GEA (G1A.XETRA) kursmål og anbefaling 2026/2027
GEA 2026 kursmål
Det gennemsnitlige kursmål for GEA er 70,83 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0,40% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er GEA overvurderet eller undervurderet?
GEA er i øjeblikket fair med en afvigelse på 0,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 70,55 €, hvilket placerer GEA i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 63,75 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 77,91 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For GEA ligger det rimelige prisleje mellem 63,75 € og 77,91 €.
Følg GEA, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om GEA – Industrimaskiner
GEA Group laver maskiner og fabriksanlæg til fødevare-, drikkevare- og medicinalindustrien. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge udstyr og hele produktionslinjer til virksomheder, der laver mad, drikkevarer og medicin.GEA sælger sine produkter over hele verden. Kunderne er fabrikker og producenter inden for mejeri, bryggerier, kød og fisk, medicinalindustri samt landbrug.
Virksomheden er opdelt i fem områder:
- Maskiner der adskiller og transporterer væsker, som separatorer, dekantere og pumper.
- Anlæg til fx bryggerier, samt udstyr til at rense luft og opsamle CO2.
- Udstyr til at forberede og pakke kød, fisk, vegetarmad og snacks, samt maskiner til medicinalindustrien, som fryse-tørring og tabletpresser.
- Løsninger til landbrug, blandt andet automatiske malkesystemer, fodringsudstyr og digitale værktøjer til at overvåge dyrebesætninger.
- Energiløsninger til køling og opvarmning, som bruges af blandt andet fødevare- og olieindustrien.
GEA Group blev grundlagt i 1881. Virksomheden hed tidligere mg technologies ag, men skiftede navn til GEA Group Aktiengesellschaft i 2005. Hovedkontoret ligger i Düsseldorf i Tyskland. Læs om virksomheden
GEA hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for GEA
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er GEA for en type aktie?
GEA klassificeres som en kvalitetsaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, stærk finansiel sundhed (Piotroski 9/9), og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for GEA
GEA ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
GEA har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser GEA stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
GEA handles til en P/E på 25,7, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 17,1 (33% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 2,0 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 4,5 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,03.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
GEA har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 7,7% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 12,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 18,5% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 6,9% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 13,8% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 9 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,09 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 148,9% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
GEA udbytte 2026: 1,8% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for GEA
Hvornår udbetaler GEA udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler GEA?
GEA betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,30 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,8%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 44,4%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 62,2%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.
Historiske udbyttebetalinger for GEA
Vi har registreret udbyttebetalinger for GEA siden 2022-04-29. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-04-30. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | 2026-05-05 | 1,30 | EUR |
| 2025-05-02 | 2025-05-06 | 1,15 | EUR |
| 2024-05-02 | 2024-05-06 | 1,00 | EUR |
| 2023-04-28 | 2023-05-03 | 0,95 | EUR |
| 2022-04-29 | 2022-05-03 | 0,90 | EUR |
Hvornår har GEA regnskab – Næste dato: 09/11-2026
GEA's næste regnskab bliver offentliggjort d. 9. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for GEA
GEA omsatte for 5,5 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 414,0 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 4,7 mia. | 5,2 mia. | 5,4 mia. | 5,4 mia. | 5,5 mia. |
| Nettoresultat | 305,2 mio. | 401,4 mio. | 392,8 mio. | 385,0 mio. | 414,0 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 1,70 | 2,28 | 2,28 | 2,30 | 2,54 |
| Overskudsgrad | 6,5 % | 7,8 % | 7,3 % | 7,1 % | 7,5 % |
| Frit cash flow | 552,1 mio. | 265,5 mio. | 305,2 mio. | 473,0 mio. | 472,9 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog GEA analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
GEA har skuffet i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af GEA 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for GEA
Stigende fase
GEA er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 13,0 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,8 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 15. juli og har ligget over det siden.
Formation: Stigende trekant gennemført
Dannet 23. oktober · Gennemført 4. november
Kursen er blevet stoppet omkring 69 EUR flere gange, men den er faldet mindre og mindre tilbage imellem — bundene er blevet højere siden juli 2026. Den 4. november lukkede kursen over 69 EUR. Seneste højere bund lå på 68 EUR.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 68 EUR — den seneste højere bund.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af GEA
GEA er i en kortsigtet optrend. Kursen på 70,55 € ligger 2,7% over 20-dages gennemsnittet (68,72 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 5,3% over 50-dages gennemsnittet (66,98 €). Langsigtet ligger aktien 13,9% over 200-dages gennemsnittet (61,92 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (66,98) ligger over 200-dages (61,92) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i GEA er stærkere end den lange.
Er GEA overkøbt eller oversolgt?
GEA GROUP har en RSI på 64,2. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for GEA
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,545), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (0,602) med 0,057, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (2,403), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (1,979) med 0,424, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.
Risikoprofil for GEA
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
GEA GROUP har en årlig standardafvigelse på 22,2%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.
Samlet teknisk konklusion for GEA
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,545); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 2,403).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvind.
RSI: 64,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om GEA aktien i 2026
Hvad koster en GEA-aktie?
Skal man købe GEA aktien nu?
Er det for sent at købe GEA aktien?
Hvad er kursmålet for GEA aktien?
Er GEA en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler GEA udbytte 2027?
Hvad er risikoen i GEA aktien?
Er GEA overvurderet — er den blevet for dyr?
Er GEA overkøbt?
Hvornår har GEA næste regnskab?
Er GEA shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i GEA?
Er GEA en god aktie?
Hvad er fremtiden for GEA aktien?
Hvorfor stiger GEA aktien i dag?
Hvor meget kan GEA stige?
Hvor lavt kan GEA falde?
Hvad laver GEA?
Hvor mange ansatte har GEA?
Har GEA opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener GEA penge eller giver underskud?
Kan GEA gå konkurs?
Har GEA meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af GEA aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere GEA aktien?
Aktier der ligner GEA — alternativer i Industrimaskiner
1 aktie i Industrimaskiner har højere TradeDesk-score end GEA (73/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren