162,20 CHF
-0,86%

INFICON Holding (IFCN.SW) kursmål 2026/2027: 25% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

162,20 CHF
-0,86%
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −12,3% 1 måned: ▼ −18,2% 3 måneder: ▼ −8,2% 1 år: ▲ +69,1%
Kursudvikling for INFICON Holding (IFCN.SW) – aktiekurs på 162,20 CHF, november 2026
INFICON Holding aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 23. marts 2027 (om 138 dage)
Del analysen:

INFICON Holding kursmål 2026: Analytikere ser 27% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for INFICON Holding er 205,19 CHF. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 26,50% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er INFICON Holding overvurderet eller undervurderet?

INFICON Holding er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 26,5% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 162,20 CHF, hvilket placerer INFICON Holding i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 184,67 CHF, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 225,71 CHF.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For INFICON Holding ligger det rimelige prisleje mellem 184,67 CHF og 225,71 CHF.

Analytikerne ser 27% potentiale i INFICON Holding — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg INFICON Holdings køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Kursmål på INFICON Holding: 205,19 CHF — men hvad med dine egne aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Et kursmål er analytikernes bud på 12 måneders sigt — ikke et købssignal. Vi vurderer dine egne aktier på det samme grundlag hver eneste dag: trenden, nøgletallene og om selskabet reelt tjener penge.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Vurdér mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om INFICON Holding – Tekniske instrumenter

INFICON Holding AG udvikler instrumenter, der kan analysere, måle og styre gasser. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse specialiserede apparater og tilhørende software og service til industrivirksomheder.

Virksomheden opererer i Schweiz og på verdensplan. Kunderne er primært producenter og brugere af udstyr inden for halvledere (computerchips), tyndfilmsbelægning til optik, fladskærme, solceller og LED-lys. Produkterne bruges også til at finde gaslækager i klimaanlæg, køleanlæg og bilfabrikker.

Derudover leverer INFICON udstyr til:
- Kemisk analyse, som bruges af beredskab, sikkerhedsfolk og miljøovervågning
- Energi- og petrokemisk industri
- Life science (medicinal- og biotekindustrien) og forskning
- Luftfart, emballage, varmebehandling og laserskæring

Blandt produkterne er gasanalysatorer, massespektrometre, vakuummålere, lækagesøgere og forskellige sensorer.

INFICON blev grundlagt i 2000 og har hovedsæde i Bad Ragaz i Schweiz.
Læs om virksomheden

Nøgletal for INFICON Holding

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

CHF 4,2B Markedsværdi (Mcap)
CHF 727M Omsætning
Tekniske instrumenter Industri
54,40 P/E Ratio
5,82 P/S Ratio
12,32 P/B Ratio
Schweiz Handles på børsen
inficon.com Hjemmeside

Hvad er INFICON Holding for en type aktie?

Vækstaktie Kvalitetsaktie

INFICON Holding klassificeres som en vækstaktie og kvalitetsaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, stærk finansiel sundhed (Piotroski 7/9).

Score-oversigt for INFICON Holding

💰 Value Score 14/100 (Meget Lav)

INFICON Holding ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 76/100 (Høj)

Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.

🚀 Momentum Score 61/100 (Høj)

INFICON Holding har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 50/100

Samlet set ser INFICON Holding blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

INFICON Holding handles til en P/E på 54,4, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 28,7 (47% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 5,8 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 12,3 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 8,15 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

INFICON Holding har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 13,5% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 18,9%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 24,5% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 12,8% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 28,1% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 8,86 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 38,2% – lav gældsætning og en solid balance.

Kursmål på INFICON Holding: 205,19 CHF — men er den værd at eje nu?

Et kursmål er analytikernes 12-måneders bud — ikke et købssignal. Med TradeDesk Sølv ser du hver dag, om INFICON Holding reelt er købsklar og tjener penge — og vi scanner 2.000+ aktier for den 1 %, der er værd at eje lige nu.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på INFICON Holding →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

INFICON Holding udbytte 2026: 1,3% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for INFICON Holding

Udbytteprocent
1,3%
Seneste udbytte pr. aktie
2,00 CHF
Payout Ratio
33,5%
Sund
Udbytte-vækst (4 år)
+11,7%
Gns. årligt udbytte (3 år)
2,03 CHF

Hvornår udbetaler INFICON Holding udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
24. april 2026

Hvor meget udbytte betaler INFICON Holding?

INFICON Holding betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 2,00 CHF pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,3%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 11,7%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 33,5%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.

Historiske udbyttebetalinger for INFICON Holding

Vi har registreret udbyttebetalinger for INFICON Holding siden 2022-04-04. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-04-24. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-04-24N/A2,00CHF
2025-04-10N/A2,10CHF
2024-04-08N/A2,00CHF
2023-04-04N/A1,80CHF
2022-04-04N/A1,79CHF

Hvornår har INFICON Holding regnskab – Næste dato: 23/03-2027

INFICON Holding's næste regnskab bliver offentliggjort d. 23. marts 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.



Årsregnskaber for INFICON Holding

INFICON Holding omsatte for 705,8 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 89,9 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning515,8 mio.581,3 mio.673,7 mio.671,0 mio.705,8 mio.
Nettoresultat80,3 mio.88,5 mio.105,7 mio.112,8 mio.89,9 mio.
Indtjening pr. aktie3,293,624,324,623,68
Overskudsgrad15,6 %15,2 %15,7 %16,8 %12,7 %
Frit cash flow61,4 mio.10,9 mio.94,8 mio.88,1 mio.72,0 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog INFICON Holding analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

INFICON Holding har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.

Q3 2026
▲ Slog forventningerne
+90,2% vs. forventet
Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+30,4% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-9,6% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+131,1% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-30,4% vs. forventet
Q2 2025
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+17,1% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-36,1% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af INFICON Holding 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for INFICON Holding

Grafen indlæses …

Stigende fase

INFICON Holding er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 7,9 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 5,2 % den seneste måned. Kursen har ligget over gennemsnittet hele tiden siden mindst 26. maj.

Formation: Dobbeltbund i gang

Dannet 23. oktober · Endnu ikke gennemført

Kursen har været nede omkring 157 CHF to gange siden september 2026, og er begge gange steget derfra igen. Kursen er endnu ikke lukket over 205 CHF — toppen mellem de to bunde. Det er det niveau, der gør formationen færdig.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 157 CHF — de to bunde.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af INFICON Holding (IFCN.SW) – RSI 38, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
INFICON Holding teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af INFICON Holding

INFICON Holding er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 162,20 CHF ligger 9,4% under 20-dages gennemsnittet (178,97 CHF). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 8,3% under 50-dages gennemsnittet (176,84 CHF). Langsigtet ligger aktien 6,9% over 200-dages gennemsnittet (151,68 CHF), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (176,84) ligger over 200-dages (151,68) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i INFICON Holding er stærkere end den lange.

Er INFICON Holding overkøbt eller oversolgt?

INFICON Holding AG har en RSI på 38,3. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt.

MACD-analyse for INFICON Holding

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-2,659), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-1,184) med 1,475, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (10,233), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (12,178) med 1,945, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.

Risikoprofil for INFICON Holding

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

INFICON Holding AG har en årlig standardafvigelse på 44,4%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for INFICON Holding

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -2,659); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 10,233).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.

RSI: 38,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om INFICON Holding aktien i 2026

Hvad koster en INFICON Holding-aktie?
En INFICON Holding-aktie kostede 162,20 CHF den 5. november 2026 kl. 11.01. Det er et fald på 0,86 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe INFICON Holding aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke INFICON Holding (solgt d. 4/11-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. INFICON Holding handles til 162,20 CHF pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -2,659, og aktien har modvind; RSI er på 38,3 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 205,19 CHF giver et potentiale på 26,5%. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe INFICON Holding aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. INFICON Holding handles til 162,20 CHF. Det er 20,7 % under toppen de seneste 52 uger (204,50 CHF) og 77,1 % over bunden (91,57 CHF). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for INFICON Holding aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for INFICON Holding er 205,19 CHF. Den nuværende kurs er 162,20 CHF, hvilket giver et potentiale (upside) på 26,5%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 184,67 og 225,71 CHF.
Er INFICON Holding en udbytteaktie?
Ja, INFICON Holding er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 1,3%. Det seneste udbytte var 2,00 CHF pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 24/04-2026. Payout ratio er 33,5%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler INFICON Holding udbytte 2027?
Næste udbyttedato for INFICON Holding er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 24/04-2026. Seneste udbytte var 2,00 CHF pr. aktie med x-dato 24/04-2026. Udbytteprocenten er 1,3%. Payout ratio på 33,5% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i INFICON Holding aktien?
Risikoen i INFICON Holding er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 44,4%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er INFICON Holding overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, INFICON Holding vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (26,5% potentiale). INFICON Holding har følgende nøgletal: P/E-tal på 54,4 (højt prissat), P/S-tal på 5,8, P/B-tal på 12,3.
Er INFICON Holding overkøbt?
Nej, INFICON Holding er ikke overkøbt. RSI er på 38,3 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 38,3 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 9,4% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har INFICON Holding næste regnskab?
INFICON Holding offentliggør næste regnskab den 23. marts 2027. Aktien handles i øjeblikket til 162,20 CHF. Med et P/E-tal på 54,4 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne.
Er INFICON Holding shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for INFICON Holding, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i INFICON Holding?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for INFICON Holding.
Er INFICON Holding en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er INFICON Holding en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 50 ud af 100 (værdi 14, kvalitet 76, momentum 61). Det er nr. 1.185 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 26,5% potentiale op til kursmålet; udbytte på 1,3%; teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om INFICON Holding passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for INFICON Holding aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 205,19 CHF (+26,5%); næste regnskab offentliggøres den 23/03-2027, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 54,4 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder INFICON Holding aktien i dag?
INFICON Holding aktien falder 0,86% i dag. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Til sammenligning er det europæiske Stoxx 600 +0,4% i dag. Vores model ejer ikke INFICON Holding (solgt d. 4/11-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 9,4% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan INFICON Holding stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for INFICON Holding er 205,19 CHF, hvilket svarer til en potentiel stigning på 26,5% fra den nuværende kurs på 162,20 CHF. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 91,57 og 204,50 CHF. Kursen ligger 20,7% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan INFICON Holding falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 91,57 CHF, hvilket ligger 43,5% under den nuværende kurs på 162,20 CHF. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 55,2% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±44,4% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver INFICON Holding?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen Tekniske instrumenter, er hjemmehørende i Schweiz, og handles på SIX Swiss Exchange. Læs den fulde beskrivelse af INFICON Holding i afsnittet "Om INFICON Holding" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har INFICON Holding?
INFICON Holding har 1.681 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har INFICON Holding opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra INFICON Holding inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener INFICON Holding penge eller giver underskud?
Ja, INFICON Holding tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 13,5%, hvilket er solidt. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 18,9%. Med et P/E-tal på 54,4 betaler du i øjeblikket 54,4 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan INFICON Holding gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i INFICON Holding vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 8,86 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 38% (lav). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har INFICON Holding meget gæld?
Nej, INFICON Holding har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 38%. For teknologi-sektoren regnes alt under 60% som lav gældsætning. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor.
Hvor finder jeg en analyse af INFICON Holding aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af INFICON Holding, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/ifcn.sw. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere INFICON Holding aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på INFICON Holding opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner INFICON Holding — alternativer i Tekniske instrumenter

3 aktier i Tekniske instrumenter har højere TradeDesk-score end INFICON Holding (50/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren

Træt af at vente på INFICON Holding?
Se alternativer i samme sektor med klart signal.
Prøv Sølv 14 dage gratis →