79,71 $

Everus Construction (ECG.US) kursmål 2026/2027: 120% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse

79,71 $

Everus Construction aktien faldt 29,3% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre

Trods stærkt Q3-regnskab med rekordomsætning og opjusteret guidance faldt Everus-aktien kraftigt, hvilket pressen kobler til bekymringer om værdiansættelsen efter den stærke kursudvikling forud for regnskabet.

Branchen faldt også: Quanta Services -11,7%, Comfort Systems USA -15,1%, EMCOR -9,6% og Sterling Infrastructure -21,5%. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går.

Hvad bør du gøre?
Vores model ejer ikke Everus Construction (solgt d. 14/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det.
Forklaringen er et automatisk resumé af dagens børsmeddelelser og nyheder. Ikke investeringsrådgivning.
Kursudvikling: 1 uge: ▼ −26,2% 1 måned: ▼ −40,0% 3 måneder: ▼ −42,9% 1 år: ▼ −14,5%
Kursudvikling for Everus Construction (ECG.US) – aktiekurs på 79,71 $, november 2026
Everus Construction aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

Everus Construction kursmål 2026: Analytikere ser 121% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Everus Construction er 176,00 $. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 120,80% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Everus Construction overvurderet eller undervurderet?

Everus Construction er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 120,8% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 79,71 $, hvilket placerer Everus Construction i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 158,40 $, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 193,60 $.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Everus Construction ligger det rimelige prisleje mellem 158,40 $ og 193,60 $.

Analytikerne ser 121% potentiale i Everus Construction — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Everus Constructions køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Everus Construction

Få en mail, når vores model skifter signal på Everus Construction. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Everus Construction er i nedtrend. Er dine egne aktier også?
Lige nu: Stærkt Sælg · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det svære er ikke at se, at Everus Construction har problemer — det står her på siden, gratis. Det svære er at opdage det i tide på de aktier, du selv ejer. Vi gennemgår dine hver dag og siger til, når en af dem vender ned.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Tjek mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Analytiker-anbefalinger for Everus Construction aktien i 2026: Køb

7 analytikere dækker Everus Construction. Flertallet er positive med 71,4% der anbefaler køb, mens 28,6% anbefaler hold. Det gennemsnitlige kursmål er $ 176,00, hvilket giver et potentiale på 120,8% i forhold til den aktuelle kurs.

Konsensus: Køb (4,43/5)
Stærkt Køb
5 (71,4%)
Hold
2 (28,6%)
Stærkt Sælg Sælg Hold Køb Stærkt Køb
4,43 ud af 5 baseret på 7 analytikere

Om Everus Construction – Ingeniør & bygge

Everus Construction Group er en amerikansk entreprenørvirksomhed. Den tjener penge ved at bygge og vedligeholde el-installationer, ledningsnet og andre former for infrastruktur for andre virksomheder og myndigheder.

Virksomheden opererer i to afdelinger. Den ene afdeling, El & Mekanik, står for el- og kommunikationsinstallationer, brandsikringssystemer, samt anlæg til vedvarende energi og rørføring. Den anden afdeling, Transmission & Distribution, bygger og vedligeholder luft- og jordbaserede ledningsnet til el, gas og kommunikation, samt vejbelysning til transportsektoren. Denne afdeling designer og fremstiller også udstyr og værktøj, der bruges til at anlægge transmissionsledninger.

Virksomheden arbejder primært i USA. Kunderne er forsyningsselskaber, fabrikker, transportvirksomheder, samt kommercielle, industrielle og offentlige kunder, herunder inden for vedvarende energi.

Everus Construction Group blev stiftet i 2024 og har hovedkontor i Bismarck, North Dakota. Virksomheden var tidligere en del af MDU Resources Group, Inc., men er nu selvstændig.
Læs om virksomheden

Everus Construction hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Everus Construction

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

$ 5,8B Markedsværdi (Mcap)
$ 4,3B Omsætning
Ingeniør & bygge Industri
20,72 P/E Ratio
1,23 P/S Ratio
6,78 P/B Ratio
USA Handles på børsen
everus.com Hjemmeside
Industri Sektor

Hvad er Everus Construction for en type aktie?

Vækstaktie

Everus Construction klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 59,2% og stærkt langsigtet momentum på 0,0%.

Score-oversigt for Everus Construction

💰 Value Score 59/100 (Neutral)

Everus Construction ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.

⭐ Quality Score 51/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 14/100 (Meget Lav)

Everus Construction har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.

📊 Samlet Score 41/100

Samlet set ser Everus Construction svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Everus Construction handles til en P/E på 20,7, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 16,1 (22% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 1,2 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 6,8 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Everus Construction har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 6,0% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 9,1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 39,5% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 11,7% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 59,2% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 4,53 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 204,9% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
24,8×
Nettogæld/EBITDA
0,5

Kan sagtens betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 5,21% — forhøjet, en del investorer satser på fald.

Everus Construction er i nedtrend, og signalet er Stærkt Sælg. Skal den sælges?

Med TradeDesk Sølv får du et klart køb- eller sælg-signal på dine egne aktier hver dag — så du ikke er den sidste, der opdager, at en aktie er vendt.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Everus Construction →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Seneste insiderhandler i Everus Construction: Kun køb

Hvad er en insider? En insider er en person tæt på selskabet – fx en direktør, et bestyrelsesmedlem eller en storaktionær. Når de køber eller sælger aktier for deres egne penge, skal handlen indberettes offentligt. Mange ser insiderkøb som et godt tegn, fordi disse personer kender virksomheden bedre end andre og selv vælger at investere deres egne penge. Vi har målt, om det holder, og det typiske køb slog ikke markedet over de næste 3 måneder: Virker insiderkøb? Se undersøgelsen →

De seneste registrerede insiderhandler i Everus Construction viser 6 handler – fordelt på 5 køb og 1 salg. Netto er der flyttet 129.192 $ ud af aktien af insidere. Blandt de aktive insidere er SPARBY DAVID M, Hernandez Helena Mercedes, Ryan Edward A m.fl.. Fordelingen de seneste 3 måneder: kun køb.

Kort sigt (3 mdr): Kun køb

Insidere har udelukkende købt aktier i de seneste 3 måneder.

I de seneste 3 måneder: 1 køb og 0 salg. Netto 144.950 $ ind i aktien.

Længere sigt (alle handler): Både køb og salg

Der er både køb og salg fra insidere, uden en klar retning. Det er normalt for store virksomheder, hvor ledelsen løbende justerer deres positioner.

Over de seneste 6 handler: 5 køb og 1 salg. Netto 129.192 $ ud af aktien.

Seneste køb: SPARBY DAVID M købte 1.000 aktier til 145 $ pr. stk. den 2026-08-17.

Seneste salg: Sanderson Paul R. solgte 3.300 aktier til 137 $ pr. stk. den 2026-08-07.

Hvem køber: SPARBY DAVID M, Hernandez Helena Mercedes, Ryan Edward A, Marcy Maximillian J, DELLA ROCCA MICHAEL.

Hvem sælger: Sanderson Paul R..

Seneste insider-handler i Everus Construction

Tabellen viser de seneste 6 indberettede insider-transaktioner i Everus Construction. Grønne rækker er køb, røde rækker er salg. Data er baseret på officielle indberetninger.

Transaktionsdato Navn Type Antal Aktier Pris Per Aktie ($) Samlet Beløb ($)
2026-08-17 SPARBY DAVID M Køb 1.000 145 144.950
2026-08-07 Sanderson Paul R. Salg 3.300 137 451.077
2025-12-08 Hernandez Helena Mercedes Køb 250 92 23.045
2025-02-25 Ryan Edward A Køb 1.400 38 53.242
2025-02-25 Marcy Maximillian J Køb 1.300 39 50.700
2025-02-18 DELLA ROCCA MICHAEL Køb 1.050 48 49.949

Hvem køber og sælger Everus Construction aktier i 2026?

Følgende insidere har købt aktier i Everus Construction: SPARBY DAVID M, Hernandez Helena Mercedes, Ryan Edward A, Marcy Maximillian J, DELLA ROCCA MICHAEL. Samlet er der købt for 321.886 $ fordelt på 5 transaktioner. Følgende insidere har solgt aktier: Sanderson Paul R.. Samlet er der solgt for 451.077 $ fordelt på 1 transaktioner. Insider-handler er lovlige transaktioner, hvor ledelsesmedlemmer og bestyrelsen køber eller sælger aktier i deres eget selskab. Disse handler indberettes til SEC og er offentligt tilgængelige.

Everus Construction short interest 2026: 5,2% shortet

Høj Short Interest: 5,2% af free float
Short % af Free Float
5,2%
Vurdering
Høj Short Interest
Short Squeeze Risiko
Moderat
Datakilde
SEC
Opdateres dagligt

Udvikling i short-andel: Everus Construction

0,0%3,0%6,0%
22/912/101/11
5,2% i dag (høj)Seneste 30 dage: +0,7 procentpointMålt over 40 dage
Hvad fortæller udviklingen?
Short-andelen er på vej op. Den er steget 0,7 procentpoint den seneste måned og ligger nu på 5,2%. Flere har altså lånt Everus Construction og solgt den i forventning om, at kursen falder.

Det går også den anden vej: hvis de tager fejl og kursen stiger, skal de købe aktien tilbage — og de køb kan i sig selv presse kursen yderligere op. Det kaldes et short squeeze. Det er ikke i sig selv et signal om, hvad kursen gør — vi kan ikke spå om markedet, og short-andelen er kun ét tal ud af mange. Men det siger noget om, hvad de store aktører gør.
Aktien har en høj short interest. Mellem 5-10% af de frit handlede aktier er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kortvarig kraftig kursstigning).

Hvad betyder det for dig som investor?
En short interest på 5,2% betyder, at 5,2% af de frit omsættelige aktier i Everus Construction er udlånt og solgt af investorer, der satser på kursfald.

Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Short Interest Skala
0% 2% 5% 10% 20%+
Lav Moderat Høj Meget Høj Ekstrem
▲
5,2%

Hvornår har Everus Construction regnskab?

Everus Construction aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for Everus Construction

Everus Construction omsatte for 3,7 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 201,8 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning2,1 mia.2,7 mia.2,9 mia.2,8 mia.3,7 mia.
Nettoresultat109,4 mio.124,8 mio.137,2 mio.143,4 mio.201,8 mio.
Indtjening pr. aktie2,152,452,692,813,94
Overskudsgrad5,3 %4,6 %4,8 %5,0 %5,4 %
Frit cash flow58,2 mio.−61,3 mio.135,7 mio.115,1 mio.90,0 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Everus Construction analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Everus Construction har slået forventningerne i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.

Q2 2026
▲ Slog forventningerne
+49,1% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+34,1% vs. forventet
Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+40,3% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+79,0% vs. forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+74,6% vs. forventet
Q1 2025
▲ Slog forventningerne
+67,4% vs. forventet
Q4 2024
▼ Skuffede
-2,9% vs. forventet
Q3 2024
▼ Skuffede
-97,9% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Everus Construction 2026 – Signal: Stærkt Sælg

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Sælg

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Everus Construction

Grafen indlæses …

Topfase

Everus Construction ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (1,5 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 36,7 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 8. oktober og har ligget under det siden.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Everus Construction (ECG.US) – RSI 30, MACD negativ (bearish), daglig candlestick-graf november 2026
Everus Construction teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Everus Construction

Everus Construction er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 79,71 $ ligger 25,6% under 20-dages gennemsnittet (107,11 $). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 29,7% under 50-dages gennemsnittet (113,36 $). Langsigtet ligger aktien 36,7% under 200-dages gennemsnittet (125,97 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (113,36) ligger under 200-dages (125,97) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Everus Construction er svagere end den lange.

Er Everus Construction overkøbt eller oversolgt?

Everus Construction Group Inc har en RSI på 30,3. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.

MACD-analyse for Everus Construction

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er negativ (-5,376), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-4,353) med 1,023, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-5,248), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,838) med 4,410, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er negative og under deres signal-linjer. Trenden peger ned både på kort og lang sigt – det stærkest mulige negative signal.

Risikoprofil for Everus Construction

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Everus Construction Group Inc har en årlig standardafvigelse på 69,7%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.

Samlet teknisk konklusion for Everus Construction

Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -5,376); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -5,248).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: modvind.

RSI: 30,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Sælg

Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.

Hvem ejer Everus Construction?

De tre største ejere af Everus Construction er BlackRock Inc (12,9 %), Vanguard Portfolio Management, LLC (5,2 %) og Vanguard Capital Management, LLC (4,5 %). Procenten er deres andel af aktierne, opgjort pr. 30. juni 2026. Kilde: vores dataleverandør EODHD.

De 10 største institutioner

InstitutionAndelÆndring
BlackRock Inc12,91 %+8,3 %
Vanguard Portfolio Management, LLC5,17 %+2,2 %
Vanguard Capital Management, LLC4,51 %+0,6 %
State Street Corp3,32 %+4,7 %
Amvescap Plc.3,07 %+64,1 %
Geode Capital Management, LLC2,85 %+23,8 %
Wasatch Advisors LP2,34 %−60,3 %
Capital Research & Mgmt Co - Division 32,15 %−1,3 %
Dimensional Fund Advisors, Inc.2,05 %−5,1 %
Capital World Investors2,01 %+67,5 %

Opgjort pr. 30. juni 2026. "Ændring" er ændringen i antal aktier siden ejerens forrige opgørelse.

De 5 største fonde

FondAndelÆndring
iShares Core S&P Small-Cap ETF5,99 %+0,1 %
American Funds SMALLCAP World A5,53 %+36,2 %
Vanguard MStar Total Stk Mkt Idx Invest3,19 %+0,3 %
Vanguard Small Cap Index2,25 %−2,2 %
Invesco Discovery A1,70 %+9,0 %

Opgjort pr. 28. oktober 2026. En fond kan være forvaltet af en af institutionerne ovenfor, så de to lister kan ikke lægges sammen.

Ofte stillede spørgsmål om Everus Construction aktien i 2026

Hvad koster en Everus Construction-aktie?
En Everus Construction-aktie kostede 79,71 USD den 4. november 2026 kl. 22.24. Det er et fald på 29,29 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Everus Construction aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Everus Construction (solgt d. 14/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Everus Construction handles til 79,71 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt sælg: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er negativ – den korte trend peger ned og sælgerne har overtaget med en værdi på -5,376, og aktien har modvind; RSI er på 30,3 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet nedtrend (kurs under 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 176,00 $ giver et potentiale på 120,8%. Aktien er i en overordnet nedtrend (under SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Everus Construction aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Everus Construction handles til 79,71 $. Det er 53,5 % under toppen de seneste 52 uger (171,58 $) og 2,8 % over bunden (77,55 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Everus Construction aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Everus Construction er 176,00 $. Den nuværende kurs er 79,71 $, hvilket giver et potentiale (upside) på 120,8%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 158,40 og 193,60 $.
Er Everus Construction en udbytteaktie?
Nej, Everus Construction betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Everus Construction aktien?
Risikoen i Everus Construction er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 69,7%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er Everus Construction overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Everus Construction vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (120,8% potentiale). Everus Construction har følgende nøgletal: P/E-tal på 20,7 (moderat til højt prissat), P/S-tal på 1,2, P/B-tal på 6,8.
Er Everus Construction overkøbt?
Nej, Everus Construction er ikke overkøbt. RSI er på 30,3 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 30,3 – kursen er hverken presset op eller tydeligt svag; kursen ligger 25,6% under 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en svag kort trend; MACD viser at den korte trend peger ned og at sælgerne har overtaget.
Hvornår har Everus Construction næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Everus Construction endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Everus Construction shortet?
Ja, Everus Construction er shortet med 5,2% af free float (de aktier der frit kan handles). Short interest er den andel af aktierne, som investorer har lånt og solgt, fordi de satser på at kursen falder. Dette er en høj short interest, hvilket indikerer at en del investorer satser på kursfald. Ved positive overraskelser kan der opstå et moderat short squeeze (kraftig kursstigning når shorterne dækker deres positioner). Data opdateres dagligt baseret på officielle indberetninger fra SEC.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Everus Construction?
Ja, insidere er nettokøbere i Everus Construction – de køber flere aktier, end de sælger. I de seneste 3 måneder har insidere foretaget 1 køb og 0 salg. Netto er der købt for 144.950 $. Over de seneste 6 indberettede handler er fordelingen 5 køb og 1 salg, og netto er der solgt for 129.192 $. Aktive købere er SPARBY DAVID M, Hernandez Helena Mercedes, Ryan Edward A m.fl.. I vores måling af insiderkøb slog det typiske køb dog ikke markedet over de næste 3 måneder.
Er Everus Construction en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Everus Construction en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 41 ud af 100 (værdi 59, kvalitet 51, momentum 14). Det er nr. 1.424 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 120,8% potentiale op til kursmålet; teknisk signal: Stærkt Sælg. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Everus Construction passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Everus Construction aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 176,00 $ (+120,8%); aktien er i en nedtrend (under SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 20,7 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Everus Construction aktien?
Everus Construction aktien faldt 29,29% i går. Trods stærkt Q3-regnskab med rekordomsætning og opjusteret guidance faldt Everus-aktien kraftigt, hvilket pressen kobler til bekymringer om værdiansættelsen efter den stærke kursudvikling forud for regnskabet. Branchen faldt også: Quanta Services -11,7%, Comfort Systems USA -15,1%, EMCOR -9,6% og Sterling Infrastructure -21,5%. Til sammenligning var S&P 500 +1,6% i går. Vores model ejer ikke Everus Construction (solgt d. 14/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 25,6% under 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger ned og at aktien har modvind; short interest er 5,2% (høj – mange satser på kursfald); insidere har overvejende købt aktien på det seneste. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Everus Construction stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Everus Construction er 176,00 $, hvilket svarer til en potentiel stigning på 120,8% fra den nuværende kurs på 79,71 $. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 77,55 og 171,58 $. Kursen ligger 53,5% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Everus Construction falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 77,55 $, hvilket ligger 2,7% under den nuværende kurs på 79,71 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 54,8% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±69,7% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Everus Construction?
Selskabet hører til Industri-sektoren, mere specifikt branchen Ingeniør & bygge, er hjemmehørende i USA, og handles på USA Stocks. Læs den fulde beskrivelse af Everus Construction i afsnittet "Om Everus Construction" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Everus Construction?
Everus Construction har 9.400 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Everus Construction opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Everus Construction inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Everus Construction penge eller giver underskud?
Ja, Everus Construction tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 6,0%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 9,1%. Med et P/E-tal på 20,7 betaler du i øjeblikket 20,7 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Everus Construction gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Everus Construction vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 4,53 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 205% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Everus Construction meget gæld?
Ja, Everus Construction har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 205%. For industri-sektoren regnes alt over 200% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Industri-selskaber har ofte 100-200% i gæld pga. tunge produktionsanlæg og lange ordrebogserier. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Everus Construction betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 24,8×, og nettogælden svarer til 0,5 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Everus Construction aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Everus Construction, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/ecg.us. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Everus Construction aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Everus Construction opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Everus Construction — alternativer i Ingeniør & bygge

3 aktier i Ingeniør & bygge har højere TradeDesk-score end Everus Construction (41/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Industri-sektoren

Skal du sælge Everus Construction?
Få modellens daglige verdict på alle dine aktier.
Prøv Sølv 14 dage gratis →