MTU Aero Engines (MTX.XETRA) kursmål 2026/2027: 15% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
MTU Aero Engines aktien steg 2,8% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Andre selskaber i branchen lå roligere (Rheinmetall -5,9%, Hensoldt -3,6%, TKMS AG & Co KGaA -3,7% og Renk Group +0,5%), så bevægelsen er særlig for MTU Aero Engines. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.
MTU Aero Engines kursmål 2026: Analytikere ser 19% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for MTU Aero Engines er 411,10 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er MTU Aero Engines overvurderet eller undervurderet?
MTU Aero Engines er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 19,3% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 344,50 €, hvilket placerer MTU Aero Engines i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 369,99 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 452,21 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For MTU Aero Engines ligger det rimelige prisleje mellem 369,99 € og 452,21 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på MTU Aero Engines. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om MTU Aero Engines – Forsvar
MTU Aero Engines udvikler, fremstiller og sælger flymotorer til både civile og militære fly. Virksomheden tjener også penge ved at reparere og vedligeholde motorer, der allerede er i brug, samt ved at sælge reservedele.Virksomheden har kunder i Tyskland, resten af Europa, Nordamerika, Asien og andre dele af verden. Kunderne er blandt andet flyselskaber, militæret og andre virksomheder i luftfartsindustrien.
MTU Aero Engines arbejder inden for to områder: Det ene handler om at bygge nye motorer. Det andet handler om at reparere og efterse motorer, der allerede findes.
Produkterne dækker motorer til store passagerfly, mindre passagerfly, regionale fly, helikoptere, forretningsfly og propelfly. Derudover laver virksomheden motorer til kampfly, militære helikoptere og transportfly, samt gasturbiner til industrien.
Virksomheden hed tidligere MTU Aero Engines Holding AG, men skiftede navn til MTU Aero Engines AG i maj 2013. Virksomheden blev grundlagt i 1913 og har hovedkontor i München, Tyskland. Læs om virksomheden
MTU Aero Engines hører til temaet Forsvarsaktier. Se alle forsvarsaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for MTU Aero Engines
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
MTU Aero Engines for danske investorer
Valuta. MTU Aero Engines handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop MTU Aero Engines kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Tyskland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er MTU Aero Engines for en type aktie?
MTU Aero Engines klassificeres som en stabil aktie.
Score-oversigt for MTU Aero Engines
MTU Aero Engines ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
MTU Aero Engines har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser MTU Aero Engines blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
MTU Aero Engines handles til en P/E på 21,0, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 16,5 (22% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 2,0 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 3,7 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,65.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
MTU Aero Engines har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 9,7% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 11,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 21,1% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 5,5% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -9,7% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,77 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 269,4% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Kan sagtens betale sin gæld
MTU Aero Engines udbytte 2026
Udbytte-nøgletal for MTU Aero Engines
Hvornår udbetaler MTU Aero Engines udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler MTU Aero Engines?
MTU Aero Engines betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 3,60 EUR pr. aktie. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 71,4%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 19,8%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for MTU Aero Engines
Vi har registreret udbyttebetalinger for MTU Aero Engines siden 2022-05-06. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-05-08. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | 2026-05-12 | 3,60 | EUR |
| 2025-05-09 | 2025-05-13 | 2,20 | EUR |
| 2024-05-09 | 2024-05-14 | 2,00 | EUR |
| 2023-05-12 | 2023-05-16 | 3,20 | EUR |
| 2022-05-06 | 2022-05-10 | 2,10 | EUR |
Hvornår har MTU Aero Engines regnskab – Næste dato: 23/02-2027
MTU Aero Engines's næste regnskab bliver offentliggjort d. 23. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for MTU Aero Engines
MTU Aero Engines omsatte for 8,8 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 1,0 mia. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 4,2 mia. | 5,3 mia. | 5,4 mia. | 7,4 mia. | 8,8 mia. |
| Nettoresultat | 222,0 mio. | 331,0 mio. | −102,0 mio. | 633,0 mio. | 1,0 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 4,03 | 6,01 | −1,90 | 11,49 | 18,68 |
| Overskudsgrad | 5,3 % | 6,2 % | −1,9 % | 8,5 % | 11,6 % |
| Frit cash flow | 200,0 mio. | 326,0 mio. | 365,0 mio. | 74,0 mio. | 333,0 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog MTU Aero Engines analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
MTU Aero Engines har slået forventningerne i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af MTU Aero Engines 2026 – Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for MTU Aero Engines
Topfase
MTU Aero Engines ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,9 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 1,1 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 4. november og har ligget over det siden.
Formation: Stigende kanal i gang
Startede 23. marts
Kursen er steget inde i en kanal siden marts 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 5 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 313 EUR og øvre kant omkring 417 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af MTU Aero Engines
MTU Aero Engines er i en kortsigtet optrend. Kursen på 344,50 € ligger 1,0% over 20-dages gennemsnittet (341,20 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 1,2% under 50-dages gennemsnittet (348,82 €). Langsigtet ligger aktien 1,1% over 200-dages gennemsnittet (340,90 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (348,82) ligger over 200-dages (340,90) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i MTU Aero Engines er stærkere end den lange.
Er MTU Aero Engines overkøbt eller oversolgt?
MTU Aero Engines AG har en RSI på 50,5, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for MTU Aero Engines
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-4,761), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-5,457) med 0,696, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,190), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (3,819) med 2,629, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den daglige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan betyde at det kortvarige tilbagefald er ved at være ovre.
Risikoprofil for MTU Aero Engines
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
MTU Aero Engines AG har en årlig standardafvigelse på 34,9%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for MTU Aero Engines
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -4,761); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,190).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 50,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om MTU Aero Engines aktien i 2026
Hvad koster en MTU Aero Engines-aktie?
Skal man købe MTU Aero Engines aktien nu?
Er det for sent at købe MTU Aero Engines aktien?
Hvad er kursmålet for MTU Aero Engines aktien?
Er MTU Aero Engines en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i MTU Aero Engines aktien?
Er MTU Aero Engines overvurderet — er den blevet for dyr?
Er MTU Aero Engines overkøbt?
Hvornår har MTU Aero Engines næste regnskab?
Er MTU Aero Engines shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i MTU Aero Engines?
Er MTU Aero Engines en god aktie?
Hvad er fremtiden for MTU Aero Engines aktien?
Hvorfor stiger MTU Aero Engines aktien?
Hvor meget kan MTU Aero Engines stige?
Hvor lavt kan MTU Aero Engines falde?
Hvad laver MTU Aero Engines?
Hvor mange ansatte har MTU Aero Engines?
Har MTU Aero Engines opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener MTU Aero Engines penge eller giver underskud?
Kan MTU Aero Engines gå konkurs?
Har MTU Aero Engines meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af MTU Aero Engines aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere MTU Aero Engines aktien?
Aktier der ligner MTU Aero Engines — alternativer i Forsvar
3 aktier i Forsvar har højere TradeDesk-score end MTU Aero Engines (57/100) lige nu.
Se alle 343 aktier i Industri-sektoren
Flere aktier i Industri
Samme selskab på en anden børs
Aktien er også noteret her. Kursen kan afvige, fordi handlen sker i en anden valuta og på et andet marked.