Fuchs Petrolub SE Preference Shares kursmål 2026/2027: 10% potentiale
Fuchs Petrolub SE Preference Shares kursmål 2026: Analytikere ser 11% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Fuchs Petrolub SE Preference Shares er 48,00 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Fuchs Petrolub SE Preference Shares overvurderet eller undervurderet?
Fuchs Petrolub SE Preference Shares er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 11,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 43,08 €, hvilket placerer Fuchs Petrolub SE Preference Shares i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 43,20 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 52,80 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Fuchs Petrolub SE Preference Shares ligger det rimelige prisleje mellem 43,20 € og 52,80 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på Fuchs Petrolub SE Preference Shares. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Fuchs Petrolub SE Preference Shares – Specialkemi
**Fuchs SE** udvikler, fremstiller og sælger specialsmøremidler til biler, maskiner og industrien. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse produkter til mange forskellige typer virksomheder over hele verden.Fuchs sælger sine produkter i Europa, Mellemøsten, Afrika, Asien og Stillehavsområdet samt Nord- og Sydamerika. Kunderne findes blandt andet i bilindustrien, maskinindustrien, byggeri, minedrift, transport, stål- og cementproduktion, luftfart, vindenergi og fødevareindustrien.
Produkterne dækker et bredt spekter. Der er smøreolier til biler og motorer, hydraulikolier (bruges til at få maskiner til at bevæge sig ved hjælp af væsketryk), gearolier og olier til landbrug. Virksomheden laver også fedt til smøring af lejer og maskindele, herunder specialfedt der kan holde til meget høje eller lave temperaturer, samt fedt godkendt til brug i fødevareindustrien.
Derudover producerer Fuchs midler til metalbearbejdning, som bruges når metal skal skæres, formes eller renses. Virksomheden tilbyder også specialprodukter som rustbeskyttelse, rensemidler og belægninger, der beskytter overflader mod slid.
Fuchs SE blev grundlagt i 1931 og har hovedkontor i Mannheim i Tyskland. Virksomheden hed tidligere Fuchs Petrolub SE, men skiftede navn til Fuchs SE i juli 2023. Læs om virksomheden
Nøgletal for Fuchs Petrolub SE Preference Shares
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Fuchs Petrolub SE Preference Shares for en type aktie?
Fuchs Petrolub SE Preference Shares klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 2,7%, og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for Fuchs Petrolub SE Preference Shares
Fuchs Petrolub SE Preference Shares ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Fuchs Petrolub SE Preference Shares har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Fuchs Petrolub SE Preference Shares stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Fuchs Petrolub SE Preference Shares handles til en P/E på 17,2, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 19,1. P/S-ratioen er 1,6 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 2,9 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 4,08 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Fuchs Petrolub SE Preference Shares har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 9,0% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 12,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 17,6% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 10,8% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 32,8% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 37,4% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan sagtens betale sin gæld
Fuchs Petrolub SE Preference Shares udbytte 2026: 2,7% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Fuchs Petrolub SE Preference Shares
Hvornår udbetaler Fuchs Petrolub SE Preference Shares udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler Fuchs Petrolub SE Preference Shares?
Fuchs Petrolub SE Preference Shares betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,23 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,7%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 19,4%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 62,9%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.
Historiske udbyttebetalinger for Fuchs Petrolub SE Preference Shares
Vi har registreret udbyttebetalinger for Fuchs Petrolub SE Preference Shares siden 2022-05-04. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-05-07. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | 2026-05-11 | 1,23 | EUR |
| 2025-05-08 | 2025-05-12 | 1,17 | EUR |
| 2024-05-09 | 2024-05-13 | 1,11 | EUR |
| 2023-05-04 | 2023-05-08 | 1,07 | EUR |
| 2022-05-04 | 2022-05-06 | 1,03 | EUR |
Hvornår har Fuchs Petrolub SE Preference Shares regnskab?
Fuchs Petrolub SE Preference Shares aflagde senest regnskab for 219 dage siden (d. 31. marts 2026, Q1 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.Årsregnskaber for Fuchs Petrolub SE Preference Shares
Fuchs Petrolub SE Preference Shares omsatte for 3,6 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 306,0 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 2,9 mia. | 3,4 mia. | 3,5 mia. | 3,5 mia. | 3,6 mia. |
| Nettoresultat | 253,0 mio. | 259,0 mio. | 282,0 mio. | 302,0 mio. | 306,0 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 1,82 | 1,87 | 2,09 | 2,30 | 2,34 |
| Overskudsgrad | 8,8 % | 7,6 % | 8,0 % | 8,6 % | 8,6 % |
| Frit cash flow | 89,0 mio. | 59,0 mio. | 460,0 mio. | 307,0 mio. | 314,0 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Fuchs Petrolub SE Preference Shares analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Fuchs Petrolub SE Preference Shares har slået forventningerne i 3 ud af de seneste 8 kvartaler, ramt præcist 3 gange, og skuffet i 2 kvartaler – billedet er blandet.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Fuchs Petrolub SE Preference Shares 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Fuchs Petrolub SE Preference Shares
Stigende fase
Fuchs Petrolub SE Preference Shares er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 10,6 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,9 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 22. maj og har ligget over det siden.
Formation: Stigende kanal i gang
Startede 21. maj
Kursen er steget inde i en kanal siden maj 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 7 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 42 EUR og øvre kant omkring 47 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Fuchs Petrolub SE Preference Shares
Fuchs Petrolub SE Preference Shares er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 43,08 € ligger 3,6% under 20-dages gennemsnittet (44,71 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 0,0% over 50-dages gennemsnittet (43,07 €). Langsigtet ligger aktien 10,6% over 200-dages gennemsnittet (38,96 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (43,07) ligger over 200-dages (38,96) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Fuchs Petrolub SE Preference Shares er stærkere end den lange.
Er Fuchs Petrolub SE Preference Shares overkøbt eller oversolgt?
Fuchs Petrolub SE Preference Shares har en RSI på 41,1. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt.
MACD-analyse for Fuchs Petrolub SE Preference Shares
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,181), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (0,541) med 0,360, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,676), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (1,334) med 0,342, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.
Risikoprofil for Fuchs Petrolub SE Preference Shares
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Fuchs Petrolub SE Preference Shares har en årlig standardafvigelse på 23,8%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.
Samlet teknisk konklusion for Fuchs Petrolub SE Preference Shares
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,181); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,676).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvind.
RSI: 41,1 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Fuchs Petrolub SE Preference Shares aktien i 2026
Hvad koster en Fuchs Petrolub SE Preference Shares-aktie?
Skal man købe Fuchs Petrolub SE Preference Shares aktien nu?
Er det for sent at købe Fuchs Petrolub SE Preference Shares aktien?
Hvad er kursmålet for Fuchs Petrolub SE Preference Shares aktien?
Er Fuchs Petrolub SE Preference Shares en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Fuchs Petrolub SE Preference Shares udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Fuchs Petrolub SE Preference Shares aktien?
Er Fuchs Petrolub SE Preference Shares overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Fuchs Petrolub SE Preference Shares overkøbt?
Hvornår har Fuchs Petrolub SE Preference Shares næste regnskab?
Er Fuchs Petrolub SE Preference Shares shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Fuchs Petrolub SE Preference Shares?
Er Fuchs Petrolub SE Preference Shares en god aktie?
Hvad er fremtiden for Fuchs Petrolub SE Preference Shares aktien?
Hvorfor falder Fuchs Petrolub SE Preference Shares aktien?
Hvor meget kan Fuchs Petrolub SE Preference Shares stige?
Hvor lavt kan Fuchs Petrolub SE Preference Shares falde?
Hvad laver Fuchs Petrolub SE Preference Shares?
Hvor mange ansatte har Fuchs Petrolub SE Preference Shares?
Har Fuchs Petrolub SE Preference Shares opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Fuchs Petrolub SE Preference Shares penge eller giver underskud?
Kan Fuchs Petrolub SE Preference Shares gå konkurs?
Har Fuchs Petrolub SE Preference Shares meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Fuchs Petrolub SE Preference Shares aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Fuchs Petrolub SE Preference Shares aktien?
Aktier der ligner Fuchs Petrolub SE Preference Shares — alternativer i Specialkemi
3 aktier i Specialkemi har højere TradeDesk-score end Fuchs Petrolub SE Preference Shares (68/100) lige nu.
Se alle 203 aktier i Materialer-sektoren