0% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±41,6% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Stabilus?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Industrimaskiner, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Stabilus i afsnittet "Om Stabilus" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Stabilus?
Stabilus har 7.179 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Stabilus opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Stabilus inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Stabilus penge eller giver underskud?
Ja, Stabilus tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 4,7%, hvilket er beskedent. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 7,2%. Med et P/E-tal på 7,1 betaler du i øjeblikket 7,1 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Stabilus gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Stabilus vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 2,77 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 5 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 190% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Stabilus meget gæld?
Stabilus har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 190%. For industri-sektoren regnes 100–200% som typisk niveau. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Stabilus betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 1,2×, og nettogælden svarer til 3,2 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Stabilus aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Stabilus, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/stm.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Stabilus aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Stabilus opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Stabilus — alternativer i Industrimaskiner

3 aktier i Industrimaskiner har højere TradeDesk-score end Stabilus (60/100) lige nu.

Se alle 343 aktier i Industri-sektoren

Træt af at vente på Stabilus?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →