93,10 €

Hornbach Holding VZO O.N. (HBH.XETRA) udbytte 2026/2027: 2,6%

93,10 €
Kursudvikling: 1 uge: ▲ +3,6% 1 måned: ▲ +10,8% 3 måneder: ▲ +9,8% 1 år: ▲ +15,1%
Kursudvikling for Hornbach Holding VZO O.N. (HBH.XETRA) – aktiekurs på 93,10 €, november 2026
Hornbach Holding VZO O.N. aktiekurs – Kursudvikling 2026. Opdateret 5. november 2026.
📅 Næste regnskab: 22. december 2026 (om 47 dage)
Del analysen:

Hornbach Holding VZO O.N. kursmål 2026: Analytikere ser 4% potentiale

Det gennemsnitlige kursmål for Hornbach Holding VZO O.N. er 97,13 €. Dette kursmål repræsenterer analytikernes vurdering af aktiens pris de næste 12 måneder.

Forskellen mellem kursmålet og den nuværende kurs kaldes potentialet (på engelsk "upside"). Det viser, hvor meget analytikerne forventer aktien kan stige op til kursmålet over de næste 12 måneder. Hvis kursen omvendt allerede ligger over kursmålet, mener analytikerne aktien er for dyr — og forventer at aktien skal falde.

Aktien er undervurderet med 0% i forhold til analytikernes kursmål. Hvis vurderingen holder, kan det indikere et potentielt afkast inden for de næste 12 måneder. Vurder også aktiens nøgletal som P/E, P/S og P/B samt den tekniske analyse længere nede på siden for et komplet billede. Hvad betyder det for dig? Kursmålet er analytikernes bedste bud – ikke en garanti. Tjek også virksomhedens tal, kursudviklingen og hvor stor risiko du kan tåle, før du beslutter dig.
⚠️ Køb ikke en aktie kun på grund af kursmåletKursmålet er analytikernes bud på kursen om 12 måneder. Buddet rammer tit forkert. En stor undersøgelse af amerikanske aktier fra 2000 til 2009 viste, at kun 38 % af kursmålene var nået efter 12 måneder. Kursmålene lovede i gennemsnit 15 procentpoint mere i afkast, end aktierne gav. Brug kursmålet sammen med regnskaberne og trenden, ikke alene.Kilde: Bradshaw, Brown og Huang (2013)

Er Hornbach Holding VZO O.N. overvurderet eller undervurderet?

Hornbach Holding VZO O.N. er i øjeblikket fair med en afvigelse på 4,3% i forhold til kursmålet.


Den aktuelle kurs er 93,10 €, hvilket placerer Hornbach Holding VZO O.N. i kategorien fair. Aktien vurderes som undervurderet, hvis kursen er under 87,42 €, og som overvurderet, hvis kursen overstiger 106,84 €.


Fair value-intervallet – det vi her kalder et rimeligt prisleje for aktien – er defineret som ±10% af analytikernes kursmål, da et kursmål altid er et skøn og ikke en eksakt værdi. For Hornbach Holding VZO O.N. ligger det rimelige prisleje mellem 87,42 € og 106,84 €.

Analytikerne ser 4% potentiale i Hornbach Holding VZO O.N. — men et kursmål siger intet om hvornår. Følg Hornbach Holding VZO O.N.s køb/sælg-signal dagligt, så du rammer timingen. Prøv gratis →
Gratis hver mandag · ingen konto

De tre temaer der trækker markedet

Vi regner på 2.000+ aktier hver dag. Mandag morgen, før børsen åbner, sender vi tre temaer med aktier i god fremgang — og de aktier inden for hvert tema, som vores model står i køb i. Ét brev om ugen. Almindeligt dansk, ingen hype.

Du får den nyeste udgave med det samme — ikke en smagsprøve, men de tre temaer der trækker markedet lige nu, med aktierne inden for hvert. Derefter lander den mandag morgen. Vil du ikke have flere, afmelder du med linket nederst i brevet — ét klik.

Vi videregiver ikke din email. Se vores privatlivspolitik.

Hornbach Holding VZO O.N. stiger. Men ved du, hvornår du skal ud af dine egne aktier?
Lige nu: Stærkt Køb · det præcise køb/sælg-tidspunkt får du inde i TradeDesk
Det er nemt at købe. Det dyre er at holde for længe. Vi følger de aktier, du selv ejer, og siger til den dag signalet vender — så du beholder gevinsten i stedet for at give den tilbage.
Du kan finde et kursmål alle vegne. Det svære — og det dyre — er at opdage for sent, at en af dine egne aktier er vendt.
Få besked når mine aktier vender →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv · ⭐ Trustpilot 4,9

Om Hornbach Holding VZO O.N. – Byggemarkeder

HORNBACH Holding AG & Co. KGaA driver store byggemarkeder med tilhørende havecentre. Virksomheden tjener sine penge ved at sælge byggematerialer og haveprodukter til både private kunder og håndværkere.

Butikkerne findes i Tyskland og flere andre europæiske lande. Sortimentet omfatter blandt andet værktøj og elartikler, maling, tapet og gulve, tømmer og byggematerialer, fliser og badeværelsesudstyr samt haveartikler. Virksomheden rådgiver også kunder, der skal bygge nyt, renovere eller modernisere deres bolig eller have.

Ud over butikkerne sælger HORNBACH også varer via egne netbutikker. Virksomheden udvikler desuden ejendomme til detailhandel, altså bygninger og grunde, hvor butikkerne ligger.

HORNBACH blev grundlagt i 1877 og har hovedkontor i Bornheim i Tyskland.
Læs om virksomheden

Nøgletal for Hornbach Holding VZO O.N.

Nøgletal hjælper dig med hurtigt at vurdere, om aktien er billig eller dyr. P/E viser hvor mange års nuværende indtjening du betaler for aktien – lavere er typisk billigere. P/S og P/B sammenligner kursen med selskabets omsætning og bogførte værdi. Tallene siger mest, når man sammenligner med andre selskaber i samme branche.

€ 1,5B Markedsværdi (Mcap)
€ 6,7B Omsætning
Byggemarkeder Industri
10,27 P/E Ratio
0,22 P/S Ratio
33,02 P/B Ratio
Tyskland Handles på børsen

Hvad er Hornbach Holding VZO O.N. for en type aktie?

Udbytteaktie Value-aktie Momentum-aktie

Hornbach Holding VZO O.N. klassificeres som en udbytteaktie og value-aktie og momentum-aktie. Det betyder at aktien kombinerer flere attraktive egenskaber, herunder et udbytte på 2,6%, og stærkt kursmomentum.

Score-oversigt for Hornbach Holding VZO O.N.

💰 Value Score 78/100 (Høj)

Hornbach Holding VZO O.N. ser billig ud i forhold til de nøgletal vi måler på. Det kan være positivt, hvis virksomheden samtidig har god kvalitet og en stabil kursudvikling.

⭐ Quality Score 40/100 (Neutral)

Virksomheden ser blandet ud. Der er nogle styrker, men også ting man bør holde øje med.

🚀 Momentum Score 90/100 (Meget Høj)

Hornbach Holding VZO O.N. har stærk kursmæssig medvind. Kursen har udviklet sig positivt, og køberne har haft overtaget.

📊 Samlet Score 69/100

Samlet set ser Hornbach Holding VZO O.N. stærk ud. Aktien har flere positive ting med sig, men der kan stadig være risici.

📈 Værdiansættelse

Er aktien billig eller dyr? Disse nøgletal sammenligner kursen med selskabets indtjening, omsætning og bogførte værdi.

Hornbach Holding VZO O.N. handles til en P/E på 10,3, hvilket er under markedsgennemsnittet og kan indikere en attraktiv pris. Forward P/E (det forventede P/E for næste år) er 42,6. P/S-ratioen er 0,2 (lav – potentielt undervurderet i forhold til omsætningen). P/B er 33,0 (meget højt – markedet forventer kraftig vækst eller stærke immaterielle aktiver). PEG-ratioen (P/E sat i forhold til den forventede vækst) er 1,31.

💵 Rentabilitet & Vækst

Tjener selskabet penge? Disse tal viser hvor god virksomheden er til at omdanne omsætning og kapital til overskud.

