ATOSS Software (AOF.XETRA) kursmål 2026/2027: 30% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
ATOSS Software aktien steg 2,4% i går – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen steg: ServiceNow +0,4%, TeamViewer +3,7%, innoscripta +3,0% og Fabasoft +2,2%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for ATOSS Software. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.
ATOSS Software kursmål 2026: Analytikere ser 30% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for ATOSS Software er 120,89 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er ATOSS Software overvurderet eller undervurderet?
ATOSS Software er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 30,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 92,70 €, hvilket placerer ATOSS Software i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 108,80 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 132,98 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For ATOSS Software ligger det rimelige prisleje mellem 108,80 € og 132,98 €.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om ATOSS Software – Software – applikationer
ATOSS Software SE laver software, der hjælper virksomheder med at planlægge deres medarbejderes arbejdstid. Programmerne holder styr på, hvornår medarbejdere arbejder, og sørger for, at der altid er det rigtige antal folk på arbejde. Virksomheden tjener penge ved at sælge software-licenser, samt ved at hjælpe kunderne med at sætte programmerne op, undervise i brugen af dem, give rådgivning og yde løbende service. Derudover sælger de også udstyr til tidsregistrering og adgangskontrol, altså de fysiske apparater, man bruger til at stemple ind og ud af arbejdet.Virksomheden har sine primære markeder i Tyskland, Østrig, Schweiz, Holland og Rumænien, men sælger også sine løsninger internationalt.
Kunderne findes i mange forskellige brancher, blandt andet inden for produktion og fremstilling, sundhed og sociale ydelser, detailhandel, logistik og transport, callcentre og andre servicevirksomheder.
ATOSS har flere forskellige produkter til forskellige behov. Crewmeister er en løsning til små virksomheder. ATOSS Staff Efficiency Suite og ATOSS Startup Edition er beregnet til virksomheder af alle størrelser i alle brancher, og bruges til at holde styr på arbejdstid og planlægge medarbejdernes vagter. ATOSS Time Control er målrettet mindre og mellemstore kunder samt virksomheder, der er organiseret decentralt, altså har flere selvstændige afdelinger.
Virksomheden blev grundlagt i 1987 og har hovedkvarter i München i Tyskland. Den hed tidligere ATOSS Software AG, men skiftede navn til ATOSS Software SE i maj 2024. Læs om virksomheden
ATOSS Software hører til temaet Software- og IT-aktier. Se alle software- og it-aktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for ATOSS Software
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er ATOSS Software for en type aktie?
ATOSS Software klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 18,2% og stærkt langsigtet momentum på 0,0%.
Score-oversigt for ATOSS Software
ATOSS Software ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
ATOSS Software har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser ATOSS Software blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
ATOSS Software handles til en P/E på 29,6, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 24,2 (18% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 7,1 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 16,7 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
ATOSS Software har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 25,9% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 40,1%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 66,1% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 32,1% — meget højt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 18,2% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 11,56 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 78,9% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan sagtens betale sin gæld
ATOSS Software udbytte 2026
Udbytte-nøgletal for ATOSS Software
Hvornår udbetaler ATOSS Software udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler ATOSS Software?
ATOSS Software betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 2,28 EUR pr. aktie. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 150,5%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 70,3%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.
Historiske udbyttebetalinger for ATOSS Software
Vi har registreret udbyttebetalinger for ATOSS Software siden 2022-05-02. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-05-04. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | 2026-05-06 | 2,28 | EUR |
| 2025-05-02 | 2025-05-06 | 2,13 | EUR |
| 2024-05-02 | 2024-05-06 | 1,69 | EUR |
| 2023-05-02 | 2023-05-04 | 1,42 | EUR |
| 2022-05-02 | 2022-05-04 | 0,91 | EUR |
Hvornår har ATOSS Software regnskab – Næste dato: 10/03-2027
ATOSS Software's næste regnskab bliver offentliggjort d. 10. marts 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for ATOSS Software
ATOSS Software omsatte for 189,3 mio. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 48,4 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 97,1 mio. | 113,9 mio. | 151,2 mio. | 170,6 mio. | 189,3 mio. |
| Nettoresultat | 19,3 mio. | 19,4 mio. | 35,8 mio. | 45,5 mio. | 48,4 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 1,22 | 1,22 | 2,25 | 2,86 | 3,04 |
| Overskudsgrad | 19,9 % | 17,0 % | 23,7 % | 26,6 % | 25,6 % |
| Frit cash flow | 25,2 mio. | 25,3 mio. | 50,8 mio. | 58,5 mio. | 46,2 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog ATOSS Software analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
ATOSS Software har slået forventningerne i 3 ud af de seneste 8 kvartaler, ramt præcist 4 gange, og skuffet i 1 kvartaler – billedet er blandet.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af ATOSS Software 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for ATOSS Software
Bundfase
ATOSS Software ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (1,9 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 12,3 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 5. oktober og har ligget over det siden.
Formation: Dobbelttop i gang
Dannet 23. oktober · Endnu ikke gennemført
Kursen har været oppe omkring 96 EUR to gange siden september 2026, og er begge gange faldet tilbage derfra. Kursen er endnu ikke lukket under 79 EUR — bunden mellem de to toppe. Det er det niveau, der gør formationen færdig.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 96 EUR — de to toppe.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af ATOSS Software
ATOSS Software er i en kortsigtet optrend. Kursen på 92,70 € ligger 1,8% over 20-dages gennemsnittet (91,09 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 2,0% over 50-dages gennemsnittet (90,84 €). Langsigtet ligger aktien 12,3% over 200-dages gennemsnittet (82,54 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (90,84) ligger over 200-dages (82,54) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i ATOSS Software er stærkere end den lange.
Er ATOSS Software overkøbt eller oversolgt?
ATOSS Software AG har en RSI på 53,3, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for ATOSS Software
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (1,153), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (1,087) med 0,066, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (1,865), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (0,913) med 0,952, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for ATOSS Software
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
ATOSS Software AG har en årlig standardafvigelse på 44,0%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for ATOSS Software
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,153); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 1,865).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 53,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om ATOSS Software aktien i 2026
Hvad koster en ATOSS Software-aktie?
Skal man købe ATOSS Software aktien nu?
Er det for sent at købe ATOSS Software aktien?
Hvad er kursmålet for ATOSS Software aktien?
Er ATOSS Software en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i ATOSS Software aktien?
Er ATOSS Software overvurderet — er den blevet for dyr?
Er ATOSS Software overkøbt?
Hvornår har ATOSS Software næste regnskab?
Er ATOSS Software shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i ATOSS Software?
Er ATOSS Software en god aktie?
Hvad er fremtiden for ATOSS Software aktien?
Hvorfor stiger ATOSS Software aktien?
Hvor meget kan ATOSS Software stige?
Hvor lavt kan ATOSS Software falde?
Hvad laver ATOSS Software?
Hvor mange ansatte har ATOSS Software?
Har ATOSS Software opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener ATOSS Software penge eller giver underskud?
Kan ATOSS Software gå konkurs?
Har ATOSS Software meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af ATOSS Software aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere ATOSS Software aktien?
Aktier der ligner ATOSS Software — alternativer i Software – applikationer
3 aktier i Software – applikationer har højere TradeDesk-score end ATOSS Software (56/100) lige nu.
Se alle 343 aktier i Teknologi-sektoren