SK hynix kursmål 2026/2027: analytikere mener aktien er for dyr
SK hynix aktien falder 9,5% i dag – derfor falder aktien, og her er hvad du bør gøre
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
SK hynix kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (21% overvurderet)
Det gennemsnitlige kursmål for SK hynix er 1.000.000,00 KRW. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er overvurderet med 20,89% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
Er SK hynix overvurderet eller undervurderet?
SK hynix er i øjeblikket overvurderet med en afvigelse på 20,9% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 1.264.000,00 KRW, hvilket placerer SK hynix i kategorien overvurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 900.000,00 KRW, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 1.100.000,00 KRW.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For SK hynix ligger det rimelige prisleje mellem 900.000,00 KRW og 1.100.000,00 KRW.
Få en mail, når vores model skifter signal på SK hynix. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om SK hynix – Halvledere
SK hynix fremstiller og sælger computerchips, såkaldte halvledere. Virksomheden tjener sine penge ved at udvikle, producere og sælge disse chips til kunder over hele verden.Virksomhedens vigtigste produkter er hukommelseschips af typen DRAM, som bruges i servere, computere, mobiltelefoner og grafikkort. Derudover laver SK hynix NAND flash-hukommelse, SSD-harddiske og såkaldte MCP-produkter, som er flere chips samlet i én enhed. Virksomheden har også en mindre forretning, hvor den producerer chips for andre virksomheder (kaldet foundry-virksomhed).
Kunderne bruger produkterne til servere, netværksudstyr, mobiltelefoner, computere, forbrugerelektronik og biler.
SK hynix sælger sine produkter i Sydkorea, Kina, resten af Asien, USA, Europa og mange andre steder i verden.
Virksomheden hed tidligere Hynix Semiconductor Inc., men skiftede navn til SK hynix Inc. i marts 2012. Selskabet blev grundlagt i 1949 og har hovedkontor i Icheon-si i Sydkorea. Læs om virksomheden
SK hynix hører til temaet Chip- og halvlederaktier. Se alle chip- og halvlederaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for SK hynix
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er SK hynix for en type aktie?
SK hynix klassificeres som en vækstaktie og value-aktie og kvalitetsaktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, stærk finansiel sundhed (Piotroski 8/9).
Score-oversigt for SK hynix
SK hynix ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser stærk ud. Den har gode tal og virker økonomisk solid.
SK hynix har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser SK hynix stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
SK hynix handles til en P/E på 5,2, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 2,5 (52% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 3,7 (i moderat niveau). P/B er 3,8 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,13 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
SK hynix har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 70,3% — fremragende, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 79,7%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 92,5% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 46,4% — meget højt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 205,1% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 8 ud af 9 — fremragende finansiel sundhed. Altman Z2 er 11,26 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 62,2% – lav gældsætning og en solid balance.
SK hynix udbytte 2026
Udbytte-nøgletal for SK hynix
Hvornår udbetaler SK hynix udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler SK hynix?
SK hynix betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 375,00 KRW pr. aktie. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 70,5%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 1,3%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for SK hynix
Vi har registreret udbyttebetalinger for SK hynix siden 2021-12-29. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 19 gange, senest den 2026-08-28. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 2026-09-30 | 375,00 | KRW |
| 2026-05-28 | 2026-06-30 | 375,00 | KRW |
| 2026-02-26 | 2026-04-24 | 1.875,00 | KRW |
| 2025-11-27 | 2025-12-30 | 375,00 | KRW |
| 2025-08-28 | 2025-09-30 | 375,00 | KRW |
| 2025-05-29 | 2025-06-27 | 375,00 | KRW |
| 2025-02-27 | 2025-04-25 | 1.304,00 | KRW |
| 2024-09-27 | 2024-11-18 | 300,00 | KRW |
| 2024-06-27 | 2024-08-14 | 300,00 | KRW |
| 2024-03-28 | 2024-05-14 | 300,00 | KRW |
| 2023-12-27 | 2024-04-24 | 300,00 | KRW |
| 2023-09-26 | 2023-11-14 | 300,00 | KRW |
| 2023-06-29 | 2023-08-14 | 300,00 | KRW |
| 2023-03-30 | 2023-05-08 | 300,00 | KRW |
| 2022-12-28 | 2023-04-27 | 300,00 | KRW |
| 2022-09-29 | 2022-11-15 | 300,00 | KRW |
| 2022-06-29 | 2022-08-16 | 300,00 | KRW |
| 2022-03-30 | 2022-05-17 | 300,00 | KRW |
| 2021-12-29 | 2022-04-14 | 1.540,00 | KRW |
Hvornår har SK hynix regnskab – Næste dato: 27/01-2027
SK hynix's næste regnskab bliver offentliggjort d. 27. januar 2027 før markedets åbning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for SK hynix
SK hynix omsatte for 97.146,7 mia. KRW i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 42.919,3 mia. KRW.
| Beløb i KRW | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 42.997,8 mia. | 44.621,6 mia. | 32.765,7 mia. | 66.193,0 mia. | 97.146,7 mia. |
| Nettoresultat | 9.602,3 mia. | 2.229,6 mia. | −9.112,4 mia. | 19.788,7 mia. | 42.919,3 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 13.964,55 | 3.242,28 | −13.242,14 | 28.719,26 | 62.160,85 |
| Overskudsgrad | 22,3 % | 5,0 % | −27,8 % | 29,9 % | 44,2 % |
| Frit cash flow | 7.311,0 mia. | −4.229,7 mia. | −3.550,7 mia. | 13.133,2 mia. | 24.793,8 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog SK hynix analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
SK hynix har slået forventningerne i 7 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af SK hynix 2026 – Signal: Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for SK hynix
Topfase
SK hynix ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (5,5 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 7,1 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 30. oktober og har ligget under det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden
Trendanalyse af SK hynix
SK hynix er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 1.264.000,00 KRW ligger 9,8% under 20-dages gennemsnittet (1.400.600,00 KRW). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 21,5% under 50-dages gennemsnittet (1.611.120,00 KRW). Langsigtet ligger aktien 15,9% under 200-dages gennemsnittet (1.502.885,00 KRW), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (1.611.120,00) ligger over 200-dages (1.502.885,00) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i SK hynix er stærkere end den lange.
Er SK hynix overkøbt eller oversolgt?
SK hynix, Inc har en RSI på 44,7. Aktien ligger i den lave del af det neutrale område, hvilket tyder på svag kursudvikling uden at være decideret oversolgt. I den nuværende faldende trend bør man være forsigtig med at tolke dette som et købssignal.
MACD-analyse for SK hynix
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-62.269,829), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-83.475,243) med 21.205,414, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (6.674,569), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger under signal-linjen (106.804,100) med 100.129,531, hvilket tyder på at den langsigtede medvind er ved at aftage – den positive trend kan være under pres.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den lange trend peger op, men den korte peger ned. Den daglige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan betyde at det kortvarige tilbagefald er ved at være ovre.
Risikoprofil for SK hynix
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
SK hynix, Inc har en årlig standardafvigelse på 92,5%, hvilket klassificerer aktien som Ekstremt spekulativ. Kun risikovillige investorer bør overveje denne aktie, da kursudsving kan være meget store.
Samlet teknisk konklusion for SK hynix
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -62.269,829); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 6.674,569).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: medvinden aftager.
RSI: 44,7 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Sælg
Trenden er faldende, og MACD bekræfter at aktien har modvind. Overvej at reducere din position eller sætte en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder yderligere).
Ofte stillede spørgsmål om SK hynix aktien i 2026
Hvad koster en SK hynix-aktie?
Skal man købe SK hynix aktien nu?
Er det for sent at købe SK hynix aktien?
Hvad er kursmålet for SK hynix aktien?
Er SK hynix en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i SK hynix aktien?
Er SK hynix overvurderet — er den blevet for dyr?
Er SK hynix overkøbt?
Hvornår har SK hynix næste regnskab?
Er SK hynix shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i SK hynix?
Er SK hynix en god aktie?
Hvad er fremtiden for SK hynix aktien?
Hvorfor falder SK hynix aktien i dag?
Hvor meget kan SK hynix stige?
Hvor lavt kan SK hynix falde?
Hvad laver SK hynix?
Hvor mange ansatte har SK hynix?
Har SK hynix opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener SK hynix penge eller giver underskud?
Kan SK hynix gå konkurs?
Har SK hynix meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af SK hynix aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere SK hynix aktien?
Aktier der ligner SK hynix — alternativer i Halvledere
3 aktier i Halvledere har højere TradeDesk-score end SK hynix (67/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Teknologi-sektoren