Nemetschek (NEM.XETRA) kursmål 2026/2027: 15% potentiale
Nemetschek aktien steg 3,1% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen steg: ServiceNow +0,4%, TeamViewer +3,7%, innoscripta +3,0% og Fabasoft +2,2%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Nemetschek. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.
Nemetschek kursmål 2026: Analytikere ser 15% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Nemetschek er 87,13 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Nemetschek overvurderet eller undervurderet?
Nemetschek er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 15,1% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 75,70 €, hvilket placerer Nemetschek i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 78,42 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 95,84 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Nemetschek ligger det rimelige prisleje mellem 78,42 € og 95,84 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på Nemetschek. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Nemetschek – Software – applikationer
Nemetschek SE laver software til byggebranchen. Virksomheden tjener penge ved at sælge og udleje programmer, som bruges til at tegne, planlægge, opføre og senere drive bygninger.Virksomheden er tysk og har hovedkontor i München. Den sælger sine produkter i Tyskland, resten af Europa, Nord- og Sydamerika samt Asien og andre dele af verden.
Kunderne er blandt andet arkitekter, ingeniører, byggefirmaer, ejendomsadministratorer og forsikringsselskaber. Der er også kunder inden for film, tv og computerspil, som bruger softwaren til at lave 3D-grafik og special-effekter.
Virksomheden er delt op i fire områder:
- **Design**: Software til arkitekter og ingeniører, der skal tegne og planlægge bygninger. Kendte mærker her er Allplan, Graphisoft og dRofus.
- **Build**: Software til selve byggeprocessen. Det bruges af entreprenører og byggefirmaer til at planlægge og styre byggeprojekter. Mærkerne hedder Nevaris og Bluebeam.
- **Manage**: Software til at drive og vedligeholde bygninger, når de først er bygget. Det bruges af ejendoms- og facility-managere. Mærkerne hedder Spacewell og Crem Solutions.
- **Media**: Software til 3D-grafik og animation, som bruges i film, computerspil og reklamer. Mærket hedder Maxon.
Nemetschek SE blev grundlagt i 1963. Læs om virksomheden
Nemetschek hører til temaet Software- og IT-aktier. Se alle software- og it-aktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Nemetschek
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Nemetschek for danske investorer
Valuta. Nemetschek handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Nemetschek kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Tyskland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Nemetschek for en type aktie?
Nemetschek klassificeres som en vækstaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for Nemetschek
Nemetschek ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Nemetschek har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Nemetschek blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Nemetschek handles til en P/E på 35,5, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 28,3 (20% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 6,9 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 8,6 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,52.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Nemetschek har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 19,6% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 22,7%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 26,3% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 9,2% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 26,7% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,85 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 131,5% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
Nemetschek udbytte 2026: 0,9% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Nemetschek
Hvornår udbetaler Nemetschek udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler Nemetschek?
Nemetschek betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,68 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,9%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 74,4%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 41,2%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for Nemetschek
Vi har registreret udbyttebetalinger for Nemetschek siden 2022-05-13. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 6 gange, senest den 2026-05-22. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | 2026-05-27 | 0,68 | EUR |
| 2025-05-21 | 2025-05-23 | 0,55 | EUR |
| 2024-05-24 | 2024-05-28 | 0,48 | EUR |
| 2024-05-23 | N/A | 0,45 | EUR |
| 2023-05-24 | 2023-05-26 | 0,45 | EUR |
| 2022-05-13 | 2022-05-17 | 0,39 | EUR |
Nemetschek regnskab – ⚡ Offentliggøres I DAG 05/11-2026
Nemetschek aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026). Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.Årsregnskaber for Nemetschek
Nemetschek omsatte for 1,2 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 217,2 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 681,5 mio. | 801,8 mio. | 851,6 mio. | 995,6 mio. | 1,2 mia. |
| Nettoresultat | 134,6 mio. | 161,9 mio. | 161,3 mio. | 175,4 mio. | 217,2 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 1,17 | 1,40 | 1,40 | 1,52 | 1,88 |
| Overskudsgrad | 19,8 % | 20,2 % | 18,9 % | 17,6 % | 18,2 % |
| Frit cash flow | 204,4 mio. | 194,8 mio. | 240,2 mio. | 293,1 mio. | 368,1 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Nemetschek analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Nemetschek har skuffet i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Nemetschek 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Nemetschek
Bundfase
Nemetschek ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (2,0 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 18,9 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 9. oktober og har ligget over det siden.
Formation: Dobbeltbund gennemført
Dannet 11. september · Gennemført 16. oktober
Kursen har været nede omkring 57 EUR to gange siden august 2026, og er begge gange steget derfra igen. Den 16. oktober lukkede kursen over 72 EUR — toppen mellem de to bunde. Niveauet på 57 EUR er der, hvor købere tidligere har taget over.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 57 EUR — de to bunde.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Nemetschek
Nemetschek er i en kortsigtet optrend. Kursen på 75,70 € ligger 3,8% over 20-dages gennemsnittet (72,94 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 13,1% over 50-dages gennemsnittet (66,96 €). Langsigtet ligger aktien 18,9% over 200-dages gennemsnittet (63,68 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (66,96) ligger over 200-dages (63,68) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Nemetschek er stærkere end den lange.
Er Nemetschek overkøbt eller oversolgt?
Nemetschek SE har en RSI på 62,2. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for Nemetschek
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (2,599), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (2,790) med 0,191, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,078), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (-1,575) med 2,653, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.
Risikoprofil for Nemetschek
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Nemetschek SE har en årlig standardafvigelse på 48,3%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for Nemetschek
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 2,599); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,078).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvind.
RSI: 62,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Nemetschek aktien i 2026
Hvad koster en Nemetschek-aktie?
Skal man købe Nemetschek aktien nu?
Er det for sent at købe Nemetschek aktien?
Hvad er kursmålet for Nemetschek aktien?
Er Nemetschek en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Nemetschek udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Nemetschek aktien?
Er Nemetschek overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Nemetschek overkøbt?
Hvornår har Nemetschek næste regnskab?
Er Nemetschek shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Nemetschek?
Er Nemetschek en god aktie?
Hvad er fremtiden for Nemetschek aktien?
Hvorfor stiger Nemetschek aktien?
Hvor meget kan Nemetschek stige?
Hvor lavt kan Nemetschek falde?
Hvad laver Nemetschek?
Hvor mange ansatte har Nemetschek?
Har Nemetschek opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Nemetschek penge eller giver underskud?
Kan Nemetschek gå konkurs?
Har Nemetschek meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Nemetschek aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Nemetschek aktien?
Aktier der ligner Nemetschek — alternativer i Software – applikationer
3 aktier i Software – applikationer har højere TradeDesk-score end Nemetschek (50/100) lige nu.
Se alle 343 aktier i Teknologi-sektoren