L'Oréal (OR.PA) kursmål og anbefaling 2026/2027
L'Oréal kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (2% overvurderet)
Det gennemsnitlige kursmål for L'Oréal er 434,46 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er overvurderet med 2,19% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
Er L'Oréal overvurderet eller undervurderet?
L'Oréal er i øjeblikket fair med en afvigelse på 2,2% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 444,20 €, hvilket placerer L'Oréal i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 391,01 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 477,91 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For L'Oréal ligger det rimelige prisleje mellem 391,01 € og 477,91 €.
De tre temaer der trækker markedet
Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.
Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.
Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.
Om L'Oréal – Husholdning & personlig pleje
L'Oréal laver og sælger makeup, hudpleje, hårprodukter, parfume og hygiejneartikler til kvinder og mænd. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge disse produkter gennem mange forskellige kendte mærker.L'Oréal sælger sine produkter over hele verden, blandt andet i Europa, Nordamerika, Asien, Mellemøsten, Afrika og Latinamerika. Kunderne er almindelige forbrugere, men også frisørsaloner og hudplejeklinikker, som bruger virksomhedens professionelle produkter.
Virksomheden er opdelt i fire forretningsområder: professionelle produkter til frisører, forbrugerprodukter til dagligt brug, luksusprodukter og produkter til hudpleje med medicinsk præg. Blandt de kendte mærker er L'Oréal Paris, Garnier, Maybelline New York, Lancôme, Yves Saint Laurent Beauté, Kiehl's, Biotherm, Vichy og CeraVe.
Produkterne sælges mange steder: i almindelige butikker, stormagasiner, apoteker, specialbutikker, frisørsaloner, lufthavne og på nettet.
L'Oréal blev grundlagt i 1909 og har hovedkontor i Clichy i Frankrig. Læs om virksomheden
Nøgletal for L'Oréal
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
L'Oréal for danske investorer
Valuta. L'Oréal handles i euro (EUR) i Frankrig. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop L'Oréal kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Udbytte fra udlandet. Frankrig trækker sin egen kildeskat af udbyttet, før pengene sendes videre. Efter dobbeltbeskatningsaftalen kan du normalt modregne op til 15 % i den danske skat, så du ikke betaler dobbelt. Trækker landet mere end det, skal det overskydende søges tilbage i det pågældende land.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er L'Oréal for en type aktie?
L'Oréal klassificeres som en momentum-aktie med en momentum-score i top 8% af alle aktier. Kursen er steget 0,0% på lang sigt.
Score-oversigt for L'Oréal
L'Oréal ser dyr ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Markedet forventer allerede meget af selskabet.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
L'Oréal har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser L'Oréal blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
L'Oréal handles til en P/E på 36,7, hvilket er over markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 28,5 (22% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 5,1 (høj – markedet betaler en ekstra høj pris i forhold til selskabets omsætning). P/B er 6,9 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 2,50 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
L'Oréal har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 13,9% — solid, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 21,3%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 19,4% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 9,5% — fremragende. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 5,4% år-over-år.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 3,79 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 70,1% – lav gældsætning og en solid balance.
Kan sagtens betale sin gæld
L'Oréal udbytte 2026: 1,6% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for L'Oréal
Hvornår udbetaler L'Oréal udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler L'Oréal?
L'Oréal betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 7,20 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,6%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 50,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 61,1%, hvilket er relativt højt. Virksomheden udbetaler en stor del af overskuddet som udbytte, men der er stadig en buffer.
Historiske udbyttebetalinger for L'Oréal
Vi har registreret udbyttebetalinger for L'Oréal siden 2022-04-27. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-04-29. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | 2026-05-04 | 7,20 | EUR |
| 2025-05-05 | 2025-05-07 | 7,00 | EUR |
| 2024-04-26 | 2024-04-30 | 6,60 | EUR |
| 2023-04-27 | 2023-05-02 | 6,00 | EUR |
| 2022-04-27 | 2022-04-29 | 4,80 | EUR |
Hvornår har L'Oréal regnskab – Næste dato: 11/02-2027
L'Oréal's næste regnskab bliver offentliggjort d. 11. februar 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for L'Oréal
L'Oréal omsatte for 44,1 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 6,1 mia. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 32,3 mia. | 38,3 mia. | 41,2 mia. | 43,5 mia. | 44,1 mia. |
| Nettoresultat | 4,6 mia. | 5,7 mia. | 6,2 mia. | 6,4 mia. | 6,1 mia. |
| Indtjening pr. aktie | 8,21 | 10,61 | 11,52 | 11,95 | 11,44 |
| Overskudsgrad | 14,2 % | 14,9 % | 15,0 % | 14,7 % | 13,9 % |
| Frit cash flow | 5,7 mia. | 4,9 mia. | 6,1 mia. | 6,6 mia. | 7,2 mia. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af L'Oréal 2026 – Signal: Stærkt Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for L'Oréal
Stigende fase
L'Oréal er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 17,9 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,2 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 5. oktober og har ligget over det siden.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af L'Oréal
L'Oréal er i en kortsigtet optrend. Kursen på 444,20 € ligger 7,5% over 20-dages gennemsnittet (413,09 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 12,8% over 50-dages gennemsnittet (393,83 €). Langsigtet ligger aktien 17,7% over 200-dages gennemsnittet (377,33 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (393,83) ligger over 200-dages (377,33) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i L'Oréal er stærkere end den lange.
Er L'Oréal overkøbt eller oversolgt?
L'Oréal S.A har en RSI på 73,5, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.
MACD-analyse for L'Oréal
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (14,199), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (11,904) med 2,295, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (10,844), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (5,600) med 5,244, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.
Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.
Risikoprofil for L'Oréal
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
L'Oréal S.A har en årlig standardafvigelse på 25,0%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.
Samlet teknisk konklusion for L'Oréal
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 14,199); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 10,844).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.
RSI: 73,5 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).
Teknisk signal: Stærkt Køb
Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.
Ofte stillede spørgsmål om L'Oréal aktien i 2026
Hvad koster en L'Oréal-aktie?
Skal man købe L'Oréal aktien nu?
Er det for sent at købe L'Oréal aktien?
Hvad er kursmålet for L'Oréal aktien?
Er L'Oréal en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler L'Oréal udbytte 2027?
Hvad er risikoen i L'Oréal aktien?
Er L'Oréal overvurderet — er den blevet for dyr?
Er L'Oréal overkøbt?
Hvornår har L'Oréal næste regnskab?
Er L'Oréal shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i L'Oréal?
Er L'Oréal en god aktie?
Hvad er fremtiden for L'Oréal aktien?
Hvorfor bevæger L'Oréal aktien?
Hvor meget kan L'Oréal stige?
Hvor lavt kan L'Oréal falde?
Hvad laver L'Oréal?
Hvor mange ansatte har L'Oréal?
Har L'Oréal opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener L'Oréal penge eller giver underskud?
Kan L'Oréal gå konkurs?
Har L'Oréal meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af L'Oréal aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere L'Oréal aktien?
Aktier der ligner L'Oréal — alternativer i Husholdning & personlig pleje
3 aktier i Husholdning & personlig pleje har højere TradeDesk-score end L'Oréal (61/100) lige nu.
Se alle 75 aktier i Defensivt forbrug-sektoren