49,40 $

Celanese (0HUR.LSE) – Blandet signal: anbefaling og Aktieanalyse 2026/2027

49,40 $
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +3,3% 1 måned: ▲ +8,7% 3 måneder: ▲ +11,0% 1 år: ▲ +32,1%
Kursudvikling for Celanese (0HUR.LSE) – aktiekurs på 49,40 $, november 2026
Celanese aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

Ingen analytikere dækker aktuelt Celanese med et offentligt kursmål. Vi tilføjer kursmål automatisk, så snart mindst én analytiker publicerer en anbefaling. Brug i mellemtiden den tekniske analyse og nøgletallene nedenfor.

Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Skal du beholde Celanese? Og hvad med dine andre aktier?
Lige nu: Afvent · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Der er plusser og minusser i enhver aktie. Læg dine egne ind, så gennemgår vi dem hver dag — trend, nøgletal og et klart køb- eller sælg-signal, så du beslutter på tal frem for en fornemmelse.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Vurdér mine egne aktier →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Celanese – Kemikalier

Celanese Corporation laver specialplast og kemikalier, som andre virksomheder bruger i deres produkter. Firmaet tjener penge ved at sælge disse materialer til fabrikker, der laver alt fra bildele til medicin.

Virksomheden opererer i to dele. Den ene del laver avanceret plast, som bruges i biler, elektronik, byggeri, tøj, medicinsk udstyr og energilagring (for eksempel batterier). Den anden del laver kemikalier som eddikesyre og lim-ingredienser, der bruges i maling, tekstiler, fødevareemballage, medicin og byggematerialer.

Celanese sælger sine produkter over hele verden, både direkte til virksomheder og gennem forhandlere. Kunderne er primært andre fabrikker og producenter — ikke almindelige forbrugere. Virksomheden har mange kendte varemærker, herunder Celanese, Hostaform, Vectra og Zytel, som bruges i forskellige industrier.

Celanese blev grundlagt i 1912 og har hovedkontor i Irving, Texas, i USA.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Celanese

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

- Markedsværdi (Mcap)
$ 9,7B Omsætning
Kemikalier Industri
2,68 P/E Ratio
0,87 P/S Ratio
- P/B Ratio
Storbritannien Handles på børsen
celanese.com Hjemmeside

Hvad er Celanese for en type aktie?

Value-aktie

Celanese klassificeres som en value-aktie med en value-score i top 2% af alle aktier. P/E-ratioen på 2,7 indikerer en attraktiv prissætning.

Score-oversigt for Celanese

💰 Value Score 98/100 (Meget Høj)

Celanese ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 43/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 42/100 (Neutral)

Celanese har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.

📊 Samlet Score 61/100

Samlet set ser Celanese blandet ud. Der er både positive og negative forhold.

⚠️ 4 røde flag identificeret 2 kritiske

Vores analyse har identificeret 4 potentielle risikofaktorer i Celanese som investorer bør være opmærksomme på.

🚨 Høj gældssætning: Debt/Equity er 333%, og rentedækningen er 1,7× (hvor mang...
⚠️ Negativ profitmargin: Profitmarginen er -12,0% – virksomheden taber penge på si...
🚨 Negativt afkast på egenkapital: ROE er -22,3% – virksomheden genererer negativt afkast ti...
⚠️ Faldende indtjening: Kvartalets indtjening er faldet 37% år-over-år – virksomh...
🔒

Er det stadig sikkert at eje Celanese?

Der er 4 ting, du bør se først.

Vis mig de 4 røde flag →

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Celanese handles til en P/E på 2,7, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. P/S-ratioen er 0,9 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen).

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Celanese har en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 11,1%. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,6% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -37,1% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,48 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 333,3% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.

Rentedækning
1,7×
Nettogæld/EBITDA
6,6

Kan have svært ved at betale sin gæld

Celanese har 4 røde flag. Ved du, om dine egne aktier også har?

De fleste opdager problemerne for sent. Med TradeDesk Sølv ser du røde flag og advarselstegn på enhver aktie — så du kan nå at sælge, før kursen falder.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Celanese →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Celanese udbytte 2026

Udbytte-nøgletal for Celanese

Seneste udbytte pr. aktie
0,03 USD
Payout Ratio
7,0%
Lav
Udbytte-vækst (5 år)
-82,4%
Gns. årligt udbytte (3 år)
1,01 USD

Hvornår udbetaler Celanese udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
26. oktober 2026

Hvor meget udbytte betaler Celanese?

Celanese betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,03 USD pr. aktie. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte faldet med 82,4%.

Payout ratioen er 7,0%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for Celanese

Vi har registreret udbyttebetalinger for Celanese siden 2021-10-29. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 21 gange, senest den 2026-10-26. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-10-26N/A0,03USD
2026-07-27N/A0,03USD
2026-04-27N/A0,03USD
2026-02-23N/A0,03USD
2025-10-27N/A0,03USD
2025-07-28N/A0,03USD
2025-04-28N/A0,03USD
2025-02-25N/A0,03USD
2024-10-30N/A0,70USD
2024-07-30N/A0,70USD
2024-04-26N/A0,70USD
2024-02-16N/A0,70USD
2023-10-27N/A0,70USD
2023-07-28N/A0,70USD
2023-04-28N/A0,70USD
2023-02-17N/A0,70USD
2022-10-28N/A0,70USD
2022-07-22N/A0,68USD
2022-04-27N/A0,68USD
2022-02-18N/A0,68USD
2021-10-29N/A0,68USD

Hvornår har Celanese regnskab?

Celanese aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for Celanese

Celanese omsatte for 9,5 mia. USD i regnskabsåret 2025 og fik et underskud på 1,2 mia. USD.

Beløb i USD20212022202320242025
Omsætning8,5 mia.9,7 mia.10,9 mia.10,3 mia.9,5 mia.
Nettoresultat1,9 mia.1,9 mia.2,0 mia.−1,5 mia.−1,2 mia.
Indtjening pr. aktie16,8617,3417,92−13,93−10,64
Overskudsgrad22,1 %19,6 %17,9 %−14,8 %−12,2 %
Frit cash flow1,3 mia.1,3 mia.1,3 mia.531,0 mio.803,0 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Celanese analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Celanese har skuffet i 4 ud af de seneste 5 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.

Q2 2026
▼ Skuffede
-48,9% vs. forventet
Q1 2026
▼ Skuffede
-54,6% vs. forventet
Q4 2025
▼ Skuffede
-81,0% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
langt under forventet
Q2 2025
▲ Slog forventningerne
+29,5% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Celanese 2026 – Signal: Afvent

Samlet Teknisk Signal: Afvent

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Celanese

Grafen indlæses …

Topfase

Celanese ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,8 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 4,1 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 23. juni og har ligget under det siden.

Formation: Dobbeltbund gennemført

Dannet 2. september · Gennemført 23. september

Kursen har været nede omkring 43 USD to gange siden august 2026, og er begge gange steget derfra igen. Den 23. september lukkede kursen over 48 USD — toppen mellem de to bunde. Niveauet på 43 USD er der, hvor købere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 43 USD — de to bunde.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Celanese (0HUR.LSE) – RSI 61, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Celanese teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Celanese

Celanese er i en kortsigtet optrend. Kursen på 49,40 $ ligger 4,6% over 20-dages gennemsnittet (47,21 $). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 6,7% over 50-dages gennemsnittet (46,31 $). Langsigtet ligger aktien 3,9% under 200-dages gennemsnittet (51,42 $), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.

Death Cross: 50-dages gennemsnittet (46,31) ligger under 200-dages (51,42) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Celanese er svagere end den lange.

Er Celanese overkøbt eller oversolgt?

Celanese Corp. har en RSI på 61,3. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område.

MACD-analyse for Celanese

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (0,895), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,656) med 0,239, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-1,201), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-1,702) med 0,501, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.

Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.

Risikoprofil for Celanese

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Celanese Corp. har en årlig standardafvigelse på 52,2%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.

Samlet teknisk konklusion for Celanese

Overordnet trend: Blandet. Kursen ligger hverken tydeligt over eller under de vigtige gennemsnit.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,895); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -1,201).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.

RSI: 61,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).

Teknisk signal: Afvent

Signalerne er blandede – trend og MACD peger i forskellige retninger. Afvent at MACD krydser over 0-linjen i samme retning som trenden, før du handler.

