3.465,98 CAD

Constellation Software (CSU.TO) kursmål og anbefaling 2026/2027

3.465,98 CAD
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +2,9% 1 måned: ▲ +17,5% 3 måneder: ▲ +7,9% 1 år: ▼ −2,7%
Kursudvikling for Constellation Software (CSU.TO) – aktiekurs på 3.465,98 CAD, november 2026
Constellation Software aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 6. november 2026 (om 1 dag)
Del analysen:

Constellation Software kursmål 2026: Analytikere ser 14% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Constellation Software er 3.949,50 CAD. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 13,95% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Constellation Software overvurderet eller undervurderet?

Constellation Software er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 14% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 3.465,98 CAD, hvilket placerer Constellation Software i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 3.554,55 CAD, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 4.344,45 CAD.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Constellation Software ligger det rimelige prisleje mellem 3.554,55 CAD og 4.344,45 CAD.

Analytikerne ser 14% potentiale i Constellation Software — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Constellation Softwares køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Constellation Software aflægger regnskab fredag 6. november

Følg Constellation Software, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

977 aktier scorer højere end Constellation Software hos os i dag
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Constellation Software ligger nr. 978 af 1.723 på vores samlede score — værdi, kvalitet og momentum lagt sammen. Det gør ikke Constellation Software til et dårligt selskab. Men har du kun plads til få aktier, er det dem øverst på listen, der er værd at kende — og at købe på det rigtige tidspunkt.
Med en gratis prøve ser du aktielisterne med score og købs- eller sælgsignal på hver eneste aktie.
Se de aktier der scorer højere →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Constellation Software – Software – applikationer

Constellation Software køber, opbygger og driver softwarevirksomheder, der laver specialiseret computerprogrammer til bestemte brancher. Virksomheden tjener sine penge på at sælge softwarelicenser, hardware og en række tilknyttede services.

Ud over selve softwaren tilbyder virksomheden hjælp til at sætte programmerne op, skræddersyet programmering, oplæring i produkterne, drift af kundernes it-systemer samt rådgivning. Derudover får kunderne vedligeholdelse og support, softwareløsninger der køres via internettet (kaldet SaaS), samt andre løbende services.

Kunderne findes både i det offentlige og det private, og softwaren bruges typisk til opgaver, der er kritiske for kundernes daglige drift.

Virksomheden opererer i Canada, USA, Storbritannien, resten af Europa og andre steder i verden.

Constellation Software blev grundlagt i 1995 og har hovedkontor i Toronto, Canada.
Læs om virksomheden

Constellation Software hører til temaet Software- og IT-aktier. Se alle software- og it-aktier rangeret efter signal og momentum →

Nøgletal for Constellation Software

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

CAD 71,9B Markedsværdi (Mcap)
CAD 12,6B Omsætning
Software – applikationer Industri
54,16 P/E Ratio
5,69 P/S Ratio
12,30 P/B Ratio
Canada Handles på børsen

Hvad er Constellation Software for en type aktie?

Vækstaktie Momentum-aktie

Constellation Software klassificeres som en vækstaktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.

Score-oversigt for Constellation Software

💰 Value Score 14/100 (Meget Lav)

Constellation Software ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.

⭐ Quality Score 42/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 93/100 (Meget Høj)

Constellation Software har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 49/100

Samlet set ser Constellation Software svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Constellation Software handles til en P/E på 54,2, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 18,5 (66% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 5,7 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 12,3 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,61 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten. Aktien kan se billig ud på enkelte nøgletal, men den samlede value-score er kun 14/100 — den trækkes ned af svag indtjening og vækst.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Constellation Software har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 7,6% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 15,1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 23,3% — fremragende. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,7% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 389,3% år-over-år — stærk vækst.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,47 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 342,6% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
6,1×
Nettogæld/EBITDA
1,3

Kan sagtens betale sin gæld

🚀 Momentum & Short Interest

Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.

Short interest er 0,83% — lavt, markedet forventer ikke et fald.

Constellation Software er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Constellation Software →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Constellation Software udbytte 2026: 0,1% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Constellation Software

Udbytteprocent
0,1%
Seneste udbytte pr. aktie
1,40 CAD
Payout Ratio
7,4%
Lav
Udbytte-vækst (5 år)
+68,4%
Gns. årligt udbytte (3 år)
5,10 CAD

Hvornår udbetaler Constellation Software udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
18. september 2026
Seneste udbetalingsdato
9. oktober 2026

Hvor meget udbytte betaler Constellation Software?

Constellation Software betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,40 CAD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,1%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 68,4%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 7,4%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for Constellation Software

Vi har registreret udbyttebetalinger for Constellation Software siden 2021-09-16. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 21 gange, senest den 2026-09-18. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-09-182026-10-091,40CAD
2026-06-192026-07-101,42CAD
2026-03-272026-04-151,39CAD
2025-12-192026-01-121,38CAD
2025-09-192025-10-101,38CAD
2025-06-202025-07-111,37CAD
2025-03-282025-04-151,43CAD
2024-12-202025-01-101,44CAD
2024-09-202024-10-101,36CAD
2024-06-202024-07-111,37CAD
2024-03-272024-04-151,36CAD
2023-12-192024-01-111,33CAD
2023-09-192023-10-111,34CAD
2023-06-192023-07-111,32CAD
2023-04-052023-04-141,35CAD
2022-12-192023-01-111,34CAD
2022-09-192022-10-111,30CAD
2022-06-172022-07-111,28CAD
2022-03-152022-04-121,25CAD
2021-12-172022-01-111,26CAD
2021-09-162021-10-081,24CAD

Hvornår har Constellation Software regnskab – Næste dato: 06/11-2026

Constellation Software's næste regnskab bliver offentliggjort d. 6. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.



Årsregnskaber for Constellation Software

Constellation Software omsatte for 11,8 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 521,0 mio. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning5,1 mia.6,6 mia.8,4 mia.10,1 mia.11,8 mia.
Nettoresultat310,0 mio.512,0 mio.565,0 mio.731,0 mio.521,0 mio.
Indtjening pr. aktie14,6324,1626,6634,4924,58
Overskudsgrad6,1 %7,7 %6,7 %7,3 %4,4 %
Frit cash flow1,2 mia.1,2 mia.1,6 mia.1,9 mia.2,6 mia.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Constellation Software analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Constellation Software har skuffet i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q2 2026
= Ramte præcist
-1,2% vs. forventet
Q1 2026
▲ Slog forventningerne
+12,6% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-23,3% vs. forventet
Q3 2025
▲ Slog forventningerne
+12,7% vs. forventet
Q2 2025
▼ Skuffede
-43,6% vs. forventet
Q1 2025
▼ Skuffede
-21,3% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+19,6% vs. forventet
Q3 2024
▼ Skuffede
-9,4% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Constellation Software 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Constellation Software

Grafen indlæses …

Bundfase

Constellation Software ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at falde og har kun flyttet sig 0,2 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 24,8 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 24. september og har ligget over det siden.

Formation: Stigende kanal i gang

Startede 18. marts

Kursen er steget inde i en kanal siden marts 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 8 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 2.878 CAD og øvre kant omkring 3.674 CAD. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.

Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Constellation Software (CSU.TO) – RSI 70, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Constellation Software teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Constellation Software

Constellation Software er i en kortsigtet optrend. Kursen på 3.465,98 CAD ligger 6,5% over 20-dages gennemsnittet (3.254,07 CAD). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 13,3% over 50-dages gennemsnittet (3.059,56 CAD). Langsigtet ligger aktien 24,8% over 200-dages gennemsnittet (2.777,60 CAD), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (3.059,56) ligger over 200-dages (2.777,60) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Constellation Software er stærkere end den lange.

Er Constellation Software overkøbt eller oversolgt?

Constellation Software Inc har en RSI på 69,9. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.

MACD-analyse for Constellation Software

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (121,562), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (108,902) med 12,660, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (92,165), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (26,859) med 65,306, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.

Risikoprofil for Constellation Software

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Constellation Software Inc har en årlig standardafvigelse på 44,0%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.

Samlet teknisk konklusion for Constellation Software

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 121,562); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 92,165).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.

RSI: 69,9 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om Constellation Software aktien i 2026

Hvad koster en Constellation Software-aktie?
En Constellation Software-aktie kostede 3.465,98 CAD den 4. november 2026 kl. 22.00. Det er en stigning på 0,81 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Constellation Software aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Constellation Software (købt d. 14/9-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Constellation Software handles til 3.465,98 CAD pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 121,562, og aktien har medvind; RSI er på 69,9 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 3.949,50 CAD giver et potentiale på 14,0%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Constellation Software aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Constellation Software handles til 3.465,98 CAD. Det er 3,7 % under toppen de seneste 52 uger (3.597,33 CAD) og 58,1 % over bunden (2.192,51 CAD). Kursen er tæt på toppen de seneste 52 uger. TradeDesks model købte aktien d. 14/9-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Constellation Software aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Constellation Software er 3.949,50 CAD. Den nuværende kurs er 3.465,98 CAD, hvilket giver et potentiale (upside) på 14,0%. Baseret på dette vurderes aktien som undervurderet. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 3.554,55 og 4.344,45 CAD.
Er Constellation Software en udbytteaktie?
Ja, Constellation Software er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 0,1%. Det seneste udbytte var 1,40 CAD pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 18/09-2026. Payout ratio er 7,4%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler Constellation Software udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Constellation Software er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 18/09-2026. Seneste udbytte var 1,40 CAD pr. aktie med x-dato 18/09-2026. Udbytteprocenten er 0,1%. Payout ratio på 7,4% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Constellation Software aktien?
Risikoen i Constellation Software er middel: risikokategori Moderat, nr. 3 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 44,0%, hvilket svarer til risikokategorien Moderat.
Er Constellation Software overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Constellation Software vurderes som undervurderet baseret på analytikernes kursmål (14,0% potentiale). Constellation Software har følgende nøgletal: P/E-tal på 54,2 (højt prissat), P/S-tal på 5,7, P/B-tal på 12,3.
Er Constellation Software overkøbt?
Nej, Constellation Software er ikke overkøbt. RSI er på 69,9 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 69,9 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 6,5% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Constellation Software næste regnskab?
Constellation Software offentliggør næste regnskab den 06. november 2026. Aktien handles i øjeblikket til 3.465,98 CAD. Med et P/E-tal på 54,2 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 69,9, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er Constellation Software shortet?
Constellation Software har en minimal short interest på 0,83% af free float (de frit handlede aktier), hvilket er ubetydeligt og viser at meget få investorer satser på kursfald.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Constellation Software?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Constellation Software.
Er Constellation Software en god aktie?
Delvist. Ifølge TradeDesks model er Constellation Software en middel aktie lige nu — hverken stærk eller svag. Den samlede score er 50 ud af 100 (værdi 14, kvalitet 42, momentum 93). Det er nr. 1.209 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: analytikerne ser 14,0% potentiale op til kursmålet; udbytte på 0,1%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Constellation Software passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Constellation Software aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 3.949,50 CAD (+14,0%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 06/11-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 54,2 (højt – markedet forventer vækst). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Constellation Software aktien?
Constellation Software aktien steg 0,81% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: salesforce.com +2,2%, Uber Technologies +4,9%, Snowflake -1,5% og Automatic Data Processing +2,5%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Constellation Software. Hold. Vores model ejer Constellation Software (købt d. 14/9-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 6,5% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Constellation Software stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Constellation Software er 3.949,50 CAD, hvilket svarer til en potentiel stigning på 14,0% fra den nuværende kurs på 3.465,98 CAD. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 2.192,51 og 3.597,33 CAD. Kursen er tæt på 52-ugers højdepunktet. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Constellation Software falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 2.192,51 CAD, hvilket ligger 36,7% under den nuværende kurs på 3.465,98 CAD. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 39,1% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±44,0% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Constellation Software?
Selskabet hører til Teknologi-sektoren, mere specifikt branchen Software – applikationer, er hjemmehørende i Canada, og handles på Toronto Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Constellation Software i afsnittet "Om Constellation Software" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Har Constellation Software opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Constellation Software inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Constellation Software penge eller giver underskud?
Ja, Constellation Software tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 7,6%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 15,1%. Med et P/E-tal på 54,2 betaler du i øjeblikket 54,2 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Constellation Software gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Constellation Software vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 1,47 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 5 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 343% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Constellation Software meget gæld?
Ja, Constellation Software har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 343%. For teknologi-sektoren regnes alt over 120% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Tech-selskaber er typisk asset-light og behøver kun begrænset gæld — alt under 60% regnes som lavt for sektoren. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Constellation Software betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 6,1×, og nettogælden svarer til 1,3 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Constellation Software aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Constellation Software, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/csu.to. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Constellation Software aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Constellation Software opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Constellation Software — alternativer i Software – applikationer

3 aktier i Software – applikationer har højere TradeDesk-score end Constellation Software (50/100) lige nu.

Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren

Følg Constellation Software dagligt med TradeDesk-modellen
Signal, score, kursmål og røde flag på ét sted.
Prøv Sølv 14 dage gratis →