Stantec (STN.TO) kursmål 2026/2027: 20% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
Stantec kursmål 2026: Analytikere ser 25% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Stantec er 137,45 CAD. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 24,78% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Stantec overvurderet eller undervurderet?
Stantec er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 24,8% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 110,15 CAD, hvilket placerer Stantec i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 123,71 CAD, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 151,20 CAD.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Stantec ligger det rimelige prisleje mellem 123,71 CAD og 151,20 CAD.
Følg Stantec, så får du en kort mail kl. 17 hverdagen før regnskabet. Derudover en mail om lørdagen i de uger, hvor vores model skifter signal på aktien.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Stantec – Ingeniør & bygge
Stantec Inc. sælger rådgivning og tekniske løsninger inden for bygninger og infrastruktur, som veje, vandforsyning og energianlæg. Virksomheden tjener sine penge ved at hjælpe kunder med at planlægge, designe og bygge projekter samt vedligeholde dem bagefter.Stantec arbejder primært i Canada og USA, men har også kunder i andre lande. Kunderne er blandt andet offentlige myndigheder, kommuner, forsyningsselskaber og private virksomheder.
Virksomhedens ydelser dækker mange fagområder. Det handler blandt andet om ingeniørarbejde, arkitektur, indretning af bygninger, landmåling og miljøundersøgelser. Stantec hjælper også med brandsikring, el- og vvs-løsninger, samt bæredygtighed i byggeri. Projekterne spænder bredt - fra skoler og kulturhuse til lufthavne, fabrikker og kontorbygninger.
Derudover rådgiver Stantec om naturgenopretning og om, hvordan virksomheder kan arbejde mere ansvarligt med miljø og samfundsforhold - det, man ofte kalder ESG.
Stantec blev grundlagt i 1954 og hed dengang Stanley Technology Group Inc. Virksomheden skiftede navn til Stantec Inc. i oktober 1998. Hovedkontoret ligger i Edmonton i Canada. Læs om virksomheden
Stantec hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Stantec
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Stantec for danske investorer
Valuta. Stantec handles i canadiske dollar (CAD) i Canada. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger den canadiske dollar over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Stantec kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Canada trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Stantec for en type aktie?
Stantec klassificeres som en stabil aktie.
Score-oversigt for Stantec
Stantec ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Stantec har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Stantec blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Stantec handles til en P/E på 24,1, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 14,5 (40% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 1,8 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 3,3 (højt – markedet forventer mere end den bogførte værdi). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,39.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Stantec har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 7,4% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 13,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 15,7% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 6,9% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 11,2% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,92 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 136,2% – moderat gældsætning.
🚀 Momentum & Short Interest
Hvad gør kursen lige nu? Viser kursens udvikling over forskellige tidsperioder og hvor mange investorer der satser på fald.
Short interest er 0,83% — lavt, markedet forventer ikke et fald.
Stantec udbytte 2026: 0,9% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Stantec
Hvornår udbetaler Stantec udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Stantec?
Stantec betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,25 CAD pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 0,9%. Over de seneste 5 år er det årlige udbytte steget med 120,6%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 22,9%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for Stantec
Vi har registreret udbyttebetalinger for Stantec siden 2021-09-29. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 21 gange, senest den 2026-09-29. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-09-29 | 2026-10-15 | 0,25 | CAD |
| 2026-06-30 | 2026-07-15 | 0,25 | CAD |
| 2026-03-31 | 2026-04-15 | 0,25 | CAD |
| 2025-12-31 | 2026-01-15 | 0,23 | CAD |
| 2025-09-29 | 2025-10-15 | 0,23 | CAD |
| 2025-06-30 | 2025-07-15 | 0,23 | CAD |
| 2025-03-28 | 2025-04-15 | 0,23 | CAD |
| 2024-12-31 | 2025-01-15 | 0,21 | CAD |
| 2024-09-27 | 2024-10-15 | 0,21 | CAD |
| 2024-06-28 | 2024-07-15 | 0,21 | CAD |
| 2024-03-27 | 2024-04-15 | 0,21 | CAD |
| 2023-12-28 | 2024-01-16 | 0,20 | CAD |
| 2023-09-28 | 2023-10-16 | 0,20 | CAD |
| 2023-06-29 | 2023-07-17 | 0,20 | CAD |
| 2023-03-30 | 2023-04-17 | 0,20 | CAD |
| 2022-12-29 | 2023-01-17 | 0,18 | CAD |
| 2022-09-28 | 2022-10-17 | 0,18 | CAD |
| 2022-06-29 | 2022-07-15 | 0,18 | CAD |
| 2022-03-30 | 2022-04-18 | 0,18 | CAD |
| 2021-12-30 | 2022-01-18 | 0,17 | CAD |
| 2021-09-29 | 2021-10-15 | 0,17 | CAD |
Hvornår har Stantec regnskab – Næste dato: 12/11-2026
Stantec's næste regnskab bliver offentliggjort d. 12. november 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker tredje kvartal (Q3) og sluttede d. 30. september 2026.Årsregnskaber for Stantec
Stantec omsatte for 8,1 mia. CAD i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 479,4 mio. CAD.
| Beløb i CAD | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 3,6 mia. | 4,5 mia. | 5,1 mia. | 5,9 mia. | 8,1 mia. |
| Nettoresultat | 200,7 mio. | 247,0 mio. | 316,5 mio. | 361,5 mio. | 479,4 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 1,80 | 2,21 | 2,85 | 3,17 | 4,20 |
| Overskudsgrad | 5,5 % | 5,5 % | 6,3 % | 6,2 % | 5,9 % |
| Frit cash flow | 351,2 mio. | 235,8 mio. | 419,4 mio. | 504,1 mio. | 791,0 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Stantec analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Stantec har slået forventningerne i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Stantec 2026 – Signal: Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Stantec
Bundfase
Stantec ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (2,9 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 0,4 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 4. november og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Stantec
Stantec er i en kortsigtet optrend. Kursen på 110,15 CAD ligger 10,4% over 20-dages gennemsnittet (99,82 CAD). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 11,1% over 50-dages gennemsnittet (99,11 CAD). Langsigtet ligger aktien 0,4% over 200-dages gennemsnittet (109,68 CAD), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (99,11) ligger under 200-dages (109,68) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Stantec er svagere end den lange.
Er Stantec overkøbt eller oversolgt?
Stantec Inc har en RSI på 75,2, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.
MACD-analyse for Stantec
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (2,400), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (1,101) med 1,299, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-3,923), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-5,647) med 1,724, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.
Risikoprofil for Stantec
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Stantec Inc har en årlig standardafvigelse på 30,2%, hvilket klassificerer aktien som Balanceret. Der er nogen kursudsving, men kursen er forholdsvis stabil.
Samlet teknisk konklusion for Stantec
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 2,400); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -3,923).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.
RSI: 75,2 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).
Teknisk signal: Køb
Den overordnede trend er positiv, og MACD bekræfter billedet. Overvej køb, men sæt en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder til et bestemt niveau) lige under det seneste lavpunkt.
Ofte stillede spørgsmål om Stantec aktien i 2026
Hvad koster en Stantec-aktie?
Skal man købe Stantec aktien nu?
Er det for sent at købe Stantec aktien?
Hvad er kursmålet for Stantec aktien?
Er Stantec en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Stantec udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Stantec aktien?
Er Stantec overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Stantec overkøbt?
Hvornår har Stantec næste regnskab?
Er Stantec shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Stantec?
Er Stantec en god aktie?
Hvad er fremtiden for Stantec aktien?
Hvorfor stiger Stantec aktien?
Hvor meget kan Stantec stige?
Hvor lavt kan Stantec falde?
Hvad laver Stantec?
Hvor mange ansatte har Stantec?
Har Stantec opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Stantec penge eller giver underskud?
Kan Stantec gå konkurs?
Har Stantec meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Stantec aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Stantec aktien?
Aktier der ligner Stantec — alternativer i Ingeniør & bygge
3 aktier i Ingeniør & bygge har højere TradeDesk-score end Stantec (51/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren