PVA TePla (TPE.XETRA) kursmål 2026/2027: 45% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
PVA TePla aktien faldt 4,9% i går – derfor faldt aktien, og her er hvad du bør gøre
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen faldt: BE Semiconductor Industries -2,8%, AIXTRON -6,3%, ASM International -5,1% og BE Semiconductor Industries -2,6%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for PVA TePla. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går.
PVA TePla kursmål 2026: Analytikere ser 46% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for PVA TePla er 43,99 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er PVA TePla overvurderet eller undervurderet?
PVA TePla er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 46,3% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 30,06 €, hvilket placerer PVA TePla i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 39,59 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 48,39 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For PVA TePla ligger det rimelige prisleje mellem 39,59 € og 48,39 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på PVA TePla. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om PVA TePla – Halvlederudstyr & materialer
PVA TePla AG bygger maskiner, som andre virksomheder bruger til at fremstille vigtige komponenter. Det kan for eksempel være dele til batterier, solceller og vindmøller. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse maskiner og systemer, samt ved at levere tilhørende service.Virksomheden arbejder inden for to forretningsområder. Det ene handler om udstyr til halvlederindustrien - altså den industri, der laver computerchips. Her leverer PVA TePla blandt andet systemer, der dyrker krystaller, måler kvalitet, og renser overfladen på siliciumskiver (kaldet wafere) for urenheder.
Det andet forretningsområde leverer udstyr til andre industrier. Det bruges til at fremstille og forædle materialer, behandle overflader, og overvåge produktionsprocesser. Kunderne findes blandt andet i medicinal-, elektronik- og værktøjsindustrien.
Maskinerne fra PVA TePla bliver brugt bredt: i halvlederteknologi, transportsektoren, luftfart, bilindustrien, materialeforskning og vedvarende energi.
Virksomheden har afdelinger i Tyskland, Frankrig, Italien, Schweiz, USA, Kina, Taiwan, Sydkorea og Singapore. Ud over selve maskinerne tilbyder PVA TePla også services som produkt- og procesudvikling, lodning, svejsning og varmebehandling.
PVA TePla blev grundlagt i 1977 og har hovedkontor i Wettenberg i Tyskland. Læs om virksomheden
PVA TePla hører til temaet Chip- og halvlederaktier. Se alle chip- og halvlederaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for PVA TePla
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
PVA TePla for danske investorer
Valuta. PVA TePla handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop PVA TePla kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er PVA TePla for en type aktie?
PVA TePla klassificeres som en spekulativ aktie.
Score-oversigt for PVA TePla
PVA TePla ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
PVA TePla har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser PVA TePla svag ud. Det kræver ekstra forsigtighed.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
P/S-ratioen er 2,5 (i moderat niveau). P/B er 4,3 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 11,22 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 0,8% — lavt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -83,6% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 4,02 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 99,3% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan betale sin gæld, men den fylder en del
PVA TePla regnskab – ⚡ Offentliggøres I DAG 05/11-2026
PVA TePla aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og skuffede ift. analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.Årsregnskaber for PVA TePla
PVA TePla omsatte for 244,3 mio. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 7,6 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 155,7 mio. | 205,2 mio. | 263,4 mio. | 270,1 mio. | 244,3 mio. |
| Nettoresultat | 12,2 mio. | 17,7 mio. | 24,4 mio. | 27,1 mio. | 7,6 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 0,56 | 0,81 | 1,12 | 1,25 | 0,37 |
| Overskudsgrad | 7,8 % | 8,6 % | 9,3 % | 10,0 % | 3,1 % |
| Frit cash flow | 55,4 mio. | −20,8 mio. | −9,3 mio. | 22,0 mio. | −15,8 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog PVA TePla analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
PVA TePla har skuffet i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er flere skuffelser end positive overraskelser. Det kan tyde på, at analytikerne er for optimistiske, eller at selskabet har svært ved at indfri forventningerne.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af PVA TePla 2026 – Signal: Stærkt Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for PVA TePla
Topfase
PVA TePla ligner begyndelsen på en topfase (det klassiske navn er distribution). 200-dages gennemsnittet stiger stadig (1,4 % den seneste måned), men kursen er faldet ned under det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 9,8 % under 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede under gennemsnittet den 8. oktober og har ligget under det siden.
Formation: Dobbeltbund i gang
Dannet 23. oktober · Endnu ikke gennemført
Kursen har været nede omkring 27 EUR to gange siden september 2026, og er begge gange steget derfra igen. Kursen er endnu ikke lukket over 37 EUR — toppen mellem de to bunde. Det er det niveau, der gør formationen færdig.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 27 EUR — de to bunde.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af PVA TePla
PVA TePla er i en kortsigtet nedtrend. Kursen på 30,06 € ligger 0,9% under 20-dages gennemsnittet (30,33 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 2,6% under 50-dages gennemsnittet (30,85 €). Langsigtet ligger aktien 9,8% under 200-dages gennemsnittet (33,34 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (30,85) ligger under 200-dages (33,34) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i PVA TePla er svagere end den lange.
Er PVA TePla overkøbt eller oversolgt?
PVA TePla AG har en RSI på 48,0, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for PVA TePla
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-0,294), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,384) med 0,090, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,923), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-0,339) med 0,584, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.
Risikoprofil for PVA TePla
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
PVA TePla AG har en årlig standardafvigelse på 59,4%, hvilket klassificerer aktien som Spekulativ. Betydelige kursudsving er normalt, og aktien kræver en højere risikotolerance.
Samlet teknisk konklusion for PVA TePla
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -0,294); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,923).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.
RSI: 48,0 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Sælg
Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.
Ofte stillede spørgsmål om PVA TePla aktien i 2026
Hvad koster en PVA TePla-aktie?
Skal man købe PVA TePla aktien nu?
Er det for sent at købe PVA TePla aktien?
Hvad er kursmålet for PVA TePla aktien?
Er PVA TePla en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i PVA TePla aktien?
Er PVA TePla overvurderet — er den blevet for dyr?
Er PVA TePla overkøbt?
Hvornår har PVA TePla næste regnskab?
Er PVA TePla shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i PVA TePla?
Er PVA TePla en god aktie?
Hvad er fremtiden for PVA TePla aktien?
Hvorfor falder PVA TePla aktien?
Hvor meget kan PVA TePla stige?
Hvor lavt kan PVA TePla falde?
Hvad laver PVA TePla?
Hvor mange ansatte har PVA TePla?
Har PVA TePla opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener PVA TePla penge eller giver underskud?
Kan PVA TePla gå konkurs?
Har PVA TePla meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af PVA TePla aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere PVA TePla aktien?
Aktier der ligner PVA TePla — alternativer i Industri
3 aktier i Industri har højere TradeDesk-score end PVA TePla (30/100) lige nu.
Se alle 343 aktier i Industri-sektoren