RCM Technologies aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:Kopieret!
RCM Technologies kursmål 2026: Analytikere ser 29% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for RCM Technologies er
45,00 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.
Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 28,98% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede.
Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)
Er RCM Technologies overvurderet eller undervurderet?
RCM Technologies er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 29% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 34,89 $, hvilket placerer RCM Technologies i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 40,50 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 49,50 $.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For RCM Technologies ligger det rimelige prisleje mellem 40,50 $ og 49,50 $.
Analytikerne ser 29% potentiale i RCM Technologies — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg RCM Technologiess køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg RCM Technologies
Få en mail, når vores model skifter signal på RCM Technologies. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Kursmål på RCM Technologies: 45,00 $ — men hvad med dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er analytikernes bud på 12 måneders sigt — ikke et købssignal. Vi vurderer dine egne aktier på det samme grundlag hver eneste dag: trenden, nøgletallene og om selskabet reelt tjener penge.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9
Analytiker-anbefalinger for RCM Technologies aktien i 2026: Stærkt Køb
2 analytikere dækker RCM Technologies. Der er bred enighed om en positiv vurdering — 100% anbefaler køb. Det gennemsnitlige kursmål er $ 45,00, hvilket giver et potentiale på 29% i forhold til den aktuelle kurs.
RCM Technologies hjælper andre virksomheder med teknik, sundhedsbemanding og it-løsninger. Virksomheden tjener penge ved at levere specialister og tekniske ydelser mod betaling.
Virksomheden er opdelt i tre områder:
- **Engineering (teknik):** Her hjælper virksomheden med projektstyring, design, el-forsyning, kvalitetssikring og tekniske tegninger til blandt andet fabrikker og energiselskaber.
- **Specialty Health Care (sundhedsbemanding):** Her formidler virksomheden sygeplejersker, læger og andet sundhedspersonale til hospitaler, fængsler og skoler. Det kan både være kortvarige og langvarige ansættelser.
- **Life Sciences, Data and Solutions (LS&D):** Her tilbyder virksomheden it-løsninger til virksomheder, blandt andet inden for dataarbejde, digitalisering og medarbejderadministration. En del af dette er rettet mod medicinal- og biotekindustrien.
RCM Technologies arbejder primært i USA, Canada og Puerto Rico, men har også aktiviteter i Europa og Filippinerne. Kunderne findes i mange forskellige brancher, blandt andet forsvar, uddannelse, energi, finans, sundhed, medicin, produktion og den offentlige sektor.
Virksomheden blev grundlagt i 1971 og har hovedkontor i Pennsauken i staten New Jersey, USA. Læs om virksomheden
Nøgletal for RCM Technologies
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr.
P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere.
P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi.
Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Valuta.
RCM Technologies handles i amerikanske dollar (USD) i USA. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger dollaren over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto.
På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop RCM Technologies kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank.
Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot.
Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er RCM Technologies for en type aktie?
VækstaktieValue-aktie
RCM Technologies klassificeres som en vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber.
Score-oversigt for RCM Technologies
💰 Value Score72/100 (Høj)
RCM Technologies ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
⭐ Quality Score62/100 (Høj)
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
🚀 Momentum Score64/100 (Høj)
RCM Technologies har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
📊 Samlet Score66/100
Samlet set ser RCM Technologies stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
RCM Technologies handles til en P/E på 15,2, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 16,2. P/S-ratioen er 0,7 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 5,1 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,36.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
RCM Technologies har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,1% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 8,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 39,5% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 12,0% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 36,0% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 4,72 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 294,4% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Rentedækning
10,7×
Nettogæld/EBITDA
0,1
Kan sagtens betale sin gæld
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Kursmål på RCM Technologies: 45,00 $ — men er den værd at eje nu?
Et kursmål er analytikernes 12-måneders bud — ikke et købssignal. Med TradeDesk Sølv ser du hver dag, om RCM Technologies reelt er købsklar og tjener penge — og vi scanner 2.000+ aktier for den 1 %, der er værd at eje lige nu.
Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv
Seneste insiderhandler i RCM Technologies: Kun salg
Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge.
Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →
De seneste registrerede insiderhandler i RCM Technologies viser 20 handler, som alle har været salg. Netto er der flyttet 7.429.047 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er MILLER KEVIN D, Saks Michael, Vizi Bradley. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun salg.
Kort sigt (3 mdr): Kun salg
Insidere har udelukkende solgt aktier i de seneste 3 måneder.
I de seneste 3 måneder: 0 køb og 12 salg.
Netto 4.818.050 $ ud af aktien.
Længere sigt (alle handler): Kun salg
Insidere har udelukkende solgt aktier i den seneste periode. Det kan indikere, at ledelsen ser begrænsede muligheder.
Over de seneste 20 handler: 0 køb og 20 salg.
Netto 7.429.047 $ ud af aktien.
Seneste salg: MILLER KEVIN D solgte
20.271 aktier til
42 $ pr. stk.
den 2026-08-31.
Hvem sælger: MILLER KEVIN D, Saks Michael, Vizi Bradley.
Seneste insider-handler i RCM Technologies
Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i RCM Technologies. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.
Transaktionsdato
Navn
Type
Antal Aktier
Pris Per Aktie ($)
Samlet Beløb ($)
2026-08-31
MILLER KEVIN D
Salg
20.271
42
855.233
2026-08-28
MILLER KEVIN D
Salg
2.230
42
93.660
2026-08-26
MILLER KEVIN D
Salg
1.753
42
73.714
2026-08-25
MILLER KEVIN D
Salg
1.333
42
55.986
2026-08-21
Saks Michael
Salg
706
41
29.031
2026-08-18
Saks Michael
Salg
3.735
41
154.031
2026-08-18
MILLER KEVIN D
Salg
4.413
42
185.346
2026-08-17
Vizi Bradley
Salg
24.719
40
990.243
2026-08-17
MILLER KEVIN D
Salg
6.062
39
237.145
2026-08-14
Vizi Bradley
Salg
25.281
35
885.341
2026-08-14
Saks Michael
Salg
6.792
35
237.720
2026-08-14
MILLER KEVIN D
Salg
30.000
34
1.020.600
2026-05-04
Saks Michael
Salg
1.208
33
39.260
2026-05-04
MILLER KEVIN D
Salg
19.066
32
610.684
2026-04-27
MILLER KEVIN D
Salg
4.734
32
151.488
2026-04-24
MILLER KEVIN D
Salg
2.932
32
93.941
2026-04-22
MILLER KEVIN D
Salg
1.483
32
47.456
2026-04-20
MILLER KEVIN D
Salg
2.385
32
76.368
2026-04-17
MILLER KEVIN D
Salg
3.000
32
96.000
2026-04-16
Vizi Bradley
Salg
49.860
30
1.495.800
Hvem køber og sælger RCM Technologies aktier i 2026?
Følgende insidere har solgt aktier: MILLER KEVIN D, Saks Michael, Vizi Bradley. Samlet er der solgt for 7.429.047 $ fordelt på 20 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.
4,7% i dag (moderat)Seneste 30 dage: +0,6 procentpointMålt over 51 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej op. Den er steget 0,6 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 4,7%. Flere har altså lånt RCM Technologies og solgt den i forventning om, at kursen falder.
Det går også den anden vej: hvis de tager fejl og kursen stiger, skal de købe aktien tilbage — og de køb kan i sig selv presse kursen yderligere op. Det kaldes et short squeeze. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en moderat short interest. Mellem 2-5% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald – det er inden for normalområdet for de fleste aktier.
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
RCM Technologies aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.
Årsregnskaber for RCM Technologies
RCM Technologies omsatte for 319,4 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 16,3 mio. USD.
Beløb i USD
2021
2022
2023
2024
2025
Omsætning
203,9 mio.
284,7 mio.
263,2 mio.
278,4 mio.
319,4 mio.
Nettoresultat
11,0 mio.
20,9 mio.
16,8 mio.
13,3 mio.
16,3 mio.
Indtjening pr. aktie
0,95
2,00
1,96
1,68
2,15
Overskudsgrad
5,4 %
7,3 %
6,4 %
4,8 %
5,1 %
Frit cash flow
347.000
27,6 mio.
