Scout24 (G24.XETRA) kursmål 2026/2027: 15% potentiale
Scout24 kursmål 2026: Analytikere ser 16% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Scout24 er 105,91 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 15,69% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Scout24 overvurderet eller undervurderet?
Scout24 er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 15,7% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 91,55 €, hvilket placerer Scout24 i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 95,32 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 116,50 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Scout24 ligger det rimelige prisleje mellem 95,32 € og 116,50 €.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om Scout24 – Internetindhold & information
Scout24 SE driver ImmoScout24, som er en af de største digitale platforme for boliger og erhvervsejendomme i Tyskland. Virksomheden tjener penge ved at sælge annonceplads og digitale værktøjer til ejendomsmæglere, boligejere og andre, der har med fast ejendom at gøre.Virksomheden er primært til stede i Tyskland, men har også aktiviteter internationalt. Kunderne er en bred gruppe: ejendomsmæglere, boligejere, folk der leder efter bolig, banker og finansieringsselskaber, vurderingsfolk og andre virksomheder inden for ejendomsbranchen.
Scout24 tilbyder mange forskellige produkter. Nogle eksempler:
- Mulighed for at betale for enkeltannoncer uden medlemskab.
- Et system, der hjælper mæglere med at finde kunder, der vil sælge bolig eller optage lån.
- Software til at styre kunderelationer (kaldet CRM) til ejendomsmæglere.
- Energimærker, der viser en boligs energiforbrug.
- Værktøjer til at vurdere boligers værdi, blandt andet en automatisk vurderingsmodel, der bruger data fra andre systemer.
- Adgang til dokumenter, der bruges ved boligsalg.
- Kurser og digital undervisning inden for ejendomsbranchen.
- Services til boligkøbere med markedsanalyser og digital opbevaring af dokumenter.
- Digitale services og juridisk hjælp til boligejere.
- Et cloud-baseret system (altså software, man bruger over internettet), der hjælper private udlejere med at administrere deres udlejningsboliger.
Produkterne sælges under flere forskellige navne, blandt andet ImmoScout24, FLOWFACT, Vermietet.de, immoverkauf24, Propstack, BaufiTeam, SPRENGNETTER, Wohnungsboerse, bulwiengesa, EXPLOREAL, neubau kompass og ENERGIE AUSWEIS 48.
Virksomheden hed tidligere Scout24 AG, men skiftede navn til Scout24 SE i oktober 2021. Scout24 blev grundlagt i 1998 og har hovedkontor i Berlin, Tyskland. Læs om virksomheden
Nøgletal for Scout24
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Scout24 for danske investorer
Valuta. Scout24 handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Scout24 kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Tyskland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Scout24 for en type aktie?
Scout24 klassificeres som en vækstaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for Scout24
Scout24 ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
Scout24 har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Scout24 stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Scout24 handles til en P/E på 18,6, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 18,2 (2% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 9,0 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 5,2 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Scout24 har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 40,2% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 44,9%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 22,8% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 10,1% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 66,7% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,73 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 44,7% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan sagtens betale sin gæld
Scout24 udbytte 2026: 1,7% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Scout24
Hvornår udbetaler Scout24 udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler Scout24?
Scout24 betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,50 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,7%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 76,5%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 49,5%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for Scout24
Vi har registreret udbyttebetalinger for Scout24 siden 2022-07-01. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-06-18. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-06-18 | 2026-06-22 | 1,50 | EUR |
| 2025-06-06 | 2025-06-11 | 1,32 | EUR |
| 2024-06-06 | 2024-06-10 | 1,20 | EUR |
| 2023-06-23 | 2023-06-27 | 1,00 | EUR |
| 2022-07-01 | 2022-07-05 | 0,85 | EUR |
Hvornår har Scout24 regnskab?
Scout24 aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.Årsregnskaber for Scout24
Scout24 omsatte for 649,6 mio. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 240,0 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 389,0 mio. | 447,5 mio. | 509,1 mio. | 566,3 mio. | 649,6 mio. |
| Nettoresultat | 90,5 mio. | 123,5 mio. | 178,8 mio. | 162,1 mio. | 240,0 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 1,03 | 1,59 | 2,43 | 2,22 | 3,33 |
| Overskudsgrad | 23,3 % | 27,6 % | 35,1 % | 28,6 % | 37,0 % |
| Frit cash flow | 106,1 mio. | 132,3 mio. | 176,7 mio. | 232,1 mio. | 280,3 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Scout24 analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Scout24 har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Scout24 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Scout24
Bundfase
Scout24 ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at falde og har kun flyttet sig 0,4 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 25,5 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 12. oktober og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Scout24
Scout24 er i en kortsigtet optrend. Kursen på 91,55 € ligger 13,0% over 20-dages gennemsnittet (81,01 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 20,2% over 50-dages gennemsnittet (76,17 €). Langsigtet ligger aktien 25,9% over 200-dages gennemsnittet (72,72 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (76,17) ligger over 200-dages (72,72) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Scout24 er stærkere end den lange.
Er Scout24 overkøbt eller oversolgt?
Scout24 AG har en RSI på 76,4, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.
MACD-analyse for Scout24
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (3,698), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (2,998) med 0,700, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,234), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (-0,397) med 1,631, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for Scout24
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Scout24 AG har en årlig standardafvigelse på 34,2%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Scout24
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 3,698); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,234).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 76,4 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Scout24 aktien i 2026
Hvad koster en Scout24-aktie?
Skal man købe Scout24 aktien nu?
Er det for sent at købe Scout24 aktien?
Hvad er kursmålet for Scout24 aktien?
Er Scout24 en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Scout24 udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Scout24 aktien?
Er Scout24 overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Scout24 overkøbt?
Hvornår har Scout24 næste regnskab?
Er Scout24 shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Scout24?
Er Scout24 en god aktie?
Hvad er fremtiden for Scout24 aktien?
Hvorfor stiger Scout24 aktien i dag?
Hvor meget kan Scout24 stige?
Hvor lavt kan Scout24 falde?
Hvad laver Scout24?
Hvor mange ansatte har Scout24?
Har Scout24 opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Scout24 penge eller giver underskud?
Kan Scout24 gå konkurs?
Har Scout24 meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Scout24 aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Scout24 aktien?
Aktier der ligner Scout24 — alternativer i Internetindhold & information
Scout24 har højeste TradeDesk-score (72/100) blandt de viste alternativer i Internetindhold & information.
Se alle 71 aktier i Kommunikation-sektoren