Methanex (MX.TO) kursmål og anbefaling 2026/2027
Methanex aktien faldt 7,0% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Andre selskaber i branchen lå roligere (Celanese -1,2% og Green Plains Renewable Energy -2,9%), så bevægelsen er særlig for Methanex.
Methanex 2026 kursmål
Det gennemsnitlige kursmål for Methanex er 91,33 CAD. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0,20% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Methanex overvurderet eller undervurderet?
Methanex er i øjeblikket fair med en afvigelse på 0,2% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 91,15 CAD, hvilket placerer Methanex i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 82,20 CAD, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 100,46 CAD.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Methanex ligger det rimelige prisleje mellem 82,20 CAD og 100,46 CAD.
Få en mail, når vores model skifter signal på Methanex. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Methanex – Kemikalier
Methanex Corporation producerer og sælger metanol og ammoniak. Det er to kemiske stoffer, der bruges som råvarer i kemisk og petrokemisk industri.Virksomheden sælger sine produkter i Asien-Stillehavsområdet, Nordamerika, Europa og Sydamerika. Kunderne er kemiske og petrokemiske producenter.
Methanex ejer og lejer også lager- og terminalfaciliteter i de områder, hvor den opererer. Det bruges til at opbevare og håndtere produkterne tæt på kunderne.
Virksomheden blev grundlagt i 1968 og har hovedkontor i Vancouver i Canada. Læs om virksomheden
Nøgletal for Methanex
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Methanex for en type aktie?
Methanex klassificeres som en vækstaktie og value-aktie og kvalitetsaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, stærk finansiel sundhed (Piotroski 8/9), og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for Methanex
Methanex ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
Methanex har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Methanex stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Methanex handles til en P/E på 18,1, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 9,3 (49% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 1,8 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 1,9 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,20 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Methanex har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,1% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 37,1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 6,1% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 6,5% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 164,7% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,26 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 201,4% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Kan sagtens betale sin gæld
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 1,73% — lavt, markedet forventer ikke et fald.
Methanex udbytte 2026
Udbytte-nøgletal for Methanex
Hvornår udbetaler Methanex udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Methanex?
Methanex betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,26 CAD pr. aktie. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 381,3%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 13,3%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for Methanex
Vi har registreret udbyttebetalinger for Methanex siden 2021-12-16. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 20 gange, senest den 2026-09-16. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-09-16 | 2026-09-30 | 0,26 | CAD |
| 2026-06-16 | 2026-06-30 | 0,26 | CAD |
| 2026-03-17 | 2026-03-31 | 0,25 | CAD |
| 2025-12-17 | 2025-12-31 | 0,25 | CAD |
| 2025-09-16 | 2025-09-30 | 0,26 | CAD |
| 2025-06-16 | 2025-06-30 | 0,25 | CAD |
| 2025-03-17 | 2025-03-31 | 0,27 | CAD |
| 2024-12-17 | 2024-12-31 | 0,26 | CAD |
| 2024-09-16 | 2024-09-30 | 0,25 | CAD |
| 2024-06-14 | 2024-06-28 | 0,25 | CAD |
| 2024-03-13 | 2024-03-28 | 0,25 | CAD |
| 2023-12-14 | 2023-12-29 | 0,25 | CAD |
| 2023-09-14 | 2023-09-30 | 0,25 | CAD |
| 2023-06-15 | 2023-06-30 | 0,25 | CAD |
| 2023-03-16 | 2023-03-31 | 0,24 | CAD |
| 2022-12-15 | 2022-12-31 | 0,24 | CAD |
| 2022-09-15 | 2022-09-30 | 0,23 | CAD |
| 2022-06-15 | 2022-06-30 | 0,19 | CAD |
| 2022-03-16 | 2022-03-31 | 0,16 | CAD |
| 2021-12-16 | 2021-12-31 | 0,16 | CAD |
Methanex short interest 2026: 1,7% shortet
Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra CSA.
Hvornår har Methanex regnskab – Næste dato: 27/01-2027
Methanex's næste regnskab bliver offentliggjort d. 27. januar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Methanex
Methanex omsatte for 3,7 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 81,3 mio. USD.
| Beløb i USD | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 4,4 mia. | 4,3 mia. | 3,7 mia. | 3,7 mia. | 3,7 mia. |
| Nettoresultat | 482,4 mio. | 353,8 mio. | 174,1 mio. | 164,0 mio. | 81,3 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 6,33 | 4,94 | 2,57 | 2,43 | 1,12 |
| Overskudsgrad | 10,9 % | 8,2 % | 4,7 % | 4,4 % | 2,2 % |
| Frit cash flow | 748,5 mio. | 400,4 mio. | 211,8 mio. | 563,1 mio. | 731,6 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Methanex analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Methanex har skuffet i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Methanex 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Methanex
Stigende fase
Methanex er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 16,3 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 4,2 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 8. juli og har ligget over det siden.
Formation: Stigende trekant gennemført
Dannet 8. september · Gennemført 9. september
Kursen er blevet stoppet omkring 84 CAD flere gange, men den er faldet mindre og mindre tilbage imellem — bundene er blevet højere siden juli 2026. Den 9. september lukkede kursen over 84 CAD. Seneste højere bund lå på 80 CAD.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 80 CAD — den seneste højere bund.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Methanex
Methanex er i en kortsigtet optrend. Kursen på 91,15 CAD ligger 0,7% over 20-dages gennemsnittet (90,49 CAD). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 5,5% over 50-dages gennemsnittet (86,43 CAD). Langsigtet ligger aktien 16,3% over 200-dages gennemsnittet (78,39 CAD), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (86,43) ligger over 200-dages (78,39) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Methanex er stærkere end den lange.
Er Methanex overkøbt eller oversolgt?
Methanex Corporation har en RSI på 52,4, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for Methanex
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (2,376), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (2,000) med 0,376, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (4,715), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (3,736) med 0,979, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for Methanex
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Methanex Corporation har en årlig standardafvigelse på 49,6%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for Methanex
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 2,376); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 4,715).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 52,4 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Methanex aktien i 2026
Hvad koster en Methanex-aktie?
Skal man købe Methanex aktien nu?
Er det for sent at købe Methanex aktien?
Hvad er kursmålet for Methanex aktien?
Er Methanex en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Methanex aktien?
Er Methanex overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Methanex overkøbt?
Hvornår har Methanex næste regnskab?
Er Methanex shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Methanex?
Er Methanex en god aktie?
Hvad er fremtiden for Methanex aktien?
Hvorfor falder Methanex aktien?
Hvor meget kan Methanex stige?
Hvor lavt kan Methanex falde?
Hvad laver Methanex?
Hvor mange ansatte har Methanex?
Har Methanex opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Methanex penge eller giver underskud?
Kan Methanex gå konkurs?
Har Methanex meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Methanex aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Methanex aktien?
Aktier der ligner Methanex — alternativer i Kemikalier
Methanex har højeste TradeDesk-score (79/100) blandt de viste alternativer i Kemikalier.
Se alle 202 aktier i Materialer-sektoren