20,38 CHF
2,41%

R&S GROUP HOLDING (RSGN.SW) kursmål 2026/2027: 20% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

20,38 CHF
2,41%

R&S GROUP HOLDING aktien stiger 2,4% i dag – bør du sælge eller holde aktien?

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Hele branchen stiger: ABB -0,6%, Contemporary Amperex Technology +5,1%, Legrand +5,7% og Nexans +2,1%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for R&S GROUP HOLDING. Til sammenligning er det europæiske Stoxx 600 +0,4% i dag.

Sælge eller holde?
Hold. Vores model ejer R&S GROUP HOLDING (købt d. 28/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +6,2% 1 måned: ▲ +12,5% 3 måneder: ▲ +3,2% 1 år: ▼ −18,3%
Kursudvikling for R&S GROUP HOLDING (RSGN.SW) – aktiekurs på 20,38 CHF, november 2026
R&S GROUP HOLDING aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 1. april 2027 (om 147 dage)
Del analysen:

R&S GROUP HOLDING kursmål 2026: Analytikere ser 20% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for R&S GROUP HOLDING er 24,46 CHF. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 20,02% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er R&S GROUP HOLDING overvurderet eller undervurderet?

R&S GROUP HOLDING er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 20% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 20,38 CHF, hvilket placerer R&S GROUP HOLDING i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 22,01 CHF, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 26,91 CHF.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For R&S GROUP HOLDING ligger det rimelige prisleje mellem 22,01 CHF og 26,91 CHF.

Analytikerne ser 20% potentiale i R&S GROUP HOLDING — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg R&S GROUP HOLDINGs køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg R&S GROUP HOLDING

Få en mail, når vores model skifter signal på R&S GROUP HOLDING. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Kursmål på R&S GROUP HOLDING: 24,46 CHF — men hvad med dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er analytikernes bud på 12 måneders sigt — ikke et købssignal. Vi vurderer dine egne aktier på det samme grundlag hver eneste dag: trenden, nøgletallene og om selskabet reelt tjener penge.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Vurdér mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om R&S GROUP HOLDING – Elektrisk udstyr & komponenter

R&S Group Holding AG laver og sælger udstyr til el-forsyning. Virksomheden tjener sine penge ved at producere transformere og andet elektrisk udstyr, som bruges til at fordele og styre strøm.

Virksomheden sælger primært til Storbritannien, Schweiz, Irland, Italien, Polen og Mellemøsten. Kunderne findes inden for el-forsyning, vedvarende energi og forskellige industrier.

Produkterne omfatter forskellige typer transformere - blandt andet transformere støbt i harpiks, oliekølede transformere, samt måletransformere og krafttransformere, der bruges til at hæve eller sænke spænding. Virksomheden tilbyder også vedligeholdelse, modernisering, reparation og fejlfinding af udstyret.

Derudover producerer virksomheden afbrydere til luftledninger, udstyr til el-forsyning af jernbaner, industrielle el-stik, el-tavler og fordelingstavler, samt support til disse produkter.

Transformerne bruges mange steder: til at transportere og fordele strøm, i vandkraft-, vind- og solenergianlæg, i transport og elbiler, i batterianlæg til lagring af energi, i industriparker, datacentre, bygninger og infrastruktur, samt til el-forsyning af havne.

Virksomheden sælger sine produkter under mærkerne Rauscher og Stoecklin, Tesar, Kyte Powertech og ZREW.

Selskabet hed tidligere R&S International Holding AG, men skiftede navn til R&S Group Holding AG i 2023. Hovedkontoret ligger i Sissach i Schweiz.
Læs om virksomheden

R&S GROUP HOLDING hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for R&S GROUP HOLDING

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

CHF 692M Markedsværdi (Mcap)
CHF 388M Omsætning
Elektrisk udstyr & komponenter Industri
13,40 P/E Ratio
1,79 P/S Ratio
18,42 P/B Ratio
Schweiz Handles på børsen
Industri Sektor

R&S GROUP HOLDING for danske investorer

Valuta. R&S GROUP HOLDING handles i schweizerfranc (CHF) i Schweiz. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger francen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.

Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop R&S GROUP HOLDING kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen

Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.

Udbytte fra udlandet. Schweiz trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.

Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.

Hvad er R&S GROUP HOLDING for en type aktie?

Udbytteaktie

R&S GROUP HOLDING klassificeres som en udbytteaktie med et udbytte på 2,6% og en payout-ratio på 36%, hvilket indikerer et bæredygtigt udbytteniveau.

Score-oversigt for R&S GROUP HOLDING

💰 Value Score 65/100 (Høj)

R&S GROUP HOLDING ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 54/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 37/100 (Lav)

R&S GROUP HOLDING har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 52/100

Samlet set ser R&S GROUP HOLDING blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

⚠️ 1 rødt flag identificeret

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i R&S GROUP HOLDING som investorer bør være opmærksomme på.

⚠️ Faldende indtjening: Kvartalets indtjening er faldet 22% år-over-år – virksomh...
🔒

Er det stadig sikkert at eje R&S GROUP HOLDING?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

R&S GROUP HOLDING handles til en P/E på 13,4, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. P/S-ratioen er 1,8 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 18,4 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

R&S GROUP HOLDING har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 13,4% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 16,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 224,8% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 15,0% — meget højt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -22,1% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,64 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1.000,0% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
16,1×
Nettogæld/EBITDA
1,0

Kan sagtens betale sin gæld

Kursmål på R&S GROUP HOLDING: 24,46 CHF — men er den værd at eje nu?

Et kursmål er analytikernes 12-måneders bud — ikke et købssignal. Med TradeDesk Sølv ser du hver dag, om R&S GROUP HOLDING reelt er købsklar og tjener penge — og vi scanner 2.000+ aktier for den 1 %, der er værd at eje lige nu.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på R&S GROUP HOLDING →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

R&S GROUP HOLDING udbytte 2026: 2,6% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for R&S GROUP HOLDING

Udbytteprocent
2,6%
Seneste udbytte pr. aktie
0,50 CHF
Payout Ratio
36,0%
Sund
Udbytte-vækst (2 år)
+0,0%
Gns. årligt udbytte (3 år)
0,50 CHF

Hvornår udbetaler R&S GROUP HOLDING udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
11. maj 2026

Hvor meget udbytte betaler R&S GROUP HOLDING?

R&S GROUP HOLDING betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,50 CHF pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,6%. Udbyttet har været stabilt over de seneste 2 år.

Payout ratioen er 36,0%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.

Historiske udbyttebetalinger for R&S GROUP HOLDING

Vi har registreret udbyttebetalinger for R&S GROUP HOLDING siden 2024-05-30. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 3 gange, senest den 2026-05-11. Denne aktie kvalificerer sig som en sporadisk udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 3 år. Dette gør den interessant for investorer, der søger lejlighedsvis indkomst fra udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-05-11N/A0,50CHF
2025-05-16N/A0,50CHF
2024-05-30N/A0,50CHF

Hvornår har R&S GROUP HOLDING regnskab – Næste dato: 01/04-2027

R&S GROUP HOLDING's næste regnskab bliver offentliggjort d. 1. april 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker første kvartal (Q1) og sluttede d. 31. januar 2027.



Årsregnskaber for R&S GROUP HOLDING

R&S GROUP HOLDING omsatte for 415,0 mio. CHF i regnskabsåret 2026 og fik et overskud på 58,1 mio. CHF.

Beløb i CHF20222023202420252026
Omsætning–155,1 mio.216,9 mio.282,6 mio.415,0 mio.
Nettoresultat−252.0004,3 mio.11,6 mio.41,2 mio.58,1 mio.
Indtjening pr. aktie−0,010,150,401,301,56
Overskudsgrad–2,7 %5,4 %14,6 %14,0 %
Frit cash flow−972.000−169.00032,5 mio.41,1 mio.48,1 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Teknisk analyse af R&S GROUP HOLDING 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for R&S GROUP HOLDING

Grafen indlæses …

Topfase

R&S GROUP HOLDING ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (1,2 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 7,3 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 16. juli og har ligget under det siden.

Formation: Dobbeltbund gennemført

Dannet 20. oktober · Gennemført 28. oktober

Kursen har været nede omkring 16 CHF to gange siden september 2026, og er begge gange steget derfra igen. Den 28. oktober lukkede kursen over 19 CHF — toppen mellem de to bunde. Niveauet på 16 CHF er der, hvor købere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 16 CHF — de to bunde.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af R&S GROUP HOLDING (RSGN.SW) – RSI 67, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
R&S GROUP HOLDING teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af R&S GROUP HOLDING

R&S GROUP HOLDING er i en kortsigtet optrend. Kursen på 20,38 CHF ligger 14,8% over 20-dages gennemsnittet (17,76 CHF). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 13,4% over 50-dages gennemsnittet (17,97 CHF). Langsigtet ligger aktien 5,1% under 200-dages gennemsnittet (21,47 CHF), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (17,97) ligger under 200-dages (21,47) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i R&S GROUP HOLDING er svagere end den lange.

Er R&S GROUP HOLDING overkøbt eller oversolgt?

R&S GROUP HOLDING AG har en RSI på 66,9. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.

MACD-analyse for R&S GROUP HOLDING

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,410), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,101) med 0,309, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,357), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-1,267) med 0,090, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Afvent at den ugentlige MACD også kommer over 0, før du handler.

Risikoprofil for R&S GROUP HOLDING

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

R&S GROUP HOLDING AG har en årlig standardafvigelse på 59,4%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.

Samlet teknisk konklusion for R&S GROUP HOLDING

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,410); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -1,357).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 66,9 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om R&S GROUP HOLDING aktien i 2026

Hvad koster en R&S GROUP HOLDING-aktie?
En R&S GROUP HOLDING-aktie kostede 20,38 CHF den 5. november 2026 kl. 11.00. Det er en stigning på 2,41 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe R&S GROUP HOLDING aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer R&S GROUP HOLDING (købt d. 28/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. R&S GROUP HOLDING handles til 20,38 CHF pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,410, og aktien har medvind; RSI er på 66,9 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 24,46 CHF giver et potentiale på 20,0%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe R&S GROUP HOLDING aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. R&S GROUP HOLDING handles til 20,38 CHF. Det er 29,5 % under toppen de seneste 52 uger (28,89 CHF) og 41,2 % over bunden (14,43 CHF). TradeDesks model købte aktien d. 28/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for R&S GROUP HOLDING aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for R&S GROUP HOLDING er 24,46 CHF. Den nuværende kurs er 20,38 CHF, hvilket giver et potentiale (upside) på 20,0%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 22,01 og 26,91 CHF.
Er R&S GROUP HOLDING en udbytteaktie?
Ja, R&S GROUP HOLDING er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 2,6%. Det seneste udbytte var 0,50 CHF pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 11/05-2026. Payout ratio er 36,0%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler R&S GROUP HOLDING udbytte 2027?
Næste udbyttedato for R&S GROUP HOLDING er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 11/05-2026. Seneste udbytte var 0,50 CHF pr. aktie med x-dato 11/05-2026. Udbytteprocenten er 2,6%. Payout ratio på 36,0% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i R&S GROUP HOLDING aktien?
Risikoen i R&S GROUP HOLDING er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 59,4%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er R&S GROUP HOLDING overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, R&S GROUP HOLDING vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (20,0% potentiale). R&S GROUP HOLDING har følgende nøgletal: P/E-tal på 13,4 (moderat prissat), P/S-tal på 1,8, P/B-tal på 18,4.
Er R&S GROUP HOLDING overkøbt?
Nej, R&S GROUP HOLDING er ikke overkøbt. RSI er på 66,9 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 66,9 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 14,8% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har R&S GROUP HOLDING næste regnskab?
R&S GROUP HOLDING offentliggør næste regnskab den 01. april 2027. Aktien handles i øjeblikket til 20,38 CHF. Med et P/E-tal på 13,4 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 66,9, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er R&S GROUP HOLDING shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for R&S GROUP HOLDING, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i R&S GROUP HOLDING?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for R&S GROUP HOLDING.
Er R&S GROUP HOLDING en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er R&S GROUP HOLDING en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 52 ud af 100 (værdi 65, kvalitet 54, momentum 37). Det er nr. 1.127 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 20,0% potentiale op til kursmålet; udbytte på 2,6%; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om R&S GROUP HOLDING passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for R&S GROUP HOLDING aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 24,46 CHF (+20,0%); næste regnskab offentliggøres den 01/04-2027, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 13,4 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger R&S GROUP HOLDING aktien i dag?
R&S GROUP HOLDING aktien stiger 2,41% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen stiger: ABB -0,6%, Contemporary Amperex Technology +5,1%, Legrand +5,7% og Nexans +2,1%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for R&S GROUP HOLDING. Til sammenligning er det europæiske Stoxx 600 +0,4% i dag. Hold. Vores model ejer R&S GROUP HOLDING (købt d. 28/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 14,8% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan R&S GROUP HOLDING stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for R&S GROUP HOLDING er 24,46 CHF, hvilket svarer til en potentiel stigning på 20,0% fra den nuværende kurs på 20,38 CHF. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 14,43 og 28,89 CHF. Kursen ligger 29,5% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan R&S GROUP HOLDING falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 14,43 CHF, hvilket ligger 29,2% under den nuværende kurs på 20,38 CHF. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 50,1% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±59,4% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver R&S GROUP HOLDING?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Elektrisk udstyr & komponenter, er hjemmehørende i Schweiz, og handles på SIX Swiss Exchange. Læs den fulde beskrivelse af R&S GROUP HOLDING i afsnittet "Om R&S GROUP HOLDING" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har R&S GROUP HOLDING?
R&S GROUP HOLDING har 1.340 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har R&S GROUP HOLDING opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra R&S GROUP HOLDING inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener R&S GROUP HOLDING penge eller giver underskud?
Ja, R&S GROUP HOLDING tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 13,4%, hvilket er solidt. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 16,8%. Med et P/E-tal på 13,4 betaler du i øjeblikket 13,4 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan R&S GROUP HOLDING gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i R&S GROUP HOLDING vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 3,64 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 5 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 1.000% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har R&S GROUP HOLDING meget gæld?
Ja, R&S GROUP HOLDING har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 1.000%. For industri-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan R&S GROUP HOLDING betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 16,1×, og nettogælden svarer til 1,0 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af R&S GROUP HOLDING aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af R&S GROUP HOLDING, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/rsgn.sw. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere R&S GROUP HOLDING aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på R&S GROUP HOLDING opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner R&S GROUP HOLDING — alternativer i Elektrisk udstyr & komponenter

1 aktie i Elektrisk udstyr & komponenter har højere TradeDesk-score end R&S GROUP HOLDING (52/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Træt af at vente på R&S GROUP HOLDING?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →