KION GROUP (KGX.XETRA) kursmål 2026/2027: 35% potentiale – anbefaling og Aktieanalyse
KION GROUP kursmål 2026: Analytikere ser 38% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for KION GROUP er 48,93 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 38,30% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er KION GROUP overvurderet eller undervurderet?
KION GROUP er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 38,3% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 35,38 €, hvilket placerer KION GROUP i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 44,04 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 53,82 €.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For KION GROUP ligger det rimelige prisleje mellem 44,04 € og 53,82 €.
Få en mail, når vores model skifter signal på KION GROUP. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om KION GROUP – Landbrugs- & entreprenørmaskiner
KION GROUP AG laver gaffeltrucks og andre industrielle køretøjer, samt løsninger til lagerstyring og logistik. Virksomheden tjener penge ved at sælge, udleje og servicere disse maskiner og systemer.Virksomheden er opdelt i to områder. Det ene handler om trucks og service. Det andet handler om løsninger til lagre og forsyningskæder, altså systemer der hjælper virksomheder med at flytte og opbevare varer effektivt.
KION sælger sine produkter under flere kendte navne, blandt andet Linde, STILL, Baoli, Fenwick og OM. Produkterne tæller gaffeltrucks, tunge trucks, både el-drevne og trucks med forbrændingsmotor, samt reservedele og lithium-ion-batterier. Under navnet Dematic tilbyder virksomheden også automatiserede lagerløsninger. Det kan for eksempel være robotter der kører varer rundt, maskiner der pakker paller, og systemer der sorterer og transporterer varer automatisk.
Ud over selve maskinerne tilbyder KION også udlejning, vedligeholdelse og reparation, samt finansieringsløsninger til kunderne.
Virksomheden er til stede i mange dele af verden. Det gælder Vesteuropa, Østeuropa, Mellemøsten, Afrika, Nordamerika, Central- og Sydamerika, Kina og resten af Asien. Kunderne er typisk virksomheder, der har brug for at flytte, opbevare eller sortere varer, for eksempel i fabrikker eller lagre.
KION GROUP AG blev grundlagt i 2006 og hed tidligere KION Holding 1 GmbH. Hovedkontoret ligger i Frankfurt am Main i Tyskland. Læs om virksomheden
Nøgletal for KION GROUP
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er KION GROUP for en type aktie?
KION GROUP klassificeres som en value-aktie med en value-score i top 6% af alle aktier. P/E-ratioen på 12,0 indikerer en attraktiv prissætning.
Score-oversigt for KION GROUP
KION GROUP ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.
KION GROUP har svag kursudvikling. Markedet viser lige nu ikke stor interesse for aktien.
Samlet set ser KION GROUP blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
KION GROUP handles til en P/E på 12,0, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 8,3 (31% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,4 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 0,7 (under bogført værdi – kan indikere en value-mulighed). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 0,41 — under 1.0 tyder på at aktien er billig i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
KION GROUP har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 3,2% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 6,3%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 6,1% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 2,4% — moderat. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -13,1% år-over-år — faldende indtjening.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 7 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 1,24 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 203,5% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Kan betale sin gæld, men den fylder en del
KION GROUP udbytte 2026: 1,8% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for KION GROUP
Hvornår udbetaler KION GROUP udbytte i 2026?
Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.
Hvor meget udbytte betaler KION GROUP?
KION GROUP betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 0,62 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,8%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte faldet med 58,7%.
Payout ratioen er 19,8%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.
Historiske udbyttebetalinger for KION GROUP
Vi har registreret udbyttebetalinger for KION GROUP siden 2022-05-12. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-05-29. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | N/A | 0,62 | EUR |
| 2025-05-28 | N/A | 0,82 | EUR |
| 2024-05-30 | N/A | 0,70 | EUR |
| 2023-05-18 | N/A | 0,19 | EUR |
| 2022-05-12 | N/A | 1,50 | EUR |
Hvornår har KION GROUP regnskab – Næste dato: 04/03-2027
KION GROUP's næste regnskab bliver offentliggjort d. 4. marts 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for KION GROUP
KION GROUP omsatte for 11,3 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 230,1 mio. EUR.
| Beløb i EUR | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 10,3 mia. | 11,1 mia. | 11,4 mia. | 11,5 mia. | 11,3 mia. |
| Nettoresultat | 568,3 mio. | 98,0 mio. | 305,8 mio. | 360,3 mio. | 230,1 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 4,33 | 0,75 | 2,33 | 2,75 | 1,76 |
| Overskudsgrad | 5,5 % | 0,9 % | 2,7 % | 3,1 % | 2,0 % |
| Frit cash flow | 547,9 mio. | −728,6 mio. | 651,1 mio. | 707,7 mio. | 701,5 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Slog KION GROUP analytikernes forventninger?
Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.
KION GROUP har slået forventningerne i 5 ud af de seneste 8 kvartaler – det er over halvdelen, hvilket er solidt. Selskabet leverer oftere bedre end analytikerne forudser, end omvendt.
Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.
Teknisk analyse af KION GROUP 2026 – Signal: Stærkt Sælg
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for KION GROUP
Faldende fase
KION GROUP er i en faldende fase (det klassiske navn er markdown). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 20,8 % under 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er faldet 6,7 % den seneste måned. Kursen har ligget under gennemsnittet hele tiden siden mindst 21. maj.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af KION GROUP
KION GROUP er i en kortsigtet optrend. Kursen på 35,38 € ligger 4,1% over 20-dages gennemsnittet (33,98 €). På mellemlang sigt er billedet negativt: kursen ligger 7,9% under 50-dages gennemsnittet (38,43 €). Langsigtet ligger aktien 19,9% under 200-dages gennemsnittet (44,17 €), hvilket indikerer en langsigtet nedtrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (38,43) ligger under 200-dages (44,17) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i KION GROUP er svagere end den lange.
Er KION GROUP overkøbt eller oversolgt?
KION GROUP AG har en RSI på 48,2, midt i det neutrale område. Der er hverken klart købs- eller salgspres lige nu.
MACD-analyse for KION GROUP
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er negativ (-1,049), hvilket betyder at den korte trend peger ned – sælgerne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (-1,391) med 0,342, hvilket tyder på at presset nedad er ved at aftage – trenden kan være på vej til at vende.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-3,201), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger under signal-linjen (-2,726) med 0,475, hvilket bekræfter vedvarende langsigtet modvind.
Samlet MACD-vurdering: Både den korte og lange trend peger ned. Dog viser kursen tegn på bedring på daglig basis – en vending i trenden kan være på vej, men er endnu ikke bekræftet.
Risikoprofil for KION GROUP
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
KION GROUP AG har en årlig standardafvigelse på 42,8%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for KION GROUP
Overordnet trend: Faldende. Kursen ligger under sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en svag trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger ned (daglig værdi -1,049); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -3,201).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: modvinden aftager; Lang sigt: modvind.
RSI: 48,2 – neutral (kursudviklingen er hverken voldsomt presset op eller ned).
Teknisk signal: Stærkt Sælg
Kursen ligger under både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er negativ på både kort og lang sigt. Undgå køb og overvej at lukke eksisterende positioner.
Ofte stillede spørgsmål om KION GROUP aktien i 2026
Hvad koster en KION GROUP-aktie?
Skal man købe KION GROUP aktien nu?
Er det for sent at købe KION GROUP aktien?
Hvad er kursmålet for KION GROUP aktien?
Er KION GROUP en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler KION GROUP udbytte 2027?
Hvad er risikoen i KION GROUP aktien?
Er KION GROUP overvurderet — er den blevet for dyr?
Er KION GROUP overkøbt?
Hvornår har KION GROUP næste regnskab?
Er KION GROUP shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i KION GROUP?
Er KION GROUP en god aktie?
Hvad er fremtiden for KION GROUP aktien?
Hvorfor stiger KION GROUP aktien i dag?
Hvor meget kan KION GROUP stige?
Hvor lavt kan KION GROUP falde?
Hvad laver KION GROUP?
Hvor mange ansatte har KION GROUP?
Har KION GROUP opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener KION GROUP penge eller giver underskud?
Kan KION GROUP gå konkurs?
Har KION GROUP meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af KION GROUP aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere KION GROUP aktien?
Aktier der ligner KION GROUP — alternativer i Landbrugs- & entreprenørmaskiner
3 aktier i Landbrugs- & entreprenørmaskiner har højere TradeDesk-score end KION GROUP (55/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren