Gamma Communications (GAMA.LSE) kursmål 2026/2027: 30% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
Gamma Communications kursmål 2026: Analytikere ser 31% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Gamma Communications er 1.443,75 GBX. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 31,49% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Gamma Communications overvurderet eller undervurderet?
Gamma Communications er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 31,5% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 1.098,00 GBX, hvilket placerer Gamma Communications i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 1.299,38 GBX, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 1.588,13 GBX.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Gamma Communications ligger det rimelige prisleje mellem 1.299,38 GBX og 1.588,13 GBX.
Få en mail, når vores model skifter signal på Gamma Communications. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Gamma Communications – Teleselskaber
Gamma Communications plc leverer teleløsninger og software til virksomheder af alle størrelser. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge kommunikationsløsninger, som forbinder virksomheder med deres kunder – for eksempel telefoni, internetforbindelse og videoopkald.Virksomheden opererer primært i Storbritannien, men er også aktiv i resten af Europa og internationalt. Kunderne er små, mellemstore og store organisationer, der har brug for at kommunikere med deres egne kunder og medarbejdere.
Gamma udbyder blandt andet telefonsystemer, der fungerer via internettet i stedet for traditionelle telefonlinjer. Virksomheden tilbyder også løsninger til kontaktcentre, hvor kundeservice-medarbejdere håndterer opkald og beskeder fra kunder. Derudover leverer Gamma sikkerhedsløsninger, der skal beskytte virksomheder mod hackerangreb og andre it-trusler, samt netværksløsninger, der binder virksomheders it-systemer sammen.
Gamma samarbejder desuden med store teknologivirksomheder som Amazon og Microsoft om nogle af sine produkter.
Virksomheden blev grundlagt i 2002 og har hovedkontor i London, Storbritannien. Læs om virksomheden
Nøgletal for Gamma Communications
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Gamma Communications for en type aktie?
Gamma Communications klassificeres som en vækstaktie og value-aktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for Gamma Communications
Gamma Communications ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Gamma Communications har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Gamma Communications stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Gamma Communications handles til en P/E på 14,6, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 10,0 (31% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 1,5 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 2,7 (moderat niveau).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Gamma Communications har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 10,5% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 15,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 19,3% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 10,1% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 17,9% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 5,61 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 41,7% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan sagtens betale sin gæld
Gamma Communications udbytte 2026: 0,01% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Gamma Communications
Hvornår udbetaler Gamma Communications udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Gamma Communications?
Gamma Communications betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,15 GBP pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,01%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 275,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 29,4%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for Gamma Communications
Vi har registreret udbyttebetalinger for Gamma Communications siden 2021-09-23. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 10 gange, senest den 2026-05-28. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | 2026-06-18 | 0,15 | GBP |
| 2025-09-18 | 2025-10-16 | 0,07 | GBP |
| 2025-05-29 | 2025-06-19 | 0,13 | GBP |
| 2024-09-19 | 2024-10-17 | 0,07 | GBP |
| 2024-05-30 | 2024-06-20 | 0,11 | GBP |
| 2023-09-21 | 2023-10-19 | 0,06 | GBP |
| 2023-06-01 | 2023-06-22 | 0,10 | GBP |
| 2022-09-22 | 2022-10-20 | 0,05 | GBP |
| 2022-06-01 | 2022-06-23 | 0,09 | GBP |
| 2021-09-23 | 2021-10-21 | 0,04 | GBP |
Hvornår har Gamma Communications regnskab – Næste dato: 23/03-2027
Gamma Communications's næste regnskab bliver offentliggjort d. 23. marts 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Gamma Communications
Gamma Communications omsatte for 645,8 mio. GBP i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 64,9 mio. GBP.
| Beløb i GBP | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 447,7 mio. | 484,6 mio. | 521,7 mio. | 579,4 mio. | 645,8 mio. |
| Nettoresultat | 53,6 mio. | 49,3 mio. | 53,6 mio. | 69,8 mio. | 64,9 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 0,55 | 0,51 | 0,55 | 0,72 | 0,69 |
| Overskudsgrad | 12,0 % | 10,2 % | 10,3 % | 12,1 % | 10,1 % |
| Frit cash flow | 67,4 mio. | 77,9 mio. | 85,2 mio. | 73,7 mio. | 82,9 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Gamma Communications 2026 – Signal: Afvent
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Gamma Communications
Stigende fase
Gamma Communications er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 15,0 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 2,2 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 13. juli og har ligget over det siden.
Formation: Stigende trekant gennemført
Dannet 7. august · Gennemført 21. august
Kursen er blevet stoppet omkring 1.003 GBX flere gange, men den er faldet mindre og mindre tilbage imellem — bundene er blevet højere siden maj 2026. Den 21. august lukkede kursen over 1.003 GBX. Seneste højere bund lå på 930 GBX.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 930 GBX — den seneste højere bund.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Gamma Communications
Gamma Communications er i en kortsigtet optrend. Kursen på 1.098,00 GBX ligger 0,4% over 20-dages gennemsnittet (1.093,30 GBX). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 1,7% under 50-dages gennemsnittet (1.116,74 GBX). Langsigtet ligger aktien 15,1% over 200-dages gennemsnittet (953,84 GBX), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (1.116,74) ligger over 200-dages (953,84) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Gamma Communications er stærkere end den lange.
Er Gamma Communications overkøbt eller oversolgt?
Gamma Communications plc har en RSI på 51,1, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for Gamma Communications
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-1,606), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-2,399) med 0,793, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (49,347), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (47,259) med 2,088, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den daglige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan betyde at det kortvarige tilbagefald er ved at være ovre.
Risikoprofil for Gamma Communications
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Gamma Communications plc har en årlig standardafvigelse på 34,6%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Gamma Communications
Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -1,606); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 49,347).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: medvind.
RSI: 51,1 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Afvent
Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.
Ofte stillede spørgsmål om Gamma Communications aktien i 2026
Hvad koster en Gamma Communications-aktie?
Skal man købe Gamma Communications aktien nu?
Er det for sent at købe Gamma Communications aktien?
Hvad er kursmålet for Gamma Communications aktien?
Er Gamma Communications en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Gamma Communications udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Gamma Communications aktien?
Er Gamma Communications overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Gamma Communications overkøbt?
Hvornår har Gamma Communications næste regnskab?
Er Gamma Communications shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Gamma Communications?
Er Gamma Communications en god aktie?
Hvad er fremtiden for Gamma Communications aktien?
Hvorfor bevæger Gamma Communications aktien?
Hvor meget kan Gamma Communications stige?
Hvor lavt kan Gamma Communications falde?
Hvad laver Gamma Communications?
Hvor mange ansatte har Gamma Communications?
Har Gamma Communications opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Gamma Communications penge eller giver underskud?
Kan Gamma Communications gå konkurs?
Har Gamma Communications meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Gamma Communications aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Gamma Communications aktien?
Aktier der ligner Gamma Communications — alternativer i Teleselskaber
2 aktier i Teleselskaber har højere TradeDesk-score end Gamma Communications (70/100) lige nu.
Se alle 71 aktier i Kommunikation-sektoren