HCL Technologies (HCLTECH.NSE) kursmål og anbefaling 2026/2027
HCL Technologies kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (11% overvurderet)
Det gennemsnitlige kursmål for HCL Technologies er 1.269,69 INR. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er overvurderet med 11,24% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
Er HCL Technologies overvurderet eller undervurderet?
HCL Technologies er i øjeblikket overvurderet med en afvigelse på 11,2% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 1.430,50 INR, hvilket placerer HCL Technologies i kategorien overvurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 1.142,72 INR, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 1.396,66 INR.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For HCL Technologies ligger det rimelige prisleje mellem 1.142,72 INR og 1.396,66 INR.
Få en mail, når vores model skifter signal på HCL Technologies. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om HCL Technologies – IT
HCL Technologies hjælper andre virksomheder med at udvikle, drive og vedligeholde deres IT-systemer og software. Pengene tjener selskabet ved at sælge disse it-ydelser og tekniske services til virksomhedskunder verden over.Selskabet er opdelt i tre hovedområder: IT- og forretningsservices, ingeniør- og udviklingsservices samt egne softwareprodukter. Blandt de konkrete ydelser er udvikling og vedligeholdelse af computerprogrammer, automatisering af arbejdsgange, kundeservice-løsninger, regnskabs- og HR-systemer, samt it-sikkerhed. Selskabet arbejder også med teknik til fabrikker og produktion, cloud-løsninger (dvs. datalagring og programmer, der kører via internettet), 5G-teknologi og kunstig intelligens.
Kunderne er typisk store virksomheder inden for mange forskellige brancher. HCL Technologies har blandt andet et samarbejde med Cisco Systems om en løsning til kundeservice, der bruger kunstig intelligens og cloud-teknologi. Læs om virksomheden
HCL Technologies hører til temaet Software- og IT-aktier. Se alle software- og it-aktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for HCL Technologies
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
HCL Technologies for danske investorer
Valuta. HCL Technologies handles i INR i Indien. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger valutaen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop HCL Technologies kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Indien trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er HCL Technologies for en type aktie?
HCL Technologies klassificeres som en stabil aktie.
Score-oversigt for HCL Technologies
HCL Technologies ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
HCL Technologies har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser HCL Technologies blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
HCL Technologies handles til en P/E på 21,1, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 20,4 (4% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 260,3 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 5,1 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 2,39 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
HCL Technologies har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 13,3% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 18,2%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 24,7% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 13,1% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 10,8% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 5,05 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 51,5% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan sagtens betale sin gæld
HCL Technologies udbytte 2026: 0,04% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for HCL Technologies
Hvornår udbetaler HCL Technologies udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler HCL Technologies?
HCL Technologies betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 12,00 INR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,04%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 275,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 85,3%, hvilket er meget højt. Virksomheden udbetaler næsten hele sit overskud som udbytte, hvilket kan begrænse fremtidig vækst og udbyttestabilitet.
Historiske udbyttebetalinger for HCL Technologies
Vi har registreret udbyttebetalinger for HCL Technologies siden 2021-07-27. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 22 gange, senest den 2026-10-16. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 2026-10-26 | 12,00 | INR |
| 2026-07-17 | 2026-07-27 | 12,00 | INR |
| 2026-04-24 | 2026-05-05 | 24,00 | INR |
| 2026-01-16 | 2026-01-27 | 12,00 | INR |
| 2025-10-17 | 2025-10-28 | 12,00 | INR |
| 2025-07-18 | 2025-07-28 | 12,00 | INR |
| 2025-04-28 | 2025-05-06 | 18,00 | INR |
| 2025-01-17 | 2025-01-24 | 18,00 | INR |
| 2024-10-22 | 2024-11-13 | 12,00 | INR |
| 2024-07-23 | 2024-08-01 | 12,00 | INR |
| 2024-05-07 | 2024-05-15 | 18,00 | INR |
| 2024-01-19 | 2024-01-31 | 12,00 | INR |
| 2023-10-20 | 2023-10-31 | 12,00 | INR |
| 2023-07-20 | 2023-08-01 | 10,00 | INR |
| 2023-04-28 | 2023-05-19 | 18,00 | INR |
| 2023-01-19 | 2023-02-01 | 10,00 | INR |
| 2022-10-19 | 2022-11-02 | 10,00 | INR |
| 2022-07-19 | 2022-08-02 | 10,00 | INR |
| 2022-04-28 | 2022-05-11 | 18,00 | INR |
| 2022-01-20 | 2022-02-04 | 10,00 | INR |
| 2021-10-21 | 2021-11-08 | 10,00 | INR |
| 2021-07-27 | 2021-08-10 | 6,00 | INR |
Hvornår har HCL Technologies regnskab – Næste dato: 11/01-2027
HCL Technologies's næste regnskab bliver offentliggjort d. 11. januar 2027 før markedets åbning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for HCL Technologies
HCL Technologies omsatte for 1.301,4 mia. INR i regnskabsåret 2026 og fik et overskud på 166,4 mia. INR.
| Beløb i INR | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 871,9 mia. | 1.033,9 mia. | 1.105,7 mia. | 1.182,4 mia. | 1.301,4 mia. |
| Nettoresultat | 137,2 mia. | 150,9 mia. | 158,0 mia. | 174,4 mia. | 166,4 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 50,59 | 55,67 | 58,21 | 64,26 | 61,36 |
| Overskudsgrad | 15,7 % | 14,6 % | 14,3 % | 14,8 % | 12,8 % |
| Frit cash flow | 2,0 mia. | 163,5 mia. | 214,0 mia. | 211,5 mia. | 197,8 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog HCL Technologies analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
HCL Technologies har slået forventningerne i 2 ud af de seneste 8 kvartaler, ramt præcist 4 gange, og skuffet i 2 kvartaler – billedet er blandet.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af HCL Technologies 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for HCL Technologies
Bundfase
HCL Technologies ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (1,7 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 7,7 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 13. oktober og har ligget over det siden.
Formation: Stigende kanal i gang
Startede 14. maj
Kursen er steget inde i en kanal siden maj 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 6 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 1.207 INR og øvre kant omkring 1.515 INR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af HCL Technologies
HCL Technologies er i en kortsigtet optrend. Kursen på 1.430,50 INR ligger 5,2% over 20-dages gennemsnittet (1.359,51 INR). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 9,7% over 50-dages gennemsnittet (1.304,26 INR). Langsigtet ligger aktien 9,6% over 200-dages gennemsnittet (1.304,69 INR), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (1.304,26) ligger under 200-dages (1.304,69) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i HCL Technologies er svagere end den lange.
Er HCL Technologies overkøbt eller oversolgt?
HCL Technologies Limited har en RSI på 61,0. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for HCL Technologies
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (41,972), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (39,300) med 2,672, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (13,887), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (-12,761) med 26,648, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for HCL Technologies
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
HCL Technologies Limited har en årlig standardafvigelse på 30,5%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for HCL Technologies
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 41,972); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 13,887).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 61,0 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om HCL Technologies aktien i 2026
Hvad koster en HCL Technologies-aktie?
Skal man købe HCL Technologies aktien nu?
Er det for sent at købe HCL Technologies aktien?
Hvad er kursmålet for HCL Technologies aktien?
Er HCL Technologies en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler HCL Technologies udbytte 2027?
Hvad er risikoen i HCL Technologies aktien?
Er HCL Technologies overvurderet — er den blevet for dyr?
Er HCL Technologies overkøbt?
Hvornår har HCL Technologies næste regnskab?
Er HCL Technologies shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i HCL Technologies?
Er HCL Technologies en god aktie?
Hvad er fremtiden for HCL Technologies aktien?
Hvorfor stiger HCL Technologies aktien i dag?
Hvor meget kan HCL Technologies stige?
Hvor lavt kan HCL Technologies falde?
Hvad laver HCL Technologies?
Har HCL Technologies opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener HCL Technologies penge eller giver underskud?
Kan HCL Technologies gå konkurs?
Har HCL Technologies meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af HCL Technologies aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere HCL Technologies aktien?
Aktier der ligner HCL Technologies — alternativer i IT
3 aktier i IT har højere TradeDesk-score end HCL Technologies (52/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren