Mutares SE & Co. KGaA (MUX.XETRA) kursmål 2026/2027: 70% potentiale + 7,0% udbytte
Mutares SE & Co. KGaA kursmål 2026: Analytikere ser 74% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Mutares SE & Co. KGaA er 47,15 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Mutares SE & Co. KGaA overvurderet eller undervurderet?
Mutares SE & Co. KGaA er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 73,7% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 27,15 €, hvilket placerer Mutares SE & Co. KGaA i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 42,44 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 51,87 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Mutares SE & Co. KGaA ligger det rimelige prisleje mellem 42,44 € og 51,87 €.
Følg Mutares SE & Co. KGaA, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Mutares SE & Co. KGaA – Kapitalforvaltning
Mutares SE & Co. KGaA er et investeringsselskab. Selskabet køber virksomheder, der er i en svær eller kompliceret situation, og forsøger derefter at forbedre dem og gøre dem mere værd. Pengene tjener Mutares typisk ved senere at sælge virksomhederne videre med fortjeneste.Mutares investerer i små og mellemstore virksomheder, som primært findes i Europa, Nordamerika og Asien. Virksomhederne, der bliver opkøbt, har normalt en omsætning på mellem 100 millioner og 750 millioner dollar. Mutares foretrækker at overtage bestemmende indflydelse, altså mere end halvdelen af ejerskabet, og beholder typisk virksomhederne i tre til fem år, før de sælges igen.
Selskabet investerer bredt på tværs af mange brancher. Det drejer sig blandt andet om biler og transport, træ og papir, byggeri og infrastruktur, ingeniørvirksomhed, forbrugsvarer og -tjenester, teknologi, reparationsservice, detailhandel og fødevarer, sundhedsudstyr, samt kemi og materialer, herunder emballage.
Mutares bruger primært sin egen kapital til investeringerne, altså penge fra selskabets egen kasse frem for lånte penge fra andre.
Mutares SE & Co. KGaA blev grundlagt i februar 2008 og har hovedkontor i München i Tyskland. Selskabet har desuden flere kontorer rundt om i Europa og Asien. Læs om virksomheden
Nøgletal for Mutares SE & Co. KGaA
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Mutares SE & Co. KGaA for danske investorer
Valuta. Mutares SE & Co. KGaA handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Mutares SE & Co. KGaA kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Tyskland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Mutares SE & Co. KGaA for en type aktie?
Mutares SE & Co. KGaA klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 7,0%.
Score-oversigt for Mutares SE & Co. KGaA
Mutares SE & Co. KGaA ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Mutares SE & Co. KGaA har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Mutares SE & Co. KGaA svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 0,1 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 0,9 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Den seneste kvartalsindtjening voksede med 75,0% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 3 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 544,7% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Mutares SE & Co. KGaA udbytte 2026: 7,0% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Mutares SE & Co. KGaA
Hvornår udbetaler Mutares SE & Co. KGaA udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler Mutares SE & Co. KGaA?
Mutares SE & Co. KGaA betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 2,00 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 7,0%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 36,1%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 105,2%, hvilket er meget højt. Virksomheden udbetaler næsten hele sit overskud som udbytte, hvilket kan begrænse fremtidig vækst og udbyttestabilitet.
Historiske udbyttebetalinger for Mutares SE & Co. KGaA
Vi har registreret udbyttebetalinger for Mutares SE & Co. KGaA siden 2022-05-18. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-07-06. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-07-06 | 2026-07-08 | 2,00 | EUR |
| 2025-07-03 | 2025-07-07 | 1,96 | EUR |
| 2024-06-05 | 2024-06-07 | 2,21 | EUR |
| 2023-07-11 | 2023-07-13 | 1,72 | EUR |
| 2022-05-18 | 2022-05-20 | 1,47 | EUR |
Hvornår har Mutares SE & Co. KGaA regnskab – Næste dato: 12/11-2026
Mutares SE & Co. KGaA's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for Mutares SE & Co. KGaA
Mutares SE & Co. KGaA omsatte for 4,8 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 307,6 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 2,5 mia. | 3,8 mia. | 4,7 mia. | 5,3 mia. | 4,8 mia. |
| Nettoresultat | 449,0 mio. | −6,7 mio. | 397,1 mio. | −406,3 mio. | 307,6 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 26,83 | −0,32 | 18,41 | −19,10 | 14,12 |
| Overskudsgrad | 17,9 % | −0,2 % | 8,5 % | −7,7 % | 6,4 % |
| Frit cash flow | −163,2 mio. | −123,7 mio. | −165,7 mio. | −449,9 mio. | −297,2 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Mutares SE & Co. KGaA 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Mutares SE & Co. KGaA
Bundfase
Mutares SE & Co. KGaA ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (1,0 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 3,3 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 2. november og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Mutares SE & Co. KGaA
Mutares SE & Co. KGaA er i en kortsigtet optrend. Kursen på 27,15 € ligger 2,7% over 20-dages gennemsnittet (26,45 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 5,6% over 50-dages gennemsnittet (25,72 €). Langsigtet ligger aktien 3,3% over 200-dages gennemsnittet (26,29 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (25,72) ligger under 200-dages (26,29) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Mutares SE & Co. KGaA er svagere end den lange.
Er Mutares SE & Co. KGaA overkøbt eller oversolgt?
Mutares SE & Co. KGaA har en RSI på 53,7, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for Mutares SE & Co. KGaA
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,566), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (0,580) med 0,014, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,005), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (-0,168) med 0,173, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.
Risikoprofil for Mutares SE & Co. KGaA
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Mutares SE & Co. KGaA har en årlig standardafvigelse på 34,9%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Mutares SE & Co. KGaA
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,566); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,005).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvind.
RSI: 53,7 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Mutares SE & Co. KGaA aktien i 2026
Hvad koster en Mutares SE & Co. KGaA-aktie?
Skal man købe Mutares SE & Co. KGaA aktien nu?
Er det for sent at købe Mutares SE & Co. KGaA aktien?
Hvad er kursmålet for Mutares SE & Co. KGaA aktien?
Er Mutares SE & Co. KGaA en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Mutares SE & Co. KGaA udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Mutares SE & Co. KGaA aktien?
Er Mutares SE & Co. KGaA overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Mutares SE & Co. KGaA overkøbt?
Hvornår har Mutares SE & Co. KGaA næste regnskab?
Er Mutares SE & Co. KGaA shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Mutares SE & Co. KGaA?
Er Mutares SE & Co. KGaA en god aktie?
Hvad er fremtiden for Mutares SE & Co. KGaA aktien?
Hvorfor stiger Mutares SE & Co. KGaA aktien?
Hvor meget kan Mutares SE & Co. KGaA stige?
Hvor lavt kan Mutares SE & Co. KGaA falde?
Hvad laver Mutares SE & Co. KGaA?
Hvor mange ansatte har Mutares SE & Co. KGaA?
Har Mutares SE & Co. KGaA opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Mutares SE & Co. KGaA penge eller giver underskud?
Kan Mutares SE & Co. KGaA gå konkurs?
Har Mutares SE & Co. KGaA meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Mutares SE & Co. KGaA aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Mutares SE & Co. KGaA aktien?
Aktier der ligner Mutares SE & Co. KGaA — alternativer i Kapitalforvaltning
3 aktier i Kapitalforvaltning har højere TradeDesk-score end Mutares SE & Co. KGaA (46/100) lige nu.
Se alle 173 aktier i Finansiel service-sektoren