Vidrala (VID.MC) kursmål og anbefaling 2026/2027
Vidrala kursmål 2026: Analytikere ser 11% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Vidrala er 100,73 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 11,43% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Vidrala overvurderet eller undervurderet?
Vidrala er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 11,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 90,40 €, hvilket placerer Vidrala i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 90,66 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 110,80 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Vidrala ligger det rimelige prisleje mellem 90,66 € og 110,80 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på Vidrala. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Vidrala – Emballage
Vidrala fremstiller glasflasker og glasemballage til fødevarer og drikkevarer. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse glasemballager til producenter af blandt andet olie og eddike, øl, konserves, mousserende vin og cider, spiritus, vin, juice og andre drikkevarer uden alkohol. Vidrala tilbyder også pakkeservice, herunder logistik og aftapning af varer på flaskerne.Virksomheden har sine primære markeder i Storbritannien, Irland, Italien, på den iberiske halvø (Spanien og Portugal), i det øvrige Europa samt i Brasilien. Kunderne er hovedsageligt virksomheder inden for fødevare- og drikkevareindustrien.
Vidrala blev grundlagt i 1965 og har hovedkontor i Laudio/Llodio i Spanien. Læs om virksomheden
Nøgletal for Vidrala
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Vidrala for en type aktie?
Vidrala klassificeres som en value-aktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.
Score-oversigt for Vidrala
Vidrala ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Vidrala har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Vidrala stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Vidrala handles til en P/E på 14,8, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 15,6. P/S-ratioen er 2,1 (i moderat niveau). P/B er 2,1 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 3,30 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Vidrala har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 14,4% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 19,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 12,9% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 7,5% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 9,6% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 5,65 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 76,2% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan sagtens betale sin gæld
Vidrala udbytte 2026: 0,5% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Vidrala
Hvornår udbetaler Vidrala udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Vidrala?
Vidrala betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,45 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,5%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 52,8%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 26,2%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for Vidrala
Vi har registreret udbyttebetalinger for Vidrala siden 2022-02-11. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 13 gange, senest den 2026-07-13. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-07-13 | N/A | 0,45 | EUR |
| 2026-02-11 | N/A | 1,17 | EUR |
| 2025-07-11 | N/A | 0,39 | EUR |
| 2025-02-12 | N/A | 1,02 | EUR |
| 2024-07-11 | N/A | 0,33 | EUR |
| 2024-07-10 | N/A | 3,46 | EUR |
| 2024-02-13 | N/A | 0,88 | EUR |
| 2023-07-12 | N/A | 0,28 | EUR |
| 2023-04-20 | 2023-05-19 | 0,25 | EUR |
| 2023-02-13 | N/A | 0,73 | EUR |
| 2022-09-22 | 2022-10-28 | 0,15 | EUR |
| 2022-07-12 | N/A | 0,25 | EUR |
| 2022-02-11 | N/A | 0,66 | EUR |
Hvornår har Vidrala regnskab – Næste dato: 25/02-2027
Vidrala's næste regnskab bliver offentliggjort d. 25. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Vidrala
Vidrala omsatte for 1,5 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 209,3 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 1,1 mia. | 1,3 mia. | 1,6 mia. | 1,6 mia. | 1,5 mia. |
| Nettoresultat | 145,2 mio. | 153,7 mio. | 233,4 mio. | 298,3 mio. | 209,3 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 4,43 | 4,73 | 7,23 | 8,85 | 6,24 |
| Overskudsgrad | 13,4 % | 11,4 % | 15,0 % | 18,8 % | 14,3 % |
| Frit cash flow | 170,9 mio. | −6,1 mio. | 111,7 mio. | 193,7 mio. | 191,8 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Vidrala 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Vidrala
Topfase
Vidrala ligner en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet er holdt op med at stige og har kun flyttet sig 0,2 % den seneste måned. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 13,5 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 26. juni og har ligget over det siden.
Formation: Sidelæns interval i gang
Startede 2. juli
Kursen har bevæget sig mellem 81 EUR og 87 EUR siden juli 2026 — 8 gange er den vendt om ved en af de to kanter. 87 EUR er der, hvor sælgerne hidtil har taget over. 81 EUR er der, hvor køberne har.
Gælder stadig — kursen ligger inde i intervallet.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Vidrala
Vidrala er i en kortsigtet optrend. Kursen på 90,40 € ligger 4,7% over 20-dages gennemsnittet (86,30 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 6,6% over 50-dages gennemsnittet (84,82 €). Langsigtet ligger aktien 13,7% over 200-dages gennemsnittet (79,48 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (84,82) ligger over 200-dages (79,48) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Vidrala er stærkere end den lange.
Er Vidrala overkøbt eller oversolgt?
Vidrala, S.A har en RSI på 66,3. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for Vidrala
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (1,084), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,792) med 0,292, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (2,078), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (1,812) med 0,266, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for Vidrala
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Vidrala, S.A har en årlig standardafvigelse på 21,1%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.
Samlet teknisk konklusion for Vidrala
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,084); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 2,078).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 66,3 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om Vidrala aktien i 2026
Hvad koster en Vidrala-aktie?
Skal man købe Vidrala aktien nu?
Er det for sent at købe Vidrala aktien?
Hvad er kursmålet for Vidrala aktien?
Er Vidrala en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Vidrala udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Vidrala aktien?
Er Vidrala overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Vidrala overkøbt?
Hvornår har Vidrala næste regnskab?
Er Vidrala shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Vidrala?
Er Vidrala en god aktie?
Hvad er fremtiden for Vidrala aktien?
Hvorfor bevæger Vidrala aktien?
Hvor meget kan Vidrala stige?
Hvor lavt kan Vidrala falde?
Hvad laver Vidrala?
Hvor mange ansatte har Vidrala?
Har Vidrala opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Vidrala penge eller giver underskud?
Kan Vidrala gå konkurs?
Har Vidrala meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Vidrala aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Vidrala aktien?
Aktier der ligner Vidrala — alternativer i Cyklisk forbrug
3 aktier i Cyklisk forbrug har højere TradeDesk-score end Vidrala (71/100) lige nu.
Se alle 159 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren