35,86 €

IONOS GROUP N (IOS.XETRA) kursmål og anbefaling 2026/2027

35,86 €

IONOS GROUP N aktien steg 2,8% i går – bør du sælge eller holde aktien?

Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.

Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.

Sælge eller holde?
Hold. Vores model ejer IONOS GROUP N (købt d. 13/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger.
Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +0,8% 1 måned: ▲ +10,7% 3 måneder: ▲ +18,7% 1 år: ▲ +21,8%
Kursudvikling for IONOS GROUP N (IOS.XETRA) – aktiekurs på 35,86 €, november 2026
IONOS GROUP N aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 12. november 2026 (om 7 dage)
Del analysen:

IONOS GROUP N kursmål 2026: Analytikere ser 4% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for IONOS GROUP N er 37,38 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er IONOS GROUP N overvurderet eller undervurderet?

IONOS GROUP N er i øjeblikket fair med en afvigelse på 4,2% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 35,86 €, hvilket placerer IONOS GROUP N i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 33,64 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 41,12 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For IONOS GROUP N ligger det rimelige prisleje mellem 33,64 € og 41,12 €.

Analytikerne ser 4% potentiale i IONOS GROUP N — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg IONOS GROUP Ns køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

393 aktier scorer højere end IONOS GROUP N hos os i dag
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
IONOS GROUP N ligger nr. 394 af 1.723 på vores samlede score — værdi, kvalitet og momentum lagt sammen. Det gør ikke IONOS GROUP N til et dårligt selskab. Men har du kun plads til få aktier, er det dem øverst på listen, der er værd at kende — og at købe på det rigtige tidspunkt.
Med en gratis prøve ser du aktielisterne med score og købs- eller sælgsignal på hver eneste aktie.
Se de aktier der scorer højere →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om IONOS GROUP N – IT

IONOS Group SE hjælper virksomheder med at være til stede på internettet. Selskabet tjener sine penge ved at sælge domænenavne, webhosting og værktøjer til at bygge hjemmesider - blandt andet med hjælp fra kunstig intelligens. Derudover tilbyder IONOS cloud-løsninger, hvor kunder kan leje computerkraft, lagerplads og software over internettet i stedet for selv at eje det.

Virksomheden er primært til stede i Tyskland, USA, Storbritannien, Spanien, Frankrig, Polen og Østrig. Kunderne er typisk små og mellemstore virksomheder, der har brug for en hjemmeside, e-mail-løsninger, markedsføringsværktøjer eller sikker opbevaring af data.

IONOS ejer flere kendte mærker, herunder STRATO, arsys, fasthosts, home.pl, World4You, United Domains og InterNetX. Selskabet blev grundlagt i 1988 og har hovedkontor i Montabaur i Tyskland. Det hed tidligere IONOS TopCo SE, men skiftede navn til IONOS Group SE i december 2022. IONOS Group SE er et datterselskab af United Internet AG.
Læs om virksomheden

IONOS GROUP N hører til temaet Software- og IT-aktier. Se alle software- og it-aktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for IONOS GROUP N

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 4,8B Markedsværdi (Mcap)
€ 1,4B Omsætning
IT Industri
24,36 P/E Ratio
3,52 P/S Ratio
14,51 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen

Hvad er IONOS GROUP N for en type aktie?

Momentum-aktie

IONOS GROUP N klassificeres som en momentum-aktie med en momentum-score i top 9% af alle aktier. Kursen er steget 0,0% på lang sigt.

Score-oversigt for IONOS GROUP N

💰 Value Score 36/100 (Lav)

IONOS GROUP N ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 74/100 (Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 91/100 (Meget Høj)

IONOS GROUP N har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 67/100

Samlet set ser IONOS GROUP N stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

⚠️ 1 rødt flag identificeret 1 kritisk

Vores analyse har identificeret 1 potentielle risikofaktor i IONOS GROUP N som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Svag balance (forhøjet risiko): Altman Z2 er -2,01 (svag balance er 1,1 og under) – balan...
🔒

Er det stadig sikkert at eje IONOS GROUP N?

Der er 1 ting, du bør se først.

Vis mig de 1 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

IONOS GROUP N handles til en P/E på 24,4, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. P/S-ratioen er 3,5 (i moderat niveau). P/B er 14,5 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

IONOS GROUP N har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 16,3% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 27,6%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 84,8% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 14,2% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -13,6% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er -2,01 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 1.008,4% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
8,6×
Nettogæld/EBITDA
1,7

Kan sagtens betale sin gæld

IONOS GROUP N er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på IONOS GROUP N →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Hvornår har IONOS GROUP N regnskab – Næste dato: 12/11-2026

IONOS GROUP N's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Årsregnskaber for IONOS GROUP N

IONOS GROUP N omsatte for 1,3 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 229,7 mio. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning1,1 mia.1,3 mia.1,4 mia.1,2 mia.1,3 mia.
Nettoresultat60,9 mio.73,8 mio.174,2 mio.169,7 mio.229,7 mio.
Indtjening pr. aktie0,440,531,231,191,63
Overskudsgrad5,5 %5,7 %12,2 %13,6 %17,4 %
Frit cash flow107,5 mio.91,3 mio.232,8 mio.309,9 mio.278,0 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog IONOS GROUP N analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

IONOS GROUP N har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.

Q2 2026
▼ Skuffede
-12,0% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+2,7% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-51,3% vs. forventet
Q3 2025
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+9,3% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+15,8% vs. forventet
Q4 2024
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q3 2024
▲ Slog forventningerne
+3,1% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af IONOS GROUP N 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for IONOS GROUP N

Grafen indlæses …

Stigende fase

IONOS GROUP N er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 23,0 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 2,7 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 1. juli og har ligget over det siden.

Formation: Dobbelttop i gang

Dannet 26. oktober · Endnu ikke gennemført

Kursen har været oppe omkring 36 EUR to gange siden september 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Kursen er endnu ikke lukket under 31 EUR — bunden mellem de to toppe. Det er det niveau, der gør formationen færdig.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 36 EUR — de to toppe.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af IONOS GROUP N (IOS.XETRA) – RSI 57, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
IONOS GROUP N teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af IONOS GROUP N

IONOS GROUP N er i en kortsigtet optrend. Kursen på 35,86 € ligger 2,5% over 20-dages gennemsnittet (34,97 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 4,2% over 50-dages gennemsnittet (34,41 €). Langsigtet ligger aktien 23,0% over 200-dages gennemsnittet (29,16 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (34,41) ligger over 200-dages (29,16) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i IONOS GROUP N er stærkere end den lange.

Er IONOS GROUP N overkøbt eller oversolgt?

IONOS GROUP N har en RSI på 57,3. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.

MACD-analyse for IONOS GROUP N

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,517), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,515) med 0,002, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,757), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (1,573) med 0,184, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.

Risikoprofil for IONOS GROUP N

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

IONOS GROUP N har en årlig standardafvigelse på 43,3%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for IONOS GROUP N

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,517); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,757).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.

RSI: 57,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om IONOS GROUP N aktien i 2026

Hvad koster en IONOS GROUP N-aktie?
En IONOS GROUP N-aktie kostede 35,86 EUR ved lukning den 4. november 2026. Det er en stigning på 2,75 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe IONOS GROUP N aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer IONOS GROUP N (købt d. 13/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. IONOS GROUP N handles til 35,86 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,517, og aktien har medvind; RSI er på 57,3 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 37,38 € giver et potentiale på 4,2%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe IONOS GROUP N aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. IONOS GROUP N handles til 35,86 €. Det er 2,5 % under toppen de seneste 52 uger (36,78 €) og 71,6 % over bunden (20,90 €). Kursen er tæt på toppen de seneste 52 uger. TradeDesks model købte aktien d. 13/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for IONOS GROUP N aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for IONOS GROUP N er 37,38 €. Den nuværende kurs er 35,86 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 4,2%. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 33,64 og 41,12 €.
Er IONOS GROUP N en udbytteaktie?
Nej, IONOS GROUP N betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i IONOS GROUP N aktien?
Risikoen i IONOS GROUP N er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 43,3%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er IONOS GROUP N overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, IONOS GROUP N vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. IONOS GROUP N har følgende nøgletal: P/E-tal på 24,4 (moderat til højt prissat), P/S-tal på 3,5, P/B-tal på 14,5.
Er IONOS GROUP N overkøbt?
Nej, IONOS GROUP N er ikke overkøbt. RSI er på 57,3 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 57,3 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 2,5% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har IONOS GROUP N næste regnskab?
IONOS GROUP N offentliggør næste regnskab den 12. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 35,86 €. Med et P/E-tal på 24,4 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er IONOS GROUP N shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for IONOS GROUP N, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i IONOS GROUP N?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for IONOS GROUP N.
Er IONOS GROUP N en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er IONOS GROUP N en god aktie lige nu. Den samlede score er 67 ud af 100 (værdi 36, kvalitet 74, momentum 91). Det er nr. 482 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om IONOS GROUP N passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for IONOS GROUP N aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 37,38 € (+4,2%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 12/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 24,4 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger IONOS GROUP N aktien?
IONOS GROUP N aktien steg 2,75% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går. Hold. Vores model ejer IONOS GROUP N (købt d. 13/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 2,5% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan IONOS GROUP N stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for IONOS GROUP N er 37,38 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 4,2% fra den nuværende kurs på 35,86 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 20,90 og 36,78 €. Kursen er tæt på 52-ugers højdepunktet. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan IONOS GROUP N falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 20,90 €, hvilket ligger 41,7% under den nuværende kurs på 35,86 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 43,2% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±43,3% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver IONOS GROUP N?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen IT, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af IONOS GROUP N i afsnittet "Om IONOS GROUP N" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har IONOS GROUP N?
IONOS GROUP N har 4.016 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har IONOS GROUP N opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra IONOS GROUP N inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener IONOS GROUP N penge eller giver underskud?
Ja, IONOS GROUP N tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 16,3%, hvilket er solidt. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 27,6%. Med et P/E-tal på 24,4 betaler du i øjeblikket 24,4 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan IONOS GROUP N gå konkurs?
Risikoen er forhøjet, men konkurs er ikke nært forestående. Risikoen for konkurs i IONOS GROUP N vurderes som forhøjet. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er -2,01 — det placerer selskabet i den svage ende. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det er en sandsynlighed på tallene, ikke en dom — konkurs er ikke nært forestående. Men balancen er målbart svagere end gennemsnittet, så hold øje med gæld, likviditet og om der er nye kapitalrejsninger på vej. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 1.008% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har IONOS GROUP N meget gæld?
Ja, IONOS GROUP N har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 1.008%. For teknologi-sektoren regnes alt over 120% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan IONOS GROUP N betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 8,6×, og nettogælden svarer til 1,7 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af IONOS GROUP N aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af IONOS GROUP N, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/ios.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere IONOS GROUP N aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på IONOS GROUP N opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner IONOS GROUP N — alternativer i IT

3 aktier i IT har højere TradeDesk-score end IONOS GROUP N (67/100) lige nu.

Se alle 343 aktier i Teknologi-sektoren

Vil du være først når IONOS GROUP N skifter signal?
Få teknisk-signal-mail når trenden vender.
Prøv Sølv 14 dage gratis →