Implenia (IMPN.SW) kursmål 2026/2027: 20% potentiale
Implenia kursmål 2026: Analytikere ser 20% potentiale
Det gennemsnitlige kursmål for Implenia er 88,00 CHF. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.
Aktien er undervurderet med 20,38% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
Er Implenia overvurderet eller undervurderet?
Implenia er i øjeblikket undervurderet med en afvigelse på 20,4% i forhold til kursmålet.
Den aktuelle kurs er 73,10 CHF, hvilket placerer Implenia i kategorien undervurderet. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 79,20 CHF, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 96,80 CHF.
Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Implenia ligger det rimelige prisleje mellem 79,20 CHF og 96,80 CHF.
Få en mail, når vores model skifter signal på Implenia. Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.
Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.
Om Implenia – Ingeniør & bygge
Implenia AG bygger og udvikler ejendomme samt udfører anlægsarbejde. Virksomheden tjener penge ved at opføre bygninger, anlægge tunneler og veje, og ved at tilbyde service inden for byggeri og ejendomme.Implenia arbejder primært i Schweiz, Tyskland, Østrig, Norge, Sverige og Frankrig, men har også opgaver i andre lande. Kunderne er typisk dem, der har brug for nye bygninger, boliger, eller store anlægsprojekter som tunneler og veje.
Virksomheden er opdelt i tre områder: byggeri, anlægsarbejde og serviceydelser. Inden for byggeri opfører Implenia nye bygninger, moderniserer gamle, og arbejder også med træbyggeri. Inden for anlægsarbejde bygger virksomheden blandt andet tunneler, broer og fundamenter. Derudover tilbyder Implenia rådgivning om ejendomsudvikling, energi og bæredygtighed, samt planlægning af bygningers tekniske installationer.
Implenia leverer også byggematerialer og tekniske løsninger, for eksempel systemer til at forstærke beton, og isoleringsmaterialer til tunneler.
Hovedkontoret ligger i Opfikon i Schweiz. Læs om virksomheden
Implenia hører til temaet Industri- og maskinaktier. Se alle industri- og maskinaktier rangeret efter signal og momentum →
Nøgletal for Implenia
Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.
Hvad er Implenia for en type aktie?
Implenia klassificeres som en value-aktie med en value-score i top 16% af alle aktier. P/E-ratioen på 15,6 indikerer en attraktiv prissætning.
Score-oversigt for Implenia
Implenia ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.
Virksomheden ser svag ud på kvalitet. Det betyder, at investorer bør være forsigtige, selv hvis aktien virker billig.
Implenia har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.
Samlet set ser Implenia blandet ud. Der er både positive og negative forhold.
📈 Værdiansættelse
Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.
Implenia handles til en P/E på 15,6, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 9,3 (41% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 0,4 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 1,7 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 2,78 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.
💵 Rentabilitet & Vækst
Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.
Implenia har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,5% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 1,3%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 12,3% — solidt. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 1,2% — moderat.
🏦 Finansiel Sundhed
Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.
Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 4 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,23 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 374,3% – virksomheden har væsentligt mere gæld end egenkapital, hvilket øger risikoen.
Kan have svært ved at betale sin gæld
Implenia udbytte 2026: 1,9% udbytteprocent
Udbytte-nøgletal for Implenia
Hvornår udbetaler Implenia udbytte i 2026?
Hvor meget udbytte betaler Implenia?
Implenia betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 1,40 CHF pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 1,9%. Over de seneste 3 år er det årlige udbytte steget med 250,0%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.
Payout ratioen er 51,2%, hvilket vurderes som sundt og bæredygtigt. Virksomheden balancerer mellem at belønne aktionærerne og geninvestere i vækst.
Historiske udbyttebetalinger for Implenia
Vi har registreret udbyttebetalinger for Implenia siden 2023-03-30. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 4 gange, senest den 2026-04-02. Denne aktie kvalificerer sig som en sporadisk udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 3 år. Dette gør den interessant for investorer, der søger lejlighedsvis indkomst fra udbytter.
| X-dag | Udbetalings Dato | Beløb | Valuta |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | 2026-04-08 | 1,40 | CHF |
| 2025-03-27 | 2025-03-31 | 0,90 | CHF |
| 2024-03-28 | 2024-04-03 | 0,60 | CHF |
| 2023-03-30 | 2023-04-03 | 0,40 | CHF |
Hvornår har Implenia regnskab – Næste dato: 03/03-2027
Implenia's næste regnskab bliver offentliggjort d. 3. marts 2027 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 31. december 2026.Årsregnskaber for Implenia
Implenia omsatte for 3,5 mia. CHF i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 83,6 mio. CHF.
| Beløb i CHF | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 3,8 mia. | 3,5 mia. | 3,6 mia. | 3,6 mia. | 3,5 mia. |
| Nettoresultat | 61,2 mio. | 104,8 mio. | 141,0 mio. | 92,4 mio. | 83,6 mio. |
| Indtjening pr. aktie | 2,90 | 5,59 | 7,57 | 5,00 | 4,53 |
| Overskudsgrad | 1,6 % | 3,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 2,4 % |
| Frit cash flow | −116,3 mio. | 89,4 mio. | −90,1 mio. | −37,5 mio. | 95,0 mio. |
Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.
Teknisk analyse af Implenia 2026 – Signal: Køb
Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.
Fase og formation i grafen for Implenia
Bundfase
Implenia ligner en bundfase (det klassiske navn er akkumulation). 200-dages gennemsnittet falder stadig (1,4 % den seneste måned), men kursen er kommet op over det. Ved lukkekursen 4. november lå kursen 8,0 % over 200-dages gennemsnittet. Kursen lukkede over gennemsnittet den 29. oktober og har ligget over det siden.
Formation: Hoved-skulder gennemført
Dannet 31. juli · Gennemført 7. august
Tre toppe, hvor den midterste er den højeste. Linjen hen under de to bunde imellem kaldes halslinjen. Kursen lukkede under halslinjen den 7. august, omkring 63 CHF.
Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker over 77 CHF — toppen af hovedet.
Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Trendanalyse af Implenia
Implenia er i en kortsigtet optrend. Kursen på 73,10 CHF ligger 12,4% over 20-dages gennemsnittet (65,04 CHF). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 11,9% over 50-dages gennemsnittet (65,33 CHF). Langsigtet ligger aktien 9,2% over 200-dages gennemsnittet (66,93 CHF), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.
Death Cross: 50-dages gennemsnittet (65,33) ligger under 200-dages (66,93) – det er et klassisk negativt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Implenia er svagere end den lange.
Er Implenia overkøbt eller oversolgt?
Implenia AG har en RSI på 74,3, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.
MACD-analyse for Implenia
MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.
Daglig MACD: MACD er positiv (1,505), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (0,466) med 1,039, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.
Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er negativ (-0,169), hvilket betyder at den længere trend peger ned. Den ligger over signal-linjen (-0,326) med 0,157, hvilket tyder på at den længere nedtur er ved at aftage – en større vending i trenden kan være på vej.
Samlet MACD-vurdering: Den daglige og ugentlige MACD giver modstridende signaler. Den korte trend peger op, men den lange peger stadig ned. Den ugentlige MACD viser dog stigende styrke, hvilket kan signalere en kommende vending i trenden.
Risikoprofil for Implenia
Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.
Implenia AG har en årlig standardafvigelse på 36,7%, hvilket klassificerer aktien som Moderat. Kursen kan svinge mærkbart ved markedsændringer.
Samlet teknisk konklusion for Implenia
Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.
Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,505); Lang sigt: peger ned (ugentlig værdi -0,169).
Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: modvinden aftager.
RSI: 74,3 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).
Teknisk signal: Køb
Den overordnede trend er positiv, og MACD bekræfter billedet. Overvej køb, men sæt en stop-loss (en automatisk salgsordre der lukker positionen hvis kursen falder til et bestemt niveau) lige under det seneste lavpunkt.
Ofte stillede spørgsmål om Implenia aktien i 2026
Hvad koster en Implenia-aktie?
Skal man købe Implenia aktien nu?
Er det for sent at købe Implenia aktien?
Hvad er kursmålet for Implenia aktien?
Er Implenia en udbytteaktie?
Hvornår udbetaler Implenia udbytte 2027?
Hvad er risikoen i Implenia aktien?
Er Implenia overvurderet — er den blevet for dyr?
Er Implenia overkøbt?
Hvornår har Implenia næste regnskab?
Er Implenia shortet?
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Implenia?
Er Implenia en god aktie?
Hvad er fremtiden for Implenia aktien?
Hvorfor stiger Implenia aktien i dag?
Hvor meget kan Implenia stige?
Hvor lavt kan Implenia falde?
Hvad laver Implenia?
Hvor mange ansatte har Implenia?
Har Implenia opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Tjener Implenia penge eller giver underskud?
Kan Implenia gå konkurs?
Har Implenia meget gæld?
Hvor finder jeg en analyse af Implenia aktien?
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Implenia aktien?
Aktier der ligner Implenia — alternativer i Ingeniør & bygge
3 aktier i Ingeniør & bygge har højere TradeDesk-score end Implenia (60/100) lige nu.
Se alle 342 aktier i Industri-sektoren