0,06 $

Leslies Inc – Stærkt Sælg: anbefaling og Aktieanalyse 2026/2027

0,06 $

Leslies Inc aktien faldt 8,3% i tirsdags – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Andre selskaber i branchen lå roligere (Williams-Sonoma -2,2%, Ulta Beauty -0,4%, Caseys General Stores -0,4% og DICK'S Sporting Goods -3,6%), så bevægelsen er særlig for Leslies Inc. Til sammenligning var S&P 500 +0,4% i tirsdags.

Hvad bør du gøre?
Vores model ejer ikke Leslies Inc (solgt d. 6/7-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −8,3% 1 måned: ▼ −38,9% 3 måneder: ▼ −96,4% 1 år: ▼ −98,4%
Kursudvikling for Leslies Inc (LESL.US) – aktiekurs på 0,06 $, november 2026
Leslies Inc aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

Ingen analytikere dækker aktuelt Leslies Inc med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.

Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Leslies Inc er i nedtrend — skal den sælges?
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Vi følger Leslies Inc dagligt og siger til, når den reelt er vendt og købsklar — og når det er tid at komme ud, så du ikke sidder fast i en faldende kniv.
Et kursmål kan alle finde. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at trenden er vendt.
Se om du skal sælge Leslies Inc nu →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Leslies Inc – Specialbutikker

Leslie's, Inc. sælger produkter til pleje af pools og spabade i USA. Virksomheden tjener penge ved at sælge kemikalier, udstyr, reservedele og rengøringsartikler direkte til kunderne, samt ved at tilbyde installation og reparation af pool- og spaudstyr.

Virksomheden har kunder i hele USA. Det drejer sig både om private husejere, professionelle håndværkere og virksomheder. Salget foregår gennem egne netbutikker og via tredjeparts-markedspladser på nettet.

Ud over selve produkterne tilbyder Leslie's også gratis vandtest af professionel kvalitet samt reparation af udstyr i deres butikker.

Virksomheden blev grundlagt i 1963 og har hovedkontor i Phoenix, Arizona.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Leslies Inc

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 955K Markedsværdi (Mcap)
$ 1,2B Omsætning
Specialbutikker Industri
- P/E Ratio
0,00 P/S Ratio
- P/B Ratio
USA Handles på børsen

Hvad er Leslies Inc for en type aktie?

Vækstaktie

Leslies Inc klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 114,1% og stærkt langsigtet momentum på 0,0%.

Score-oversigt for Leslies Inc

⭐ Quality Score 34/100 (Lav)

Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.

📊 Samlet Score 11/100

Samlet set ser Leslies Inc svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

⚠️ 4 røde flag identificeret 4 kritiske

Vores analyse har identificeret 4 potentielle risikofaktorer i Leslies Inc som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Høj gældssætning: Debt/Equity er 1.000%, og rentedækningen er 4,4× (hvor ma...
🚨 Svag balance (forhøjet risiko): Altman Z2 er -4,16 (svag balance er 1,1 og under) – balan...
🚨 Negativ profitmargin: Profitmarginen er -21,2% – virksomheden taber penge på si...
🚨 Høj short interest: 27,6% af aktierne er shortet – mange professionelle inves...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Leslies Inc?

Der er 4 ting, du bør se først.

Vis mig de 4 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

P/S-ratioen er 0,0 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Leslies Inc har en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 18,1%. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,3% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 114,1% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er -4,16 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1.000,0% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
4,4×
Nettogæld/EBITDA
15,5

Kan have svært ved at betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 27,55% — meget højt, markedet er skeptisk.

Leslies Inc scorer kun 34 ud af 100. Har du den i din portefølje?

Det er sådan en aktie, man bagefter ønsker, man havde tjekket først. Med TradeDesk Sølv ser du på få sekunder, om en aktie er værd at beholde — eller om du skal sælge og finde en bedre.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Leslies Inc →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Seneste insiderhandler i Leslies Inc: Overvejende salg

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i Leslies Inc viser 20 handler – fordelt på 14 køb og 6 salg. Netto er der flyttet 494.883.186 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er Strain John, OFarrell Susan C, Naylor Maile m.fl.. Der har dog ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Kort sigt (3 mdr): Ingen handler

Der har ikke været insider-handler i de seneste 3 måneder.

Længere sigt (alle handler): Overvejende salg

Insiderne har solgt for væsentligt mere end de har købt. I store virksomheder kan det skyldes på forhånd planlagte salg eller behov for at sprede formuen – det er ikke nødvendigvis et negativt signal.

Over de seneste 20 handler: 14 køb og 6 salg. Netto 494.883.186 $ ud af aktien.

Seneste køb: Strain John købte 150.000 aktier til 1 $ pr. stk. den 2025-05-13.

Seneste salg: Bubbles Investor Aggregator, L.P. solgte 9.343.499 aktier til 12 $ pr. stk. den 2022-12-12.

Hvem køber: Strain John, OFarrell Susan C, Naylor Maile, Iskander Anthony A, Daniel Yolanda m.fl..

Hvem sælger: Bubbles Investor Aggregator, L.P., Gazaway Brad, LaBode Moyo, GIC Private Ltd, Baker Paula.

Seneste insider-handler i Leslies Inc

Tabellen viser de seneste 20 indberettede insider-transaktioner i Leslies Inc. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2025-05-13 Strain John Køb 150.000 1 118.500
2025-05-13 OFarrell Susan C Køb 31.500 1 25.200
2025-05-13 Naylor Maile Køb 12.000 1 9.960
2025-05-13 Iskander Anthony A Køb 63.995 1 49.916
2024-09-06 Daniel Yolanda Køb 6.000 3 18.540
2024-09-03 Estep Jonathan S Køb 17.200 3 49.880
2024-08-30 Naylor Maile Køb 8.300 3 24.900
2024-08-29 Strain John Køb 120.000 3 303.600
2024-08-29 Spofford Claire Køb 39.600 3 99.792
2024-08-29 Bowman Scott Justin Køb 100.000 3 258.000

Hvem køber og sælger Leslies Inc aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i Leslies Inc: Strain John, OFarrell Susan C, Naylor Maile, Iskander Anthony A, Daniel Yolanda m.fl.. Samlet er der købt for 3.972.210 $ fordelt på 14 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: Bubbles Investor Aggregator, L.P., Gazaway Brad, LaBode Moyo, GIC Private Ltd, Baker Paula. Samlet er der solgt for 498.855.396 $ fordelt på 6 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

Leslies Inc short interest 2026: 27,6% shortet

Ekstremt Shortet: 27,6% af free float
Short % af Free Float
27,6%
Vurdering
Ekstremt Shortet
Short Squeeze Risiko
Meget Høj
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Leslies Inc

0,0%16,7%33,3%
Top 29,0% · 28/8
21/88/926/9
27,6% i dag (ekstremt høj)Toppede på 29,0% den 28/8-2026Stort set uændret de seneste 30 dageMålt over 36 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen i Leslies Inc har ligget nogenlunde stabilt på 27,6% i perioden. Der er hverken kommet mange nye shortere til eller lukket mange positioner.

Det interessante er, når kurven begynder at bevæge sig. Sådan fungerer shorting: den der shorter har lånt aktien og solgt den, og for at lukke positionen igen skal vedkommende købe aktien tilbage. Falder short-andelen, bliver der altså købt aktier tilbage. Derfor er det værd at holde øje med udviklingen og ikke kun dagens tal.
Aktien har en ekstremt høj short interest. Over 20% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på at kursen falder. Det er usædvanligt og viser stor skepsis blandt professionelle investorer. Risikoen for et short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne tvinges til at købe aktien tilbage) er betydelig ved positive nyheder.

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 27,6% betyder, at 27,6% af de frit omsættelige aktier i Leslies Inc er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser (f.eks. et stærkt regnskab) kan shortere blive tvunget til at tilbagekøbe aktier hurtigt for at lukke deres positioner, hvilket kan skabe et short squeeze med kraftige kursstigninger på kort tid.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
27,6%

Hvornår har Leslies Inc regnskab?

