Inmocemento (IMC.MC) kursmål 2026/2027: 25% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
Inmocemento kursmål 2026: Analytikere ser 28% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Inmocemento er 4,60 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 27,78% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Inmocemento overvurderet eller undervurderet?
Inmocemento er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 27,8% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 3,60 €, hvilket placerer Inmocemento i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 4,14 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 5,06 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Inmocemento ligger det rimelige prisleje mellem 4,14 € og 5,06 €.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om Inmocemento – Byggematerialer
Inmocemento, S.A. tjener penge på to områder: cement og ejendomme. Virksomheden fremstiller og sælger cement samt produkter lavet af cement, som beton, mørtel og grus (kaldet tilslag). Samtidig udlejer og driver virksomheden kontorbygninger, butikker og indkøbscentre. Den bygger også boliger til udlejning og til salg, og den udvikler byggegrunde til boligformål.Virksomheden opererer primært i Spanien, Storbritannien, Tunesien og USA, men har også aktiviteter andre steder i verden. Kunderne er både private og virksomheder, der har brug for byggematerialer, kontorlokaler eller boliger.
Inmocemento, S.A. blev stiftet i 2024 og har hovedkontor i Barcelona, Spanien. Læs om virksomheden
Nøgletal for Inmocemento
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Inmocemento for danske investorer
Valuta. Inmocemento handles i euro (EUR) i Spanien. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Inmocemento kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Spanien trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Inmocemento for en type aktie?
Inmocemento klassificeres som en value-aktie og kvalitetsaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, stærk finansiel sundhed (Piotroski 7/9).
Score-oversigt for Inmocemento
Inmocemento ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
Inmocemento har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Inmocemento stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Inmocemento handles til en P/E på 6,1, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. P/S-ratioen er 1,6 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 0,6 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Inmocemento har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 25,6% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 29,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 9,5% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3,8% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -35,3% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 5,49 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 74,4% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan sagtens betale sin gæld
Inmocemento udbytte 2026
Udbytte-nøgletal for Inmocemento
Hvornår udbetaler Inmocemento udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Inmocemento?
Inmocemento betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,15 EUR pr. aktie.
Historiske udbyttebetalinger for Inmocemento
Vi har registreret udbyttebetalinger for Inmocemento siden 2026-07-14. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 1 gange, senest den 2026-07-14. Dog kvalificerer aktien sig ikke som en stabil eller sporadisk udbytteaktie, da udbyttebetalingerne har været inkonsistente de seneste år.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-07-14 | 2026-07-16 | 0,15 | EUR |
Hvornår har Inmocemento regnskab?
Inmocemento's næste regnskabsdato er endnu ikke tilgængelig. Tjek virksomhedens finansielle kalender for flere detaljer.Årsregnskaber for Inmocemento
Inmocemento omsatte for 967,0 mio. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 346,6 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 589,8 mio. | 794,9 mio. | 867,7 mio. | 943,9 mio. | 967,0 mio. |
| Nettoresultat | 131,2 mio. | −116,1 mio. | 225,2 mio. | 151,6 mio. | 346,6 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 1.093,52 | −967,58 | 1.876,97 | 2,22 | 0,76 |
| Overskudsgrad | 22,3 % | −14,6 % | 26,0 % | 16,1 % | 35,8 % |
| Frit cash flow | 147,3 mio. | 120,1 mio. | 236,4 mio. | 285,2 mio. | 265,4 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Inmocemento 2026 – Signal: Stærkt Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Inmocemento
Topfase
Inmocemento ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,3 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 1,5 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 12. oktober og har ligget under det siden.
Formation: Dobbelttop gennemført
Dannet 28. september · Gennemført 21. oktober
Kursen har været oppe omkring 4,04 EUR to gange siden august 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Den 21. oktober lukkede kursen under 3,60 EUR — bunden mellem de to toppe. Niveauet på 4,04 EUR er der, hvor sælgere tidligere har taget over.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 4,04 EUR — de to toppe.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Inmocemento
Inmocemento er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 3,60 € ligger 0,9% under 20-dages gennemsnittet (3,63 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 3,2% under 50-dages gennemsnittet (3,72 €). Langsigtet ligger aktien 3,4% under 200-dages gennemsnittet (3,73 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (3,72) ligger under 200-dages (3,73) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Inmocemento er svagere end den lange.
Er Inmocemento overkøbt eller oversolgt?
Inmocemento, S.A. har en RSI på 52,6, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for Inmocemento
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,031), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,036) med 0,005, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,010), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (0,027) med 0,037, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.
Risikoprofil for Inmocemento
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Inmocemento, S.A. har en årlig standardafvigelse på 27,8%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Inmocemento
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,031); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,010).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.
RSI: 52,6 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Sælg
Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.
Ofte stillede spørgsmål om Inmocemento aktien i 2026
Hvad koster en Inmocemento-aktie?
Skal man købe Inmocemento aktien nu?
Er det for sent at købe Inmocemento aktien?
Hvad er kursmålet for Inmocemento aktien?
Er Inmocemento en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Inmocemento aktien?
Er Inmocemento overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Inmocemento overkøbt?
Hvornår har Inmocemento næste regnskab?
Er Inmocemento shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Inmocemento?
Er Inmocemento en god aktie?
Hvad er fremtiden for Inmocemento aktien?
Hvorfor falder Inmocemento aktien i dag?
Hvor meget kan Inmocemento stige?
Hvor lavt kan Inmocemento falde?
Hvad laver Inmocemento?
Hvor mange ansatte har Inmocemento?
Har Inmocemento opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Inmocemento penge eller giver underskud?
Kan Inmocemento gå konkurs?
Har Inmocemento meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Inmocemento aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Inmocemento aktien?
Aktier der ligner Inmocemento — alternativer i Industri
3 aktier i Industri har højere TradeDesk-score end Inmocemento (77/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren