CTS Eventim AG & Co. KGaA kursmål 2026/2027: 30% potentiale
CTS Eventim AG & Co. KGaA aktien steg 5,2% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.
CTS Eventim AG & Co. KGaA kursmål 2026: Analytikere ser 30% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for CTS Eventim AG & Co. KGaA er 83,20 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er CTS Eventim AG & Co. KGaA overvurderet eller undervurderet?
CTS Eventim AG & Co. KGaA er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 30,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 63,80 €, hvilket placerer CTS Eventim AG & Co. KGaA i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 74,88 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 91,52 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For CTS Eventim AG & Co. KGaA ligger det rimelige prisleje mellem 74,88 € og 91,52 €.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om CTS Eventim AG & Co. KGaA – Underholdning
CTS Eventim sælger billetter til events og arrangerer selv koncerter og festivaler. Virksomheden tjener penge på to måder: dels ved at sælge billetter for andre arrangører, dels ved selv at stå bag koncerter og turnéer.Virksomheden er størst i Tyskland, men er også til stede i mange andre lande, blandt andet Italien, Schweiz, USA, Østrig, Storbritannien, Spanien, Holland og de nordiske lande samt Chile og Brasilien. Kunderne er alt fra store koncertarrangører og sportsklubber til mindre, uafhængige udbydere af events.
Virksomheden består af to dele. Den ene del handler om billetsalg. Her sælger CTS Eventim billetter til koncerter, festivaler, teater, musicals, messer, sportsbegivenheder og andre arrangementer. Billetterne sælges i fysiske butikker, på nettet og via mobiltelefon gennem forskellige digitale løsninger, som virksomheden selv har udviklet. Der findes også en løsning, som skal gøre det svært at videresælge billetter ulovligt, så både kunstnere og arrangører får en fair andel af indtægterne.
Den anden del handler om selv at arrangere events. Her planlægger og gennemfører CTS Eventim turnéer, koncerter og festivaler, og virksomheden er også involveret i driften af spillesteder, altså de steder hvor koncerter og shows finder sted.
Virksomheden blev grundlagt i 1989 og har hovedkontor i Hamborg i Tyskland. Den hed tidligere CTS EVENTIM AG, men skiftede navn til CTS Eventim AG & Co. KGaA i maj 2014. Læs om virksomheden
Nøgletal for CTS Eventim AG & Co. KGaA
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er CTS Eventim AG & Co. KGaA for en type aktie?
CTS Eventim AG & Co. KGaA klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og kvalitetsaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 2,2%, stærk finansiel sundhed (Piotroski 8/9).
Score-oversigt for CTS Eventim AG & Co. KGaA
CTS Eventim AG & Co. KGaA ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
CTS Eventim AG & Co. KGaA har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser CTS Eventim AG & Co. KGaA blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
CTS Eventim AG & Co. KGaA handles til en P/E på 20,3, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 17,9 (12% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 1,9 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 5,9 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,65.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
CTS Eventim AG & Co. KGaA har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 9,3% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 8,9%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 29,8% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,6% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 31,1% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,48 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 280,9% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Kan sagtens betale sin gæld
CTS Eventim AG & Co. KGaA udbytte 2026: 2,2% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for CTS Eventim AG & Co. KGaA
Hvornår udbetaler CTS Eventim AG & Co. KGaA udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler CTS Eventim AG & Co. KGaA?
CTS Eventim AG & Co. KGaA betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,44 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,2%. Over de seneste 3 år er det årlige udbytte steget med 35,8%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 55,0%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for CTS Eventim AG & Co. KGaA
Vi har registreret udbyttebetalinger for CTS Eventim AG & Co. KGaA siden 2023-05-17. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 4 gange, senest den 2026-05-28. Denne aktie kvalificerer sig som en sporadisk udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 3 år. Dette gør den interessant for investorer, der søger lejlighedsvis indkomst fra udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | N/A | 1,44 | EUR |
| 2025-05-22 | N/A | 1,66 | EUR |
| 2024-05-15 | N/A | 1,43 | EUR |
| 2023-05-17 | N/A | 1,06 | EUR |
Hvornår har CTS Eventim AG & Co. KGaA regnskab – Næste dato: 12/11-2026
CTS Eventim AG & Co. KGaA's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for CTS Eventim AG & Co. KGaA
CTS Eventim AG & Co. KGaA omsatte for 3,1 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 277,3 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 407,8 mio. | 1,9 mia. | 2,4 mia. | 2,8 mia. | 3,1 mia. |
| Nettoresultat | 87,9 mio. | 203,7 mio. | 274,6 mio. | 318,9 mio. | 277,3 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 0,92 | 2,12 | 2,86 | 3,32 | 2,89 |
| Overskudsgrad | 21,6 % | 10,6 % | 11,6 % | 11,4 % | 9,0 % |
| Frit cash flow | 467,7 mio. | 125,5 mio. | 459,1 mio. | 329,9 mio. | 131,5 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog CTS Eventim AG & Co. KGaA analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
CTS Eventim AG & Co. KGaA har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af CTS Eventim AG & Co. KGaA 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for CTS Eventim AG & Co. KGaA
Bundfase
CTS Eventim AG & Co. KGaA ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (2,1 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 9,2 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 12. oktober og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af CTS Eventim AG & Co. KGaA
CTS Eventim AG & Co. KGaA er i en kortsigtet optrend. Kursen på 63,80 € ligger 2,9% over 20-dages gennemsnittet (62,03 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 8,6% over 50-dages gennemsnittet (58,76 €). Langsigtet ligger aktien 9,2% over 200-dages gennemsnittet (58,43 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (58,76) ligger over 200-dages (58,43) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i CTS Eventim AG & Co. KGaA er stærkere end den lange.
Er CTS Eventim AG & Co. KGaA overkøbt eller oversolgt?
CTS Eventim AG & Co. KGaA har en RSI på 58,1. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for CTS Eventim AG & Co. KGaA
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (1,467), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (1,550) med 0,083, hvilket tyder på at medvinden er ved at aftage – trenden kan være ved at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (0,036), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (-1,330) med 1,366, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger op. Dog er medvinden ved at aftage på daglig basis. Hold øje med om trenden holder.
Risikoprofil for CTS Eventim AG & Co. KGaA
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
CTS Eventim AG & Co. KGaA har en årlig standardafvigelse på 43,4%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for CTS Eventim AG & Co. KGaA
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,467); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 0,036).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: medvinden aftager; Lang sigt: medvind.
RSI: 58,1 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om CTS Eventim AG & Co. KGaA aktien i 2026
Hvad koster en CTS Eventim AG & Co. KGaA-aktie?
Skal man købe CTS Eventim AG & Co. KGaA aktien nu?
Er det for sent at købe CTS Eventim AG & Co. KGaA aktien?
Hvad er kursmålet for CTS Eventim AG & Co. KGaA aktien?
Er CTS Eventim AG & Co. KGaA en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler CTS Eventim AG & Co. KGaA udbytte 2027?
Hvad er risikoen i CTS Eventim AG & Co. KGaA aktien?
Er CTS Eventim AG & Co. KGaA overvurderet — er den blevet for dyr?
Er CTS Eventim AG & Co. KGaA overkøbt?
Hvornår har CTS Eventim AG & Co. KGaA næste regnskab?
Er CTS Eventim AG & Co. KGaA shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i CTS Eventim AG & Co. KGaA?
Er CTS Eventim AG & Co. KGaA en god aktie?
Hvad er fremtiden for CTS Eventim AG & Co. KGaA aktien?
Hvorfor stiger CTS Eventim AG & Co. KGaA aktien?
Hvor meget kan CTS Eventim AG & Co. KGaA stige?
Hvor lavt kan CTS Eventim AG & Co. KGaA falde?
Hvad laver CTS Eventim AG & Co. KGaA?
Hvor mange ansatte har CTS Eventim AG & Co. KGaA?
Har CTS Eventim AG & Co. KGaA opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener CTS Eventim AG & Co. KGaA penge eller giver underskud?
Kan CTS Eventim AG & Co. KGaA gå konkurs?
Har CTS Eventim AG & Co. KGaA meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af CTS Eventim AG & Co. KGaA aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere CTS Eventim AG & Co. KGaA aktien?
Aktier der ligner CTS Eventim AG & Co. KGaA — alternativer i Underholdning
3 aktier i Underholdning har højere TradeDesk-score end CTS Eventim AG & Co. KGaA (63/100) lige nu.
Se alle 72 aktier i Kommunikation-sektoren