Tantalus Systems (GRID.TO) kursmål 2026/2027: 80% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
Tantalus Systems aktien faldt 6,7% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen faldt: Vertiv -12,9%, Bloom Energy -6,4%, Forgent Power Solutions -17,3% og EnerSys -7,1%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Tantalus Systems.
Tantalus Systems kursmål 2026: Analytikere ser 85% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Tantalus Systems er 7,52 CAD. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 84,77% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Tantalus Systems overvurderet eller undervurderet?
Tantalus Systems er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 84,8% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 4,07 CAD, hvilket placerer Tantalus Systems i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 6,77 CAD, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 8,27 CAD.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Tantalus Systems ligger det rimelige prisleje mellem 6,77 CAD og 8,27 CAD.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om Tantalus Systems – Elektrisk udstyr & komponenter
**Tantalus Systems Holding Inc.** laver teknologi til elforsyningsselskaber. Virksomheden sælger udstyr og software, der gør elnettet "smart" – det vil sige, at forsyningsselskaber kan overvåge og styre strømforbrug og udstyr digitalt i stedet for manuelt. Pengene tjener virksomheden ved at sælge udstyr, software-licenser og abonnementer samt ved at udføre installation og support.Virksomheden opererer i to dele:
- **Connected Devices**: Her sælger virksomheden fysisk udstyr som elmålere, sensorer og gadelys-udstyr, samt udstyr der binder alt sammen i et netværk (som basestationer og repeatere), så data kan sendes trådløst.
- **Software og Services**: Her sælger virksomheden software-licenser, drift af IT-systemer ("hosting"), abonnementsløsninger samt rådgivning og teknisk support til kunderne.
Blandt produkterne er blandt andet smarte elmålere, systemer til at styre strømforbrug hos hjem og virksomheder, samt værktøjer der bruger data og kunstig intelligens til at finde fejl i elnettet.
Tantalus opererer primært i **Canada og USA**, og kunderne er **elforsyningsselskaber** – altså de virksomheder, der leverer strøm til husholdninger og virksomheder.
Hovedkontoret ligger i Burnaby i Canada. Læs om virksomheden
Tantalus Systems hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Tantalus Systems
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Tantalus Systems for danske investorer
Valuta. Tantalus Systems handles i canadiske dollar (CAD) i Canada. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger den canadiske dollar over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Tantalus Systems kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Tantalus Systems for en type aktie?
Tantalus Systems klassificeres som en spekulativ aktie.
Score-oversigt for Tantalus Systems
Tantalus Systems ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Tantalus Systems har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser Tantalus Systems svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 4,0 (i moderat niveau). P/B er 8,1 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 0,2% — lavt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -50,1% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 3 ud af 9 — svag finansiel sundhed, vær opmærksom. Altman Z2 er -4,24 (svag balance — øget risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 498,6% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Kan have svært ved at betale sin gæld
Hvornår har Tantalus Systems regnskab – Næste dato: 11/11-2026
Tantalus Systems's næste regnskab bliver offentliggjort d. 11. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for Tantalus Systems
Tantalus Systems omsatte for 55,1 mio. USD i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 1,0 mio. USD.
| Beløb i USD | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 32,2 mio. | 39,6 mio. | 42,1 mio. | 44,3 mio. | 55,1 mio. |
| Nettoresultat | −7,0 mio. | −5,2 mio. | −1,7 mio. | −2,6 mio. | −1,0 mio. |
| Indtjening pr. aktie | −0,17 | −0,12 | −0,04 | −0,06 | −0,02 |
| Overskudsgrad | −21,8 % | −13,1 % | −4,0 % | −5,9 % | −1,8 % |
| Frit cash flow | −4,5 mio. | −3,6 mio. | −1,1 mio. | 2,2 mio. | 4,0 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Tantalus Systems 2026 – Signal: Stærkt Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Tantalus Systems
Faldende fase
Tantalus Systems er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 17,4 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 1,0 % den seneste måned. Kursen lukkede under gennemsnittet den 10. juli og har ligget under det siden.
Formation: Dobbelttop i gang
Dannet 29. september · Endnu ikke gennemført
Kursen har været oppe omkring 4,95 CAD to gange siden august 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Kursen er endnu ikke lukket under 3,68 CAD — bunden mellem de to toppe. Det er det niveau, der gør formationen færdig.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 4,95 CAD — de to toppe.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Tantalus Systems
Tantalus Systems er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 4,07 CAD ligger 5,5% under 20-dages gennemsnittet (4,31 CAD). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 3,3% under 50-dages gennemsnittet (4,21 CAD). Langsigtet ligger aktien 17,4% under 200-dages gennemsnittet (4,93 CAD), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (4,21) ligger under 200-dages (4,93) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Tantalus Systems er svagere end den lange.
Er Tantalus Systems overkøbt eller oversolgt?
Tantalus Systems Holding Inc har en RSI på 43,3. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.
MACD-analyse for Tantalus Systems
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,025), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0,005) med 0,020, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,185), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,173) med 0,012, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er negative og under deres signal-linjer. Trenden peger ned både på kort og lang sigt – det stærkest mulige negative signal.
Risikoprofil for Tantalus Systems
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Tantalus Systems Holding Inc har en årlig standardafvigelse på 54,2%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for Tantalus Systems
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,025); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,185).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: modvind.
RSI: 43,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Sælg
Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.
Ofte stillede spørgsmål om Tantalus Systems aktien i 2026
Hvad koster en Tantalus Systems-aktie?
Skal man købe Tantalus Systems aktien nu?
Er det for sent at købe Tantalus Systems aktien?
Hvad er kursmålet for Tantalus Systems aktien?
Er Tantalus Systems en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Tantalus Systems aktien?
Er Tantalus Systems overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Tantalus Systems overkøbt?
Hvornår har Tantalus Systems næste regnskab?
Er Tantalus Systems shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Tantalus Systems?
Er Tantalus Systems en god aktie?
Hvad er fremtiden for Tantalus Systems aktien?
Hvorfor falder Tantalus Systems aktien?
Hvor meget kan Tantalus Systems stige?
Hvor lavt kan Tantalus Systems falde?
Hvad laver Tantalus Systems?
Har Tantalus Systems opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Tantalus Systems penge eller giver underskud?
Kan Tantalus Systems gå konkurs?
Har Tantalus Systems meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Tantalus Systems aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Tantalus Systems aktien?
Aktier der ligner Tantalus Systems — alternativer i Elektrisk udstyr & komponenter
3 aktier i Elektrisk udstyr & komponenter har højere TradeDesk-score end Tantalus Systems (21/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren