Frasers (FRAS.LSE) kursmål og anbefaling 2026/2027
Frasers aktien stiger 4,0% i dag – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Til sammenligning er det europæiske Stoxx 600 +0,3% i dag.
Frasers kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (15% overvurderet)
Det gennemsnitlige kursmål for Frasers er 808,33 GBX. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er overvurderet med 14,55% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
Er Frasers overvurderet eller undervurderet?
Frasers er i øjeblikket overvurderet med en afvigelse på 14,6% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 946,00 GBX, hvilket placerer Frasers i kategorien overvurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 727,50 GBX, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 889,16 GBX.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Frasers ligger det rimelige prisleje mellem 727,50 GBX og 889,16 GBX.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om Frasers – Specialbutikker
Frasers Group sælger sports- og fritidstøj, sko og udstyr, samt dyrere mærkevaretøj. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge varer i egne butikker, stormagasiner og online, samt gennem engrossalg til andre forhandlere.Virksomheden er primært til stede i Storbritannien, men har også aktiviteter i Europa, USA, Asien og Afrika. Kunderne er almindelige forbrugere, der køber sports- og modetøj, både i den billige og den dyrere ende.
Frasers Group er inddelt i fem forretningsområder: sport i Storbritannien, dyrere mærkevarer, internationale aktiviteter, ejendomme samt finansielle services. Ud over detailsalg driver virksomheden også fitnesscentre, udlejer og forvalter ejendomme, og tilbyder fleksible betalingsløsninger til kunder. Derudover producerer og sælger virksomheden tøj under egne mærker og mærker, den har licens til, og den udlejer også sine mærkenavne til andre.
Virksomheden ejer eller bruger mange forskellige mærkenavne, blandt andet Sports Direct, House of Fraser, Flannels, Evans Cycles, Slazenger, Lonsdale og Everlast.
Frasers Group hed tidligere Sports Direct International plc, men skiftede navn til Frasers Group Plc i december 2019. Virksomheden blev grundlagt i 1982 og har hovedkontor i Shirebrook i Storbritannien. Frasers Group er et datterselskab af Mash Beta Ltd. Læs om virksomheden
Nøgletal for Frasers
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Frasers for danske investorer
Valuta. Frasers handles i britiske pence (GBX) i Storbritannien. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger pundet over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Frasers kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Frasers for en type aktie?
Frasers klassificeres som en value-aktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for Frasers
Frasers ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Frasers har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Frasers stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Frasers handles til en P/E på 11,4, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 8,3 (27% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,7 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,6 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,92 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Frasers har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 7,0% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 14,0%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 15,5% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 6,8% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -67,7% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 4,14 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 160,3% – moderat gældsætning.
Kan betale sin gæld, men den fylder en del
Hvornår har Frasers regnskab – Næste dato: 03/12-2026
Frasers's næste regnskab bliver offentliggjort d. 3. december 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. oktober 2026.Årsregnskaber for Frasers
Frasers omsatte for 5,3 mia. GBP i regnskabsåret 2026 og fik et overskud på 375,0 mio. GBP.
| Beløb i GBP | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 4,7 mia. | 5,6 mia. | 5,5 mia. | 4,9 mia. | 5,3 mia. |
| Nettoresultat | 249,8 mio. | 491,7 mio. | 380,8 mio. | 292,1 mio. | 375,0 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 0,53 | 1,07 | 0,87 | 0,67 | 0,87 |
| Overskudsgrad | 5,3 % | 8,9 % | 6,9 % | 5,9 % | 7,0 % |
| Frit cash flow | 159,2 mio. | 44,9 mio. | 415,0 mio. | 531,7 mio. | −164,5 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Frasers 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Frasers
Stigende fase
Frasers er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 21,9 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 2,7 % den seneste måned. Kursen har ligget over gennemsnittet hele tiden siden mindst 20. maj.
Formation: Stigende kanal i gang
Startede 19. marts
Kursen er steget inde i en kanal siden marts 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 4 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 797 GBX og øvre kant omkring 969 GBX. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Frasers
Frasers er i en kortsigtet optrend. Kursen på 946,00 GBX ligger 8,0% over 20-dages gennemsnittet (875,88 GBX). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 13,8% over 50-dages gennemsnittet (831,43 GBX). Langsigtet ligger aktien 26,8% over 200-dages gennemsnittet (746,29 GBX), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (831,43) ligger over 200-dages (746,29) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Frasers er stærkere end den lange.
Er Frasers overkøbt eller oversolgt?
Frasers Group plc har en RSI på 67,2. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for Frasers
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (22,384), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (21,419) med 0,965, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (40,727), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (31,601) med 9,126, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for Frasers
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Frasers Group plc har en årlig standardafvigelse på 28,0%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Frasers
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 22,384); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 40,727).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 67,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Frasers aktien i 2026
Hvad koster en Frasers-aktie?
Skal man købe Frasers aktien nu?
Er det for sent at købe Frasers aktien?
Hvad er kursmålet for Frasers aktien?
Er Frasers en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Frasers aktien?
Er Frasers overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Frasers overkøbt?
Hvornår har Frasers næste regnskab?
Er Frasers shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Frasers?
Er Frasers en god aktie?
Hvad er fremtiden for Frasers aktien?
Hvorfor stiger Frasers aktien i dag?
Hvor meget kan Frasers stige?
Hvor lavt kan Frasers falde?
Hvad laver Frasers?
Hvor mange ansatte har Frasers?
Har Frasers opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Frasers penge eller giver underskud?
Kan Frasers gå konkurs?
Har Frasers meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Frasers aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Frasers aktien?
Aktier der ligner Frasers — alternativer i Specialbutikker
Frasers har højeste TradeDesk-score (72/100) blandt de viste alternativer i Specialbutikker.
Se alle 159 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren