Hon Hai Precision Industry kursmål 2026/2027: 45% potentiale
Hon Hai Precision Industry aktien falder 2,1% i dag – derfor falder aktien, og her er hvad du bør gøre
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hon Hai Precision Industry kursmål 2026: Analytikere ser 48% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Hon Hai Precision Industry er 347,45 TWD. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 47,85% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Hon Hai Precision Industry overvurderet eller undervurderet?
Hon Hai Precision Industry er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 47,9% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 235,00 TWD, hvilket placerer Hon Hai Precision Industry i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 312,71 TWD, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 382,20 TWD.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Hon Hai Precision Industry ligger det rimelige prisleje mellem 312,71 TWD og 382,20 TWD.
Følg Hon Hai Precision Industry, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Hon Hai Precision Industry – Elektronikkomponenter
Hon Hai Precision Industry fremstiller elektronik for andre virksomheder mod betaling. Man kan sige, at selskabet er en slags stor fabrik, som andre mærker bruger til at få lavet deres produkter.Selskabet producerer mange forskellige ting. Det gælder forbrugerelektronik som smartphones, mobiltelefoner, smartwatches, fjernsyn, spillekonsoller og lydanlæg. Det gælder også udstyr til internet og datacentre, som routere, servere og udstyr til satellitkommunikation. Derudover laver selskabet computere, bærbare computere, tablets og printere. Endelig fremstiller det mindre dele som stik, optiske komponenter, linser, elektroniske komponenter, halvlederprodukter (kaldet chips) og elektroniske dele til biler.
Selskabet har aktiviteter i mange lande, blandt andet USA, Singapore, Irland, Kina, Japan, Indien, Taiwan, Vietnam og Mexico. Kunderne er typisk andre store elektronikvirksomheder, som får deres produkter produceret hos Hon Hai i stedet for selv at bygge fabrikker.
Hon Hai Precision Industry blev grundlagt i 1974 og har hovedkontor i New Taipei City i Taiwan. Læs om virksomheden
Hon Hai Precision Industry hører til temaet Chip- og halvlederaktier. Se alle chip- og halvlederaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Hon Hai Precision Industry
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Hon Hai Precision Industry for en type aktie?
Hon Hai Precision Industry klassificeres som en udbytteaktie og vækstaktie og value-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 2,8%.
Score-oversigt for Hon Hai Precision Industry
Hon Hai Precision Industry ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Hon Hai Precision Industry har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Hon Hai Precision Industry blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Hon Hai Precision Industry handles til en P/E på 16,3, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 11,2 (31% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,4 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,8 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,66 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Hon Hai Precision Industry har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,3% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 3,8%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 13,2% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 4,2% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 34,2% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,26 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 154,3% – moderat gældsætning.
Kan sagtens betale sin gæld
Hon Hai Precision Industry udbytte 2026: 2,8% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Hon Hai Precision Industry
Hvornår udbetaler Hon Hai Precision Industry udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Hon Hai Precision Industry?
Hon Hai Precision Industry betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 7,17 TWD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,8%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 37,9%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 65,1%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.
Historiske udbyttebetalinger for Hon Hai Precision Industry
Vi har registreret udbyttebetalinger for Hon Hai Precision Industry siden 2022-07-04. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-07-02. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-07-02 | N/A | 7,17 | TWD |
| 2025-07-02 | N/A | 5,80 | TWD |
| 2024-07-02 | N/A | 5,40 | TWD |
| 2023-07-04 | N/A | 5,30 | TWD |
| 2022-07-04 | N/A | 5,20 | TWD |
Hvornår har Hon Hai Precision Industry regnskab – Næste dato: 12/11-2026
Hon Hai Precision Industry's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for Hon Hai Precision Industry
Hon Hai Precision Industry omsatte for 8.103,1 mia. TWD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 189,4 mia. TWD.
| Beløb i TWD | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 5.994,2 mia. | 6.627,0 mia. | 6.162,2 mia. | 6.859,6 mia. | 8.103,1 mia. |
| Nettoresultat | 139,3 mia. | 141,5 mia. | 142,1 mia. | 152,7 mia. | 189,4 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 9,90 | 10,04 | 10,07 | 10,79 | 13,40 |
| Overskudsgrad | 2,3 % | 2,1 % | 2,3 % | 2,2 % | 2,3 % |
| Frit cash flow | −192,7 mia. | 8,0 mia. | 326,6 mia. | 22,0 mia. | 75,5 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Hon Hai Precision Industry analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Hon Hai Precision Industry har slået forventningerne i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Hon Hai Precision Industry 2026 – Signal: Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Hon Hai Precision Industry
Stigende fase
Hon Hai Precision Industry er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 1,8 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,1 % den seneste måned. Kursen har ligget over gennemsnittet hele tiden siden mindst 2. juni.
Formation: Dobbeltbund gennemført
Dannet 30. juli · Gennemført 6. august
Kursen har været nede omkring 228 TWD to gange siden juli 2026, og er begge gange steget derfra igen. Den 6. august lukkede kursen over 260 TWD — toppen mellem de to bunde. Niveauet på 228 TWD er der, hvor købere tidligere har taget over.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 228 TWD — de to bunde.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Hon Hai Precision Industry
Hon Hai Precision Industry er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 235,00 TWD ligger 4,4% under 20-dages gennemsnittet (245,90 TWD). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 5,5% under 50-dages gennemsnittet (248,70 TWD). Langsigtet ligger aktien 0,3% under 200-dages gennemsnittet (235,69 TWD), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (248,70) ligger over 200-dages (235,69) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Hon Hai Precision Industry er stærkere end den lange.
Er Hon Hai Precision Industry overkøbt eller oversolgt?
Hon Hai Precision Industry Co., Ltd har en RSI på 42,8. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.
MACD-analyse for Hon Hai Precision Industry
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-1,045), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger under signal-linjen (-0,999) med 0,046, hvilket bekræfter at aktien har modvind – nedturen styrkes.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (4,360), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (6,675) med 2,315, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den korte trend svækkes stadig – et dybere tilbagefald er muligt.
Risikoprofil for Hon Hai Precision Industry
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Hon Hai Precision Industry Co., Ltd har en årlig standardafvigelse på 36,7%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for Hon Hai Precision Industry
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -1,045); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 4,360).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har modvind; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 42,8 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Sælg
Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).
Ofte stillede spørgsmål om Hon Hai Precision Industry aktien i 2026
Hvad koster en Hon Hai Precision Industry-aktie?
Skal man købe Hon Hai Precision Industry aktien nu?
Er det for sent at købe Hon Hai Precision Industry aktien?
Hvad er kursmålet for Hon Hai Precision Industry aktien?
Er Hon Hai Precision Industry en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Hon Hai Precision Industry udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Hon Hai Precision Industry aktien?
Er Hon Hai Precision Industry overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Hon Hai Precision Industry overkøbt?
Hvornår har Hon Hai Precision Industry næste regnskab?
Er Hon Hai Precision Industry shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Hon Hai Precision Industry?
Er Hon Hai Precision Industry en god aktie?
Hvad er fremtiden for Hon Hai Precision Industry aktien?
Hvorfor falder Hon Hai Precision Industry aktien i dag?
Hvor meget kan Hon Hai Precision Industry stige?
Hvor lavt kan Hon Hai Precision Industry falde?
Hvad laver Hon Hai Precision Industry?
Har Hon Hai Precision Industry opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Hon Hai Precision Industry penge eller giver underskud?
Kan Hon Hai Precision Industry gå konkurs?
Har Hon Hai Precision Industry meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Hon Hai Precision Industry aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Hon Hai Precision Industry aktien?
Aktier der ligner Hon Hai Precision Industry — alternativer i Elektronikkomponenter
3 aktier i Elektronikkomponenter har højere TradeDesk-score end Hon Hai Precision Industry (54/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren