40,10 €
-1,64%

STMicroelectronics (SGM.XETRA) – Stærkt Sælg: anbefaling og Aktieanalyse 2026/2027

40,10 €
-1,64%
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −9,4% 1 måned: ▼ −22,9% 3 måneder: ▼ −14,4% 1 år: ▲ +95,5%
Kursudvikling for STMicroelectronics (SGM.XETRA) – aktiekurs på 40,10 €, november 2026
STMicroelectronics aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 28. januar 2027 (om 84 dage)
Del analysen:

Ingen analytikere dækker aktuelt STMicroelectronics med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.

Følg STMicroelectronics

Få en mail, når vores model skifter signal på STMicroelectronics. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

STMicroelectronics er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at STMicroelectronics har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om STMicroelectronics – Halvledere

STMicroelectronics designer, udvikler og fremstiller elektroniske komponenter kaldet halvledere (også kendt som chips). Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse chips til andre virksomheder, som bygger dem ind i deres egne produkter, for eksempel biler, industrimaskiner og elektronik.

Virksomheden sælger sine produkter i Europa, Mellemøsten, Afrika, Nord- og Sydamerika samt Asien. Kunderne findes primært inden for fire områder: bilindustrien, industrivirksomheder, forbrugerelektronik og kommunikationsudstyr samt computere og tilbehør.

STMicroelectronics er opdelt i fire forretningsområder. Det ene laver strømstyring og sensorer, som blandt andet kan registrere bevægelse, tryk og temperatur. Et andet laver komponenter, der styrer og omdanner strøm, for eksempel i elbiler og industrimaskiner. Det tredje laver mindre styringschips, der bruges til at få forskelligt elektronisk udstyr til at fungere, herunder i biler. Det fjerde laver chips til trådløs kommunikation, som blandt andet bruges i bilernes infotainmentsystemer og i teknologi til afstandsmåling og sikkerhed.

STMicroelectronics blev grundlagt i 1987. Hovedkontoret ligger i Schiphol i Holland.
Læs om virksomheden

STMicroelectronics hører til temaet Chip- og halvlederaktier. Se alle chip- og halvlederaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for STMicroelectronics

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 37,5B Markedsværdi (Mcap)
€ 13,7B Omsætning
Halvledere Industri
85,47 P/E Ratio
2,74 P/S Ratio
2,34 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen

STMicroelectronics for danske investorer

Valuta. STMicroelectronics handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop STMicroelectronics kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. Tyskland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er STMicroelectronics for en type aktie?

Vækstaktie

STMicroelectronics klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 19,2% og stærkt langsigtet momentum på 0,0%.

Score-oversigt for STMicroelectronics

💰 Value Score 33/100 (Lav)

STMicroelectronics ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 44/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 29/100 (Lav)

STMicroelectronics har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 35/100

Samlet set ser STMicroelectronics svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

STMicroelectronics handles til en P/E på 85,5, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 17,9 (79% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 2,7 (i moderat niveau). P/B er 2,3 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,17 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten. Aktien kan se billig ud på enkelte nøgletal, men den samlede value-score er kun 33/100 — den trækkes ned af svag indtjening og vækst.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

STMicroelectronics har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 3,8% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 11,1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 2,9% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,5% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 19,2% år-over-år.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 6,11 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 40,5% – lav gældsætning og en solid balance.

Rentedækning
22,1×
Nettogæld/EBITDA
0,2

Kan sagtens betale sin gæld

STMicroelectronics scorer kun 35 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på STMicroelectronics →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

STMicroelectronics udbytte 2026: 0,8% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for STMicroelectronics

Udbytteprocent
0,8%
Seneste udbytte pr. aktie
0,08 CHF
Payout Ratio
1,5%
Lav
Udbytte-vækst (5 år)
+60,0%
Gns. årligt udbytte (3 år)
0,28 CHF

Hvornår udbetaler STMicroelectronics udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
21. september 2026

Hvor meget udbytte betaler STMicroelectronics?

STMicroelectronics betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,08 CHF pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,8%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 60,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 1,5%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for STMicroelectronics

Vi har registreret udbyttebetalinger for STMicroelectronics siden 2021-06-21. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 22 gange, senest den 2026-09-21. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-09-21N/A0,08CHF
2026-06-22N/A0,08CHF
2026-03-23N/A0,08CHF
2025-12-15N/A0,08CHF
2025-09-22N/A0,08CHF
2025-06-23N/A0,08CHF
2025-03-24N/A0,08CHF
2024-12-16N/A0,08CHF
2024-09-23N/A0,08CHF
2024-06-24N/A0,08CHF
2024-03-18N/A0,05CHF
2023-12-11N/A0,05CHF
2023-09-18N/A0,05CHF
2023-06-26N/A0,05CHF
2023-03-20N/A0,05CHF
2022-12-12N/A0,05CHF
2022-09-19N/A0,05CHF
2022-06-20N/A0,05CHF
2022-03-21N/A0,05CHF
2021-12-13N/A0,05CHF
2021-09-20N/A0,05EUR
2021-06-21N/A0,05EUR

Hvornår har STMicroelectronics regnskab – Næste dato: 28/01-2027

STMicroelectronics's næste regnskab bliver offentliggjort d. 28. januar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.



Slog STMicroelectronics analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

STMicroelectronics har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.

Q2 2026
▼ Skuffede
-29,1% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-81,8% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-4,0% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+19,4% vs. forventet
Q3 2023
▲ Slog forventningerne
+7,4% vs. forventet
Q2 2023
= Ramte præcist
-1,9% vs. forventet
Q1 2023
▲ Slog forventningerne
+12,2% vs. forventet
Q2 2021
▲ Slog forventningerne
+12,1% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af STMicroelectronics 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for STMicroelectronics

Grafen indlæses …

Topfase

STMicroelectronics ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (4,5 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 7,7 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 30. oktober og har ligget under det siden.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af STMicroelectronics (SGM.XETRA) – RSI 42, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
STMicroelectronics teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af STMicroelectronics

STMicroelectronics er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 40,10 € ligger 6,0% under 20-dages gennemsnittet (42,66 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 9,3% under 50-dages gennemsnittet (44,20 €). Langsigtet ligger aktien 9,2% under 200-dages gennemsnittet (44,18 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (44,20) ligger over 200-dages (44,18) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i STMicroelectronics er stærkere end den lange.

Er STMicroelectronics overkøbt eller oversolgt?

STMicroelectronics N.V har en RSI på 42,0. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for STMicroelectronics

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-0,838), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,916) med 0,078, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,237), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (1,365) med 1,602, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.

Risikoprofil for STMicroelectronics

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

STMicroelectronics N.V har en årlig standardafvigelse på 54,9%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.

Samlet teknisk konklusion for STMicroelectronics

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,838); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,237).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.

RSI: 42,0 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Ofte stillede spørgsmål om STMicroelectronics aktien i 2026

Hvad koster en STMicroelectronics-aktie?
En STMicroelectronics-aktie kostede 40,10 EUR den 5. november 2026 kl. 11.20. Det er et fald på 1,64 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe STMicroelectronics aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer STMicroelectronics (købt d. 29/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. STMicroelectronics handles til 40,10 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0,838, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 42,0 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit). Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe STMicroelectronics aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. STMicroelectronics handles til 40,10 €. Det er 43,2 % under toppen de seneste 52 uger (70,63 €) og 118,5 % over bunden (18,35 €). TradeDesks model købte aktien d. 29/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for STMicroelectronics aktien?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for STMicroelectronics.
Er STMicroelectronics en udbytteaktie?
Ja, STMicroelectronics er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 0,8%. Det seneste udbytte var 0,08 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 21/09-2026. Payout ratio er 1,5%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler STMicroelectronics udbytte 2027?
Næste udbyttedato for STMicroelectronics er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 21/09-2026. Seneste udbytte var 0,08 € pr. aktie med x-dato 21/09-2026. Udbytteprocenten er 0,8%. Payout ratio på 1,5% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i STMicroelectronics aktien?
Risikoen i STMicroelectronics er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 54,9%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er STMicroelectronics overvurderet — er den blevet for dyr?
STMicroelectronics har følgende nøgletal: P/E-tal på 85,5 (højt prissat), P/S-tal på 2,7, P/B-tal på 2,3.
Er STMicroelectronics overkøbt?
Nej, STMicroelectronics er ikke overkøbt. RSI er på 42,0 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 42,0 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 6,0% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende.
Hvornår har STMicroelectronics næste regnskab?
STMicroelectronics offentliggør næste regnskab den 28. januar 2027. Aktien handles i øjeblikket til 40,10 €. Med et P/E-tal på 85,5 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er STMicroelectronics shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for STMicroelectronics, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i STMicroelectronics?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for STMicroelectronics.
Er STMicroelectronics en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer STMicroelectronics svagt. Den samlede score er 35 ud af 100 (værdi 33, kvalitet 44, momentum 29). Det er nr. 1.531 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 0,8%; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om STMicroelectronics passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for STMicroelectronics aktien?
Aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 28/01-2027, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 85,5 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder STMicroelectronics aktien i dag?
STMicroelectronics aktien falder 1,64% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen falder: SK HYNIX GDR 144A/REGS 1 -5,6% og Siltronic -4,7%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for STMicroelectronics. Til sammenligning er DAX-indekset +0,5% i dag. Vores model ejer STMicroelectronics (købt d. 29/10-2026), og kursen er stadig over stop-niveauet. Faldet ændrer ikke vores syn: modellen holder aktien. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 6,0% under 20-dages gennemsnittet. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan STMicroelectronics stige?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for STMicroelectronics. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 18,35 og 70,63 €. Kursen ligger 43,2% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan STMicroelectronics falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 18,35 €, hvilket ligger 54,2% under den nuværende kurs på 40,10 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 74,0% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±54,9% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver STMicroelectronics?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen Halvledere, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af STMicroelectronics i afsnittet "Om STMicroelectronics" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har STMicroelectronics?
STMicroelectronics har 49.000 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har STMicroelectronics opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra STMicroelectronics inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener STMicroelectronics penge eller giver underskud?
Ja, STMicroelectronics tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 3,8%, hvilket er beskedent. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 11,1%. Med et P/E-tal på 85,5 betaler du i øjeblikket 85,5 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan STMicroelectronics gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i STMicroelectronics vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 6,11 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 40% (lav). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har STMicroelectronics meget gæld?
Nej, STMicroelectronics har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 40%. For teknologi-sektoren regnes alt under 60% som lav gældsætning. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan STMicroelectronics betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 22,1×, og nettogælden svarer til 0,2 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af STMicroelectronics aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af STMicroelectronics, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/sgm.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere STMicroelectronics aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på STMicroelectronics opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner STMicroelectronics — alternativer i Halvledere

3 aktier i Halvledere har højere TradeDesk-score end STMicroelectronics (35/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren

Skal du sælge STMicroelectronics?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →