AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft kursmål 2026/2027: 140% potentiale
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft aktien falder 3,5% i dag – derfor falder aktien, og her er hvad du bør gøre
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft kursmål 2026: Analytikere ser 145% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft er 308,20 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 144,60% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft overvurderet eller undervurderet?
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 144,6% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 126,00 €, hvilket placerer AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 277,38 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 339,02 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft ligger det rimelige prisleje mellem 277,38 € og 339,02 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft – Elektronikkomponenter
AT & S fremstiller printplader og lignende elektronikkomponenter, som bruges inde i alt fra mobiltelefoner til biler og medicinsk udstyr. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse komponenter direkte til producenter, der selv bygger elektroniske apparater eller udstyr.Virksomheden opererer i tre forretningsområder: Electronics Solutions, Microelectronics og Others. Produkterne spænder bredt: alt fra kredsløbsplader og moduler til mere avancerede løsninger som fleksible plader og special-teknologier, der bruges i moderne elektronik. AT & S tilbyder også hjælp til design og test af produkterne, samt komplette løsninger, hvor de står for hele fremstillingsprocessen for kunden.
Kunderne findes i mange forskellige brancher: halvledere, telekommunikation (herunder 5G), forbrugerelektronik, medicinsk udstyr, industri, luftfart og bilindustrien.
Virksomheden har aktiviteter i Østrig, Tyskland, resten af Europa, Kina, resten af Asien og Amerika. AT & S blev grundlagt i 1987 og har hovedkontor i Leoben, Østrig. Læs om virksomheden
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft hører til temaet Chip- og halvlederaktier. Se alle chip- og halvlederaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft for en type aktie?
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft klassificeres som en stabil aktie.
Score-oversigt for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft handles til en P/E på 98,1, hvilket er over markedsgennemsnittet. P/S-ratioen er 2,7 (i moderat niveau). P/B er 4,0 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 3,7% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 13,4%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 5,9% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,2% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -94,8% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,07 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 330,0% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Kan betale sin gæld, men den fylder en del
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft udbytte
Hvor meget udbytte betaler AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft?
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft har ikke udbetalt udbytte siden 2023. Det seneste udbytte var 0,40 EUR pr. aktie med x-dato 25. juli 2023. Selskabet kan genoptage udbyttet, men der er ikke udmeldt en ny udbyttebetaling. Historikken nedenfor viser de udbytter, der faktisk er udbetalt.
Historiske udbyttebetalinger for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft
Vi har registreret udbyttebetalinger for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft siden 2022-07-26. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 2 gange, senest den 2023-07-25. Dog kvalificerer aktien sig ikke som en stabil eller sporadisk udbytteaktie, da udbyttebetalingerne har været inkonsistente de seneste år.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2023-07-25 | 2023-07-27 | 0,40 | EUR |
| 2022-07-26 | 2022-07-28 | 0,90 | EUR |
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft regnskab – ⚡ Offentliggøres I DAG 05/11-2026
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft's næste regnskabsdato er endnu ikke tilgængelig. Tjek virksomhedens finansielle kalender for flere detaljer.Årsregnskaber for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft omsatte for 1,8 mia. EUR i regnskabsåret 2026 og fik et underskud på 25,6 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 1,6 mia. | 1,8 mia. | 1,5 mia. | 1,6 mia. | 1,8 mia. |
| Nettoresultat | 103,3 mio. | 136,6 mio. | −36,7 mio. | 89,7 mio. | −25,6 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 2,66 | 3,52 | −0,94 | 2,31 | −1,10 |
| Overskudsgrad | 6,5 % | 7,6 % | −2,4 % | 5,6 % | −1,4 % |
| Frit cash flow | 107,6 mio. | −624,6 mio. | −205,4 mio. | −490,6 mio. | 216,8 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft 2026 – Signal: Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft
Stigende fase
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 3,0 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 12,0 % den seneste måned. Kursen har ligget over gennemsnittet hele tiden siden mindst 21. maj.
Formation: Stigende trekant gennemført
Dannet 7. september · Gennemført 21. september
Kursen er blevet stoppet omkring 181 EUR flere gange, men den er faldet mindre og mindre tilbage imellem — bundene er blevet højere siden juli 2026. Den 21. september lukkede kursen over 181 EUR. Seneste højere bund lå på 128 EUR.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 128 EUR — den seneste højere bund.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 126,00 € ligger 26,1% under 20-dages gennemsnittet (170,44 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 28,1% under 50-dages gennemsnittet (175,16 €). Langsigtet ligger aktien 0,7% under 200-dages gennemsnittet (126,83 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (175,16) ligger over 200-dages (126,83) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft er stærkere end den lange.
Er AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft overkøbt eller oversolgt?
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft har en RSI på 34,3. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.
MACD-analyse for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-14,877), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-10,006) med 4,871, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (16,329), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (23,343) med 7,014, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.
Risikoprofil for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft har en årlig standardafvigelse på 91,3%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.
Samlet teknisk konklusion for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -14,877); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 16,329).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 34,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Sælg
Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).
Ofte stillede spørgsmål om AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft aktien i 2026
Hvad koster en AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft-aktie?
Skal man købe AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft aktien nu?
Er det for sent at købe AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft aktien?
Hvad er kursmålet for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft aktien?
Er AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft aktien?
Er AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft overvurderet — er den blevet for dyr?
Er AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft overkøbt?
Hvornår har AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft næste regnskab?
Er AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft?
Er AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft en god aktie?
Hvad er fremtiden for AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft aktien?
Hvorfor falder AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft aktien i dag?
Hvor meget kan AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft stige?
Hvor lavt kan AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft falde?
Hvad laver AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft?
Hvor mange ansatte har AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft?
Har AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft penge eller giver underskud?
Kan AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft gå konkurs?
Har AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft aktien?
Aktier der ligner AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft — alternativer i Elektronikkomponenter
3 aktier i Elektronikkomponenter har højere TradeDesk-score end AT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft (37/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren