Evonik Industries (EVK.XETRA) kursmål og anbefaling 2026/2027
Evonik Industries kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (13% overvurderet)
Det gennemsnitlige kursmål for Evonik Industries er 18,60 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er overvurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
Er Evonik Industries overvurderet eller undervurderet?
Evonik Industries er i øjeblikket overvurderet med en afvigelse på 12,9% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 21,36 €, hvilket placerer Evonik Industries i kategorien overvurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 16,74 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 20,46 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Evonik Industries ligger det rimelige prisleje mellem 16,74 € og 20,46 €.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om Evonik Industries – Specialkemi
Evonik Industries AG er en tysk kemivirksomhed. Selskabet udvikler og sælger kemiske stoffer og materialer, som andre virksomheder bruger til at fremstille deres egne produkter.Evonik er til stede i mange dele af verden, blandt andet i Asien, Europa, Mellemøsten, Afrika og Nord- og Sydamerika. Kunderne er primært andre virksomheder inden for områder som medicin, bilindustri, dæk, elektronik, kosmetik, byggeri og dyrefoder.
Virksomheden er opdelt i tre områder:
**Advanced Technologies** laver blandt andet plastmaterialer til medicinsk brug, rensemidler til fremstilling af computerchips, blegemidler til papir- og tekstilindustrien, samt tilsætningsstoffer til bilindustrien og kosmetikbranchen. Området leverer også næringsstoffer, der bruges i dyrefoder.
**Custom Solutions** laver tilsætningsstoffer til maling, lim, tætningsmidler og skumplast, samt til smøremidler. Disse produkter bruges blandt andet i kosmetik-, rengørings- og medicinalindustrien.
**Infrastructure** står for virksomhedens infrastruktur og leverer råstoffer, som bruges til at fremstille plast, emballage, gummi og brændstof. Nogle af disse stoffer bruges også som blødgørere i bygge- og bilindustrien.
Evonik Industries AG blev grundlagt i 1847 og har hovedkontor i Essen i Tyskland. Læs om virksomheden
Nøgletal for Evonik Industries
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Evonik Industries for danske investorer
Valuta. Evonik Industries handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Evonik Industries kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Tyskland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Evonik Industries for en type aktie?
Evonik Industries klassificeres som en momentum-aktie med en momentum-score i top 4% af alle aktier. Kursen er steget 0,0% på lang sigt.
Score-oversigt for Evonik Industries
Evonik Industries ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Evonik Industries har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Evonik Industries stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Evonik Industries handles til en P/E på 56,8, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 19,9 (65% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,7 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,2 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 6,23 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Evonik Industries har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 0,9% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 4,1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 1,6% — lavt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3,1% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -30,8% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,85 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 118,1% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
Evonik Industries udbytte 2026
Udbytte-nøgletal for Evonik Industries
Hvornår udbetaler Evonik Industries udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler Evonik Industries?
Evonik Industries betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,00 EUR pr. aktie. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte faldet med 14,5%.
Payout ratioen er 54,1%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for Evonik Industries
Vi har registreret udbyttebetalinger for Evonik Industries siden 2022-05-26. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-06-04. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-06-04 | 2026-06-09 | 1,00 | EUR |
| 2025-05-29 | 2025-06-03 | 1,17 | EUR |
| 2024-06-05 | 2024-06-07 | 1,17 | EUR |
| 2023-06-01 | 2023-06-05 | 1,17 | EUR |
| 2022-05-26 | 2022-05-31 | 1,17 | EUR |
Hvornår har Evonik Industries regnskab?
Evonik Industries aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.Årsregnskaber for Evonik Industries
Evonik Industries omsatte for 14,1 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 265,0 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 15,0 mia. | 18,5 mia. | 15,3 mia. | 15,2 mia. | 14,1 mia. |
| Nettoresultat | 746,0 mio. | 540,0 mio. | −465,0 mio. | 222,0 mio. | 265,0 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 1,60 | 1,16 | −1,00 | 0,48 | 0,57 |
| Overskudsgrad | 5,0 % | 2,9 % | −3,1 % | 1,5 % | 1,9 % |
| Frit cash flow | 929,0 mio. | 785,0 mio. | 801,0 mio. | 873,0 mio. | 695,0 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Evonik Industries analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Evonik Industries har slået forventningerne i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Evonik Industries 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Evonik Industries
Stigende fase
Evonik Industries er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 27,8 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 5,5 % den seneste måned. Kursen har ligget over gennemsnittet hele tiden siden mindst 21. maj.
Formation: Stigende kanal i gang
Startede 23. marts
Kursen er steget inde i en kanal siden marts 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 9 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 18 EUR og øvre kant omkring 22 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Evonik Industries
Evonik Industries er i en kortsigtet optrend. Kursen på 21,36 € ligger 1,0% over 20-dages gennemsnittet (21,15 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 8,1% over 50-dages gennemsnittet (19,75 €). Langsigtet ligger aktien 27,8% over 200-dages gennemsnittet (16,72 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (19,75) ligger over 200-dages (16,72) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Evonik Industries er stærkere end den lange.
Er Evonik Industries overkøbt eller oversolgt?
Evonik Industries AG har en RSI på 62,2. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for Evonik Industries
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,357), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (0,464) med 0,107, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,427), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (1,154) med 0,273, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.
Risikoprofil for Evonik Industries
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Evonik Industries AG har en årlig standardafvigelse på 27,4%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Evonik Industries
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,357); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,427).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvind.
RSI: 62,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Evonik Industries aktien i 2026
Hvad koster en Evonik Industries-aktie?
Skal man købe Evonik Industries aktien nu?
Er det for sent at købe Evonik Industries aktien?
Hvad er kursmålet for Evonik Industries aktien?
Er Evonik Industries en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Evonik Industries aktien?
Er Evonik Industries overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Evonik Industries overkøbt?
Hvornår har Evonik Industries næste regnskab?
Er Evonik Industries shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Evonik Industries?
Er Evonik Industries en god aktie?
Hvad er fremtiden for Evonik Industries aktien?
Hvorfor stiger Evonik Industries aktien?
Hvor meget kan Evonik Industries stige?
Hvor lavt kan Evonik Industries falde?
Hvad laver Evonik Industries?
Hvor mange ansatte har Evonik Industries?
Har Evonik Industries opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Evonik Industries penge eller giver underskud?
Kan Evonik Industries gå konkurs?
Har Evonik Industries meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Evonik Industries aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Evonik Industries aktien?
Aktier der ligner Evonik Industries — alternativer i Specialkemi
3 aktier i Specialkemi har højere TradeDesk-score end Evonik Industries (66/100) lige nu.
Se alle 203 aktier i Materialer-sektoren