Ofte stillede spørgsmål om Celanese aktien i 2026

Hvad koster en Celanese-aktie?
En Celanese-aktie kostede 49,40 USD den 4. november 2026 kl. 19.43. Det er et fald på 1,38 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Celanese aktien nu?
Nej, ikke ifølge TradeDesks model. Modellen ejer ikke Celanese (solgt d. 7/10-2026) og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Celanese handles til 49,40 $ pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet afvent: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 0,895, og aktien har medvind; RSI er på 61,3 – kursen viser en mere rolig udvikling, hverken presset op eller tydeligt svag; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Celanese aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Celanese handles til 49,40 $. Det er 29,9 % under toppen de seneste 52 uger (70,52 $) og 40,7 % over bunden (35,10 $). TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Den køber først, når kursen kommer over modellens købsniveau og 50-dages gennemsnittet. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Celanese aktien?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for Celanese.
Er Celanese en udbytteaktie?
Nej, Celanese betaler i øjeblikket ikke udbytte til aktionærerne. Virksomheden geninvesterer sit overskud i vækst fremfor at udbetale udbytte.
Hvad er risikoen i Celanese aktien?
Risikoen i Celanese er høj: risikokategori Spekulativ, nr. 4 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 52,2%, hvilket svarer til risikokategorien Spekulativ.
Er Celanese overvurderet — er den blevet for dyr?
Celanese har følgende nøgletal: P/E-tal på 2,7 (lavt prissat), P/S-tal på 0,9.
Er Celanese overkøbt?
Nej, Celanese er ikke overkøbt. RSI er på 61,3 (neutral zone). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 61,3 – aktien har medvind, men er ikke i farezonen endnu; kursen ligger 4,6% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Celanese næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Celanese endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Celanese shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Celanese, eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Celanese?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Celanese.
Er Celanese en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Celanese en god aktie lige nu. Den samlede score er 61 ud af 100 (værdi 98, kvalitet 43, momentum 42). Det er nr. 750 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: teknisk signal: Afvent. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer ikke aktien og har ikke købssignal. Om Celanese passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Celanese aktien?
P/E-tallet er 2,7 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor falder Celanese aktien?
Celanese aktien faldt 1,38% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Til sammenligning var det europæiske Stoxx 600 +1,8% i går. Vores model ejer ikke Celanese (solgt d. 7/10-2026) og har ikke et købssignal. Faldet ændrer ikke på det. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 4,6% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Celanese stige?
Der er i øjeblikket ikke et aktivt kursmål fra analytikere for Celanese. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 35,10 og 70,52 $. Kursen ligger 29,9% under 52-ugers højdepunktet, hvilket kan indikere potentiale hvis de underliggende fundamentale forhold er intakte. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Celanese falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 35,10 $, hvilket ligger 28,9% under den nuværende kurs på 49,40 $. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 50,2% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±52,2% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Celanese?
Selskabet hører til Materialer-sektoren, mere specifikt branchen Kemikalier, er hjemmehørende i Storbritannien, og handles på London Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Celanese i afsnittet "Om Celanese" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Celanese?
Celanese har 11.000 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Celanese opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Celanese inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Celanese penge eller giver underskud?
Nej, Celanese tjener i øjeblikket ikke penge — selskabet giver underskud med en negativ overskudsgrad på -12,0%, et mærkbart underskud. Det betyder at driften taber penge på hver krone i omsætning. Driftsmarginen er dog positiv på 11,1%, så selve driften tjener penge — underskuddet skyldes finansielle udgifter, skat eller engangsposter. Det er normalt for vækstaktier der investerer i ekspansion, men det øger risikoen hvis selskabet ikke når break-even inden kapitalen slipper op.
Kan Celanese gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Celanese vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 2,48 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 7 — det er stærk. Gæld i forhold til egenkapital er 333% (høj). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Celanese meget gæld?
Ja, Celanese har forhøjet gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 333%. For materialer-sektoren regnes alt over 150% som forhøjet — det øger den finansielle risiko, særligt hvis renterne stiger eller indtjeningen falder. Råvare-selskaber bruger moderat gæld til at finansiere miner og fabrikker, så 70-150% er typisk niveau. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Celanese betale sin gæld? Kan have svært ved at betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 1,7×, og nettogælden svarer til 6,6 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Celanese aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Celanese, og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/0hur.lse. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Celanese aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Celanese opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Celanese — alternativer i Kemikalier

3 aktier i Kemikalier har højere TradeDesk-score end Celanese (61/100) lige nu.

Se alle 202 aktier i Materialer-sektoren

Bange for de røde flag i Celanese?
Få besked når flag dukker op i din portefølje.
Prøv Sølv 14 dage gratis →