Nordex (NDX1.F) kursmål 2026/2027: 20% potentiale
Nordex aktien stiger 2,4% i dag – bør du sælge eller holde aktien?
Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen.
Hele branchen stiger: Siemens Aktiengesellschaft +1,3%, Siemens Energy +3,1%, GEA +0,9% og Krones +1,8%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Nordex. Til sammenligning er DAX-indekset +0,5% i dag.
Nordex kursmål 2026: Analytikere ser 21% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Nordex er 50,72 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 20,70% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Nordex overvurderet eller undervurderet?
Nordex er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 20,7% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 42,02 €, hvilket placerer Nordex i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 45,65 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 55,79 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Nordex ligger det rimelige prisleje mellem 45,65 € og 55,79 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på Nordex. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Nordex – Industrimaskiner
Nordex SE bygger og sælger store vindmøller, der opstilles på land. Virksomheden tjener penge både ved at sælge vindmøllerne og ved at servicere dem bagefter, blandt andet med reparationer, reservedele og overvågning af vindmølleparker.Nordex sælger sine vindmøller i Europa, Nordamerika og Latinamerika samt i andre dele af verden. Kunderne er typisk selskaber, der ejer og driver vindmølleparker.
Virksomheden har to forretningsområder: Projekter og Service. Nordex' vindmøller sælges under navnene Delta4000 og Delta. Ud over nye vindmøller tilbyder virksomheden også opgraderinger og forbedringer af ældre vindmøller, så de kører bedre og mere effektivt.
Nordex SE blev grundlagt i 1985 og har hovedkontor i Hamborg i Tyskland. Virksomheden har desuden en produktionsfabrik i Izmir i Tyrkiet. Læs om virksomheden
Nordex hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Nordex
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Nordex for danske investorer
Valuta. Nordex handles i euro (EUR) i Tyskland. Køber du for kroner, påvirker valutakursen dit afkast: stiger euroen over for den danske krone, stiger aktiens værdi i kroner — og omvendt.
Aktiesparekonto. På en aktiesparekonto må du have aktier, der handles på et reguleret marked eller en multilateral handelsfacilitet (fx First North). Skatten er 17 % af årets afkast — også af det, du ikke har solgt. Om netop Nordex kan købes på din aktiesparekonto, afhænger af din bank. Sådan virker aktiesparekontoen
Frit depot. Gevinst og udbytte er aktieindkomst: 27 % af de første 79.400 kr. (158.800 kr. for gifte) og 42 % af resten i 2026. Gevinsten beskattes, når du sælger.
Generel information, ikke skatterådgivning. Satserne er fra skat.dk, tjekket 23. september 2026.
Hvad er Nordex for en type aktie?
Nordex klassificeres som en vækstaktie med en kvartalsvis indtjeningsvækst på 246,4% og stærkt langsigtet momentum på 0,0%.
Score-oversigt for Nordex
Nordex ser hverken tydeligt billig eller meget dyr ud. Prisen virker mere neutral.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
Nordex har et mere neutralt kursbillede. Der er ikke et klart tegn på stærk medvind eller tydelig svaghed.
Samlet set ser Nordex blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Nordex handles til en P/E på 22,9, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 80,0. P/S-ratioen er 1,1 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 6,3 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver).
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Nordex har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 5,0% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 8,5%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 32,4% — meget højt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 6,9% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 246,4% år-over-år — stærk vækst.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,75 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 467,8% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Nordex regnskab – ⚡ Offentliggøres I DAG 05/11-2026
Nordex aflagde senest regnskab for 128 dage siden (d. 30. juni 2026, Q2 2026) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.Årsregnskaber for Nordex
Nordex omsatte for 7,6 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 274,5 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 5,4 mia. | 5,7 mia. | 6,5 mia. | 7,3 mia. | 7,6 mia. |
| Nettoresultat | −230,2 mio. | −497,8 mio. | −302,8 mio. | 8,8 mio. | 274,5 mio. |
| Indtjening pr. aktie | −1,44 | −2,35 | −1,28 | 0,04 | 1,16 |
| Overskudsgrad | −4,2 % | −8,7 % | −4,7 % | 0,1 % | 3,6 % |
| Frit cash flow | −42,1 mio. | −555,5 mio. | 28,3 mio. | 265,6 mio. | 844,1 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog Nordex analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
Nordex har slået forventningerne i 6 ud af de seneste 8 kvartaler – det er et stærkt mønster. Selskabet leverer typisk bedre, end analytikerne forudsiger.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af Nordex 2026 – Signal: Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Nordex
Stigende fase
Nordex er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 0,7 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,5 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 4. november og har ligget over det siden.
Formation: Omvendt hoved-skulder gennemført
Dannet 23. oktober · Gennemført 29. oktober
Tre bunde, hvor den midterste er den dybeste. Linjen hen over de to toppe imellem kaldes halslinjen. Kursen lukkede over halslinjen den 29. oktober, omkring 39 EUR.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 34 EUR — bunden af hovedet.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Nordex
Nordex er i en kortsigtet optrend. Kursen på 42,02 € ligger 12,0% over 20-dages gennemsnittet (37,52 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 9,9% over 50-dages gennemsnittet (38,22 €). Langsigtet ligger aktien 3,2% over 200-dages gennemsnittet (40,72 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (38,22) ligger under 200-dages (40,72) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Nordex er svagere end den lange.
Er Nordex overkøbt eller oversolgt?
Nordex SE har en RSI på 61,5. Aktien viser positiv kursudvikling i den øvre del af det neutrale område. I kombination med den positive trend støtter dette billedet af, at køberne har overtaget.
MACD-analyse for Nordex
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (0,266), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-0,092) med 0,358, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,389), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (0,060) med 0,449, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Afvent at den ugentlige MACD også kommer over 0, før du handler.
Risikoprofil for Nordex
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Nordex SE har en årlig standardafvigelse på 48,3%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for Nordex
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 0,266); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,389).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvind.
RSI: 61,5 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Køb
Den overordnede trend er positiv, og MACD bekræfter billedet. Overvej køb, men sæt en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder til et bestemt niveau) lige under det seneste lavpunkt.
Ofte stillede spørgsmål om Nordex aktien i 2026
Hvad koster en Nordex-aktie?
Skal man købe Nordex aktien nu?
Er det for sent at købe Nordex aktien?
Hvad er kursmålet for Nordex aktien?
Er Nordex en udbytteaktie?
Hvad er risikoen i Nordex aktien?
Er Nordex overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Nordex overkøbt?
Hvornår har Nordex næste regnskab?
Er Nordex shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Nordex?
Er Nordex en god aktie?
Hvad er fremtiden for Nordex aktien?
Hvorfor stiger Nordex aktien i dag?
Hvor meget kan Nordex stige?
Hvor lavt kan Nordex falde?
Hvad laver Nordex?
Hvor mange ansatte har Nordex?
Har Nordex opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Nordex penge eller giver underskud?
Kan Nordex gå konkurs?
Har Nordex meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Nordex aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Nordex aktien?
Aktier der ligner Nordex — alternativer i Industrimaskiner
3 aktier i Industrimaskiner har højere TradeDesk-score end Nordex (52/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren
Flere aktier i Industri
Samme selskab på en anden børs
Aktien er også noteret her. Kursen kan afvige, fordi handlen sker i en anden valuta og på et andet marked.