Hornbach Holding VZO O.N. har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,1% — moderat, og en driftsmargin (overskud før renter og skat) på 6,9%. ROE (afkast på egenkapital — hvor godt selskabet udnytter aktionærernes penge) er 6,6% — moderat. ROA (afkast på alle aktiver — hvor godt selskabet udnytter alt det det ejer) er 3,6% — solidt. Den seneste kvartalsindtjening voksede med 14,0% år-over-år.

🏦 Finansiel Sundhed

Er selskabet finansielt sundt? Disse mål vurderer balance, gæld og risikoen for økonomiske problemer.

Piotroski-scoren (et mål for finansiel sundhed på en skala fra 0 til 9, hvor højere er bedre) er 6 ud af 9 — god finansiel sundhed. Altman Z2 er 2,43 (midterfelt — moderat). Gældsgraden (D/E) – forholdet mellem gæld og egenkapital – er 132,0% – moderat gældsætning.

Rentedækning
6,9×
Nettogæld/EBITDA
3,0

Kan betale sin gæld, men den fylder en del

Hornbach Holding VZO O.N. er i optrend med købssignal. Men hvornår skal du sælge igen?

Det er nemt at købe — svært at vide, hvornår man skal ud. Med TradeDesk Sølv får du et dag-til-dag signal på dine egne aktier, så du ved, når trenden vender.

Opret dig gratis — så analyserer vi hele din portefølje med det samme.

Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper helt af sig selv

Få dag-til-dag sælg-signal på Hornbach Holding VZO O.N. →
Få hele din portefølje analyseret på ét øjeblik
Indsæt dine aktier fra Nordnet eller Saxo — så får du med det samme en køb/behold/sælg-vurdering på hver enkelt aktie (op til 20 ad gangen). Du ser sort på hvidt, hvilke du skal beholde, og hvilke du skal ud af — i stedet for at gætte på én ad gangen.
Se hvilke af mine aktier jeg skal ud af →
Gratis i 14 dage · Intet betalingskort · Stopper af sig selv

Hornbach Holding VZO O.N. udbytte 2026: 2,6% udbytteprocent

Udbytte-nøgletal for Hornbach Holding VZO O.N.

Udbytteprocent
2,6%
Seneste udbytte pr. aktie
2,40 EUR
Payout Ratio
27,1%
Lav
Udbytte-vækst (4 år)
+0,0%
Gns. årligt udbytte (3 år)
2,40 EUR

Hvornår udbetaler Hornbach Holding VZO O.N. udbytte i 2026?

Seneste X-dato (handlet uden udbytte)
13. juli 2026
Seneste udbetalingsdato
15. juli 2026

Se de næste ex-dage for alle tyske udbytteaktier i udbyttekalenderen.

Hvor meget udbytte betaler Hornbach Holding VZO O.N.?

Hornbach Holding VZO O.N. betaler udbytte til sine aktionærer. Det seneste udbetalte udbytte var 2,40 EUR pr. aktie, svarende til en udbytteprocent på 2,6%. Udbyttet har været stabilt over de seneste 4 år.

Payout ratioen er 27,1%, hvilket er lavt. Det indikerer at virksomheden prioriterer geninvestering i vækst frem for udbyttebetaling. Der er god plads til at øge udbyttet i fremtiden.

Historiske udbyttebetalinger for Hornbach Holding VZO O.N.

Vi har registreret udbyttebetalinger for Hornbach Holding VZO O.N. siden 2022-07-11. I denne periode har aktien udbetalt udbytte 5 gange, senest den 2026-07-13. Denne aktie kvalificerer sig som en stabil udbytteaktie, da den har udbetalt udbytte mindst én gang årligt de seneste 5 år. Dette gør den attraktiv for investorer, der søger stabile og regelmæssige udbytter.

X-dagUdbetalings DatoBeløbValuta
2026-07-132026-07-152,40EUR
2025-07-142025-07-162,40EUR
2024-07-082024-07-102,40EUR
2023-07-102023-07-122,40EUR
2022-07-112022-07-132,40EUR

Hvornår har Hornbach Holding VZO O.N. regnskab – Næste dato: 22/12-2026

Hornbach Holding VZO O.N.'s næste regnskab bliver offentliggjort d. 22. december 2026 efter markedets lukning. Dette regnskab dækker fjerde kvartal (Q4) og sluttede d. 30. november 2026.



Årsregnskaber for Hornbach Holding VZO O.N.

Hornbach Holding VZO O.N. omsatte for 6,4 mia. EUR i regnskabsåret 2026 og fik et overskud på 138,4 mio. EUR.

Beløb i EUR20222023202420252026
Omsætning5,9 mia.6,3 mia.6,2 mia.6,2 mia.6,4 mia.
Nettoresultat199,7 mio.157,1 mio.125,1 mio.140,7 mio.138,4 mio.
Indtjening pr. aktie12,509,837,838,808,66
Overskudsgrad3,4 %2,5 %2,0 %2,3 %2,2 %
Frit cash flow166,4 mio.222,0 mio.284,4 mio.134,5 mio.179,5 mio.

Kilde: selskabets årsregnskaber via vores dataleverandør EODHD. Året er selskabets regnskabsår. Indtjening pr. aktie er regnet af nettoresultatet og antallet af aktier ved årets udgang, så det kan afvige lidt fra selskabets eget tal. Frit cash flow er pengestrømmen fra driften minus investeringer i anlæg.

Teknisk analyse af Hornbach Holding VZO O.N. 2026 – Signal: Stærkt Køb

Samlet Teknisk Signal: Stærkt Køb

Baseret på trendanalyse (SMA50/SMA200) og MACD-trend (positiv/negativ på daglig + ugentlig basis). Opdateret 05. november 2026.

Fase og formation i grafen for Hornbach Holding VZO O.N.

Grafen indlæses …

Stigende fase

Hornbach Holding VZO O.N. er i en stigende fase (det klassiske navn er markup). Ved lukkekursen 4. november lå kursen 15,7 % over 200-dages gennemsnittet, og gennemsnittet er steget 1,1 % den seneste måned. Kursen lukkede over gennemsnittet den 24. juli og har ligget over det siden.

Formation: Dobbeltbund gennemført

Dannet 15. september · Gennemført 23. oktober

Kursen har været nede omkring 81 EUR to gange siden august 2026, og er begge gange steget derfra igen. Den 23. oktober lukkede kursen over 89 EUR — toppen mellem de to bunde. Niveauet på 81 EUR er der, hvor købere tidligere har taget over.

Gælder stadig, så længe kursen ikke lukker under 81 EUR — de to bunde.

Faserne følger Stan Weinsteins klassiske opdeling af en akties forløb i bund, stigning, top og fald. De beskriver, hvad grafen har gjort, ikke hvad kursen gør nu. I TradeDesks måling af 25.790 brud over 200-dages gennemsnittet fra 2008 til 2026 lå aktierne i snit 0,7 procentpoint efter alle aktier 120 dage senere. Formationer som dobbeltbund og hoved-skulder har i TradeDesks måling (59 aktier siden 2018) ramt deres mål lige så tit som en tilfældig dag i samme aktie. Hverken fasen eller formationen indgår i TradeDesks køb- og salgssignal. Sådan måler vi trenden

Teknisk analyse af Hornbach Holding VZO O.N. (HBH.XETRA) – RSI 71, MACD positiv (bullish), daglig candlestick-graf november 2026
Hornbach Holding VZO O.N. teknisk analyse – Candlestick-graf med RSI, MACD og volumenprofil. Opdateret 5. november 2026.

Trendanalyse af Hornbach Holding VZO O.N.

Hornbach Holding VZO O.N. er i en kortsigtet optrend. Kursen på 93,10 € ligger 6,1% over 20-dages gennemsnittet (87,77 €). På mellemlang sigt er billedet positivt: kursen ligger 9,3% over 50-dages gennemsnittet (85,18 €). Langsigtet ligger aktien 15,7% over 200-dages gennemsnittet (80,50 €), hvilket bekræfter en langsigtet optrend.

Golden Cross: 50-dages gennemsnittet (85,18) ligger over 200-dages (80,50) – det er et klassisk positivt signal og tyder på, at den mellemlange trend i Hornbach Holding VZO O.N. er stærkere end den lange.

Er Hornbach Holding VZO O.N. overkøbt eller oversolgt?

Hornbach Holding VZO O.N. har en RSI på 70,7, hvilket betyder at aktien er overkøbt – kursen er steget kraftigt på kort tid (RSI over 70). Selvom aktien er overkøbt, er den overordnede trend stadig positiv. Et kortvarigt tilbagefald er muligt, men trenden støtter fortsat kursen.

MACD-analyse for Hornbach Holding VZO O.N.

MACD er et signal, der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend. Når MACD er over 0, peger den korte trend op. Når MACD ligger over sin signal-linje, har aktien medvind. Vi viser både den daglige MACD (kort sigt) og den ugentlige (lang sigt), så du kan se om begge tidshorisonter peger samme vej.

Daglig MACD: MACD er positiv (2,152), hvilket betyder at den korte trend peger op – køberne har overtaget på kort sigt. MACD ligger over signal-linjen (1,704) med 0,448, hvilket bekræfter at aktien har medvind – kursen får styrke.

Ugentlig MACD: Den ugentlige MACD er positiv (2,197), hvilket betyder at den længere trend også peger op. Den ligger over signal-linjen (1,091) med 1,106, hvilket bekræfter langsigtet medvind i kursen.

Samlet MACD-vurdering: Både den daglige og ugentlige MACD er positive og over deres signal-linjer. Det betyder at både kort og lang trend peger op, og at aktien har medvind på begge tidshorisonter – det stærkest mulige positive signal.

Risikoprofil for Hornbach Holding VZO O.N.

Standardafvigelse er et mål for, hvor meget aktiens kurs typisk svinger på et år. Højere tal betyder større kursudsving og dermed højere risiko.

Hornbach Holding VZO O.N. har en årlig standardafvigelse på 23,5%, hvilket klassificerer aktien som Konservativ. Kursudsving er begrænsede, og aktien egner sig til investorer der vil sove roligt.

Samlet teknisk konklusion for Hornbach Holding VZO O.N.

Overordnet trend: Stigende. Kursen ligger over sit 50-dages gennemsnit og sit 200-dages gennemsnit – det bekræfter en positiv trend.

Trend (MACD): Kort sigt: peger op (daglig værdi 2,152); Lang sigt: peger op (ugentlig værdi 2,197).

Styrke (MACD vs. signal-linje): Kort sigt: aktien har medvind; Lang sigt: medvind.

RSI: 70,7 – overkøbt (aktien er steget kraftigt på kort tid).

Teknisk signal: Stærkt Køb

Kursen ligger over både 50- og 200-dages gennemsnit, og MACD er positiv på både kort og lang sigt. Trend og styrke bekræfter hinanden – det stærkeste tekniske købssignal.

Ofte stillede spørgsmål om Hornbach Holding VZO O.N. aktien i 2026

Hvad koster en Hornbach Holding VZO O.N.-aktie?
En Hornbach Holding VZO O.N.-aktie kostede 93,10 EUR ved lukning den 4. november 2026. Det er en stigning på 1,64 % i forhold til dagen før. Kursen er ikke i realtid: mens børsen har åbent, henter vi en ny kurs hvert 20. minut, og den er i forvejen ca. 15 minutter forsinket fra vores dataleverandør. Skal du handle, så se kursen hos din bank eller mægler.
Skal man købe Hornbach Holding VZO O.N. aktien nu?
Ja, ifølge TradeDesks model. Modellen ejer Hornbach Holding VZO O.N. (købt d. 21/10-2026) og holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Hornbach Holding VZO O.N. handles til 93,10 € pr. 05/11-2026. Til sammenligning viser de klassiske tekniske indikatorer, som reagerer hurtigere end modellen, samlet stærkt køb: MACD (et signal der sammenligner aktiens korte og lidt længere trend) er positiv – den korte trend peger op og køberne har overtaget med en værdi på 2,152, og aktien har medvind; RSI er på 70,7 – aktien er steget hurtigt, og risikoen for en pause eller et fald tilbage er forhøjet; aktien er i en kortsigtet optrend (kurs over 20-dages gennemsnit); analytikernes kursmål på 97,13 € giver et potentiale på 4,3%. Aktien er i en overordnet optrend (over SMA50/SMA200). Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Er det for sent at købe Hornbach Holding VZO O.N. aktien?
Det kan ingen vide på forhånd, men tallene giver et billede. Hornbach Holding VZO O.N. handles til 93,10 €. Det er på højde med eller over toppen de seneste 52 uger (92,90 €) og 29,8 % over bunden (71,75 €). TradeDesks model købte aktien d. 21/10-2026 og ejer den stadig. Den holder aktien, indtil kursen falder under modellens stop-niveau. Ifølge modellen er det altså ikke for sent: den sælger først, når trenden vender. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig investeringsrådgivning.
Hvad er kursmålet for Hornbach Holding VZO O.N. aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Hornbach Holding VZO O.N. er 97,13 €. Den nuværende kurs er 93,10 €, hvilket giver et potentiale (upside) på 4,3%. Baseret på dette vurderes aktien som fair prissat. Fair value-intervallet (±10% af kursmålet) ligger mellem 87,42 og 106,84 €.
Er Hornbach Holding VZO O.N. en udbytteaktie?
Ja, Hornbach Holding VZO O.N. er en udbytteaktie med en udbytteprocent på 2,6%. Det seneste udbytte var 2,40 € pr. aktie. Seneste x-dato (handlet uden udbytte) var 13/07-2026. Payout ratio er 27,1%, hvilket vurderes som bæredygtigt.
Hvornår udbetaler Hornbach Holding VZO O.N. udbytte 2027?
Næste udbyttedato for Hornbach Holding VZO O.N. er endnu ikke fastsat. Seneste x-dato (sidste handelsdag med ret til udbytte) var 13/07-2026. Seneste udbytte var 2,40 € pr. aktie med x-dato 13/07-2026. Udbytteprocenten er 2,6%. Payout ratio på 27,1% indikerer et bæredygtigt udbytte med plads til vækst.
Hvad er risikoen i Hornbach Holding VZO O.N. aktien?
Risikoen i Hornbach Holding VZO O.N. er lav: risikokategori Konservativ, nr. 1 af 5 på vores skala fra Konservativ til Ekstremt spekulativ. Kursudsvingene over et år ligger på 23,5%, hvilket svarer til risikokategorien Konservativ; RSI på 70,7 viser at aktien er steget hurtigt, så risikoen for et tilbagefald er forhøjet.
Er Hornbach Holding VZO O.N. overvurderet — er den blevet for dyr?
Nej, Hornbach Holding VZO O.N. vurderes som fair prissat – kursen ligger tæt på analytikernes kursmål. Hornbach Holding VZO O.N. har følgende nøgletal: P/E-tal på 10,3 (moderat prissat), P/S-tal på 0,2, P/B-tal på 33,0.
Er Hornbach Holding VZO O.N. overkøbt?
Ja, Hornbach Holding VZO O.N. er overkøbt med en RSI på 70,7 (over 70). De tekniske indikatorer viser: RSI er på 70,7 (over grænsen på 70) – aktien er steget hurtigt og kan have brug for en pause; kursen ligger 6,1% over 20-dages gennemsnittet, hvilket bekræfter en positiv kort trend; MACD viser at den korte trend peger op og at køberne har overtaget.
Hvornår har Hornbach Holding VZO O.N. næste regnskab?
Hornbach Holding VZO O.N. offentliggør næste regnskab den 22. december 2026. Aktien handles i øjeblikket til 93,10 €. Med et P/E-tal på 10,3 vil markedet holde øje med om indtjeningen lever op til forventningerne. RSI er på 70,7, så regnskabet kan forstærke den nuværende tekniske tendens.
Er Hornbach Holding VZO O.N. shortet?
Der er i øjeblikket ingen registreret short interest for Hornbach Holding VZO O.N., eller data er ikke tilgængeligt.
Køber insidere (ledende medarbejdere og direktøren) aktier i Hornbach Holding VZO O.N.?
Der er i øjeblikket ingen registrerede insider-handler for Hornbach Holding VZO O.N..
Er Hornbach Holding VZO O.N. en god aktie?
Ja. Ifølge TradeDesks model er Hornbach Holding VZO O.N. en god aktie lige nu. Den samlede score er 69 ud af 100 (værdi 78, kvalitet 40, momentum 90). Det er nr. 399 af 2.045 aktier, vi følger. Derudover: udbytte på 2,6%; teknisk signal: Stærkt Køb. Om det er tidspunktet at købe, er et andet spørgsmål: TradeDesks model ejer aktien og har ikke salgssignal. Om Hornbach Holding VZO O.N. passer til dig, afhænger af din tidshorisont og resten af din portefølje. Det er en vurdering ud fra tal, ikke personlig rådgivning.
Hvad er fremtiden for Hornbach Holding VZO O.N. aktien?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål er 97,13 € (+4,3%); aktien er i en optrend (over SMA50 og SMA200); næste regnskab offentliggøres den 22/12-2026, hvilket kan påvirke kursen; P/E-tallet er 10,3 (lavt – mulig værdiaktie). Bemærk at aktiekurser påvirkes af mange faktorer, herunder regnskaber, makroøkonomi og markedsstemning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast.
Hvorfor stiger Hornbach Holding VZO O.N. aktien?
Hornbach Holding VZO O.N. aktien steg 1,64% i går. Vi har ikke fundet en selskabsnyhed, der forklarer bevægelsen. Til sammenligning var DAX-indekset +2,2% i går. Hold. Vores model ejer Hornbach Holding VZO O.N. (købt d. 21/10-2026), og trenden er intakt. Modellen sælger først, når kursen falder under stop-niveauet — ikke fordi den stiger. De øvrige tekniske indikatorer viser: overordnet ligger kursen 6,1% over 20-dages gennemsnittet; MACD viser at den korte trend peger op og at aktien har medvind. For den seneste kontekst, se vores tekniske analyse, insider-sektion, regnskabs-historik og nyhedsoversigt ovenfor.
Hvor meget kan Hornbach Holding VZO O.N. stige?
Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Hornbach Holding VZO O.N. er 97,13 €, hvilket svarer til en potentiel stigning på 4,3% fra den nuværende kurs på 93,10 €. Aktien har i de seneste 52 uger handlet mellem 71,75 og 92,90 €. Kursen er tæt på 52-ugers højdepunktet. Bemærk at kursmål er estimater og ikke garantier. Faktiske kursbevægelser afhænger af regnskaber, markedsforhold og uventede begivenheder.
Hvor lavt kan Hornbach Holding VZO O.N. falde?
Aktien har i de seneste 52 uger handlet ned til 71,75 €, hvilket ligger 22,9% under den nuværende kurs på 93,10 €. Det største kursfald (drawdown) i samme periode var 22,8% fra top til bund. På et år svinger kursen typisk ±23,5% (standardafvigelse — et mål for kursudsving). Et hårdt år kan derfor godt give en yderligere nedtur i den størrelsesorden. Husk at historiske kursudsving ikke garanterer fremtidige — en aktie kan falde længere end de seneste 52 uger antyder, særligt ved profit warnings, sektor-kriser eller markedskrak. Brug stop-loss og spred din portefølje for at begrænse tab på enkeltaktier.
Hvad laver Hornbach Holding VZO O.N.?
Selskabet hører til Cyklisk forbrug-sektoren, mere specifikt branchen Byggemarkeder, er hjemmehørende i Tyskland, og handles på XETRA Exchange. Læs den fulde beskrivelse af Hornbach Holding VZO O.N. i afsnittet "Om Hornbach Holding VZO O.N." nedenfor, og se nøgletal og kursudvikling for at vurdere aktien.
Hvor mange ansatte har Hornbach Holding VZO O.N.?
Hornbach Holding VZO O.N. har 25.911 ansatte ifølge vores datakilde, EODHD.
Har Hornbach Holding VZO O.N. opjusteret eller nedjusteret forventningerne?
Vi har ikke registreret en op- eller nedjustering af forventningerne fra Hornbach Holding VZO O.N. inden for de seneste 60 dage. Selskabet kan stadig melde justeringer ved kvartalsregnskaber eller mellem-perioder — tjek regnskabshistorikken og nyhedsoversigten ovenfor for de seneste meddelelser.
Tjener Hornbach Holding VZO O.N. penge eller giver underskud?
Ja, Hornbach Holding VZO O.N. tjener penge og giver ikke underskud. Selskabet har en overskudsgrad (hvor stor del af omsætningen der bliver til overskud) på 2,1%, hvilket er beskedent. Driftsmarginen (overskud før renter og skat) er 6,9%. Med et P/E-tal på 10,3 betaler du i øjeblikket 10,3 kroner for hver krone selskabet tjener årligt. En stabilt overskudsgivende virksomhed er typisk mere robust end vækstaktier der endnu ikke tjener penge.
Kan Hornbach Holding VZO O.N. gå konkurs?
Det kan ikke udelukkes, men risikoen er moderat. Risikoen for konkurs i Hornbach Holding VZO O.N. vurderes som moderat. Altman Z2 (den brancheuafhængige udgave af Altman-modellen, der vurderer risikoen for finansielle problemer) er 2,43 — det placerer selskabet i midterfeltet. Grænserne er 2,6 og over = sund balance, 1,1–2,6 = midterfelt, 1,1 og under = svag balance. Piotroski-score (finansiel sundhed 0-9, hvor højere er bedre) er 6 — det er gennemsnitlig. Gæld i forhold til egenkapital er 132% (moderat). Husk at modeller som Altman Z2 er statistiske — uventede chok (svindel, sektor-kollaps, retssager) kan altid ramme. Spred din portefølje.
Har Hornbach Holding VZO O.N. meget gæld?
Hornbach Holding VZO O.N. har moderat gæld i forhold til egenkapitalen. Gældsgraden (D/E — forholdet mellem rentebærende gæld og egenkapital) er 132%. For cyklisk forbrug-sektoren regnes 100–200% som typisk niveau. Cykliske forbrugsvarer-selskaber kan bære moderat gæld i opgangstider, men høj gæld er risikabelt i nedture. Bemærk at D/E-niveauer er meget branche-specifikke — en bank med 300% gæld er normal, mens en tech-aktie med 300% er ekstremt højt belånt. Sammenlign altid med peer-aktier i samme sektor. Kan Hornbach Holding VZO O.N. betale sin gæld? Kan betale sin gæld, men den fylder en del — rentedækningen (hvor mange gange indtjeningen kan betale renterne) er 6,9×, og nettogælden svarer til 3,0 års indtjening (EBITDA).
Hvor finder jeg en analyse af Hornbach Holding VZO O.N. aktien?
Du er på den. Denne side er TradeDesks analyse af Hornbach Holding VZO O.N., og den opdateres hver dag efter børsens luk — du kan læse den uden login. På siden står en samlet vurdering (køb, hold eller sælg), et købsniveau og et stop-niveau der siger hvornår du bør ud, tre karakterer for værdi, kvalitet og trend på en skala fra 0 til 100, analytikernes kursmål, nøgletal fra seneste regnskab, udbyttehistorik, en vurdering af balancens styrke, insiderhandler og de seneste kursfølsomme nyheder på dansk. Adressen er tradedesk.dk/stock/hbh.xetra. Vil du sammenligne med andre kilder: Euroinvestor og Børsen er stærke på nyheder, TradingView er bedst hvis du selv vil tegne i grafer, og din bank eller Nordnet og Saxo viser dit eget afkast.
Hvilket værktøj er bedst til at analysere Hornbach Holding VZO O.N. aktien?
Der er ikke ét værktøj der er bedst til alt, så det afhænger af hvad du skal bruge det til. Vil du have et konkret køb-, hold- eller sælg-svar på Hornbach Holding VZO O.N. opdateret hver dag efter børsens luk, plus et stop-niveau der fortæller hvornår du bør ud igen, er det den opgave TradeDesk er bygget til, og svaret står på denne side. Vil du selv tegne trendlinjer og skrue på indikatorer, er TradingView stærkere, men det er engelsk og du skal selv gøre arbejdet. Vil du følge nyhedsstrømmen om selskabet, er Euroinvestor og Børsen bedre end os. Og skal du handle aktien ind og ud samme dag, passer vi ikke, fordi vores vurdering opdateres efter børsens luk og er tænkt til uger, måneder og år. Se den fulde sammenligning af danske aktieværktøjer.

Aktier der ligner Hornbach Holding VZO O.N. — alternativer i Cyklisk forbrug

3 aktier i Cyklisk forbrug har højere TradeDesk-score end Hornbach Holding VZO O.N. (69/100) lige nu.

Se alle 160 aktier i Cyklisk forbrug-sektoren

Vil du være først når Hornbach Holding VZO O.N. skifter signal?
Få teknisk-signal-mail når trenden vender.
Prøv Sølv 14 dage gratis →