9,6 mio.
3,6 mio.
17,4 mio.
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog RCM Technologies analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
RCM Technologies har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+54,6% vs. forventet
Q1 2026
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+19,4% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-11,8% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+11,3% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+6,8% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-55,4% vs. forventet
Q3 2024
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
RCM Technologies er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 20,8 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 6,4 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 2. juni og har ligget over det siden.
Formation: Dobbelttopgennemført
Dannet 8. oktober · Gennemført 14. oktober
Kursen har været oppe omkring 43 USD to gange siden august 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 14. oktober lukkede kursen under 39 USD — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 43 USD er der, hvor sælgere tidligere har taget over.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 43 USD — de to toppe.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald.
De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu.
I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint
efter alle aktier 120 dage senere.
Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie.
Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal.
Sådan måler vi trenden
RCM Technologies teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.
Trendanalyse af RCM Technologies
RCM Technologies er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 34,89 $ ligger 7,2% under 20-dages gennemsnittet (37,60 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 11,6% under 50-dages gennemsnittet (39,48 $). Langsigtet ligger aktien 20,8% over 200-dages gennemsnittet (28,88 $), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (39,48) ligger over 200-dages (28,88) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i RCM Technologies er stærkere end den lange.
Er RCM Technologies overkøbt eller oversolgt?
RCM Technologies, Inc har en RSI på 30,8. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt.
MACD-analyse for RCM Technologies
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-1,294), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0,974) med 0,320, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (3,387), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (3,849) med 0,462, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.
Risikoprofil for RCM Technologies
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
RCM Technologies, Inc har en årlig standardafvigelse på 57,8%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for RCM Technologies
Overordnet trend:Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD):Kort sigt:peger ned (daglig værdi -1,294); Lang sigt:peger op (ugentlig værdi 3,387).
Styrke (MACD vs. signal-linje):Kort sigt:aktien har modvind; Lang sigt:medvinden aftager.
RSI: 30,8 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
De tre største ejere af RCM Technologies er Renaissance Technologies Corp (5,5 %), Pacific Ridge Capital Partners, LLC (4,3 %) og BlackRock Inc (4,0 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.
De 10 største institutioner
Institution
Andel
Ændring
Renaissance Technologies Corp
5,51 %
−10,0 %
Pacific Ridge Capital Partners, LLC
4,29 %
+6,8 %
BlackRock Inc
4,01 %
−3,7 %
Vanguard Capital Management, LLC
2,75 %
−9,0 %
Dimensional Fund Advisors, Inc.
2,46 %
+2,9 %
Ballast Asset Management, LP
2,24 %
−0,8 %
Punch & Associates Inv Mgmt Inc
2,04 %
−5,4 %
Mink Brook Asset Management LLC
1,89 %
0,0 %
Geode Capital Management, LLC
1,66 %
+4,6 %
State Street Corp
1,33 %
+36,2 %
Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.
De 5 største fonde
Fond
Andel
Ændring
Vanguard MStar Total Stk Mkt Idx Invest
1,94 %
0,0 %
Adara Smaller Companies
1,70 %
+0,2 %
iShares Russell 2000 ETF
1,68 %
−0,4 %
Ballast Small/Mid Cap ETF
1,15 %
0,0 %
Inspire Fidelis Multi Factor ETF
0,90 %
0,0 %
Opgjort pr. 30. oktober 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.
Ofte stillede spørgsmål om RCM Technologies aktien i 2026
Hvad koster en RCM Technologies-aktie?
En RCM Technologies-aktie kostede 34,89 USD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er en stigning på 0,09 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe RCM Technologies aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke RCM Technologies (solgt d. 14/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. RCM Technologies handles til 34,89 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -1,294, og aktien har modvind; RSI er på 30,8 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 45,00 $ giver et potentiale på 29,0%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe RCM Technologies aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. RCM Technologies handles til 34,89 $. Det er 20,1 % under toppen de seneste 52 uger (43,68 $) og 102,1 % over bunden (17,26 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for RCM Technologies aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for RCM Technologies er 45,00 $. Den nuværende kurs er 34,89 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 29,0%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 40,50 og 49,50 $.
Er RCM Technologies en udbytteaktie?
Nej, RCM Technologies betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i RCM Technologies aktien?
Risikoen i RCM Technologies er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 57,8%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er RCM Technologies overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, RCM Technologies vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (29,0% potentiale). RCM Technologies har følgende nøgletal: P/E-tal på 15,2 (moderat prissat), P/S-tal på 0,7, P/B-tal på 5,1.
Er RCM Technologies overkøbt?
Nej, RCM Technologies er ikke overkøbt. RSI er på 30,8 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 30,8 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 7,2% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har RCM Technologies næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for RCM Technologies endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er RCM Technologies shortet?
Ja, RCM Technologies er shortet med 4,7% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en moderat short interest, hvilket er inden for normalområdet for de fleste aktier. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i RCM Technologies?
Nej, insidere køber ikke RCM Technologies aktier – de er nettosælgere. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 0 køb og 12 salg. Netto er der solgt for 4.818.050 $. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 0 køb og 20 salg, og netto er der solgt for 7.429.047 $. Aktive sælgere er MILLER KEVIN D, Saks Michael, Vizi Bradley. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er RCM Technologies en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er RCM Technologies en god aktie lige nu. Den samlede score er 66 ud af 100 (værdi 72, kvalitet 62, momentum 64). Det er nr. 528 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 29,0% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om RCM Technologies passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for RCM Technologies aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 45,00 $ (+29,0%); P/E-tallet er 15,2 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor bevæger RCM Technologies aktien?
RCM Technologies aktien lå næsten uændret i går (+0,09%). De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 7,2% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind; insidere har overvejende solgt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan RCM Technologies stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for RCM Technologies er 45,00 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 29,0% fra den nuværende kurs på 34,89 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 17,26 og 43,68 $. Kursen ligger 20,1% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan RCM Technologies falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 17,26 $, hvilket ligger 50,5% under den nuværende kurs på 34,89 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 60,5% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±57,8% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver RCM Technologies?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Konglomerat, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af RCM Technologies i afsnittet "Om RCM Technologies" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har RCM Technologies?
RCM Technologies har 4.930 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har RCM Technologies opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra RCM Technologies inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener RCM Technologies penge eller giver underskud?
Ja, RCM Technologies tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,1%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 8,5%. Med et P/E-tal på 15,2 betaler du i øjeblikket 15,2 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan RCM Technologies gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i RCM Technologies vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 4,72 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 294% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har RCM Technologies meget gæld?
Ja, RCM Technologies har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 294%. For industri-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan RCM Technologies betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 10,7×, og nettogælden svarer til 0,1 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af RCM Technologies aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af RCM Technologies, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/rcmt.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere RCM Technologies aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på RCM Technologies opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.
Kursmål på RCM Technologies: 45,00 $ — men et kursmål er ikke et købssignal. Se, hvad dine egne aktier er værd.Prøv gratis — få køb/sælg-signal →
14 dage gratis
Ved du, om dine egne aktier er værd at beholde?
Et kursmål siger, hvad analytikerne tror om ét år — ikke om du skal købe i dag. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde, eller om du skal ud og finde en stærkere.
Kursmål på 1.600+ aktier — vi siger til, når en bliver over- eller undervurderet
Dagligt køb/sælg-signal, så du kommer ud i tide
Vi analyserer hele din portefølje med det samme
Direkte ind · Intet kreditkort · Stopper automatisk
I de 14 dage får du nogle korte hjælpe-mails, der viser dig hvordan du bruger TradeDesk, plus besked om købs- og salgssignaler, når der sker noget i dine aktier. Du kan afmelde nederst i enhver mail. Når du starter, accepterer du vores
betingelser. Sådan behandler vi dine data:
privatlivspolitik.
Gratis · ingen konto
Så tag den korte udgave
Hver mandag morgen sender vi tre temaer med aktier i god fremgang
— og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Ingen konto, ingen prøveperiode.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke
en smagsprøve. Afmeld med linket nederst, hvis det ikke er
noget for dig.