Leslies Inc aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for Leslies Inc

Leslies Inc omsatte for 1,2 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 237,0 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning1,3 mia.1,6 mia.1,5 mia.1,3 mia.1,2 mia.
Nettoresultat126,6 mio.159,0 mio.27,2 mio.−23,4 mio.−237,0 mio.
Indtjening pr. aktie13,3317,092,95−2,53−25,51
Overskudsgrad9,4 %10,2 %1,9 %−1,8 %−19,1 %
Frit cash flow140,6 mio.34,9 mio.−32,1 mio.60,2 mio.−16,7 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Leslies Inc analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Leslies Inc har skuffet i 8 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q2 2026
▼ Skuffede
-23,3% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-21,5% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-23,6% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-93,1% vs. forventet
Q2 2025
▼ Skuffede
-4,8% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-4,2% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-5,8% vs. forventet
Q3 2024
▼ Skuffede
-82,1% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Leslies Inc 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Leslies Inc

Grafen indlæses …
Teknisk analyse af Leslies Inc (LESL.US) – RSI 20, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
Leslies Inc teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Leslies Inc

Leslies Inc er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 0,06 $ ligger 83,0% under 20-dages gennemsnittet (0,32 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 91,0% under 50-dages gennemsnittet (0,61 $). Langsigtet ligger aktien 97,5% under 200-dages gennemsnittet (2,24 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (0,61) ligger under 200-dages (2,24) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Leslies Inc er svagere end den lange.

Er Leslies Inc overkøbt eller oversolgt?

Leslies Inc har en RSI på 19,9, hvilket betyder at aktien er oversolgt – kursen er faldet kraftigt på kort tid (RSI under 30). ADVARSEL: At aktien er faldet meget, betyder IKKE at den nødvendigvis er et godt køb. Når den overordnede trend er faldende, kan aktien blive ved med at falde længe efter at RSI er under 30. Afvent at trenden vender, før du køber.

MACD-analyse for Leslies Inc

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-0,212), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,227) med 0,015, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,997), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,675) med 0,322, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.

Risikoprofil for Leslies Inc

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Leslies Inc har en årlig standardafvigelse på 230,0%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.

Samlet teknisk konklusion for Leslies Inc

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,212); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,997).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.

RSI: 19,9 – oversolgt (aktien er faldet kraftigt på kort tid).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Ofte stillede spørgsmål om Leslies Inc aktien i 2026

Hvad koster en Leslies Inc-aktie?
En Leslies Inc-aktie kostede 0,06 USD den 3. november 2026 kl. 15.30. Det er et fald på 8,33 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Leslies Inc aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Leslies Inc (solgt d. 6/7-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Leslies Inc handles til 0,06 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -0,212, men modvinden er ved at aftage; RSI er på 19,9 – aktien er faldet meget, men det er ikke et købssignal i sig selv; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit). Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Leslies Inc aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Leslies Inc handles til 0,06 $. Det er 99,6 % under toppen de seneste 52 uger (12,53 $) og 37,5 % over bunden (0,04 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Leslies Inc aktien?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for Leslies Inc.
Er Leslies Inc en udbytteaktie?
Nej, Leslies Inc betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Leslies Inc aktien?
Risikoen i Leslies Inc er meget høj: risikokategori Ekstremt spekulativ, nr. 5 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 230,0%, hvilket svarer til risikokategorien Ekstremt spekulativ; RSI på 19,9 viser at aktien er faldet markant – kursen kan være ved at finde en bund, men det er ikke et købssignal i sig selv.
Er Leslies Inc overvurderet — er den blevet for dyr?
Leslies Inc har følgende nøgletal: P/S-tal på 0,0.
Er Leslies Inc overkøbt?
Nej, Leslies Inc er faktisk oversolgt med en RSI på 19,9 (under 30). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 19,9 (under 30) – aktien er faldet meget, hvilket er det modsatte af overkøbt; kursen ligger 83,0% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD er negativ, men der er tegn på at trenden kan vende. VIGTIGT: Aktien er faldet meget midt i en faldende trend. En lav RSI er IKKE et købssignal i en nedtur – kursen kan fortsætte med at falde. Afvent at trenden vender, før du køber.
Hvornår har Leslies Inc næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Leslies Inc endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Leslies Inc shortet?
Ja, Leslies Inc er shortet med 27,6% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en ekstremt høj short interest, hvilket indikerer stor skepsis blandt professionelle investorer. Risikoen for et short squeeze – hvor de der har shortet bliver tvunget til at købe aktien tilbage og presser kursen op – er meget høj ved positive nyheder eller regnskaber. Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Leslies Inc?
Nej, insidere køber ikke Leslies Inc aktier – de er nettosælgere. Over de seneste 20 indberettede handler er fordelingen 14 køb og 6 salg, og netto er der solgt for 494.883.186 $. Aktive sælgere er Bubbles Investor Aggregator, L.P., Gazaway Brad, LaBode Moyo m.fl.. Insider-salg kan have flere årsager – fx planlagte salg, behov for at sprede formuen til andre investeringer, eller skat – men vedvarende salg fra flere insidere bør følges tæt.
Er Leslies Inc en god aktie?
Ikke lige nu. Ifølge TradeDesks model scorer Leslies Inc svagt. Den samlede score er 34 ud af 100 (kvalitet 34). Derudover: teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Leslies Inc passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Leslies Inc aktien?
Aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Leslies Inc aktien?
Leslies Inc aktien faldt 8,33% i tirsdags. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Andre selskaber i branchen lå roligere (Williams-Sonoma -2,2%, Ulta Beauty -0,4%, Caseys General Stores -0,4% og DICK'S Sporting Goods -3,6%), så bevægelsen er særlig for Leslies Inc. Til sammenligning var S&P 500 +0,4% i tirsdags. Vores model ejer ikke Leslies Inc (solgt d. 6/7-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 83,0% under 20-dages gennemsnittet; short interest er 27,6% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Leslies Inc stige?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for Leslies Inc. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 0,04 og 12,53 $. Kursen ligger 99,6% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Leslies Inc falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 0,04 $, hvilket ligger 27,3% under den nuværende kurs på 0,06 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 99,7% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±230,0% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Leslies Inc?
Selskabet hører til Cyklisk forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Specialbutikker, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Leslies Inc i afsnittet "Om Leslies Inc" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Leslies Inc?
Leslies Inc har 3.790 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Leslies Inc opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Leslies Inc inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Leslies Inc penge eller giver underskud?
Nej, Leslies Inc tjener i øjeblikket ikke penge — selskabet giver underskud med en negativ overskudsgrad på -21,2%, et betydeligt underskud. Det betyder at driften taber penge på hver krone i omsætning. Driftsmarginen er dog positiv på 18,1%, så selve driften tjener penge — underskuddet skyldes finansielle udgifter, skat eller engangsposter. Det er normalt for vækstaktier der investerer i ekspansion, men det øger risikoen hvis selskabet ikke når break-even inden kapitalen slipper op.
Kan Leslies Inc gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i Leslies Inc vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er -4,16 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 1.000% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Leslies Inc meget gæld?
Ja, Leslies Inc har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 1.000%. For cyklisk forbrug-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Cykliske forbrugsvarer-selskaber kan bære moderat gæld i opgangstider, men høj gæld er risikabelt i nedture. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Leslies Inc betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 4,4×, og nettogælden svarer til 15,5 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Leslies Inc aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Leslies Inc, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/lesl.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Leslies Inc aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Leslies Inc opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Leslies Inc — alternativer i Specialbutikker

3 aktier i Specialbutikker har højere TradeDesk-score end Leslies Inc (34/100) lige nu.

Se alle 159 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren

Skal du sælge Leslies Inc?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →