BE Semiconductor Industries kursmål 2026/2027: 55% potentiale
BE Semiconductor Industries kursmål 2026: Analytikere ser 56% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for BE Semiconductor Industries er 234,74 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 55,92% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er BE Semiconductor Industries overvurderet eller undervurderet?
BE Semiconductor Industries er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 55,9% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 150,55 €, hvilket placerer BE Semiconductor Industries i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 211,27 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 258,21 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For BE Semiconductor Industries ligger det rimelige prisleje mellem 211,27 € og 258,21 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på BE Semiconductor Industries. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om BE Semiconductor Industries – Halvlederudstyr & materialer
BE Semiconductor Industries laver maskiner, der bruges til at samle computerchips (halvledere). Virksomheden tjener sine penge ved at udvikle, producere og sælge disse maskiner, samt ved at servicere dem og sælge reservedele.Virksomheden har afdelinger i Holland, Schweiz, Østrig, Singapore og Malaysia, og sælger sine produkter over hele verden. Kunderne er store chipproducenter og virksomheder inden for elektronik og industri.
Produkterne dækker forskellige trin i chip-produktionen: maskiner der monterer chips på plader, maskiner der pakker chips ind i beskyttende materiale, og maskiner der belægger chips med tynde lag af metaller som tin og kobber. Produkterne sælges under mærkerne Fico, Meco, Datacon og Esec.
Virksomheden blev grundlagt i 1995 og har hovedkontor i Duiven i Holland. Læs om virksomheden
BE Semiconductor Industries hører til temaet Chip- og halvlederaktier. Se alle chip- og halvlederaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for BE Semiconductor Industries
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
BE Semiconductor Industries for danske investorer
Valuta. BE Semiconductor Industries handles i euro (EUR) i Holland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop BE Semiconductor Industries kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Holland trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er BE Semiconductor Industries for en type aktie?
BE Semiconductor Industries klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 314,9% og stærkt langsigtet momentum på 0,0%.
Score-oversigt for BE Semiconductor Industries
BE Semiconductor Industries ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
BE Semiconductor Industries har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser BE Semiconductor Industries svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
BE Semiconductor Industries handles til en P/E på 42,4, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 22,5 (47% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 13,8 (ekstremt høj – markedet prissætter aktien som en kraftig vækstaktie og forventer stærkt stigende omsætning). P/B er 18,4 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,50 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten. Aktien kan se billig ud på enkelte nøgletal, men den samlede value-score er kun 11/100 — den trækkes ned af svag indtjening og vækst.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
BE Semiconductor Industries har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 32,9% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 45,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 56,8% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 19,2% — meget højt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 314,9% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 7,19 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 146,3% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
BE Semiconductor Industries udbytte 2026: 0,9% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for BE Semiconductor Industries
Hvornår udbetaler BE Semiconductor Industries udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler BE Semiconductor Industries?
BE Semiconductor Industries betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,58 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,9%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte faldet med 52,6%.
Payout ratioen er 43,5%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for BE Semiconductor Industries
Vi har registreret udbyttebetalinger for BE Semiconductor Industries siden 2022-05-03. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-04-27. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | 2026-05-04 | 1,58 | EUR |
| 2025-04-25 | 2025-05-02 | 2,18 | EUR |
| 2024-04-29 | 2024-05-03 | 2,15 | EUR |
| 2023-04-28 | 2023-05-04 | 2,85 | EUR |
| 2022-05-03 | 2022-05-06 | 3,33 | EUR |
Hvornår har BE Semiconductor Industries regnskab – Næste dato: 25/02-2027
BE Semiconductor Industries's næste regnskab bliver offentliggjort d. 25. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for BE Semiconductor Industries
BE Semiconductor Industries omsatte for 591,3 mio. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 131,6 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 749,3 mio. | 722,9 mio. | 578,9 mio. | 607,5 mio. | 591,3 mio. |
| Nettoresultat | 282,4 mio. | 240,6 mio. | 177,1 mio. | 182,0 mio. | 131,6 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 3,31 | 2,81 | 2,14 | 2,22 | 1,65 |
| Overskudsgrad | 37,7 % | 33,3 % | 30,6 % | 30,0 % | 22,3 % |
| Frit cash flow | 249,5 mio. | 243,5 mio. | 180,6 mio. | 169,6 mio. | 162,3 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog BE Semiconductor Industries analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
BE Semiconductor Industries har slået forventningerne i 4 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af BE Semiconductor Industries 2026 – Signal: Stærkt Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for BE Semiconductor Industries
Topfase
BE Semiconductor Industries ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,2 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 28,9 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 25. august og har ligget under det siden.
Formation: Faldende kanal i gang
Startede 13. august
Kursen er faldet inde i en kanal siden august 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge falder. 4 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 133 EUR og øvre kant omkring 185 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.
Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af BE Semiconductor Industries
BE Semiconductor Industries er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 150,55 € ligger 6,8% under 20-dages gennemsnittet (161,61 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 15,7% under 50-dages gennemsnittet (178,60 €). Langsigtet ligger aktien 29,6% under 200-dages gennemsnittet (213,81 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (178,60) ligger under 200-dages (213,81) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i BE Semiconductor Industries er svagere end den lange.
Er BE Semiconductor Industries overkøbt eller oversolgt?
BE Semiconductor Industries N.V har en RSI på 39,3. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.
MACD-analyse for BE Semiconductor Industries
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-8,165), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-8,646) med 0,481, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-15,259), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-5,946) med 9,313, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.
Risikoprofil for BE Semiconductor Industries
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
BE Semiconductor Industries N.V har en årlig standardafvigelse på 56,4%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for BE Semiconductor Industries
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -8,165); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -15,259).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.
RSI: 39,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Sælg
Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.
Ofte stillede spørgsmål om BE Semiconductor Industries aktien i 2026
Hvad koster en BE Semiconductor Industries-aktie?
Skal man købe BE Semiconductor Industries aktien nu?
Er det for sent at købe BE Semiconductor Industries aktien?
Hvad er kursmålet for BE Semiconductor Industries aktien?
Er BE Semiconductor Industries en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler BE Semiconductor Industries udbytte 2027?
Hvad er risikoen i BE Semiconductor Industries aktien?
Er BE Semiconductor Industries overvurderet — er den blevet for dyr?
Er BE Semiconductor Industries overkøbt?
Hvornår har BE Semiconductor Industries næste regnskab?
Er BE Semiconductor Industries shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i BE Semiconductor Industries?
Er BE Semiconductor Industries en god aktie?
Hvad er fremtiden for BE Semiconductor Industries aktien?
Hvorfor falder BE Semiconductor Industries aktien i dag?
Hvor meget kan BE Semiconductor Industries stige?
Hvor lavt kan BE Semiconductor Industries falde?
Hvad laver BE Semiconductor Industries?
Hvor mange ansatte har BE Semiconductor Industries?
Har BE Semiconductor Industries opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener BE Semiconductor Industries penge eller giver underskud?
Kan BE Semiconductor Industries gå konkurs?
Har BE Semiconductor Industries meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af BE Semiconductor Industries aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere BE Semiconductor Industries aktien?
Aktier der ligner BE Semiconductor Industries — alternativer i Halvlederudstyr & materialer
3 aktier i Halvlederudstyr & materialer har højere TradeDesk-score end BE Semiconductor Industries (38/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren