82,42 €

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) (HEN3.XETRA) udbytte 2026/2027: 2,6% – kursmål og anbefaling

82,42 €
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +4,8% 1 måned: ▲ +12,4% 3 måneder: ▲ +3,6% 1 år: ▲ +19,8%
Kursudvikling for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) (HEN3.XETRA) – aktiekurs på 82,42 €, november 2026
Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
Del analysen:

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) kursmål 2026: Analytikere mener aktien er for dyr (4% overvurderet)

Det gennemsnitlige kursmål for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er 79,15 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er overvurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål — kursen ligger over det analytikerne mener aktien er værd. Selvom aktien kan være overvurderet, kan en stærk medvind i kursen fortsætte længere, end man forventer. Derfor er det vigtigt at overvåge kursudviklingen løbende. Hvad betyder det for dig? Markedet forventer allerede meget af selskabet. Det betyder ikke automatisk at kursen falder, men risikoen for skuffelse er højere, hvis virksomheden ikke leverer.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) overvurderet eller undervurderet?

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er i øjeblikket fair med en afvigelse på 4% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 82,42 €, hvilket placerer Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 71,24 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 87,07 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) ligger det rimelige prisleje mellem 71,24 € og 87,07 €.

Et kursmål siger, hvad Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) måske er værd — ikke hvornår du skal handle. Følg Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)s køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Følg Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

Få en mail, når vores model skifter signal på Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares). Højst én mail om ugen, og kun i de uger hvor signalet har skiftet, plus en kort påmindelse hverdagen før hvert regnskab.

Gratis for op til 3 aktier. Du kan stoppe med ét klik i hver mail.

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) – Husholdning & personlig pleje

Henkel laver klæstoffer, tætningsmidler og specielle overfladebehandlinger til blandt andet emballage, biler, elektronik og byggeri. Virksomheden sælger også produkter til hår og krop, samt vaskemidler og rengøringsmidler til hjemmet. Pengene tjener Henkel ved at sælge disse produkter til både virksomheder og private forbrugere.

Henkel er til stede i mange dele af verden, herunder Europa, Indien, Mellemøsten, Afrika, Nordamerika, Latinamerika og Asien-Stillehavsområdet. Kunderne spænder bredt: fra fabrikker og håndværkere, der bruger klæstoffer og tætningsmidler, til almindelige forbrugere, der køber hårprodukter, hudplejeprodukter og rengøringsmidler i butikker, hos frisører eller online.

Virksomhedens produkter til hjemmet omfatter blandt andet vaskemidler til tøjvask, skyllemiddel, opvaskemidler samt rengøringsmidler til hårde overflader og toiletter.

Henkel blev grundlagt i 1876 og har hovedkontor i Düsseldorf i Tyskland.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 32,4B Markedsværdi (Mcap)
€ 20,4B Omsætning
Husholdning & personlig pleje Industri
17,09 P/E Ratio
1,59 P/S Ratio
1,56 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen
henkel.com Hjemmeside

Hvad er Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) for en type aktie?

Value-aktie Momentum-aktie

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) klassificeres som en value-aktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, og stærkt kursmomentum.

Score-oversigt for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

💰 Value Score 76/100 (Høj)

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 41/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 90/100 (Meget Høj)

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 69/100

Samlet set ser Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) handles til en P/E på 17,1, hvilket er tæt på markedsgennemsnittet. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 13,6 (20% lavere end nu), hvilket viser at markedet forventer stigende indtjening. P/S-ratioen er 1,6 (lavt-til-moderat niveau). P/B er 1,6 (moderat niveau). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 3,41 — over 2.0 tyder på at aktien er dyr i forhold til vækstraten.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 9,4% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 15,0%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 9,4% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 5,1% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med -8,1% år-over-år — faldende indtjening.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 5 ud af 9 — middel finansiel sundhed. Altman Z2 er 5,03 (sund balance — lav risiko). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 61,9% – lav gældsætning og en solid balance.

Rentedækning
23,7×
Nettogæld/EBITDA
0,7

Kan sagtens betale sin gæld

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) udbytte 2026: 2,6% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

Udbytteprocent
2,6%
Seneste udbytte pr. aktie
2,07 EUR
Payout Ratio
91,0%
Meget høj
Udbytte-vækst (4 år)
+11,9%
Gns. årligt udbytte (3 år)
1,99 EUR

Hvornår udbetaler Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
28. april 2026
Seneste udbetalingsdato
30. april 2026

Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)?

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 2,07 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,6%. Over de seneste 4 år er det årlige udbytte steget med 11,9%, hvilket viser en positiv udbyttevækst.

Payout ratioen er 91,0%, hvilket er meget højt. Virksomheden udbetaler næsten hele sit overskud som udbytte, hvilket kan begrænse fremtidig vækst og udbyttestabilitet.

Historiske udbyttebetalinger for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

Vi har registreret udbyttebetalinger for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) siden 2022-04-05. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-04-28. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-04-282026-04-302,07EUR
2025-04-292025-05-022,04EUR
2024-04-232024-04-251,85EUR
2023-04-252023-04-271,85EUR
2022-04-052022-04-071,85EUR

Hvornår har Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) regnskab?

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aflagde senest regnskab for 309 dage siden (d. 31. december 2025, Q4 2025) – og slog analytikernes forventninger. Den næste regnskabsdato er endnu ikke offentliggjort – tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer. Se beat/miss-sektionen nedenfor for detaljer på det seneste regnskab.



Årsregnskaber for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) omsatte for 20,5 mia. EUR i regnskabsåret 2025 og fik et overskud på 2,0 mia. EUR.

Beløb i EUR20212022202320242025
Omsætning20,1 mia.22,4 mia.21,5 mia.21,6 mia.20,5 mia.
Nettoresultat1,6 mia.1,3 mia.1,3 mia.2,0 mia.2,0 mia.
Indtjening pr. aktie3,762,943,144,784,91
Overskudsgrad8,1 %5,6 %6,1 %9,3 %9,9 %
Frit cash flow1,5 mia.654,0 mio.2,6 mia.2,5 mia.1,8 mia.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Slog Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) analytikernes forventninger?

Hvorfor er det vigtigt? Når et selskab offentliggør regnskab, sammenligner markedet det med analytikernes forventninger på forhånd. Hvis selskabet slår forventningerne (beat), stiger kursen typisk. Hvis selskabet skuffer (miss), falder den ofte. Et selskab der gang på gang slår forventningerne, viser sig som en stabil leverer – det modsatte er en advarselslampe.

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) har slået forventningerne i 3 ud af de seneste 8 kvartaler, ramt præcist 4 gange, og skuffet i 1 kvartaler – billedet er blandet.

Q4 2025
▲ Slog forventningerne
+76,0% vs. forventet
Q3 2025
▼ Skuffede
-3,0% vs. forventet
Q2 2025
= Ramte præcist
-0,7% vs. forventet
Q1 2025
= Ramte præcist
-0,7% vs. forventet
Q4 2024
▲ Slog forventningerne
+169,8% vs. forventet
Q3 2024
= Ramte præcist
+0,1% vs. forventet
Q2 2024
▲ Slog forventningerne
+76,7% vs. forventet
Q1 2024
= Ramte præcist
+0,0% vs. forventet

Vi viser kun kvartaler, hvor analytikerne på forhånd havde et offentligt EPS-estimat. EPS (Earnings Per Share) betyder hvor meget selskabet tjente pr. aktie i kvartalet. "Slog forventningerne" = mindst 2% bedre end estimatet, "Skuffede" = mindst 2% dårligere. Hvis EPS-estimatet er meget lille, vises store procent-afvigelser som "langt over/under forventet" frem for et misvisende tal.

Teknisk analyse af Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

Grafen indlæses …

Stigende fase

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 14,4 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,4 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 12. juni og har ligget over det siden.

Formation: Stigende kanal i gang

Startede 23. marts

Kursen er steget inde i en kanal siden marts 2026 — mellem en nedre og en øvre linje, der begge stiger. 5 gange er den vendt om ved en af kanterne. I dag ligger nedre kant omkring 74 EUR og øvre kant omkring 87 EUR. Kanten flytter sig en smule hver dag, fordi linjerne hælder.

Gælder stadig — kursen ligger inde i kanalen.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) (HEN3.XETRA) – RSI 73, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er i en kortsigtet optrend. Kursen på 82,42 € ligger 5,4% over 20-dages gennemsnittet (78,20 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 8,8% over 50-dages gennemsnittet (75,78 €). Langsigtet ligger aktien 14,4% over 200-dages gennemsnittet (72,07 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (75,78) ligger over 200-dages (72,07) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er stærkere end den lange.

Er Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) overkøbt eller oversolgt?

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) har en RSI på 73,4, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.

MACD-analyse for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (1,642), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (1,277) med 0,365, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (2,044), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (1,643) med 0,401, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.

Risikoprofil for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) har en årlig standardafvigelse på 20,1%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.

Samlet teknisk konklusion for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 1,642); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 2,044).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.

RSI: 73,4 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktien i 2026

Hvad koster en Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)-aktie?
En Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)-aktie kostede 82,42 EUR ved lukning den 4. november 2026. Det er en stigning på 1,78 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) (købt d. 12/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) handles til 82,42 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 1,642, og aktien har medvind; RSI er på 73,4 – aktien er steget hurtigt, og risikoen for en pause eller et fald tilbage er forhøjet; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 79,15 € ligger 4,0% under nuværende kurs (analytikerne mener aktien er for dyr). Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) handles til 82,42 €. Det er på højde med eller over toppen de seneste 52 uger (81,48 €) og 34,5 % over bunden (61,28 €). TradeDesks model købte aktien d. 12/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er 79,15 €. Den nuværende kurs er 82,42 € — det er 4,0% over analytikernes kursmål. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 71,24 og 87,07 €.
Er Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) en udbytteaktie?
Ja, Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 2,6%. Det seneste udbytte var 2,07 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 28/04-2026. Payout ratio er 91,0%, hvilket vurderes som højt.
Hvornår udbetaler Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 28/04-2026. Seneste udbytte var 2,07 € pr. aktie med x-dato 28/04-2026. Udbytteprocenten er 2,6%. Payout ratio på 91,0% indikerer at udbyttet er højt i forhold til indtjeningen.
Hvad er risikoen i Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktien?
Risikoen i Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er lav: risikokategori Konservativ, nr. 1 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 20,1%, hvilket svarer til risikokategorien Konservativ; RSI på 73,4 viser at aktien er steget hurtigt, så risikoen for et tilbagefald er forhøjet.
Er Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) har følgende nøgletal: P/E-tal på 17,1 (moderat prissat), P/S-tal på 1,6, P/B-tal på 1,6.
Er Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) overkøbt?
Ja, Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er overkøbt med en RSI på 73,4 (over 70). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 73,4 (over grænsen på 70) – aktien er steget hurtigt og kan have brug for en pause; kursen ligger 5,4% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) næste regnskab?
Dato for næste regnskab er ikke offentliggjort for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) endnu. Tjek virksomhedens finansielle kalender for opdateringer.
Er Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares), eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares).
Er Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) en god aktie lige nu. Den samlede score er 69 ud af 100 (værdi 76, kvalitet 41, momentum 90). Det er nr. 409 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 2,6%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 79,15 € (-4,0%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); P/E-tallet er 17,1 (moderat). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktien?
Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktien steg 1,78% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Hele branchen steg: Henkel AG & Co. KGaA +1,3%, Beiersdorf Aktiengesellschaft +2,8%, L'Oréal +2,8% og Unilever +2,3%. Det ligner en branche-bevægelse snarere end noget særligt for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares). Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går. Hold. Vores model ejer Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) (købt d. 12/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 5,4% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) er 79,15 €, hvilket ligger 4,0% under den nuværende kurs på 82,42 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 61,28 og 81,48 €. Kursen er tæt på 52-ugers højdepunktet. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 61,28 €, hvilket ligger 25,6% under den nuværende kurs på 82,42 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 24,8% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±20,1% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)?
Selskabet hører til Defensivt forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Husholdning & personlig pleje, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) i afsnittet "Om Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)" nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares)?
Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) har 47.800 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) penge eller giver underskud?
Ja, Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 9,4%, hvilket er moderat. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 15,0%. Med et P/E-tal på 17,1 betaler du i øjeblikket 17,1 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) gå konkurs?
Det er usandsynligt. Risikoen for konkurs i Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) vurderes som lav. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 5,03 — det placerer selskabet i sund balance. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Det betyder at selskabet har en sund balance med begrænset gæld i forhold til indtjening og aktiver. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 5 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 62% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) meget gæld?
Nej, Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) har lav gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 62%. For defensivt forbrug-sektoren regnes alt under 100% som lav gældsætning. Stabile forbrugsvarer giver forudsigelig indtjening — det tillader højere gæld end cykliske brancher. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) betale sin gæld? Kan sagtens betale sin gæld — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 23,7×, og nettogælden svarer til 0,7 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares), og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/hen3.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) — alternativer i Husholdning & personlig pleje

1 aktie i Husholdning & personlig pleje har højere TradeDesk-score end Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) (69/100) lige nu.

Se alle 76 aktier i Defensivt forbrug-sektoren

Vil du være først når Henkel AG & Co. KGaA vz. (Pref Shares) skifter signal?
Få teknisk-signal-mail når trenden vender.
Prøv Sølv 14 dage gratis →